Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2023


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 19/5/2023 στις 2:58 ΜΜ, stratos979 είπε

γεια σας

έκανα δωρεά στην μητέρα μου ένα ποσό 15000 ε

το έβαλα στον 725 , αφμ της μητέρας και μεταφορά στην δήλωση

μέχρι 800,000 δεν είναι το αφορολόγητο;

τα λεφτα δοθηκαν με τον τροπο που απαιτειται, δηλαδη μεσω τραπεζας απο λογ/σμο σε λογ/σμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 659
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, stratos979 είπε

ναι

και μετά Δ1 στην εφορία

Και μετά συμπλήρωσες κωδικούς 725 για εσένα και 781 για την μητέρα σου ;

Δεν κατάλαβα , τι άλλαξες και πλεον δεν σου βγαίνει ο εξτρας φορος να πληρωσεις για την δωρεά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rotting είπε

Μέχρι πόσες δοκιμές επιτρέπει το σύστημα στη " συνέχεια υποβολής " ?

Κλειδώνει για λίγο, αλλά την άλλη μέρα επανέρχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία για εισοδήματα από ατομική επιχείρηση. Ενω στο Ε3 φαίνονται σωστά τα έσοδα και τα έξοδα, στο Ε1 με θεωρεί σαν μισθωτό (μπλοκάκια δλδ) και μου περνάει μόνο τα έσοδα χωρίς δαπάνες (εκτός από ασφαλιστικες εισφορές) με αποτέλεσμα να πληρωνω περισσότερο φόρο.  

Μπορεί να διορθωθεί? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Weiss είπε

Μια απορία για εισοδήματα από ατομική επιχείρηση. Ενω στο Ε3 φαίνονται σωστά τα έσοδα και τα έξοδα, στο Ε1 με θεωρεί σαν μισθωτό (μπλοκάκια δλδ) και μου περνάει μόνο τα έσοδα χωρίς δαπάνες (εκτός από ασφαλιστικες εισφορές) με αποτέλεσμα να πληρωνω περισσότερο φόρο.  

Μπορεί να διορθωθεί? 

Στον 425 σου βγάζει τα ακαθάριστα και στον 401 τα ακαθάριστα μείον της ασφαλιστικές μόνο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

Στον 425 σου βγάζει τα ακαθάριστα και στον 401 τα ακαθάριστα μείον της ασφαλιστικές μόνο; 

425 και 401 είναι κενά.

Μου εμφανίζει ακαθάριστα μειον εισφορές στο 307 (μισθωτή εργασία)

Στο Ε3 είναι όλα σωστά

edit 

Σύμφωνα με αυτό το άρθρο δεν αφαιρούνται άλλες δαπάνες

6. Ποιες δαπάνες αφαιρούνται από τα ακαθάριστα έσοδα των υπαγόμενων στις διατάξεις της περίπτ. στ΄ της παρ. 2 του άρθρου 12 του ν. 4172/2013; Σύμφωνα με την αριθ. ΠΟΛ.1097/2015 (ΑΔΑ:7ΦΒΚΗ-ΧΝΩ) εγκύκλιο της Γενικής Γραμματέως Δημοσίων Εσόδων του Υπουργείου Οικονομικών, αφαιρούνται μόνο οι δαπάνες των εισφορών σε ασφαλιστικά ταμεία και όχι οι υπόλοιπες δαπάνες που έχουν καταχωρηθεί στα βιβλία των εν λόγω προσώπων.

Επεξ/σία από Weiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κοινωνικό μέρισμα 2023 σας έχει εμφανισθει στα εισοδήματα και επίσης που δηλώνετε.

Επεξ/σία από Exodia The Forbidden One
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενοοω οτι περυσι φενοταν διαφορετικια απο φετος.

Τελος παντων , εγω δεν μενω στην ελλαδα και θελω να κανω μηδενικη φορολογικη δηλωση , δεν εχω τιποτα γραμμενο στο ονομα μου και φετος που μπηκα βλεπω 3 διαφορετικες καρτελες :

 

image.png.b0f3d887972d53c996437801ed0069ba.png

Οταν εκανα περυσι την φορολογικη δηλωση Ε9 απλα πατουσα το επομενω και μου εδειχνε τι επρεπε να δηλωσω αλλα επειδη η γονεις μου εχουν ενα σπιτι εβαζα την κατοικια αυτην αλλα επειδη δεν μου το εχουν γραψει στο ονομα μου τι πρεπει να πατησω ? πως το κανω? Αν μπορουσατε να βοηθουσατε θα ημουν ευγνωμων...

Ειχα δει μια κοπελα που ειχε κανει μια ερωτηση για φορολογικη δηλωση και ειπα να ρωτησω και εγω γιατι δεν ξερω απο που μπορω να παρω βοηθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα μια απορια αν καποιος πληρωσει ενφια και φορο εισοδηματος μεσω opap καταστηματος με χρεωστικη σε ποσες εργασιμες φαινεται η πληρωμη;; Αν γνωριζετε πως τη βλεπεις;; Μπαινεις myaade πας πληρωμες και μετα που το βλεπεις;;ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnmayson είπε

Καλησπερα μια απορια αν καποιος πληρωσει ενφια και φορο εισοδηματος μεσω opap καταστηματος με χρεωστικη σε ποσες εργασιμες φαινεται η πληρωμη;; Αν γνωριζετε πως τη βλεπεις;; Μπαινεις myaade πας πληρωμες και μετα που το βλεπεις;;ευχαριστω

2-3 εργάσιμες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...