Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2023


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, teot είπε

Μερικές αναρτησεις πιο πάνω το έχω γράψει......

https://www.insomnia.gr/forums/topic/809708-φορολογικές-δηλώσεις-2023/page/23/#comment-59829519

Κύρια και επικουρική είναι σε διαφορετικά πεδία  αλλά είναι προσυμπληρωμένα, δεν μπορείς να τα πειράξεις.

Ναι την είδα την απάντησή σου σε ατομο που ρωτάει για αναδρομικά αποδοχών του 2020.

  Η περίπτωση της μητέρας μου αφορά αναδρομικά σύνταξης που έλαβε για κύρια μηνών του 2021 κι επικουρική μηνών του 2021 και του 2022 (το ποσό της επικουρικής για τον Ιανουάριο του 2022 το πήρε μαζί με ποσό Νοεμβριου+Δεκεμβρίου 2021 στην σύνταξη Μαρτίου).

  Γι'αυτό και ρώτησα αρχικά πού τα δηλώνω αυτά τα ποσά στο Ε1 του 2023 και αν πάνε ξεχωριστά ή μαζί, καθώς στην περίπτωση της κύριας τα ποσά αφορούν μόνο το 2021 ενώ στην περίπτωση της επικουρικής και το 2021 και το 2022.

Στο Ε1 του 2023 για τις αποδοχές του 2022 έχει ξεχωριστά το σύνολο για κύρια κι επικουρική, όπως έγραψες κι εσύ στην απάντησή σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 659
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, manzana είπε

Ναι την είδα την απάντησή σου σε ατομο που ρωτάει για αναδρομικά αποδοχών του 2020.

  Η περίπτωση της μητέρας μου αφορά αναδρομικά σύνταξης που έλαβε για κύρια μηνών του 2021 κι επικουρική μηνών του 2021 και του 2022 (το ποσό της επικουρικής για τον Ιανουάριο του 2022 το πήρε μαζί με ποσό Νοεμβριου+Δεκεμβρίου 2021 στην σύνταξη Μαρτίου).

  Γι'αυτό και ρώτησα αρχικά πού τα δηλώνω αυτά τα ποσά στο Ε1 του 2023 και αν πάνε ξεχωριστά ή μαζί, καθώς στην περίπτωση της κύριας τα ποσά αφορούν μόνο το 2021 ενώ στην περίπτωση της επικουρικής και το 2021 και το 2022.

Στο Ε1 του 2023 για τις αποδοχές του 2022 έχει ξεχωριστά το σύνολο για κύρια κι επικουρική, όπως έγραψες κι εσύ στην απάντησή σου. 

Πατώντας στο πεδίο που έχει τις αποδοχές (303) θα ανοίξει πινακάκι  που θα γράφει αναλυτικά τις αποδοχές (κύριας και επικουρικής)  και τα τυχόν αναδρομικά όπως και τα έτη που αφορούν.

Αν αναφέρει αναδρομικά , όταν ανοίξει η δήλωση αναδρομικών, πηγαίνεις  στα έτη και κάνεις τροποποιητικές με τον τρόπο που έγραψα παραπάνω.

Επεξ/σία από teot
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, teot είπε

Παλιά τα αναδρομικά μπορούσες η να τα συμπεριλάβεις στην δήλωση της χρονιάς που τα πήρες ( υπολογίζονταν το 80% των αναδρομικών) η να κάνεις τροποποιητικές των ετών που αφορούσαν... συνήθως οι περισσότεροι για να μην πω όλοι δεν έμπλεκαν με τροποποιητικές.

 Αλλά αυτό έχει αλλάξει αρκετά χρόνια .

Για πριν λιγα χρονια μιλαω(αν χρειαζεται να ψαξω να σου πω το ετος). Το ποσό ηταν προσυμπληρωμενο κανονικα στη δηλωση, αρα δεν υπηρχε λογος να κανω τροποποιητικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, rus είπε

Για πριν λιγα χρονια μιλαω(αν χρειαζεται να ψαξω να σου πω το ετος). Το ποσό ηταν προσυμπληρωμενο κανονικα στη δηλωση, αρα δεν υπηρχε λογος να κανω τροποποιητικη.

Εχει αλλάξει πανω απο 10 χρόνια....

Το ποσό στο αναλυτικό πινακάκι  το ανέφερε σε άλλη χρονιά η στην χρονιά της δήλωσης;

Ελπίζω να μην την πάτησες όπως εγώ... που κάποια αναδρομικά της συζύγου (250...300 ευρώ) ενώ τα έβλεπα στο πινακάκι οτι αφορούσαν άλλη χρονιά θεώρησα ότι έχουν συμπεριληφθεί στο προσυμπληρωμένο ποσό του έτους και δεν έκανα τροποποιητική

Όταν στην πενταετία έκαναν το έλεγχο που κάνουν για να μην γίνει παραγραφή  παρότι δεν προέκυπτε  φόρος (η σύζυγος ήταν αφαρολόγητη) ήρθε 100 ευρώ πρόστιμο επειδή δεν έγινε η τροποποιητική. Τουλάχιστον τώρα έχει αλλάξει και αν δεν προκύπτει φόρος η ο φόρος είναι κάτω από 100 ευρώ (αν θυμάμαι καλά) δεν επιβάλετε πρόστιμο.

Edit

Τώρα που το κοίταξα  έχει αλλάξει πριν 2014 γιατι στην δήλωση του 2015 (οικ. ετος 2014) υπήρχαν τα αναδρομικά που δεν είχα δηλώσει.

 

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, teot είπε

Εχει αλλάξει πανω απο 10 χρόνια....

Το ποσό στο αναλυτικό πινακάκι  το ανέφερε σε άλλη χρονιά η στην χρονιά της δήλωσης;

Ελπίζω να μην την πάτησες όπως εγώ... που κάποια αναδρομικά της συζύγου (250...300 ευρώ) ενώ τα έβλεπα στο πινακάκι οτι αφορούσαν άλλη χρονιά θεώρησα ότι έχουν συμπεριληφθεί στο προσυμπληρωμένο ποσό του έτους και δεν έκανα τροποποιητική

Οχι δε μιλαω για τοσο πολυ.

Δε το θυμαμαι αυτο.

Τι να πατησω φιλε μου, αφου σου ειπα οτι πηρα και επιστροφη. Δεν το θεωρησα απλα, ειχαν σαφως περιληφθει διοτι δεν υπηρχε αλλο ποσό, άνεργος ημουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα φιλο επειδη συμπληρωσε ενα αρκετα μεγαλο ποσο στον 351 που αφορα εισφορες απο τον ιδιο σε ταμεια (εξαγορα μηνων στρατου) μετα την υποβολη του ζητησε να ανεβασει με αρχειο το παραστατικο  στο aade αιτηματα αλα δεν καταλαβαινω πως 

Ειδα οτι εκει που εχει υποβληθει η φορολογικη δηλωση υπαρχει πεδιο να επισυναψη αρχειο σε pdf κλπ 

Μπορει εκει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια ερωτηση αν μπορει καποιος να βοηθησει, εχω κολλησει στη συμπληρωση της δηλωσης στον πινακα 7 το Νο1 (Δαπάνη αγοράς αγαθών και παροχής υπηρεσιών με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής) στο πεδίο 049 τι ποσο βαζω; Πατώντας στο νταμάκι ανοιγει παραθυρο το ποιο αναγραφει τα εξοδα οπως φαινεται και στη φωτο που εχω επισυναψει, εγω τι ποσο θα βαλω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, predator1981 είπε

Παιδια μια ερωτηση αν μπορει καποιος να βοηθησει, εχω κολλησει στη συμπληρωση της δηλωσης στον πινακα 7 το Νο1 (Δαπάνη αγοράς αγαθών και παροχής υπηρεσιών με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής) στο πεδίο 049 τι ποσο βαζω; Πατώντας στο νταμάκι ανοιγει παραθυρο το ποιο αναγραφει τα εξοδα οπως φαινεται και στη φωτο που εχω επισυναψει, εγω τι ποσο θα βαλω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Screenshot_1.png

Καλημέρα. Απλώς στο (3) θα βάλεις το διπλάσιο του 26,39€, δλδ 52,78€. Ο κωδικός μετά θα συμπληρωθεί αυτόματα με βάσει αυτά.

Edit: Στο (1) σωστά έχεις αναγράψει το ποσό που σου εμφανίζει.

Επεξ/σία από prototypegr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μονο; δε χρειάζεται να βάλω κατι αλλο στο νταμακι του κωδικου 049 ή σε αλλο πεδιο απο τις στηλες α, β, γ, δ ε;

Επίσης στης κοπέλας μου που έβαλα ποσο στη στηλη α και εχω κανει οριστική υποβολή μπορω να το φτιαξω κανοντας τροποποιητική;

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, predator1981 είπε

Αυτό μονο; δε χρειάζεται να βάλω κατι αλλο στο νταμακι του κωδικου 049 ή σε αλλο πεδιο απο τις στηλες α, β, γ, δ ε;

Επίσης στης κοπέλας μου που έβαλα ποσο στη στηλη α και εχω κανει οριστική υποβολή μπορω να το φτιαξω κανοντας τροποποιητική;

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Στο (α) βάζεις το ποσό που σου εμφανίζει στο (1), στο (β) τπτ, στο (γ) αυτό που έβαλες, στο (δ) τπτ και στο (ε) τα 30,00€.

Edit: Καλά έκανες και έβαλες στην κοπέλα σου στο (α) ποσό, εφόσον είναι το ποσό που αναφέρεται στην στήλη (1).

Επεξ/σία από prototypegr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σας

Στον κωδ 808 Συμπληρώνεται ο ΑΦΜ του ιδιοκτήτη που παραχωρεί την κατοικία, αν η κατοικία ειναι 50% στον ενα και 50% στον άλλο, δεν σε αφήνει να βάλεις και τα 2 αφμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στης γυναικας που εβαλα κουκουρουκου νουμερα στο α και εκανα οριστικη υποβολη μπορω να το σενιαρω με μια τροποποιητικη; βεβαια κατα την οριστικη υποβολή βγήκε μηδενικό. η να το αφησω οπως ειναι;

4 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Στο (α) βάζεις το ποσό που σου εμφανίζει στο (1), στο (β) τπτ, στο (γ) αυτό που έβαλες, στο (δ) τπτ και στο (ε) τα 30,00€.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, predator1981 είπε

στης γυναικας που εβαλα κουκουρουκου νουμερα στο α και εκανα οριστικη υποβολη μπορω να το σενιαρω με μια τροποποιητικη; βεβαια κατα την οριστικη υποβολή βγήκε μηδενικό. η να το αφησω οπως ειναι;

 

Όταν λες κουκουρούκου, τι εννοείς? Μεγαλύτερο ή μικρότερο ποσό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Όταν λες κουκουρούκου, τι εννοείς? Μεγαλύτερο ή μικρότερο ποσό?

μεγαλυτερο, εδω φαινεται οπως την εχω ανοιξει απο την τροποποιητικη η οποια ειναι σε προσωρινη αποθηκευση

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...