Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2023


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 659
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα. Μια ερώτηση, για όποιον γνωρίζει. Επειδή το στεγαστικό μου δάνειο έχει περάσει σε fund κι επειδή αυτοί δεν στέλνουν τα στοιχεία όπως οι τράπεζες για να φαίνεται το ποσό κατά την δήλωση, μπορώ να βάλω το ποσό με βάση τις πληρωμές που έχω κάνει μέσα στο έτος? Γιατί ζητάω να μου στείλουν βεβαίωση καταβολής δόσεων για το 2022 εδώ και δύο (2) μήνες, αλλά προφανώς με έχουν γράψει εκεί που δεν πιάνει μελάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Αν δεν χρωστάς τίποτα ποτέ μπαίνουν τα λεφτά από  επιστροφή φόρου 

Εγω ειχα επιστροφη το 21 και μπηκαν φετος 10 μερες πριν τις εκλογες😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ΕΕ με έναν εργοδότη. Υπέβαλλε ο λογιστής τη δήλωση και είπε ότι με συμφέρει να φορολογηθώ ως ΕΕ και όχι μισθωτός. Μου φαίνεται ως μισθωτός θα είχα μεγαλύτερη επιστροφή. Θέλω να το επιβεβαιώσω και εγώ. Άνοιξα μια τροποποιητική, αλλά δεν είμαι σίγουρος πως το δηλώνεις. Εννοείται δε κάνω αποθήκευση. Καμιά βοήθεια στο πως να το τσεκάρω μόνος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dimitris156 είπε

Είμαι ΕΕ με έναν εργοδότη. Υπέβαλλε ο λογιστής τη δήλωση και είπε ότι με συμφέρει να φορολογηθώ ως ΕΕ και όχι μισθωτός. Μου φαίνεται ως μισθωτός θα είχα μεγαλύτερη επιστροφή. Θέλω να το επιβεβαιώσω και εγώ. Άνοιξα μια τροποποιητική, αλλά δεν είμαι σίγουρος πως το δηλώνεις. Εννοείται δε κάνω αποθήκευση. Καμιά βοήθεια στο πως να το τσεκάρω μόνος?

Υπολόγισε τζίρο μέιον ασφαλιστικές εισφορές, βάλε το ποσό (ως μισθό) σε κάποιο υπολογιστήρι φόρου για να δεις τον φόρο που βγαίνει, βγάλε άλλα 150 (απο το τέλος επιτηδεύματος), και έχεις την απάντησή σου. Μην παίξεις με το taxis γιατί δε θα βγάλεις άκρη. Για να στο λέει πάντως λογικά θα το έχει κοιτάξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Εγω ειχα επιστροφη το 21 και μπηκαν φετος 10 μερες πριν τις εκλογες😂

σοβαρα , κοιτα εκανα την δηλωση χθες αν μεχρι τελος ιουνιου αρχες ιουλιου δεν μπουν θα παω απο την ΔΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Exodia The Forbidden One είπε

σοβαρα , κοιτα εκανα την δηλωση χθες αν μεχρι τελος ιουνιου αρχες ιουλιου δεν μπουν θα παω απο την ΔΟΥ

1 με 2 μήνες συνήθως κάνουν να μπουν.

Να έχεις δηλώσει το IBAN μέσω taxisnet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από φέτος μπαίνουν πολύ πιο γρήγορα, 2 φορές το μήνα εφόσον δεν έχεις άλλες οφειλές.

Εγώ υπέβαλα την προηγούμενη Τρίτη και Παρασκευή είχαν πιστωθεί τα λεφτά στο λογαριασμό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

σοβαρα , κοιτα εκανα την δηλωση χθες αν μεχρι τελος ιουνιου αρχες ιουλιου δεν μπουν θα παω απο την ΔΟΥ

Θα έχουν μπει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, prototypegr είπε

Καλημέρα. Μια ερώτηση, για όποιον γνωρίζει. Επειδή το στεγαστικό μου δάνειο έχει περάσει σε fund κι επειδή αυτοί δεν στέλνουν τα στοιχεία όπως οι τράπεζες για να φαίνεται το ποσό κατά την δήλωση, μπορώ να βάλω το ποσό με βάση τις πληρωμές που έχω κάνει μέσα στο έτος? Γιατί ζητάω να μου στείλουν βεβαίωση καταβολής δόσεων για το 2022 εδώ και δύο (2) μήνες, αλλά προφανώς με έχουν γράψει εκεί που δεν πιάνει μελάνι.

Και δε χαιρεσαι? οι δοσεις αποτελουν τεκμηριο.

Γιατι θελεις οπωσδηποτε να δηλωσεις τις δοσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, rus είπε

Και δε χαιρεσαι? οι δοσεις αποτελουν τεκμηριο.

Γιατι θελεις οπωσδηποτε να δηλωσεις τις δοσεις?

Γιατί, αν χτυπά ξύλο, γίνει κάνας έλεγχος, εγώ θα φάω πρόστιμο, όχι εσύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2023 στις 9:15 ΜΜ, stratos979 είπε

μόνο τα ποσά και τις ημερομηνίες γράφει

άμα έχεις δει τι δόσεις δίνεις θα ξέρεις ποιο είναι ενφια και ποιο είναι φόρος

 

 

666.jpg

667.jpg

668.jpg

669.jpg

Πηγε στο λογιστη χτες ολα ok ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση παιδιά αν γνωρίζεται.

Μισθοτος με εισόδημα 9000€ περίπου και αγορές με κάρτες 25.000€ με κέρδη από ηλεκτρονικό καζίνο, δηλαδή αναλήψεις ποσών από καζινο και καταθέσεις. 
ξερουμε αν έχουμε κάποιο θέμα ;

ο λογιστής μου είπε απλά να το προσέχω γιατί τα ψάχνουν αλλά τι γίνεται δηλαδή σε αυτή την περίπτωση ;

σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, prototypegr είπε

Γιατί, αν χτυπά ξύλο, γίνει κάνας έλεγχος, εγώ θα φάω πρόστιμο, όχι εσύ. 

Δεν μιλησα για το θεμα του προστιμου, δεν ξερω αν υφισταται αυτο. Η εντυπωση που σχηματισα ειναι οτι θελεις να δηλωσεις τις δοσεις σου ασχετως υποχρεωτικοτητας ή μη.

Αν παντως ειναι υποχρεωτικη η δηλωση των δοσεων του στεγαστικου ενω το φαντ αρνειται να τους βεβαιωσει, τοτε γενναται θεμα. Γιατι ο φορολογουμενος θα μπορουσε να βαλει στον 727 οτι να'ναι.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...