Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2023


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Ρωτήσατε για ποιο λόγο εμφανίζονται πεδία για ΕΝΦΙΑ, δόσεις κλπ και απάντησα πάνω σε αυτό. Από κει και πέρα αν πρέπει να συμπληρωθούν ή όχι, δεν το γνωρίζω και για αυτό δεν ανέφερα κάτι.

Για ποιο λογο υπαρχει η επιλογη μεταφορας στη δηλωση ποσού που εχει ηδη δηλωθει σε αλλο κωδικο, ειναι το ερωτημα. Συν το αλλο περι αποδειξεων.

Προσβαση στις οδηγιες εχουμε ολοι, δε χρειαζεται παραθεση τους.

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 659
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, rus είπε

Για ποιο λογο υπαρχει η επιλογη μεταφορας στη δηλωση ποσού που εχει ηδη δηλωθει σε αλλο κωδικο, ειναι το ερωτημα.

Συν το αλλο περι αποδειξεων.

Δεν μεταφέρετε τπτ στην δήλωση από αυτά τα πεδία. Δοκίμασέ το να δεις.

Για τις αποδείξεις σου έχω ήδη πει ότι δεν γνωρίζω αν μπορείς να δηλώσεις λιγότερα από αυτά που έχουν αποστείλει οι τράπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, prototypegr είπε

Δεν μεταφέρετε τπτ στην δήλωση από αυτά τα πεδία. Δοκίμασέ το να δεις.

και κατι αλλο που δε προλαβα να editαρω πριν, πεδιο για ενφια δεν εμφανιζεται.

Αν προσεξεις το image που εχω βαλει θα δεις οτι στα δανεια, τα ενοικια και τη διατροφη γραφει "μεταφορα στη δηλωση". Οχι, δε δοκιμασα να δω αν μεταφερονται, λες οτι δεν μεταφερονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rus είπε

και κατι αλλο που δε προλαβα να editαρω πριν, πεδιο για ενφια δεν εμφανιζεται.

Αν προσεξεις το image που εχω βαλει θα δεις οτι στα δανεια, τα ενοικια και τη διατροφη γραφει "μεταφορα στη δηλωση". Οχι, δε δοκιμασα να δω αν μεταφερονται, λες οτι δεν μεταφερονται?

Εγώ που το δοκίμασα, είδα ότι τπτ δεν μεταφέρθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Εγώ που το δοκίμασα, είδα ότι τπτ δεν μεταφέρθηκε.

δηλαδη συμπληρωσες το/τα πεδια με δοσεις, ενοικια, διατροφη, μετα πατησες "Μεταφορα στη δηλωση" και ειδες οτι ο 049 δεν τα εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rus είπε

δηλαδη συμπληρωσες το/τα πεδια με δοσεις, ενοικια, διατροφη, μετα πατησες "Μεταφορα στη δηλωση" και ειδες οτι ο 049 δεν τα εχει?

Μόνο δόσεις είχα, που τις έγραψα και δεν είδα να αλλάζει το 049 σε σχέση με αυτό που είχα αναγράψει στο πεδίο (α).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Μόνο δόσεις είχα, που τις έγραψα και δεν είδα να αλλάζει το 049 σε σχέση με αυτό που είχα αναγράψει στο πεδίο (α).

θα δοκιμασω κι εγω μολις ευκαιρησω, επισης εχω δοσεις, αλλα αφου δε μεταφερονται τοτε γιατι σου εχει επιλογη συμπληρωσης τους και μεταφορας στη δηλωση? για να μας προβληματιζει τσαμπα?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rus είπε

θα δοκιμασω κι εγω μολις ευκαιρησω, επισης εχω δοσεις, αλλα αφου δε μεταφερονται τοτε γιατι σου εχει επιλογη συμπληρωσης τους και μεταφορας στη δηλωση? για να μας προβληματιζει τσαμπα?

Προφανώς αν όντως πιάνεις με αυτά το 60% των εισοδημάτων σου και δει ότι έχεις βάλει μόνο 20% για δαπάνες, δεν βγάζει εξτρά φόρο. Ίσως κάνει κάτι σαν έλεγχο στο συγκεκριμένο παράθυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, rus είπε

Για ποιο λογο υπαρχει η επιλογη μεταφορας στη δηλωση ποσού που εχει ηδη δηλωθει σε αλλο κωδικο, ειναι το ερωτημα. Συν το αλλο περι αποδειξεων.

Προσβαση στις οδηγιες εχουμε ολοι, δε χρειαζεται παραθεση τους.

 

Θεωρω ειναι καθαρα μηχανογραφικο αυτο το θεμα και μια χαρα χρειαζεται η παραθεση των οδηγιων. Προσωπικα δεν το θυμομουν αυτο που παρεθεσε ο prototypegr.

Τωρα στα υπολοιπα προφανως και το 049 δεν θα αλλαξει αφου αυτος ο κωδικος χρησιμοποιειται σαν οντοτητα μονο για τις δαπανες με ηλεκτρονικα μεσα που υπολογιζονται στο αφορολογητο. Λογικα αυτα τα νεα εσωτερικα πεδια στο 049 ειναι για προ-ελεγχο σε τι ποσοστο δαπανων θα απαιτηθει στην περιπτωση σου, κατι που δεν φαινεται πουθενα στην δηλωση ή στο εκκαθαριστικό ακομα και αν τα συμπληρωσεις. Nice to have ειναι αφου εχεις πιασει το 30%.

Το κουμπι "μεταφορας στη δηλωση" ειναι generic button του popup που προυπήρχε. Τα action buttons συνηθως μπαινουν στο κατω μερος της σελιδας. Απλα θα χρειαζοταν μια υποσημειωση για τα αλλα πεδια οτι δεν προστιθονται-μεταφερονται στη δηλωση.

Ο αλλος κωδικος 811 δεν σου εγγυαται οτι εγιναν με ηλεκτρονικα μεσα.

Επεξ/σία από runner69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/04/2023 at 13:12, Extacy156 said:

Άκυρο το βρήκα. 

  • Το ποσό της επένδυσης πρέπει να τοποθετηθεί στον κωδικό 743 της φορολογικής δήλωσης που σχετίζεται με την απόκτηση τίτλων
  • Το συνολικό κεφάλαιο από την πώληση των κρυπτονομισμάτων θα πρέπει να αναγραφεί στον κωδικό 781
  • Τα κέρδη πρέπει να δηλωθούν στον κωδικό 865, προκειμένου να επιβληθεί ο φόρος 15%

Για αγορά από crypto από Binance στον κωδικό 743 εκεί που λέει προέλευση τι βάζουμε;  πχ. Έχεις 3 επιλογές ημεδαπή / αλλοδαπή / ημεδαπή με κατανομή τιμήματος στην αλλοδαπή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pgrontas είπε

Για αγορά από crypto από Binance στον κωδικό 743 εκεί που λέει προέλευση τι βάζουμε;  πχ. Έχεις 3 επιλογές ημεδαπή / αλλοδαπή / ημεδαπή με κατανομή τιμήματος στην αλλοδαπή;

Λογικά αλλοδαπή. Μην σε πάρω στο λαιμό μου ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Dream_Killer είπε

Παιδιά για αλλαγή διεύθυνσης κατοικίας αξίζει να πάω σε λογιστή ή μπορώ να κάνω και μόνος μου την αλλαγή;

https://www.aade.gr/polites/mitroo/allagi-stoiheion-mitrooy

εδώ  την κάνεις. 

αν έχεις επαγγελματική έδρα τότε στέλνεις μειλ στην δου που ανήκεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, adi32 είπε

Ο φόρος που παρακρατήθηκε πως υπολογιζεται για καποιο μισθωτο?

Υπαρχει περιπτωση να ειναι 0?

Πολλες φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...