Προς το περιεχόμενο

a6600 vs A7 Mark iii


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν γνωρίζω αν έχει ξαναγίνει σύγκριση των δυο εδώ μέσα. Στο δια ταύτα:

Ενδιαφέρομαι για αγορά mirrorless, κι είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δυο. Τελείως αρχάριος, οι μόνες φωτό που έχω τραβήξει είναι απο κινητό (P20 pro), κι αυτό χωρίς ποτέ να ασχοληθώ με τις ρυθμίσεις.

Επειδή ταξιδεύω πολύ, θα ήθελα να ξεκινήσω να ασχολούμαι με το άθλημα, να διαβάσω και να πειραματιστώ, οπότε ψάχνω και μια καλή μηχανή (μόνο Sony, απο προσωπικό κόλλημα).

Δεν γνωρίζω τις διαφορές ανάμεσα στις δυο μηχανές, οπότε θα ήθελα τη γνώμη σας. Ενδιαφέρομαι να κλικάρω τοπία, άγρια ζώα, τον ουρανό τη νύχτα, και ενίοτε ανθρώπους. Οι περισσότερες φωτό θα είναι τη μέρα, αλλά θα ήθελα να μην υπάρχει πρόβλημα και σε low light καταστάσεις. Για βίντεο δεν υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον.

Είχα στο μυαλό μου, οποιαδήποτε από τις δύο μηχανές να συνδυαστεί με τον παρακάτω φακό

https://www.skroutz.gr/s/13285826/Sony-Full-Frame-Φωτογραφικός-Φακός-FE-24-105mm-f-4-G-OSS-Standard-Zoom-για-Sony-E-Mount-Black.html

Οποιαδήποτε γνώμη δεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, panos spain είπε

Δεν γνωρίζω αν έχει ξαναγίνει σύγκριση των δυο εδώ μέσα. Στο δια ταύτα:

Ενδιαφέρομαι για αγορά mirrorless, κι είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δυο. Τελείως αρχάριος, οι μόνες φωτό που έχω τραβήξει είναι απο κινητό (P20 pro), κι αυτό χωρίς ποτέ να ασχοληθώ με τις ρυθμίσεις.

Επειδή ταξιδεύω πολύ, θα ήθελα να ξεκινήσω να ασχολούμαι με το άθλημα, να διαβάσω και να πειραματιστώ, οπότε ψάχνω και μια καλή μηχανή (μόνο Sony, απο προσωπικό κόλλημα).

Δεν γνωρίζω τις διαφορές ανάμεσα στις δυο μηχανές, οπότε θα ήθελα τη γνώμη σας. Ενδιαφέρομαι να κλικάρω τοπία, άγρια ζώα, τον ουρανό τη νύχτα, και ενίοτε ανθρώπους. Οι περισσότερες φωτό θα είναι τη μέρα, αλλά θα ήθελα να μην υπάρχει πρόβλημα και σε low light καταστάσεις. Για βίντεο δεν υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον.

Είχα στο μυαλό μου, οποιαδήποτε από τις δύο μηχανές να συνδυαστεί με τον παρακάτω φακό

https://www.skroutz.gr/s/13285826/Sony-Full-Frame-Φωτογραφικός-Φακός-FE-24-105mm-f-4-G-OSS-Standard-Zoom-για-Sony-E-Mount-Black.html

Οποιαδήποτε γνώμη δεκτή.

Εφόσον δεν υπάρχει χρηματικός περιορισμός απ' όσο κατάλαβα και σε ενδιαφέρει ένα καθαρότερο αποτέλεσμα σε χαμηλό φωτισμό προχώρησε με την Α7iii.

Σε κάθε περίπτωση είναι δύο διαφορετικά συστήματα που το καθένα έχει τους δικούς του φακούς. Αν εν τέλει καταλήξεις στην α6600 ο φακός που έχεις κατά νου ναι μεν κουμπώνει και σε αυτήν αλλά δεν ενδείκνυται. Η Α7 είναι μια full frame μηχανή οπότε κοιτάς φακούς με το FE μπροστά όπως αυτός που έστειλες. Η α6600 είναι crop frame μηχανή οπότε θα κοιτάς για φακούς που θα έχουν ένα σκέτο Ε μπροστά. Νομίζω πλέον στο skroutz αναγράφεται κιόλας στην περιγραφή για να σε βοηθήσει άμα χρειαστεί. 

Όπως και να 'χει το ψάξιμο και το διάβασμα που θα κάνεις ίδιο θα είναι ανεξαρτήτως συστήματος. Για μένα δεν έχει νόημα να κάτσουμε να σου αραδιάσουμε διαφορές ανάμεσα στα δύο συστήματα αφού όπως δήλωσες δεν έχεις ασχοληθεί ξανά. Από τα φίλτρα στο skroutz δες λίγο τις τιμές των φακών ανάμεσα σε full frame και crop frame για να έχεις μια εικόνα πιθανών εξόδων στο μέλλον. Υποθέτω πως εφόσον κατέληξες σε μηχανές με εναλλάξιμους φακούς σε ενδιαφέρει και η δυνατότητα επιλογής κάποιου φακού κάποια στιγμή στο μέλλον αφου καταλήξεις στο τι χρειάζεσαι. Αν δε δεις κάτι που να σου φαίνεται απαγορευτικό μείνε στην Α7iii. Αν τρομάξεις με τις τιμές... το ξαναβλέπουμε. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, pifilos είπε

Εφόσον δεν υπάρχει χρηματικός περιορισμός απ' όσο κατάλαβα και σε ενδιαφέρει ένα καθαρότερο αποτέλεσμα σε χαμηλό φωτισμό προχώρησε με την Α7iii.

Σε κάθε περίπτωση είναι δύο διαφορετικά συστήματα που το καθένα έχει τους δικούς του φακούς. Αν εν τέλει καταλήξεις στην α6600 ο φακός που έχεις κατά νου ναι μεν κουμπώνει και σε αυτήν αλλά δεν ενδείκνυται. Η Α7 είναι μια full frame μηχανή οπότε κοιτάς φακούς με το FE μπροστά όπως αυτός που έστειλες. Η α6600 είναι crop frame μηχανή οπότε θα κοιτάς για φακούς που θα έχουν ένα σκέτο Ε μπροστά. Νομίζω πλέον στο skroutz αναγράφεται κιόλας στην περιγραφή για να σε βοηθήσει άμα χρειαστεί. 

Όπως και να 'χει το ψάξιμο και το διάβασμα που θα κάνεις ίδιο θα είναι ανεξαρτήτως συστήματος. Για μένα δεν έχει νόημα να κάτσουμε να σου αραδιάσουμε διαφορές ανάμεσα στα δύο συστήματα αφού όπως δήλωσες δεν έχεις ασχοληθεί ξανά. Από τα φίλτρα στο skroutz δες λίγο τις τιμές των φακών ανάμεσα σε full frame και crop frame για να έχεις μια εικόνα πιθανών εξόδων στο μέλλον. Υποθέτω πως εφόσον κατέληξες σε μηχανές με εναλλάξιμους φακούς σε ενδιαφέρει και η δυνατότητα επιλογής κάποιου φακού κάποια στιγμή στο μέλλον αφου καταλήξεις στο τι χρειάζεσαι. Αν δε δεις κάτι που να σου φαίνεται απαγορευτικό μείνε στην Α7iii. Αν τρομάξεις με τις τιμές... το ξαναβλέπουμε. 

Ευχαριστώ για την απαντηση. Επειδη ναι με μεν το μπατζετ ειναι ανοιχτο, αλλα δεν χρειαζονται υπερβολες, ηθελα να δω αν η φθηνοτερη a6600 για το δικο μου use-case (πχ δεν τραβαω βιντεο) ειναι καταλληλοτερη. Εφόσον προτιμώ καλυτέρες φωτο, αδιαφορωντας για το βιντεο, θα παω στην a7.

Οσον αφορα τον φακο που παράθεσα, δεν γνωρίζω αν πάλι το use-case μου απαιτει τον 24-105mm, όπως επίσης δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι άνετη στο κουβάλημα (λαιμό) ενα τετοιο combo. Επειδή αρχικά θα αγοραστεί μόνο ένας φακός, θα ήθελα να είναι όσο πιο tailor-made γίνεται. Στην πορεία προφανώς θα αγοραστούν φακοί για διάφορες χρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, πας σε a7iii εφόσον μπορείς να αγοράσεις full frame και παίρνεις και έναν zoom φακό σταθερού διαφράγματος, όπως ο tamron 28-75 f2.8 ή ο πιο μικρός σε μέγεθος sigma 28-70 f2.8 και έχεις μηχάνημα για επαγγελματικού επιπέδου αποτελέσματα! Την a7iii χρησιμοποιώ και εγώ, αλλά πριν καταλήξω στους φακούς που με ενδιαφέρουν, ξόδεψα αρκετά σε "λάθος" επιλογές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά σε ποιότητα εικόνας είναι υπέρ της full frame. Δες βαθμολογία imaging.

https://cameradecision.com/compare/Sony-Alpha-a6600-vs-Sony-Alpha-A7-III

 

Στο φακό αν μπορείς να ανεβάσεις τη δαπάνη, με μικρότερο εστιακό εύρος , υπάρχει και επαγγελματικός με φωτεινό διάφραγμα f/2.8

https://www.skroutz.gr/s/8416993/Sony-Full-Frame-Φωτογραφικός-Φακός-FE-24-70mm-F2-8-GM-Standard-Zoom-για-Sony-E-Mount-Black.html

 

Μικρότερο ζουμ , αλλά πολύ καλύτερος σε σκοτάδι και σε σύλληψη κίνησης, αφού λόγω μεγαλύτερης φωτεινότητας, ανεβάζεις πιο εύκολα ταχύτητα. 

Οι φακοί 24-70 f/2.8 , είναι ένας εκ των τριών φακών που συχνά αποκαλούνται "ιερη τριάδα" . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, vagosofron είπε

Λοιπόν, πας σε a7iii εφόσον μπορείς να αγοράσεις full frame και παίρνεις και έναν zoom φακό σταθερού διαφράγματος, όπως ο tamron 28-75 f2.8 ή ο πιο μικρός σε μέγεθος sigma 28-70 f2.8 και έχεις μηχάνημα για επαγγελματικού επιπέδου αποτελέσματα! Την a7iii χρησιμοποιώ και εγώ, αλλά πριν καταλήξω στους φακούς που με ενδιαφέρουν, ξόδεψα αρκετά σε "λάθος" επιλογές.

Σε ευχαριστώ για την πρόταση. Ακριβώς αυτός είναι ο σκοπός, να μη φύγουν χρήματα για τον "λάθος" φακό.

 

16 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Η διαφορά σε ποιότητα εικόνας είναι υπέρ της full frame. Δες βαθμολογία imaging.

https://cameradecision.com/compare/Sony-Alpha-a6600-vs-Sony-Alpha-A7-III

 

Στο φακό αν μπορείς να ανεβάσεις τη δαπάνη, με μικρότερο εστιακό εύρος , υπάρχει και επαγγελματικός με φωτεινό διάφραγμα f/2.8

https://www.skroutz.gr/s/8416993/Sony-Full-Frame-Φωτογραφικός-Φακός-FE-24-70mm-F2-8-GM-Standard-Zoom-για-Sony-E-Mount-Black.html

 

Μικρότερο ζουμ , αλλά πολύ καλύτερος σε σκοτάδι και σε σύλληψη κίνησης, αφού λόγω μεγαλύτερης φωτεινότητας, ανεβάζεις πιο εύκολα ταχύτητα. 

Οι φακοί 24-70 f/2.8 , είναι ένας εκ των τριών φακών που συχνά αποκαλούνται "ιερη τριάδα" . 

Σε ευχαριστώ κι εσένα για την πρόταση. Δυστυχώς ο φακός που προτείνεις ξεφεύγει προς το παρόν σε τιμή (μαζί με την a7 θα φτασουμε τα 4k) οπότε θα τον κρατήσω για μελλοντική αγορά. Από περιέργεια, ποιοι είναι οι άλλοι δυο φακοί που συμπληρώνουν την "ιερή τριάδα" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, panos spain είπε

Ευχαριστώ για την απαντηση. Επειδη ναι με μεν το μπατζετ ειναι ανοιχτο, αλλα δεν χρειαζονται υπερβολες, ηθελα να δω αν η φθηνοτερη a6600 για το δικο μου use-case (πχ δεν τραβαω βιντεο) ειναι καταλληλοτερη. Εφόσον προτιμώ καλυτέρες φωτο, αδιαφορωντας για το βιντεο, θα παω στην a7.

Λογικά ναι εκτιμώ πως δε θα δεις διαφορά στην εικόνα με τους κατάλληλους φακούς για τη χρήση που τη θες. Αλλά αν σε παίρνει να τα δώσεις για την Α7 οκ γιατί όχι ; 

34 λεπτά πριν, panos spain είπε

Οσον αφορα τον φακο που παράθεσα, δεν γνωρίζω αν πάλι το use-case μου απαιτει τον 24-105mm, όπως επίσης δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι άνετη στο κουβάλημα (λαιμό) ενα τετοιο combo. Επειδή αρχικά θα αγοραστεί μόνο ένας φακός, θα ήθελα να είναι όσο πιο tailor-made γίνεται. Στην πορεία προφανώς θα αγοραστούν φακοί για διάφορες χρήσεις.

Είναι ένας all round φακός τίμιος για αυτό που είναι. Λογικά θα σε καλύψει για γενική χρήση αλλά κατά πάσα πιθανότητα όχι για νυχτερινές λήψεις στο χέρι. Αναλόγως βέβαια με το τι έχει ο καθένας κατά νου για νυχτερινή λήψη. Άλλο μια στατική σκηνή π.χ. κτήριο άλλο άνθρωπος σε κίνηση. 

Τέλος πάντων μη σε ζαλίζω αυτά θα τα δεις στην πορεία. Για αυτό που θες εσύ μια χαρά είναι για αρχή. 

Για λαιμό τώρα εμένα μου φαίνεται άβολο να κρέμεται συνέχεια. Είναι ψιλοβαρυ combo για τα δικά μου γούστα. Μια λύση για να μπορείς να την  κρέμας και από τον ώμο διαγώνια και από τον λαιμό αλλά και να την έχεις στο χέρι με ένα λουράκι, είναι της peak design το slide το οποίο έχει μεταβλητό μήκος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, εφόσον είσαι εντελώς αρχάριος και δεν τη θέλεις για επαγγελματική χρήση αλλά θέλεις κάτι ελαφρύ και βολικό στη μεταφορά και τη χρήση κατά τη διάρκεια ταξιδιών, μια ff θα είναι υπερβολή.
Όλες οι σύγχρονες α6100/α6400/α6600 με έναν φωτεινό φακό (με f μεταξύ 1.4 - 2.8) αποδίδουν μια χαρά και σε χαμηλό φωτισμό για τις ανάγκες σου. Η α6600 επειδή έχει και σταθεροποίηση θα σου κερδίζει φωτεινότητα σε σχέση με τις άλλες δυο.
Από την άλλη αν δε σε ενοχλεί ο όγκος η a7iii θα αποδίδει ακόμα καλύτερα, αλλά αν πας σε ff στη θέση σου θα έπαιρνα μεταχειρισμένη την a7Rv με 61mp που δε θα χρειάζεσαι και ζουμ φακό, θα παίζεις με prime μικρούς και φωτεινούς, εύκολους στη μεταφορά και με κροπάρισμα θα βγάζεις πολλαπλά κάδρα από μια φώτο. Ενώ τα 24 της a7iii δε θα σου δώσουν κάτι πολύ παραπάνω από την crop σειρά. 
Όσο για τους φακούς της sony e γενικά, μπορείς άνετα να βάλεις και fe γυαλί σε crop και crop σε ff, δεν είναι όπως στις άλλες εταιρείες και τις παλιές dslr, απλά δεν είναι όλοι οι συνδυασμοί το ίδιο αποτελεσματικοί.
*στις α7 κροπ φακός δε συμφέρει θα πέφτεις κάτω από τα μισά mpixel, στις α7r όμως άνετα*
O Christofer Frost στο youtube βγάζει reviews για την οξύτητα και γενικότερη απόδοση των φακών και σε ff και σε crop σώμα οπότε να τον συμβουλεύεσαι. Και γενικά το Youtube θα σε βοηθήσει πολύ βάλε δες συγκριτικά μεταξύ καμερών και φακών πριν πάρεις οτιδήποτε. Καλές αγορές και καλές λήψεις!
 

 

Επεξ/σία από ub40
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panos spain είπε

Δεν γνωρίζω αν έχει ξαναγίνει σύγκριση των δυο εδώ μέσα. Στο δια ταύτα:

Ενδιαφέρομαι για αγορά mirrorless, κι είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δυο. Τελείως αρχάριος, οι μόνες φωτό που έχω τραβήξει είναι απο κινητό (P20 pro), κι αυτό χωρίς ποτέ να ασχοληθώ με τις ρυθμίσεις.

Επειδή ταξιδεύω πολύ, θα ήθελα να ξεκινήσω να ασχολούμαι με το άθλημα, να διαβάσω και να πειραματιστώ, οπότε ψάχνω και μια καλή μηχανή (μόνο Sony, απο προσωπικό κόλλημα).

Δεν γνωρίζω τις διαφορές ανάμεσα στις δυο μηχανές, οπότε θα ήθελα τη γνώμη σας. Ενδιαφέρομαι να κλικάρω τοπία, άγρια ζώα, τον ουρανό τη νύχτα, και ενίοτε ανθρώπους. Οι περισσότερες φωτό θα είναι τη μέρα, αλλά θα ήθελα να μην υπάρχει πρόβλημα και σε low light καταστάσεις. Για βίντεο δεν υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον.

Είχα στο μυαλό μου, οποιαδήποτε από τις δύο μηχανές να συνδυαστεί με τον παρακάτω φακό

https://www.skroutz.gr/s/13285826/Sony-Full-Frame-Φωτογραφικός-Φακός-FE-24-105mm-f-4-G-OSS-Standard-Zoom-για-Sony-E-Mount-Black.html

Οποιαδήποτε γνώμη δεκτή.

     Καλησπέρα σας , αφού είναι δεκτή οποιαδήποτε γνώμη ......... ξεκινάτε από την γνωστή αφετηρία με τα σώματα δλδ αν πρέπει να είναι αυτό η εκείνο το σώμα της μιάς η της άλλης μάρκας και αφήνετε ανέγγιχτο το κυρίως θέμα που είναι ............. οι φακοί !

    Από εκεί έπρεπε να ξεκινήσετε , βλέποντας ποιοί φακοί ( εστιακή απόσταση ) είναι αυτοί που θέλετε και χρησιμοποιείτε ........ αν υπάρχουν σε εργοστασιακή μορφή η after market από άλλες εταιρείες και φυσικά πόσο κοστίζουν ........ 

   Κολλήματα δεν αντιλέγω ότι μπορεί να υπάρχουν έως και δικαιολογημένα , δεν σας ωφελούν όμως τεχνικά αλλά και οικονομικά . 

  Αν δλδ , λέμε τώρα , χρειάζεστε έναν 28 - 70 χοντρικά κι' αυτός της Sony κάνει 1.500 ευρώ , τα οποία εσείς ξέρετε αν έχετε να τα δώσετε ......... η με κάποιο άλλο σύστημα κάνετε την δουλειά σας εξίσου καλά και με τα μισά χρήματα ............... την στιγμή μάλιστα που δεν ενδιαφέρεστε για βίντεο , αλλά για φωτογραφία ........ τα υπόλοιπα είναι εύκολο να βρεθούν και να απαντηθούν .

  Πχ ένας 24 - 70 f/2.8 της Sony έχει παραλίγο 2 χιλιάρικα ....... 

  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, panos spain είπε

Σε ευχαριστώ κι εσένα για την πρόταση. Δυστυχώς ο φακός που προτείνεις ξεφεύγει προς το παρόν σε τιμή (μαζί με την a7 θα φτασουμε τα 4k) οπότε θα τον κρατήσω για μελλοντική αγορά. Από περιέργεια, ποιοι είναι οι άλλοι δυο φακοί που συμπληρώνουν την "ιερή τριάδα" ?

Πρέπει ίσως να σκεφθείς την εναλλακτική του sigma τότε, με ίδια χαρακτηριστικά (στη μισή τιμή) . 

https://www.e-infin.com/eu/item/4072/sigma_24-70mm_f/2.8_dg_dn_art_lens_for_sony_e_mount

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρείς την κάμερα που θέλεις με κιτ φακό, σε συμβουλεύω να τον εξαντλήσεις, να μάθεις τα βασικά της φωτογραφίας, τον τρόπο λειτουργίας της μηχανής και μετά να σκεφτείς για κάποιον φακό. Πχ άλλον φακό θα πάρεις για πορτραίτα και αλλον για landscape φωτογραφία ( χωρίς να ειναι απόλυτο και αυτό γιατί όλοι οι κανόνες σπάνε).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να πιάσεις στα χέρια σου αυτές τις κάμερες.
Να πας σε μαγαζί με demo και να τις περιεργαστείς/δοκιμάσεις.

Οι εμπειρίες από μακριά - και αυτά που λεν οι reviewers - είναι τελείως διαφορετικές από αυτό που θα δεις, πίστεψε με.
Προσωπικά δεν την πάλεψα με την 7ΙΙΙ στο χέρι, καθόλου όμως.
Με διαφορά η χειρότερη Full-Frame που έχω χειριστεί από άποψη εργονομίας.
Μικρή, άβολη στο χέρι με κακή τοποθέτηση των κουμπιών/ρότορα. Άσε άθλιο μενού και το μέτριο EVF.
Βέβαια άλλοι πίνουν νερό στο όνομα των A7III και γουστάρουν τρελά μικρές, έτσι γούστα αυτά και πρέπει να δεις που ανήκεις πριν αγοράσεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LongTom είπε

Εγώ λέω να πιάσεις στα χέρια σου αυτές τις κάμερες.
Να πας σε μαγαζί με demo και να τις περιεργαστείς/δοκιμάσεις.

Οι εμπειρίες από μακριά - και αυτά που λεν οι reviewers - είναι τελείως διαφορετικές από αυτό που θα δεις, πίστεψε με.
Προσωπικά δεν την πάλεψα με την 7ΙΙΙ στο χέρι, καθόλου όμως.
Με διαφορά η χειρότερη Full-Frame που έχω χειριστεί από άποψη εργονομίας.
Μικρή, άβολη στο χέρι με κακή τοποθέτηση των κουμπιών/ρότορα. Άσε άθλιο μενού και το μέτριο EVF.
Βέβαια άλλοι πίνουν νερό στο όνομα των A7III και γουστάρουν τρελά μικρές, έτσι γούστα αυτά και πρέπει να δεις που ανήκεις πριν αγοράσεις.

 

Το έχω κάνει σε sony center μιας που είναι δίπλα στο σπίτι μου. Η αλήθεια είναι ότι το grip της a7 με βολεψε πολύ περισσότερο από αυτό της a6400 (η a6600 θα είναι το ίδιο φανταζομαι) και το βάρος δεν με ενόχλησε, αλλα ισως σε πολύωρη χρήση να γίνει κουραστικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, panos spain είπε

Το έχω κάνει σε sony center μιας που είναι δίπλα στο σπίτι μου. Η αλήθεια είναι ότι το grip της a7 με βολεψε πολύ περισσότερο από αυτό της a6400 (η a6600 θα είναι το ίδιο φανταζομαι) και το βάρος δεν με ενόχλησε, αλλα ισως σε πολύωρη χρήση να γίνει κουραστικό. 

Κυκλοφορούν άπειρα grip που βοηθάνε στο πιάσιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, panos spain είπε

Το έχω κάνει σε sony center μιας που είναι δίπλα στο σπίτι μου. Η αλήθεια είναι ότι το grip της a7 με βολεψε πολύ περισσότερο από αυτό της a6400 (η a6600 θα είναι το ίδιο φανταζομαι) και το βάρος δεν με ενόχλησε, αλλα ισως σε πολύωρη χρήση να γίνει κουραστικό. 

Το βάρος είναι εξαιρετικό, μικρό και ελαφρύ και στις δύο (διαφορετικές κατηγορίες).
Το θέμα είναι ότι αμφότερες έχουν κακή εργονομία, τουλάχιστον για μεγάλομεσαια χέρια.
 

1 ώρα πριν, vagosofron είπε

Κυκλοφορούν άπειρα grip που βοηθάνε στο πιάσιμο

Που όμως πρέπει να δώσεις έξτρα και να δεις εάν πραγματικά βοηθάνε. 
Το έψαξα, είδα και demo λαβές στο μαγαζί και δυστυχώς δεν υπάρχει 1:1 λύση με το σωστό σχεδιασμό των άλλων ανταγωνιστών.
Φυσικά, όπως τα πάντα, είναι το πόσο συμβιβάζεσαι. 
Για κάποιους θα είναι ελάχιστη η προσαρμογή, για άλλους πολύ απλά η διαφορά θα είναι τόσο ελάχιστη που δεν θα δουν ουσιαστική βελτίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...