Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2023


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 659
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, vasot είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Εκανα φορολογική με εισοδήματα 8.893 από μισθούς και 4.689 από συντάξεις(συνολο 13.582) ειμαι άγγαμη νοικιαζω ενα διαμέρισμα 67τμ και εχω πληρη κυριότητα απο ενα yaris του 02 και 18% κυριότητα απο ενα αμαξι του 07 με 2000 κυβικά και εξοδα με καρτα 10000 και πρεπει να πληρώσω 858€, είναι δυνατόν?? Μπορω να κανω κάτι?? 

Όταν λες νοικιάζεις διαμέρισμα εννοείς κατοικείς εσύ μέσα; Θα πρέπει να μας πεις και τις παρακρατήσεις που σου έγιναν σε μισθό και σύνταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρυσι ειχα 11.500€ εισόδημα και πλήρωσα 350€, δεν αλλαξε τπτ στην περιουσιακή μου κατάσταση

47 λεπτά πριν, famas είπε

Όταν λες νοικιάζεις διαμέρισμα εννοείς κατοικείς εσύ μέσα; Θα πρέπει να μας πεις και τις παρακρατήσεις που σου έγιναν σε μισθό και σύνταξη.

Ναι εγω μενω, παρακρατήσεις συνολο 45€ ειχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, vasot είπε

Πέρυσι ειχα 11.500€ εισόδημα και πλήρωσα 350€, δεν αλλαξε τπτ στην περιουσιακή μου κατάσταση

Ναι εγω μενω, παρακρατήσεις συνολο 45€ ειχα

Η εκαθάριση σου βγάζει 1688 φόρο μειον 777 από τις αποδείξεις σύνολο 911 φόρο. Μείον 45 η παρακράτηση που σου ήδη έγινε μας κάνει 866, κοντά στα όσα σου έβγαλε το σύστημα, άρα σωστά.

Το θέμα είναι ότι έχεις μικρές παρακρατήσεις ή και καθόλου αλλά συνολικά το εισόδημα δεν είναι μικρό, οπότε πληρώνεις τέτοιο φόρο. πχ αν κάποιος παίρνει 7.000 ετησίως αλλά από 3 δουλειές έχει 0 (μηδέν) παρακράτηση, αρά στη νετήσια εκκαθάριση θα πληρώσει αρκετό φόρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Τα τεκμήρια σου είναι χαμηλά 

Δεν έχει σχέση η περιουσιακή κατάσταση 

Aς ακουσουμε αυτα τα τεκμηρια. Εκτος απο τα αυτοκινητα τι αλλα υπαρχουν? Εχει σπιτια? Πληρωνει δανεια?

Πανω απο 20χιλιαρικα εχει τεκμηρια γνωστος μου με μηδεν φορολογητεο εισοδημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

Aς ακουσουμε αυτα τα τεκμηρια. Εκτος απο τα αυτοκινητα τι αλλα υπαρχουν? Εχει σπιτια? Πληρωνει δανεια?

Πανω απο 20χιλιαρικα εχει τεκμηρια γνωστος μου με μηδεν φορολογητεο εισοδημα

Εχω 33% στο πατρικό μου στο χωρίο, 2-3 μικρα χωράφια που κάθονται , δεν πληρωνω δανεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vasot είπε

Εχω 33% στο πατρικό μου στο χωρίο, 2-3 μικρα χωράφια που κάθονται , δεν πληρωνω δανεια

Ναι αλλα πληρωνεις ενοικια, ειπες. Χρησιμοποησε το eTax για να δεις ποσο ειναι τα τεκμηρια σου, ισως ξεπερνανε τα 13,5 χιλιαρικα και φορολογεισαι βασει αυτων.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, πριν λίγο κάναμε τις φορολογικές δηλώσεις σε λογιστή και είδα στα εκτυπωμένα έντυπα αυτό εδώ.

Είναι φυσιολογικό που όλα είναι ΝΑΙ στην πρώτη σελίδα;

Ευχαριστώ.

taxisnet.png

Επεξ/σία από Gatoskylo8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Gatoskylo8 said:

Καλησπέρα, πριν λίγο κάναμε τις φορολογικές δηλώσεις σε λογιστή και είδα στα εκτυπωμένα έντυπα αυτό εδώ.

Είναι φυσιολογικό που όλα είναι ΝΑΙ στην πρώτη σελίδα;

Ευχαριστώ.

taxisnet.png

Ναι, είναι φυσιολογικό. Όταν είναι τσεκαρισμένο κάποιο από αυτά τα πεδία υπάρχει μία διαγώνια γραμμή πάνω στο ΝΑΙ, π.χ. όπως φαίνεται παρακάτω

image.png.ce990d183d6a0a04b3fc6ec95bd9eb40.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, software said:

Ναι, είναι φυσιολογικό. Όταν είναι τσεκαρισμένο κάποιο από αυτά τα πεδία υπάρχει μία διαγώνια γραμμή πάνω στο ΝΑΙ, π.χ. όπως φαίνεται παρακάτω

image.png.ce990d183d6a0a04b3fc6ec95bd9eb40.png

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Να'σαι καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vasot είπε

Εχω 33% στο πατρικό μου στο χωρίο, 2-3 μικρα χωράφια που κάθονται , δεν πληρωνω δανεια

Δεν έχουν σχέση ΑΥΤΑ. 

 

21 ώρες πριν, vasot είπε

Πέρυσι ειχα 11.500€ εισόδημα και πλήρωσα 350€, δεν αλλαξε τπτ στην περιουσιακή μου κατάσταση

Ναι εγω μενω, παρακρατήσεις συνολο 45€ ειχα

Σου έγραψα.

Είναι ξεκάθαρο.

Έχεις 2082€ επιπλέον εισόδημα που φορολογείται με 22%, δηλαδή 460€ επιπλέον 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν έχουν σχέση ΑΥΤΑ.

Αν ειναι  μεγαλυτερα απ το εισοδημα φορολογεισαι με βαση αυτα, οποτε μπορει να εχουν σχεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rus είπε

Αν ειναι  μεγαλυτερα απ το εισοδημα φορολογεισαι με βαση αυτα, οποτε μπορει να εχουν σχεση.

Έγραψε τι τεκμήριο έχει και είναι πολύ χαμηλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Έγραψε τι τεκμήριο έχει και είναι πολύ χαμηλο

την παροτρυνα να τα γραψει ολα. Αν πχ. πληρωνεις ενοικιο 15.000 το χρονο δεν ειναι καθολου χαμηλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...