Προς το περιεχόμενο

Αγορά Kodak AZ 405 και παρελκόμενα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Στα 400€ που κάνουν οι παραπάνω που έβαλες, μπορείς να πάρεις μηχανή, ειδικά μεταχειρισμένη , που κάνει πολλά πράγματα. Αν πεις χρηματικό όριο , βρίσκεται λύση . 

Εκεί είναι κάπου στα 400. Ως 300 έλεγα , αλλά οκ με δόσεις θα πάει, ας πάει και 400. Με δόσεις μέσω ιντερνετικούς μαγαζιού θα γίνει η δουλειά και χωρίς πιστωτική.

Οπότε δεν μπορώ μεταχειρισμένη, δεν μπορώ να δώσω τόσα λεφτά μαζεμένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν καθόμουν και έβλεπα συνέχεια βίντεο και διάβαζα πληροφορίες. Κατέληξα σε αυτή την κάμερα την panasonic fz82 γνωρίζοντας ότι dslr kai mirrorless είναι καλύτερες με διαφορά. Όμως σκέφτηκα ότι ένα μωρό ξεκινάει να μπουσουλαει, μετά να περπατάει και μετά να τρέχει. Εγώ στην θέση αυτή δεν μπορώ με την μια να αρχίσω να τρέχω, οπότε σιγά σιγά θα το πάμε. Επίσης ο γιος μου είναι 10+ οπότε θα μάθω εγώ, θα μάθει καιαυτος με την κάμερα αυτή και στο μέλλον πάμε για άλλα. Επειδή είμαι και της παλιά σχολής, θέλω ένα βιβλίο (καλό το ίντερνετ αλλά εγώ θέλω να έχω χαρτί, βιβλίο για να καταλάβω τα πράγματα), θα ψάξω ώστε να διαβάσω για όλα αυτά τα νούμερακια που έχουν οι κάμερες και τι σημαίνουν, για να βοηθήσω και στις φωτογραφιες. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια , μα πάρα πολύ όμως, διότι ακόμα και εγώ ο άσχετος καταλαβαίνω ότι μεταξυ της αρχικής που ήθελα και αυτής που θα πάρω η διαφορά είναι μεγάλη.

 

Να στε καλά λοιπόν. Panasonic Lumix fz82 σε περιμένω και μετά από κάποιους μήνες υποθέτω θα καταφέρω να ποσταρω καμιά καλή φωτό εδώ, για εσάς που με βοηθήσατε. 

 

 

Χρόνια πολλά για την μέρα και σας ευχαριστώ ξανά όλους, πάρα μα πάρα πολύ.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, anarchy79 είπε

Λοιπόν καθόμουν και έβλεπα συνέχεια βίντεο και διάβαζα πληροφορίες. Κατέληξα σε αυτή την κάμερα την panasonic fz82 γνωρίζοντας ότι dslr kai mirrorless είναι καλύτερες με διαφορά. Όμως σκέφτηκα ότι ένα μωρό ξεκινάει να μπουσουλαει, μετά να περπατάει και μετά να τρέχει. Εγώ στην θέση αυτή δεν μπορώ με την μια να αρχίσω να τρέχω, οπότε σιγά σιγά θα το πάμε. Επίσης ο γιος μου είναι 10+ οπότε θα μάθω εγώ, θα μάθει καιαυτος με την κάμερα αυτή και στο μέλλον πάμε για άλλα. Επειδή είμαι και της παλιά σχολής, θέλω ένα βιβλίο (καλό το ίντερνετ αλλά εγώ θέλω να έχω χαρτί, βιβλίο για να καταλάβω τα πράγματα), θα ψάξω ώστε να διαβάσω για όλα αυτά τα νούμερακια που έχουν οι κάμερες και τι σημαίνουν, για να βοηθήσω και στις φωτογραφιες. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια , μα πάρα πολύ όμως, διότι ακόμα και εγώ ο άσχετος καταλαβαίνω ότι μεταξυ της αρχικής που ήθελα και αυτής που θα πάρω η διαφορά είναι μεγάλη.

 

Να στε καλά λοιπόν. Panasonic Lumix fz82 σε περιμένω και μετά από κάποιους μήνες υποθέτω θα καταφέρω να ποσταρω καμιά καλή φωτό εδώ, για εσάς που με βοηθήσατε. 

 

 

Χρόνια πολλά για την μέρα και σας ευχαριστώ ξανά όλους, πάρα μα πάρα πολύ.

   Καλή επιτυχία στο εγχείρημα , θα δώσω ένα λινκ πιο κάτω για διάβασμα όποτε υπάρχει χρόνος , δεν χρειάζεται να πέσει κανείς με τα μούτρα , σιγά σιγά .

  Ομοίως θα δώσω και ένα κανάλι στο YouTube ενός ο οποίος τα λέει απλά και κατανοητά για κάποιον που δεν κατέχει πολλά πράγματα γύρω από το ζήτημα .

  https://www.cambridgeincolour.com/

  

 

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2023 στις 6:48 ΠΜ, babisskg είπε

   Καλή επιτυχία στο εγχείρημα , θα δώσω ένα λινκ πιο κάτω για διάβασμα όποτε υπάρχει χρόνος , δεν χρειάζεται να πέσει κανείς με τα μούτρα , σιγά σιγά .

  Ομοίως θα δώσω και ένα κανάλι στο YouTube ενός ο οποίος τα λέει απλά και κατανοητά για κάποιον που δεν κατέχει πολλά πράγματα γύρω από το ζήτημα .

  https://www.cambridgeincolour.com/

  

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ήρθε η φωτογραφική μηχανή σήμερα το απόγευμα , μαζί με την τσάντα ώμου, την sd card κτλ.  Επειδή είμαι ψαρακας :) , Θα κάτσω να διαβάσω τις οδηγίες χρήσης από αυριο όπως λέει πριν την χρήση και μετά θα την χρησιμοποιήσω . Την άνοιξα ομως, ρύθμισα γλώσσα, έβαλα ελληνικά, ώρες, ημερομηνίες κτλ και την έκλεισα. Την έβαλα να φορτίζει τώρα γιατί είχε λίγη μπαταρία , όχι πάτο αλλά θέλει φόρτιση.

 

ΤΡΕΙς ερωτήσεις χαζές, αλλά θα τις κάνω. 

1. Την μπαταρία την φορτίζω όταν τελειώνει ή δεν παίζει ρόλο ? 

2. Όταν δεν χρησιμοποιείτε οποία μηχανή και να έχετε, την μπαταρία την βγάζετε ? Δηλαδή όταν την έχετε στην θήκη εννοώ ή δεν παίζει ρόλο? Το λέω γιατί σκέφτομαι ότι αν πχ έχει την μπαταρία και κάπως ανοίξει και επίσης κάπως πατηθεί κάνα ζουμ και αρχίσει να "μεγαλώνει"  θα γίνει ζημιά. 

3. Επίσης όταν είναι στην θήκη της, αυτό το προστατευτικό που έχει μπροστά για την κάμερα , αυτό το "στρογγυλό"  κάλυμμα το έχετε μόνιμα επάνω?

 

Χαζές ερωτήσεις αλλά από τα βασικά ξεκινάμε διότι ξαναγράφω ότι είναι η πρώτη φωτογραφική που έχω εγω. Ευχαριστώ ξανά. .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, anarchy79 είπε

Παιδιά ήρθε η φωτογραφική μηχανή σήμερα το απόγευμα , μαζί με την τσάντα ώμου, την sd card κτλ.  Επειδή είμαι ψαρακας :) , Θα κάτσω να διαβάσω τις οδηγίες χρήσης από αυριο όπως λέει πριν την χρήση και μετά θα την χρησιμοποιήσω . Την άνοιξα ομως, ρύθμισα γλώσσα, έβαλα ελληνικά, ώρες, ημερομηνίες κτλ και την έκλεισα. Την έβαλα να φορτίζει τώρα γιατί είχε λίγη μπαταρία , όχι πάτο αλλά θέλει φόρτιση.

 

ΤΡΕΙς ερωτήσεις χαζές, αλλά θα τις κάνω. 

1. Την μπαταρία την φορτίζω όταν τελειώνει ή δεν παίζει ρόλο ? 

2. Όταν δεν χρησιμοποιείτε οποία μηχανή και να έχετε, την μπαταρία την βγάζετε ? Δηλαδή όταν την έχετε στην θήκη εννοώ ή δεν παίζει ρόλο? Το λέω γιατί σκέφτομαι ότι αν πχ έχει την μπαταρία και κάπως ανοίξει και επίσης κάπως πατηθεί κάνα ζουμ και αρχίσει να "μεγαλώνει"  θα γίνει ζημιά. 

3. Επίσης όταν είναι στην θήκη της, αυτό το προστατευτικό που έχει μπροστά για την κάμερα , αυτό το "στρογγυλό"  κάλυμμα το έχετε μόνιμα επάνω?

 

Χαζές ερωτήσεις αλλά από τα βασικά ξεκινάμε διότι ξαναγράφω ότι είναι η πρώτη φωτογραφική που έχω εγω. Ευχαριστώ ξανά. .

     Υπάρχουν χαζές απαντήσεις ........ το κάλυμμα του φακού μπροστά ....... ναι , καλό είναι να κλείνει μετά την χρήση , όχι βάλε βγάλε όλη την ώρα . Τελείωσες τον περίπατο σου , καπακώνεις τον φακό και είσαι ΟΚ .

     Η μπαταρία βγαίνει όταν πρόκειται να φορτιστεί , αλλιώς κάθεται μέσα στη μηχανή όπως και νάχει . 

    Καλό θα ήταν να φορτίζει πριν αδειάσει τελείως , κάπου στο 30% , μην τρελένεσαι όμως πολύ με τέτοιες λεπτομέρειες . 

   Καλορίζικη και καλές λήψεις 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

     Υπάρχουν χαζές απαντήσεις ........ το κάλυμμα του φακού μπροστά ....... ναι , καλό είναι να κλείνει μετά την χρήση , όχι βάλε βγάλε όλη την ώρα . Τελείωσες τον περίπατο σου , καπακώνεις τον φακό και είσαι ΟΚ .

     Η μπαταρία βγαίνει όταν πρόκειται να φορτιστεί , αλλιώς κάθεται μέσα στη μηχανή όπως και νάχει . 

    Καλό θα ήταν να φορτίζει πριν αδειάσει τελείως , κάπου στο 30% , μην τρελένεσαι όμως πολύ με τέτοιες λεπτομέρειες . 

   Καλορίζικη και καλές λήψεις 👍

Σε εμένα δεν φορτίζει ξεχωριστά. Δηλαδή είναι μέσα και συνδέω στο σώμα το καλώδιο του φορτιστή και έτσι φορτίζει. 

Ναι κατάλαβα ότι δεν μπορεί να είσαι με το προστατευτικό με τον φακό και να το βάζεις κάθε φορά, εννοώ όμως όταν είναι αποθηκευμένη στην τσάντα της .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, anarchy79 είπε

Σε εμένα δεν φορτίζει ξεχωριστά. Δηλαδή είναι μέσα και συνδέω στο σώμα το καλώδιο του φορτιστή και έτσι φορτίζει. 

Ναι κατάλαβα ότι δεν μπορεί να είσαι με το προστατευτικό με τον φακό και να το βάζεις κάθε φορά, εννοώ όμως όταν είναι αποθηκευμένη στην τσάντα της .

    ΟΚ , αν φορτίζει επάνω στο σώμα ........ άρα εννοούσες να μην ανοίξει κατά λάθος μέσα σε καμιά τσάντα ...... όχι εύκολο σενάριο ........ 

   Το καπάκι του φακού σίγουρα βοηθάει στην προστασία του φακού γενικά ....... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, babisskg είπε

    ΟΚ , αν φορτίζει επάνω στο σώμα ........ άρα εννοούσες να μην ανοίξει κατά λάθος μέσα σε καμιά τσάντα ...... όχι εύκολο σενάριο ........ 

   Το καπάκι του φακού σίγουρα βοηθάει στην προστασία του φακού γενικά ....... 

Ναι αυτό εννοούσα μην ανοίξει κάπως μόνη της. επίσης έριξα μια ματιά στο φυλλάδιο, θα το διαβάσω αύριο κανονικά και λέει κάτι κουλά πχ φόρτιση από του +10-+30 βαθμούς κελσίου, έτυχε τώρα και το ρωτάω αυτό , πρέπει να είμαστε τόσο προσεχτικοι ?  Δηλαδή μου κάνει κάπως και ρωτάω επειδή εσείς ασχολείστε χρόνια. Πρέπει να ακολουθούμε ότι γράφει κατά γράμμα ? Γιατί γενικά λόγω ιδεολογίας μου κάνει κάπως να ακολουθώ "παράλογα" πράγματα. Ευχαριστώ και καλό βράδυ 

Επεξ/σία από anarchy79
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, anarchy79 είπε

Ναι αυτό εννοούσα μην ανοίξει κάπως μόνη της. επίσης έριξα μια ματιά στο φυλλάδιο, θα το διαβάσω αύριο κανονικά και λέει κάτι κουλά πχ φόρτιση από του +10-+30 βαθμούς κελσίου, έτυχε τώρα και το ρωτάω αυτό , πρέπει να είμαστε τόσο προσεχτικοι ?  Δηλαδή μου κάνει κάπως και ρωτάω επειδή εσείς ασχολείστε χρόνια. Πρέπει να ακολουθούμε ότι γράφει κατά γράμμα ? Γιατί γενικά λόγω ιδεολογίας μου κάνει κάπως να ακολουθώ "παράλογα" πράγματα. Ευχαριστώ και καλό βράδυ 

     Το user manual είναι ένα βιβλιαράκι που πολλοί αγνοούν , ως άλλοι παντογνώστες , ενώ δεν λείπουν οι περιπτώσεις όπου η τήρηση των όσων γράφει ακολουθείται με θρησκευτικές ευλάβεια . Όσον αφορά κάποιες λεπτομέρειες όπως λειτουργία κάτω από συγκεκριμένες θερμοκρασίες κλπ , έχει το νόημα του να μην πάει κάποιος και ακουμπήσει την μηχανή πάνω σε αναμμένο μάτι κουζίνας και αφού η μηχανή λιώσει ( φυσιολογικά ) ζητάει μετά τα ρέστα από την εγγύηση , ότι η μηχανή δεν ήταν ανθεκτική κλπ . 

   Αν ξεχάσουμε αυτές τις ακρότητες , υπάρχουν τα γενικά κεφάλαια με κάποιες τυπικές προφυλάξεις και στην συνέχεια το ζουμί που αφορά την φωτογραφία .

  Ένα χρήσιμο μονοπάτι , είναι να κατεβάσει κανείς το user manual σε μορφή pdf από το δίκτυο και να το έχει αποθηκευμένο στο κινητό του . Μ' αυτό τον τρόπο , όταν βρίσκεται έξω για φωτογραφίες , μόλις παρουσιαστεί μία απορία , ανοίγει το κινητό , διαβάζει την λεπτομέρεια και συνεχίζει . Η περίπτωση όπου θα περίμενε κάποιος να έχει μάθει απ' έξω κι' ανακατωτά το βιβλιαράκι και μετά να βγεί έξω για φωτογράφιση ............... δε λέει !

  Τραβάω φωτογραφίες ξεκινώντας από ένα P mode , ρίχνω μιά ματιά τι κάνει αυτή η λειτουργία και τι περιθώρια επέμβασης από μέρους μου αφήνει και συνεχίζω . 

  Όταν έχω χρόνο , διαβάζω στο σπίτι κάτι περισσότερο και σε άλλα μέρη , βλέπω ένα άρθρο στο δίκτυο σχετικό με την bridge camera που δουλεύω , αλλά και γενικά με την κατηγορία μηχανών όπως η δική μου και μαθαίνω περισσότερα .

  Καλό είναι να ψάξω φωτογραφίες ( Flickr ) που έχουν τραβηχτεί με μηχανή όπως η δική μου , ώστε να ανοίγω τα μάτια μου και για ιδέες φωτογραφικές αλλά και για κάτι περισσότερο σε επίπεδο αποτελέσματος .

  Το κλείνω λέγοντας πως , η φωτογραφία όπως και άλλα παρόμοια είναι ένα ταξίδι που θα μου δώσει ευχάριστες στιγμές , αλλά όχι μία αναζήτηση που θα με φτάσει σε ένα ανώτερο σημείο Ζεν ας πούμε .

   Για χόμπι πρόκειται και δεν χρειάζεται να του δίνουμε μαγικές προεκτάσεις .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα να βγάζω φωτογραφίες δειλά δειλά στο αυτόματο για αρχή . Έχω βγάλει πολλές αλλά τώρα αρχίζω έστω και στο auto να κάνω κάτι , θέλω δουλειά. Εβγαλα μια πεταλούδα και ήθελα να την σηκώσω αλλά γράφει ότι ειναι πάνω από 2 mb  και δεν την ανεβάζει. Επειδή όμως μου κόβει (πλάκα κάνω) , την έκανα screenshot στο κινητό μου και την στέλνω, φαντάζομαι δεν έχει κάποια διαφορά στην ποιότητα. Την φωτό την είχα περάσει μέσω wifi από την κάμερα στο κινητό και μετά την έκανα screenshot για να μπορέσω να σας την στείλω. Κανονική φωτό από λίγα μέτρα μακρυά . Τελοσπαντων , θέλω δουλειά, αλλά επειδή με βοηθήσατε στέλνω αυτο το screenshot -->

 

Screenshot_2023-03-31-13-36-56-818.jpg.82e3774b98355aa5c6a71837a3ed1afe.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, anarchy79 είπε

Ξεκίνησα να βγάζω φωτογραφίες δειλά δειλά στο αυτόματο για αρχή . Έχω βγάλει πολλές αλλά τώρα αρχίζω έστω και στο auto να κάνω κάτι , θέλω δουλειά. Εβγαλα μια πεταλούδα και ήθελα να την σηκώσω αλλά γράφει ότι ειναι πάνω από 2 mb  και δεν την ανεβάζει. Επειδή όμως μου κόβει (πλάκα κάνω) , την έκανα screenshot στο κινητό μου και την στέλνω, φαντάζομαι δεν έχει κάποια διαφορά στην ποιότητα. Την φωτό την είχα περάσει μέσω wifi από την κάμερα στο κινητό και μετά την έκανα screenshot για να μπορέσω να σας την στείλω. Κανονική φωτό από λίγα μέτρα μακρυά . Τελοσπαντων , θέλω δουλειά, αλλά επειδή με βοηθήσατε στέλνω αυτο το screenshot -->

 

Screenshot_2023-03-31-13-36-56-818.jpg.82e3774b98355aa5c6a71837a3ed1afe.jpg

     Σε λίγο τα λέμε ....... 

13 λεπτά πριν, anarchy79 είπε

Ξεκίνησα να βγάζω φωτογραφίες δειλά δειλά στο αυτόματο για αρχή . Έχω βγάλει πολλές αλλά τώρα αρχίζω έστω και στο auto να κάνω κάτι , θέλω δουλειά. Εβγαλα μια πεταλούδα και ήθελα να την σηκώσω αλλά γράφει ότι ειναι πάνω από 2 mb  και δεν την ανεβάζει. Επειδή όμως μου κόβει (πλάκα κάνω) , την έκανα screenshot στο κινητό μου και την στέλνω, φαντάζομαι δεν έχει κάποια διαφορά στην ποιότητα. Την φωτό την είχα περάσει μέσω wifi από την κάμερα στο κινητό και μετά την έκανα screenshot για να μπορέσω να σας την στείλω. Κανονική φωτό από λίγα μέτρα μακρυά . Τελοσπαντων , θέλω δουλειά, αλλά επειδή με βοηθήσατε στέλνω αυτο το screenshot -->

 

Screenshot_2023-03-31-13-36-56-818.jpg.82e3774b98355aa5c6a71837a3ed1afe.jpg

      Το αρχικό αρχείο , αφού μεταφερθεί από την κάρτα μνήμης σε κάποιον υπολογιστή / κινητό / σκληρό ..... με μία ελάχιστη τροποποίηση πχ ένα ελάχιστο crop , αλλάζει μέγεθος σε mb , οπότε το μέγεθος μειώνεται αισθητά και γίνεται πιο εύκολη η μεταφορά του μέσω δικτύου . Το ίδιο συμβαίνει αν δημιουργησουμε ένα δεύτερο αντίγραφο της εικόνας .

  Σε αρχικό στάδιο η αυτόματη λειτουργία είναι πολύ καλή επιλογή . Δίνει χρόνο στον χρήστη , να τραβάει αλύπητα ( σχεδόν ) ενώ παράλληλα εξοικειώνεται με κάποια βασικά γύρω από την μηχανή . 

  Επίσης τα πρώτα αρχεία , σε αυτόματη λειτουργία , μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως δείγματα εξέλιξης , ένας λόγος που δεν σβήνουμε φωτογραφίες .

  Ακόμη ένας λόγος εξοικείωσης με την αυτόματη λειτουργία , κάποιες στιγμές που εξελίσσονται τόσο γρήγορα , όπου δεν υπάρχει χρόνος για ρυθμίσεις κλπ ........ άρα εμπιστευομαστε την μηχανή για την λήψη , γυρνώντας γρήγορα στο αυτόματο και δεν χάνουμε την λήψη τελικά .

  Καλή συνέχεια , επόμενο βήμα σε καμιά μία έως δύο εβδομάδες το P mode .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/3/2023 στις 6:06 ΠΜ, babisskg είπε

Τραβάω φωτογραφίες ξεκινώντας από ένα P mode

Μόλις πας σε canon τελευταίας γενιάς και δεις το Fv (flexible mode) θα μείνεις εκεί ! Πλήρως αυτόματο , στο οποίο επιλέγεις όποια μεταβλητή θες και ορίζεις εσύ τιμή (iso , ταχύτητα, διάφραγμα) αφήνοντας τα άλλα στο αυτόματο ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...