Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2023


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, adi32 είπε

Ο φόρος που παρακρατήθηκε πως υπολογιζεται για καποιο μισθωτο?

Υπαρχει περιπτωση να ειναι 0?

Φορος και μηδέν δυσκολακι😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 659
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

19 ώρες πριν, runner69 είπε

Θεωρω ειναι καθαρα μηχανογραφικο αυτο το θεμα και μια χαρα χρειαζεται η παραθεση των οδηγιων.

......................... Nice to have ειναι αφου εχεις πιασει το 30%.

Η παραθεση οδηγιων χρειαζεται οταν αυτες απαντουν στο θιγομενο θεμα, οχι γενικα κι αοριστα.

Νice to have ειναι ακομα κι οταν δε χρειαζεσαι το 30% γιατι εχεις μηδενικο εισοδημα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, rus είπε

 

Η παραθεση οδηγιων χρειαζεται οταν αυτες απαντουν στο θιγομενο θεμα, οχι γενικα κι αοριστα.

Νice to have ειναι ακομα κι οταν δε χρειαζεσαι το 30% γιατι εχεις μηδενικο εισοδημα?

 

Βάζουμε το 30% είτε του εισοδήματος, είτε των τεκμηρίων, οποιο είναι μεγαλύτερο. Δοκιμάζεις πχ 2000 ε (τυχαίο νούμερο, εσύ βάλε το αντίστοιχο) και βλέπεις την εκκαθάριση. Αλλάζεις το ποσό και βλέπεις αν έχει αλλάξει η εκκαθάριση. Αν παραμένει η ίδια, έχεις καλύψει το 30% με αυτά που δηλώνεις ως έξοδα και μπορείς να δοκιμάσεις και μικρότερα ποσά.

Επεξ/σία από iml
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, rus είπε

 

Η παραθεση οδηγιων χρειαζεται οταν αυτες απαντουν στο θιγομενο θεμα, οχι γενικα κι αοριστα.

 

Η παραθεση οδηγιων μπορει να αποτελεσει τροφή για καποιους ωστε να οδηγηθουν σε λογικα συμπερασματα-απαντήσεις. Μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε ένα ακίνητο που το παραχωρήσαμε από πέρυσι σε μία εταιρεία διαχείρισης ακινήτων για χρήση μέσω airbnb/booking (δεν το έχουμε εμείς απευθείας σε airbnb/booking).

Ξέρετε μήπως σε ποιον κωδικό δηλώνεται το εισόδημα αυτό?

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, swstost είπε

Έχουμε ένα ακίνητο που το παραχωρήσαμε από πέρυσι σε μία εταιρεία διαχείρισης ακινήτων για χρήση μέσω airbnb/booking (δεν το έχουμε εμείς απευθείας σε airbnb/booking).

Ξέρετε μήπως σε ποιον κωδικό δηλώνεται το εισόδημα αυτό?

  

Τι γράφει το μισθωτηριο?

Μακροχρόνια μίσθωση?

Επαγγελματική μίσθωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, runner69 είπε

Η παραθεση οδηγιων μπορει να αποτελεσει τροφή για καποιους ωστε να οδηγηθουν σε λογικα συμπερασματα-απαντήσεις. Μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια.

κακομαθημένος 😕

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, GREGORYMO said:

Τι γράφει το μισθωτηριο?

Μακροχρόνια μίσθωση?

Επαγγελματική μίσθωση?

Δεν αναφέρει ρητά κάποιο είδος μίσθωσης, είναι για 24 μήνες, άρα εννοείται ότι είναι μακροχρόνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, iml είπε

Βάζουμε το 30% είτε του εισοδήματος, είτε των τεκμηρίων, οποιο είναι μεγαλύτερο. Δοκιμάζεις πχ 2000 ε (τυχαίο νούμερο, εσύ βάλε το αντίστοιχο) και βλέπεις την εκκαθάριση. Αλλάζεις το ποσό και βλέπεις αν έχει αλλάξει η εκκαθάριση. Αν παραμένει η ίδια, έχεις καλύψει το 30% με αυτά που δηλώνεις ως έξοδα και μπορείς να δοκιμάσεις και μικρότερα ποσά.

Μιλησα για περιπτωση που δε χρειαζεσαι καθολου αποδειξεις. Σε αυτη τη περιπτωση τι κανεις, βαζεις οσο σου λεει, βαζεις λιγοτερο, βαζεις μηδεν?

17 ώρες πριν, runner69 είπε

Η παραθεση οδηγιων μπορει να αποτελεσει τροφή για καποιους ωστε να οδηγηθουν σε λογικα συμπερασματα-απαντήσεις. Μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια.

Οταν quotaρεις ενα ποστ που απευθυνεται σενα για θεμα που εθιξες εσυ, δε θα σκεφτεις τους αλλους, τουλαχιστον οχι εκεινη τη στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Εκανα φορολογική με εισοδήματα 8.893 από μισθούς και 4.689 από συντάξεις(συνολο 13.582) ειμαι άγγαμη νοικιαζω ενα διαμέρισμα 67τμ και εχω πληρη κυριότητα απο ενα yaris του 02 και 18% κυριότητα απο ενα αμαξι του 07 με 2000 κυβικά και εξοδα με καρτα 10000 και πρεπει να πληρώσω 858€, είναι δυνατόν?? Μπορω να κανω κάτι?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, vasot είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Εκανα φορολογική με εισοδήματα 8.893 από μισθούς και 4.689 από συντάξεις(συνολο 13.582) ειμαι άγγαμη νοικιαζω ενα διαμέρισμα 67τμ και εχω πληρη κυριότητα απο ενα yaris του 02 και 18% κυριότητα απο ενα αμαξι του 07 με 2000 κυβικά και εξοδα με καρτα 10000 και πρεπει να πληρώσω 858€, είναι δυνατόν?? Μπορω να κανω κάτι?? 

Πέρυσι τι πλήρωσες (αν πλήρωσες) και τι άλλαξε στην περιουσιακή σου κατάσταση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, vasot είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Εκανα φορολογική με εισοδήματα 8.893 από μισθούς και 4.689 από συντάξεις(συνολο 13.582) ειμαι άγγαμη νοικιαζω ενα διαμέρισμα 67τμ και εχω πληρη κυριότητα απο ενα yaris του 02 και 18% κυριότητα απο ενα αμαξι του 07 με 2000 κυβικά και εξοδα με καρτα 10000 και πρεπει να πληρώσω 858€, είναι δυνατόν?? Μπορω να κανω κάτι?? 

Κοπέλα, τι σε παραξενευει ?

8636€ είναι το αφορολογητο.

Είσαι 5.000€ παραπάνω.

Δεν έχεις να κάνεις κάτι.

ΥΓ. Πέρσυ, είχες λιγότερα εισοδήματα?

1 ώρα πριν, vasot είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Εκανα φορολογική με εισοδήματα 8.893 από μισθούς και 4.689 από συντάξεις(συνολο 13.582) ειμαι άγγαμη νοικιαζω ενα διαμέρισμα 67τμ και εχω πληρη κυριότητα απο ενα yaris του 02 και 18% κυριότητα απο ενα αμαξι του 07 με 2000 κυβικά και εξοδα με καρτα 10000 και πρεπει να πληρώσω 858€, είναι δυνατόν?? Μπορω να κανω κάτι?? 

Τα τεκμήρια σου είναι χαμηλά 

31 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Πέρυσι τι πλήρωσες (αν πλήρωσες) και τι άλλαξε στην περιουσιακή σου κατάσταση ;

Δεν έχει σχέση η περιουσιακή κατάσταση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...