Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2023


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Εφόσον έχεις εισόδημα, σίγουρα θα πρέπει να έχεις και δαπάνες τουλάχιστον στο 30% για να μην φορολογηθείς εξτρά. Μιλάω για μισθωτούς, δεν γνωρίζω αν ισχύει κάτι άλλο για άλλες κατηγορίες. Τώρα, αν μπορείς να βάλεις λιγότερα, αρκεί βέβαια να πιάνεις το 30%, στις οδηγίες αναφέρεται: "Οι παραπάνω κωδικοί δεν προσυμπληρώνονται από τη Φορολογική Διοίκηση, αλλά το ελάχιστο απαιτούμενο ποσό αναγράφεται από τους φορολογούμενους. ". Ο καθένας μπορεί να το εκλάβει αυτό όπως θέλει. Καλό είναι σε τέτοια θέματα όμως, να συμβουλεύεστε λογιστή. Προσωπικά βάζω όλο το ποσό που αναφέρεται.

Aρα αν εχεις εισοδημα και θες 30%, μπορει να βαλεις μόνο το αναλογο ποσο? αν δεν εχεις εισοδημα μπορεις να μη βαλεις τιποτα? Εισοδημα θεωρειται και η δωρεα?

Αν ειναι απλα να βαζουμε ολο το ποσό που ανφερεται, τοτε γιατι υπαρχει επιλογη να βαζεις οσο θες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 659
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, rus είπε

Aρα αν εχεις εισοδημα και θες 30%, μπορει να βαλεις μόνο το αναλογο ποσο? αν δεν εχεις εισοδημα μπορεις να μη βαλεις τιποτα? Εισοδημα θεωρειται και η δωρεα?

Αν ειναι απλα να βαζουμε ολο το ποσό που ανφερεται, τοτε γιατι υπαρχει επιλογη να βαζεις οσο θες?

Για αυτό σου είπα καλύτερα να ρωτήσεις λογιστή. Γιατί ο καθένας μπορεί να εκλάβει τις οδηγίες όπως νομίζει. Έτσι όπως το γράφει, είναι σαν να αφήνει παραθυράκι να μην δηλώσεις όλο το ποσό. Αλλά πάλι, αυτή είναι καθαρά προσωπική μου άποψη και δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, 1comment είπε

Είναι σύνηθες σε επαγγελματικές δηλώσεις οι λογιστές να βάζουν ένα Χ ποσό ως ανάλωση κεφαλαίου χωρίς να σε ρωτήσουν; Αυτό δεν παίζει να χτυπήσει κάποιο καμπανάκι στην εφορία για έλεγχο σε περίπτωση που δεν είχες εισόδημα από προηγούμενα χρόνια;

Αν δεν υπάρχει ήδη διαθέσιμο κεφάλαιο δεν μπαίνει με το ζόρι. 

Το σίγουρο είναι ότι κάποτε θα τελειώσει και τότε θα αναγκαστείς να πληρώνεις φόρο βάσει του τεκμαρτού εισοδήματος (αν συνεχίσουν να ισχύουν τα τεκμήρια οπως τώρα)

Οπότε καλό θα ήταν είτε να αποκτήσεις περισσότερο πραγματικό εισόδημα (!) είτε να περικόψεις τα περιουσιακά στοιχεία που σου φουσκώνουν το τεκμαρτό εισόδημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Αν δεν υπάρχει ήδη διαθέσιμο κεφάλαιο δεν μπαίνει με το ζόρι. 

Το σίγουρο είναι ότι κάποτε θα τελειώσει και τότε θα αναγκαστείς να πληρώνεις φόρο βάσει του τεκμαρτού εισοδήματος (αν συνεχίσουν να ισχύουν τα τεκμήρια οπως τώρα)

Οπότε καλό θα ήταν είτε να αποκτήσεις περισσότερο πραγματικό εισόδημα (!) είτε να περικόψεις τα περιουσιακά στοιχεία που σου φουσκώνουν το τεκμαρτό εισόδημα

Τι να περικόψω καλέ; Ένα αυτοκίνητο έχω μόνο, φιλοξενούμενος στους γονείς μου δηλώνω. Δεν έχω άλλα τεκμήρια. Και ούτε θα με ενοχλούσε να πληρώσω 100Ε παραπάνω που έβγαινε αν δεν έβαζε την ανάλωση. Τόσα γλίτωσα. Γι αυτό λέω ότι δεν με ρώτησε πριν το κάνει. Θα το συζητήσω μαζί του να κάνει τροποποιητική αν είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, prototypegr είπε

Για αυτό σου είπα καλύτερα να ρωτήσεις λογιστή. Γιατί ο καθένας μπορεί να εκλάβει τις οδηγίες όπως νομίζει. Έτσι όπως το γράφει, είναι σαν να αφήνει παραθυράκι να μην δηλώσεις όλο το ποσό. Αλλά πάλι, αυτή είναι καθαρά προσωπική μου άποψη και δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου.

καλα, δε θα θεωρησω οτι με παιρνεις στο λαιμο σου. Ουτε οι λογιστες ξερουν αυτες τις λεπτομερειες. Εχει συμβει στο παρελθον να μη δηλωσω ολο το ποσο. Αν ζητανε μονο 30% γιατι να βαλεις 80%? Η βαθυτερη μου σκεψη ειναι, μηπως το ποσο που δηλωνεις εκει στον 049 αφαιρειται απ το διαθεσιμο κεφαλαιο, την αναλωση του οποιου ισως επικαλεστεις στο μελλον.

 

4 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Οπότε καλό θα ήταν είτε να αποκτήσεις περισσότερο πραγματικό εισόδημα (!) είτε να περικόψεις τα περιουσιακά στοιχεία που σου φουσκώνουν το τεκμαρτό εισόδημα

Υπαρχουν και στοιχεια που δεν περικοπτονται, οπως οι δοσεις του στεγαστικου. Εκτος αν αφησεις να 'κοκκινισει' το δανειο σου 🤨

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, rus είπε

καλα, δε θα θεωρησω οτι με παιρνεις στο λαιμο σου. Ουτε οι λογιστες ξερουν αυτες τις λεπτομερειες. Εχει συμβει στο παρελθον να μη δηλωσω ολο το ποσο. Αν ζητανε μονο 30% γιατι να βαλεις 80%? Η βαθυτερη μου σκεψη ειναι, μηπως το ποσο που δηλωνεις εκει στον 049 αφαιρειται απ το διαθεσιμο κεφαλαιο, την αναλωση του οποιου ισως επικαλεστεις στο μελλον.

 

Υπαρχουν και στοιχεια που δεν περικοπτονται, οπως οι δοσεις του στεγαστικου. Εκτος αν αφησεις να 'κοκκινισει' το δανειο σου 🤨

 

Καλημέρα. Σε αυτό που λες για την ανάλωση κεφαλαίου, έχεις σίγουρα ένα δίκιο, αλλά η ένστασή μου είναι η εξής: αφού η εφορία έχει ήδη ενημερωθεί για τις δαπάνες, πως εσύ στην ανάλωση θα επικαλεστείς ότι εκείνη την χρονιά ξόδεψες λιγότερα? Ακόμα κι αν έχεις δηλώσει λιγότερα στην φορολογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Maurikycli είπε

^ τί τεκμήριο βγάζε το αυτοκίνητο; 

2 και 3 διαβίωσης.

Να πω και τη γνώμη μου για τα τεκμήρια. Θεωρώ πρέπει να καταργηθούν γιατί σε πολλές περιπτώσεις είναι λανθασμένα. Όπως στην περίπτωσή μου. Μένω με τους γονείς και τα 3 χιλ. το χρόνο δεν είναι ρεαλιστικά. Τα προσωπικά μου έξοδα είναι κάτω από 200Ε το μήνα γιατί όλα στο σπίτι τα πληρώνουν οι γονείς. Του αυτοκινήτου είναι κάπως κοντά στην πραγματικότητα. Το παράλογο όμως είναι ότι ενώ όλες οι κατηγορίες υπόκεινται στο αφορολόγητο 10 χιλ., εμείς οι ελ. επ. πρέπει να φορολογηθούμε από το πρώτο ευρώ ακόμα κι αν λογιστικά είχαμε ζημιά! Δεν λέω βέβαια, τουλάχιστον μειώθηκε το ληστρικό 22% στο 9%...

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, rus είπε

καλα, δε θα θεωρησω οτι με παιρνεις στο λαιμο σου. Ουτε οι λογιστες ξερουν αυτες τις λεπτομερειες. Εχει συμβει στο παρελθον να μη δηλωσω ολο το ποσο. Αν ζητανε μονο 30% γιατι να βαλεις 80%? Η βαθυτερη μου σκεψη ειναι, μηπως το ποσο που δηλωνεις εκει στον 049 αφαιρειται απ το διαθεσιμο κεφαλαιο, την αναλωση του οποιου ισως επικαλεστεις στο μελλον.

 

Υπαρχουν και στοιχεια που δεν περικοπτονται, οπως οι δοσεις του στεγαστικου. Εκτος αν αφησεις να 'κοκκινισει' το δανειο σου 🤨

 

Ειχα και εγω παλιοτερα τον ιδιο ενδοιασμο. Ακομα απο οσο ξερω δεν επηρεαζει. Εξαρταται απο τα τεκμηρια για την συμπληρωση του και κατ'επεκταση για την διαθεσιμοτητα του. Δηλ αν εχεις 10K εισοδημα και τεκμηρια 6K αλλά αποδειξεις 12K, δεν θα σου βγει φορος να πληρωσεις για αυτα τα εξτρα 2K. Εκεινη τη χρονια, αρα σου περισσεψαν 4K για μελλοντικη αναλωση. :lol:

Αντιθετως οι αγορες οχηματων υπολογιζονται και προστιθονται στα τεκμηρια. Για αυτο μπορει να βγει εξτρα φορος και κάνεις εκει χρηση της αναλωσης.

Επειδη ομως αυτο στο μελλον πιθανον να αλλαξει και να εξαρταται πλεον απο το 049, για αυτο προσεχω να μην ξεφευγω πολυ παραπανω στις αποδειξεις. Βεβαια και παλι στο 049 διπλασιαζονται οι ιατρικες αποδειξεις, που σημαινει οτι εσυ δεν πληρωσες πραγματικα τοσα χρηματα. Αρα χρειαζονται γενικες αλλαγες.

Επεξ/σία από runner69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, prototypegr είπε

Καλημέρα. Σε αυτό που λες για την ανάλωση κεφαλαίου, έχεις σίγουρα ένα δίκιο, αλλά η ένστασή μου είναι η εξής: αφού η εφορία έχει ήδη ενημερωθεί για τις δαπάνες, πως εσύ στην ανάλωση θα επικαλεστείς ότι εκείνη την χρονιά ξόδεψες λιγότερα? Ακόμα κι αν έχεις δηλώσει λιγότερα στην φορολογική.

H εφορια ξερει τα παντα αλλα μετρανε αυτα που δηλωνεις καθε χρονο, σωστα? Τα δεδομενα που καταθετουμε με τις δηλωσεις μας ειναι που μετρανε, αυτα αποτελουν σημεια αναφορας και υπολογισμου. Αν μπορω να επικαλεστω οτι εκανα λιγοτερες αγορες απο αυτες που εχει γραψει η καρτα μου, τοτε γιατι οχι? 30% του εισοδηματος δε ζητανε? αρα γιατι να βαλω παραπανω?

Παντως εισαι βεβαιος οτι υπαρχει συνδεση μεταξυ του 049 και της αναλωσης κεφαλαιου προηγουμενων ετων?

9 ώρες πριν, runner69 είπε

Ειχα και εγω παλιοτερα τον ιδιο ενδοιασμο. Ακομα απο οσο ξερω δεν επηρεαζει. Εξαρταται απο τα τεκμηρια για την συμπληρωση του και κατ'επεκταση για την διαθεσιμοτητα του. Δηλ αν εχεις 10K εισοδημα και τεκμηρια 6K αλλά αποδειξεις 12K, δεν θα σου βγει φορος να πληρωσεις για αυτα τα εξτρα 2K. Εκεινη τη χρονια, αρα σου περισσεψαν 4K για μελλοντικη αναλωση. :lol:

Σωστα, αν εχεις εισοδημα 10k και τεκμηρια 6k, προκυπτουν 4k για μελλοντικη επικληση τους. Οι αποδειξεις οσες κι αν ειναι δεν επηρεαζουν, λες(ασχετως του φορου που πληρωσεις/δε πληρωσεις για αυτες).

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, rus είπε

H εφορια ξερει τα παντα αλλα μετρανε αυτα που δηλωνεις καθε χρονο, σωστα? Τα δεδομενα που καταθετουμε με τις δηλωσεις μας ειναι που μετρανε, αυτα αποτελουν σημεια αναφορας και υπολογισμου. Αν μπορω να επικαλεστω οτι εκανα λιγοτερες αγορες απο αυτες που εχει γραψει η καρτα μου, τοτε γιατι οχι? 30% του εισοδηματος δε ζητανε? αρα γιατι να βαλω παραπανω?

Παντως εισαι βεβαιος οτι υπαρχει συνδεση μεταξυ του 049 και της αναλωσης κεφαλαιου προηγουμενων ετων?

Σωστα, αν εχεις εισοδημα 10k και τεκμηρια 6k, προκυπτουν 4k για μελλοντικη επικληση τους. Οι αποδειξεις οσες κι αν ειναι δεν επηρεαζουν, λες(ασχετως του φορου που πληρωσεις/δε πληρωσεις για αυτες).

 

Δεν γνωρίζω για την ανάλωση, δεν έχει χρειαστεί να την χρησιμοποιήσω ποτέ. Κατά πόσο η ΑΑΔΕ θα ελέγξει μόνο ότι δήλωσες κι όχι τα πάντα, καλύτερα να μην χρειαστεί να το μάθουμε 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, prototypegr είπε

Δεν γνωρίζω για την ανάλωση, δεν έχει χρειαστεί να την χρησιμοποιήσω ποτέ. Κατά πόσο η ΑΑΔΕ θα ελέγξει μόνο ότι δήλωσες κι όχι τα πάντα, καλύτερα να μην χρειαστεί να το μάθουμε 😀

Επειδη ειπες "Σε αυτό που λες για την ανάλωση κεφαλαίου, έχεις σίγουρα ένα δίκιο".

Η ααδε μπορει να ελεγξει τα παντα, αυτο που ειπα ειναι οτι τα στοιχεια που καταθετουμε με τις δηλωσεις μας ειναι που μετρανε και οτι αυτα αποτελουν σημεια αναφορας και υπολογισμου.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2023 στις 11:34 ΠΜ, prototypegr είπε

Καλημέρα. Απλώς στο (3) θα βάλεις το διπλάσιο του 26,39€, δλδ 52,78€. Ο κωδικός μετά θα συμπληρωθεί αυτόματα με βάσει αυτά.

Edit: Στο (1) σωστά έχεις αναγράψει το ποσό που σου εμφανίζει.

γιατί να βάλει το διπλάσιο στο 3;

το σύστημα δεν το υπολογίζει απο μονο του επί 2,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, The_Judas είπε

γιατί να βάλει το διπλάσιο στο 3;

το σύστημα δεν το υπολογίζει απο μονο του επί 2,,

Αυτό αναγράφεται στις οδηγίες, αυτό του είπα. Είπαμε, λογιστής δεν είμαι, εμπειρικά γράφω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...