Προς το περιεχόμενο

Mini PC Ace Magician AM06 Pro AMD Ryzen 5 5600U , 16GB DDR4 3200 RAM , 512GB NVMe SSD , Windows 11 391 € @amazon.de


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα σήμερα το πρωί. Όλα καλά με δυο θεματάκια.

Στα ευχάριστα για μένα, οι θερμοκρασίες και ο θόρυβος από το ανεμιστηράκι που με ανησυχούσαν τελικά δεν είναι θέμα, τουλάχιστον για απλή χρήση youtube, kodi, σερφάρισμα κτλ. 45-55 βαθμούς και για να ακούσεις το ανεμιστηράκι πρέπει να βάλεις το αυτί σου δίπλα στο κουτί. Στους 60 με 70 το ακούς ότι δουλεύει και πάνω από 80 δουλεύει φουλ και είναι έντονο.

Για το wifi που διάβαζα αρνητικά σχόλια, λίγο που το δοκίμασα, δεν μου φάνηκε κακό. Σε 50άρα γραμμή, 44mbps σε speedtest, 48 με καλώδιο σε powerline. Το router είναι στα 8-9 μέτρα με δυο τοίχους ανάμεσα.

Το ένα θεματάκι είναι ότι ήρθε με sata και όχι nvme. Μόνο σε κάποια νέα teardowns είδα να βάζουν nvme, μάλλον το δικό μου ήταν από παλαιότερη παρτίδα που έβαζαν ακόμα sata. Μικρό το κακό, ειδικά για τη χρήση που το θέλω.

Το άλλο ήταν κάτι που δεν είχα σκεφτεί καν ότι θα είναι πρόβλημα. Ως τώρα είχα το android tv box με hdmi στη soundbar και από εκεί στην tv. Με το τηλεκοντρόλ του tv box άνοιγαν/έκλειναν όλα. Στα pc όμως το CEC δεν δουλεύει. Δεν είναι πρόβλημα του συγκεκριμένου, αλλά σχεδόν γενικό στα mini pc από ότι διαβάζω. Το αναφέρω απλά σε περίπτωση που θέλει κάποιος να αντικαταστήσει android tv box ή raspberry pi.

 

edit:

Διευκρίνηση, η αγορά έγινε από το site του κατασκευαστή, όχι από το amazon. Μάλλον έπρεπε να το ποστάρω στο άλλο θέμα.

Επεξ/σία από dimath
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimath είπε

Το ένα θεματάκι είναι ότι ήρθε με sata και όχι nvme. Μόνο σε κάποια νέα teardowns είδα να βάζουν nvme, μάλλον το δικό μου ήταν από παλαιότερη παρτίδα που έβαζαν ακόμα sata. Μικρό το κακό, ειδικά για τη χρήση που το θέλω.

 

Γιατί να το αφήσεις έτσι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimath είπε

Το ένα θεματάκι είναι ότι ήρθε με sata και όχι nvme.

Ωραία, να το έχουμε στο νού μας.

Έστω και ένα partial refund δεν θα είναι άσχημο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Γιατί να το αφήσεις έτσι;

Πού ακριβώς γράφει στο site τους ότι έρχεται με nvme; Στις επιλογές γράφει storage: 512GB και σε μια εικόνα γράφει M.2 2280 NGFF 512GB.

 

edit:

Διευκρίνηση, η αγορά έγινε από το site του κατασκευαστή, όχι από το amazon.

Επεξ/σία από dimath
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ούτε στο Amazon γράφει για NVME μόνο. Συγκεκριμένα γράφει ¨Built-in 512GB SSD (NGFF/NVMe)¨. Οπότε το πιο πιθανόν να είναι ¨λοταρία¨ το τι βάζουν στο κάθε μηχάνημα.

@dimath μετά από πόσες ημέρες σου έδωσαν tracking (αν θυμάσαι);

Επεξ/σία από specre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, specre είπε

@dimath μετά από πόσες ημέρες σου έδωσαν tracking (αν θυμάσαι);

Δευτέρα παραγγελία, Τρίτη έφυγε από Γερμανία, Παρασκευή tracking number και είχε φτάσει Θεσσαλονίκη, Σάββατο επαρχία στην πόλη μου αλλά δεν είχα χρόνο το πρωί να πάω να το πάρω από ACS.

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimath είπε

45-55 βαθμούς και για να ακούσεις το ανεμιστηράκι πρέπει να βάλεις το αυτί σου δίπλα στο κουτί. Στους 60 με 70 το ακούς ότι δουλεύει και πάνω από 80 δουλεύει φουλ και είναι έντονο.

 

Οταν το ζόρισες και ανέβασε θερμοκρασία τι δούλευες στον υπολογιστή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimath είπε

Το ένα θεματάκι είναι ότι ήρθε με sata και όχι nvme. Μόνο σε κάποια νέα teardowns είδα να βάζουν nvme, μάλλον το δικό μου ήταν από παλαιότερη παρτίδα που έβαζαν ακόμα sata. Μικρό το κακό, ειδικά για τη χρήση που το θέλω.

Μπορείς να το γράψεις σε review στο site, να τους τα χώσεις λίγο.
Btw, πως το ελέγχουμε τι ssd έχει; (προφανώς από τις ταχύτητες θα μου πείτε)
Πάντως με χάλασε λίγο που είδα μετά ότι η gaming έκδοση έχει κατευθείαν slot να βάλεις και δεύτερο ssd.
Επίσης δεν καταλαβαίνω, αυτό με το μεταβλητο TDP στο AMR5 πως το κάνουν; Δίνουν έξτρα ρεύμα και πάει στα 25W;
Εμάς στο AM06 είναι fixed στα 15W; Διπλάσια τιμή θα μου πείτε και προφανός άλλη ψήκτρα, τροφοδοτικό κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, marksk είπε

Στη διεύθυνση για την αποστολή, state τι βάζετε;

Εγώ έβαλα ξανά την πόλη μου απλά

Επεξ/σία από anashario
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...