Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 12 ενδέχεται να αυξήσουν τις ελάχιστες απαιτήσεις ενός συστήματος


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να κάνω μία αναβάθμιση από τα 10 στα 11 αλλά δεν είμαι ακόμα σίγουρος για το αν αξίζει. Γενικά θέλω ένα ψηλό format αλλά δεν θέλω να χάσω και όλα τα αρχεία του υπολογιστή οπότε λέω να κάνω ένα upgrade. Διορθώστε με αν κάνω λάθος υπάρχει και η επιλογή σοφτ format; Δηλαδή κανονικού format χωρίς να διαγραφεί τίποτα από τα αρχεία που έχω αποθηκευμένα στο σκληρό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Για δουλειά γραφείου είναι μια χαρά τα 4GB. Προφανώς και δεν θεωρώ ότι έχεις τη βέλτιστη εμπειρία, αλλά μπορείς να δουλέψεις. Όλα έχουν να κάνουν με τις απαιτήσεις σου.

Είμαι λογιστής με δικό μου λογιστικό γραφείο και ιδιωτικό ΚΕΠ. Όλα τα μηχανήματά μου έχουν τουλάχιστον 8GB RAM, αλλά σε πολλά λογιστικά γραφεία συναδέλφων, που έχω πάει, υπάρχουν πολλά μηχανήματα με 4GB RAM. Τα μηχανήματα αυτά δουλεύουν και βγάζουν χρήματα. Ο μόνος λόγος που δεν αλλάζουν είναι γιατί, σε δουλειά γραφείου, ότι δουλεύει και κάνει αυτό που πρέπει δεν το αλλάζεις/αναβαθμίζεις. 

Πιστεύω ότι με 20€ παραπάνω στο μηχάνημα των 4GB για να γίνει 8GB θα έβγαζε πολύ περισσότερα χρήματα κάποιος γιατί θα ήταν πιο παραγωγικός ο χρήστης. Εν πάσει περιπτώσει αν είναι ευχαριστημένοι με τη χρήση εγώ περισσεύω.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, cghera said:

Πείτε μου ποιος βάζει 4GB RAM σε Windows 10 και μπορεί να δουλέψει σαν άνθρωπος. Και μετά να συζητήσουμε και για τα 12.

Εγώ πάντως στο Wind U100 με 2GB Ram, μιά χαρά του είχα τα Windows 10. Κανένα απολύτως παράπονο. Απλά δεν το άναβα και όλα ήταν ΟΚ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι μόνο το macOS, και το Android έχει αυτή την διάταξη, και το GNOME και το ChromeOS, και το iPadOS, και το iOS, και πολλά άλλα.

Επεξ/σία από MetroStar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, cghera said:

Συμφωνούμε. Δε λέω ότι δεν ανοίγουν και με 2GB. Αλλά τι εμπειρία χρήσης έχεις. Εγώ σε ό,τι μηχάνημα έχω δει με 4GB με το που δεις το desktop έχει φάει 3,5GB. Και δεν είναι λύση το να έχεις SSD ώστε να κάνει swap.

ειχε πανω 8αρια  απο default οσο θυμαμαι.απλα προτιμησα τα 10 αρια συγκριτικα με τα 8αρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστείο της ιστορίας είναι πως αγοράζεις σήμερα ένα laptop με 512GB PCIe m2. drive, 4 πύρηνο επεξεργαστή mid-range, 8GB RAM και ΣΕΡΝΕΤΑΙ στα W11. Ακόμη πιο ειρωνικό το γεγονός πως ο κύριος υπαίτιος είναι το άθλιο UI που η απόκριση και χρηστικότητα του είναι για το ανάθεμα. Μετά τα Windows7 η Microsoft πάει από το κακό στο χειρότερο ως προς το θέμα εμπειρία χρήστη.

  • Like 5
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Αυτή δεν είναι η μόνη είδηση που αφορά τα Windows 12, αφού σύμφωνα με την παρακάτω εικόνα (πλέον σε μεγαλύτερη ανάλυση) η οποία προέρχεται από παλιά παρουσίαση της εταιρείας στο συνέδριο Ignite 2022, ο γίγαντας του Redmond συνεχίζει να κινείται προς ένα desktop που θυμίζει macOS. 

Ναι η αντιγραφή του MacOS τώρα άρχισε να θυμίζει Mac axaxaaa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Nikolaos26 είπε

Σκέφτομαι να κάνω μία αναβάθμιση από τα 10 στα 11 αλλά δεν είμαι ακόμα σίγουρος για το αν αξίζει. Γενικά θέλω ένα ψηλό format αλλά δεν θέλω να χάσω και όλα τα αρχεία του υπολογιστή οπότε λέω να κάνω ένα upgrade. Διορθώστε με αν κάνω λάθος υπάρχει και η επιλογή σοφτ format; Δηλαδή κανονικού format χωρίς να διαγραφεί τίποτα από τα αρχεία που έχω αποθηκευμένα στο σκληρό; 

Αν έχεις 16 γιγα ραμ και αρκετά ισχυρό cpu, κανε ότι θες. Με 8 γιγα core i5, τα εβαλα σε double boot μαζι με τα 10. Μολις έφυγε ο αρχικός ενθουσιασμός για τα νεα στοιχεία του λειτουργικού, η σύγκριση με τα 10 εδινε απόλυτο νικητή στα παντα τα 10. Ποιο πολυ ελεύθερη ραμ, ποιο γρήγορο, ποιο snappy, περισσότερα fps στα παιχνίδια. 

Επειδή ήθελα όμως το νεο start menu των 11 εβαλα το start11  της Stardock. Εχει τα πάντα, και φακέλους στο start menu που αρχικά δεν είχε ουτε στα 11. Μπαίνει στα 10. Για υποστήριξη android εβαλα τα ιδια αρχεία που κανονικά μπαίνουν μονο στα 11.

https://github.com/MustardChef/WSABuilds

Μετα απο αυτα, κάποια στιγμή συνηδητοποιησα οτι δεν έμπαινα ποτέ στα 11 οπότε τα έσβησα. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, james01gr said:

ποιους υπολογιστές 2-3 χρόνων απαξιώνει η ms; ποια μέρη του hw δεν σε καλύπτουν για να πας στα win12;

Αυτούς που είχαν 4GB και σε 2 χρόνια θα πρέπει να έχουν 8. 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, trelos_ said:

Τρέχει η Microsoft ακόμα δεν έχει λύσει τα προβλήματα των 11 και μιλάμε για 12 Αλλά τι τη νοιάζει αφού beta tester γινόμαστε εμείς

τι σε κανει να πιστεύεις οτι η εταιρεία μπορεί να βγάλει κατι καλύτερο? και πιστεύεις οτι εισαι beta tester? η ελπιδα? χαχαχ μεχρι εκει φτανει αυτο σου δινει ... 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...