Προς το περιεχόμενο

Φακός για portrait


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Καλησπέρα,

Έχετε χρησιμοποιήσει και να προτείνετε κάποιον καλό, φωτεινό και γρήγορο φακό για πορτραίτα ( πρόσωπα παιδιών) για την Fujifilm xs10?  

 

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισοδύναμος με 85mm σε full frame στο σύστημά σου, είναι  ο 56mm f/1.2 . Δεν νομίζω ότι συζητά κανείς για το αν υπάρχει ανταγωνιστικός φακός. 

Υπάρχει και η έκδοση 56mm f/1.2 APD για "αυξημένο bokeh" . 

Επίσης ο  πιο ακριβός 50mm f/1 , που ισοδυναμεί με 76mm . Αυτός πρέπει να είναι επικός φακός. 

Για πιο οικονομική λύση , κοιτάς τον 50mm f/2 . 

Μάλλον σας καλύπτει η fuji . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, ElCha είπε

 Καλησπέρα,

Έχετε χρησιμοποιήσει και να προτείνετε κάποιον καλό, φωτεινό και γρήγορο φακό για πορτραίτα ( πρόσωπα παιδιών) για την Fujifilm xs10?  

 

Ευχαριστώ πολύ 

Έχεις κάποια προτίμηση σε εστιακό μήκος και συγκεκριμένη χρήση κατά νου π.χ. εξωτερικό ή εσωτερικό χώρο ;  Θες να δείχνεις και στοιχεία του περιβάλλοντος χώρου ή στουντιακού τύπου ; Επίσης καινούργιο ή μεταχειρισμένο ; 

Εν πάση περιπτώσει έχεις αρκετές επιλογές. 

- xf 90mm f2

- xf 56mm 1.2 (υπάρχει νεότερη έκδοση προ μερικών μηνών αλλά τσιμπημένη, τον παλιό τον βρίσκεις εύκολα μεταχειρισμένο)   ίσως δεν ενθουσιαστείς με το autofocus

- xf 50mm f2  

Στην περίπτωση που θες κάτι πιο γενικό ή θες να υπάρχει κάποιο context οκ είναι και οι 35mm f1.4  f2,  33mm 1.4   αν και θεωρητικά δεν ενδείκνυνται για αυτή τη δουλειά. Γενικότερα όλοι οι παραπάνω βρίσκονται σε λογικές τιμές τόσο σε καινούργοι όσο και μεταχειρισμένοι με το κατάλληλο ψάξιμο. 

Για οικονομική επιλογή σε καινούργιο υπάρχει και ο Sigma 56mm 1.4  αν και προσωπικά δεν τρελάθηκα με το autofocus όταν τον είχα δοκιμάσει σε έκθεση. Προσφάτως κυκλοφόρησε και ο Viltrox 75mm f1.2 αλλά μάλλον έχει τα θεματάκια του ακόμα που λογικά θα διορθωθούν με κάποιο firmware κάποια στιγμή. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγήκε και αυτός που λένε καλά λόγια αλλά δεν τον έχω ψάξει πολύ:

https://www.adophoto.gr/fotografia/fakoi/fakoi-dslr-mirrorless/viltrox-af-75mm-f12-xf-lens-for-fujifilm-x 

Ακόμα, μπορείς να δεις και τον Viltrox 85mm 1.8 που τον δουλεύουν πολλοί σε Fuji σώματα.

Μονό να δείς ότι σίγουρα δεν σου είναι πολύ το ζοομ τους για αυτό που θες να κάνεις.

 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ElCha είπε

 Καλησπέρα,

Έχετε χρησιμοποιήσει και να προτείνετε κάποιον καλό, φωτεινό και γρήγορο φακό για πορτραίτα ( πρόσωπα παιδιών) για την Fujifilm xs10?  

 

Ευχαριστώ πολύ 

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ fujifilm για να ξέρω τους φακούς της, αλλά γνώμη μου είναι να επιλέξεις ζουμ και όχι σταθερό φακό.

Με τον σταθερό, μέχρι να μετακινηθείς για να φτιάξεις το κάδρο σου πάει πέταξε η στιγμή. Σε αυτό μιλάω εκ πείρας. Τα παιδιά δεν είναι μοντέλα για να στηθούν για φωτογραφία. Κι αν ακόμα το κάνουν δεν συγκρίνεται με την αυθόρμητη πόζα.

Οποιοσδήποτε ζουμ από 80mm και πάνω θα κάνει στην περίπτωση σου. Κι όσο για το μεγάλο διάφραγμα, μην πέφτεις στην παγίδα. Δεν πρόκειται να βγάζεις στο f1.8 πχ. όλη την ώρα. Όταν μιλάμε για παιδιά, προφανώς εννοούμε κυρίως λήψεις ημέρας. Έχω πολύ καλό bokeh με 80mm ζουμ στο f5.6 ή και πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, udroxoos είπε

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ fujifilm για να ξέρω τους φακούς της, αλλά γνώμη μου είναι να επιλέξεις ζουμ και όχι σταθερό φακό.

Με τον σταθερό, μέχρι να μετακινηθείς για να φτιάξεις το κάδρο σου πάει πέταξε η στιγμή. Σε αυτό μιλάω εκ πείρας. Τα παιδιά δεν είναι μοντέλα για να στηθούν για φωτογραφία. Κι αν ακόμα το κάνουν δεν συγκρίνεται με την αυθόρμητη πόζα.

Οποιοσδήποτε ζουμ από 80mm και πάνω θα κάνει στην περίπτωση σου. Κι όσο για το μεγάλο διάφραγμα, μην πέφτεις στην παγίδα. Δεν πρόκειται να βγάζεις στο f1.8 πχ. όλη την ώρα. Όταν μιλάμε για παιδιά, προφανώς εννοούμε κυρίως λήψεις ημέρας. Έχω πολύ καλό bokeh με 80mm ζουμ στο f5.6 ή και πιο πάνω.

Συμφωνώ με αυτά, εκτός αν εννοεί πορτρέτα παιδιών ας πούμε για σχολικό λεύκωμα λυκείου για παράδειγμα. Δηλαδή όντως αν πρόκειται για παιδιά που τρέχουν δε θα έπαιρνα σταθερό φακό εύκολα. Πάλευα τις προάλλες με έναν αντίστοιχο 50mm 1.2 (και μάλιστα σε full frame, άρα πιο wide) να βγάλω ένα μωρό που με το ζόρι περπατούσε  και δεν πήγε και πολύ καλά. Δηλαδή βγάζεις τελικά κάποιες μαγικές φωτό αλλά το keep rate ήταν τραγικό. Έβγαλα 100 και σωστές ήταν οι 5. Μόνο με την ταχύτητα που έτρεχε κατά πάνω μου αρκούσε για να μην προλάβω. Το καλύτερο για παιδάκια που τρέχουν προς τα πάνω σου είναι 100-500mm. Τα αφήνεις 250 μέτρα μακρυά και τα φωνάζεις να έρθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδάκι που τρέχει και ένα νεογέννητο.. με την Olympus και έναν σταθερό φακό (Panasonic 25mm) εάν θυμάμαι καλά έβγαζα τον μεγάλο σε παιχνίδι και ήμουν πολύ ευχαριστημένη. Έχω τον fujinon  16-80 που ήταν Κιτ με την κάμερα και σε εσωτερικούς χώρους που τον δοκίμασα δεν με τρέλανε το bokeh. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...