Προς το περιεχόμενο

Αγορά Kodak AZ 405 και παρελκόμενα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους και όλες. Έχω ζητήσει την γνώμη εδώ κάνα δυο φορές στο παρελθόν για να αγοράσω μια απλή φωτογραφική μηχανή (compact), αλλα και τις δύο φορές δεν τα κατάφερα λόγω οικονομικών. Τώρα το πήρα απόφαση, έψαξα και μέχρι το budget που έχω βρήκα την kodak az405 . Αυτή θα πάρω μην μου προτείνετε άλλη. Όμως θέλω βοήθεια με τα παρελκόμενα, διότι απαραίτητα θα έχω και ξέρω ότι όλα παίζουν ρόλο. Δηλαδή ένα τσαντάκι μεταφοράς ώμου για να χωράει, μια κάρτα sd και θα πάρω και έναν φορτιστή μπαταριών και μπαταρίες επαναφορτιζόμενες γιατι παίρνει αα μπαταρίες , δυστυχώς δεν φορτίζει μέσω ρεύματος . Η κάρτα που με ενδιαφέρει βασικά, βρήκα μια kingston στα 128gb , πιστεύετε ότι αρκεί ? Μέχρι 512 γράφει η μηχανή ότι σηκώνει. Και η βοήθεια που θέλω εδώ είναι ότι έχει πολλές υποκατηγορίες, κάτι v30-v90 και άλλα που δεν τα καταλαβαίνω, ξέρω ότι είναι η ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων αλλά δεν ξέρω αν παίζει και τόσο ρόλο στην πράξη. Οπότε μια οικονομική και καλή προταση στα 128gb θα ήταν ευπρόσδεκτη .

Φορτιστή έχω βρει έναν Panasonic και ίδιες μπαταρίες, πιστεύω ότι είναι οκ, εκτός και εκεί έχετε να μου πείτε κάτι άλλο.  Όσο αφορά το τσαντάκι, επειδή θα γίνει ιντερνετικά η αγορά και σε αυτό, φαντάζομαι ότι πάνω κάτω όλα ίδια είναι, διαβάζω και τις αξιολογήσεις.

 

Αν , λέω αν έχει κανείς την ίδια μηχανή ή κάποια παρόμοια της kodak πχ την az401 , ας γράψει εντυπώσεις .

 

Να πω ότι την θέλω για να φωτογραφίζω τον γιο μου βασικά (που το κάνω με το κινητό) και έξω στην φύση που δουλεύω, να τραβάω πεταλούδες βασικά, βασικότατο αυτό αλλά και γενικά την άγρια φύση, τοπία και κάνα βίντεο θα τραβάω (τον μικρό που παίζει μπάσκετ και ότι μου ρθει :) ).

 

Οπότε περιμένω αν μπορεί κανείς να μου προτείνει κάτι και να ρίξω την παραγγελία μετά. Αυτά και ευχαριστώ ΚΑΙ δεν θα σας ξαναρωτήσω για μηχανή :) . Να μην κουράζω , δεν θέλω ούτε διαδικτυακά.

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Υ.Γ : Η μεταφορα γίνεται με το καλώδιο? Δηλαδή συνδέω το καλώδιο που θα έχει μέσα η συσκευασία στην μηχανή και στο λάπτοπ μου και έτσι μεταφέρω τις φωτογραφίες ή πρέπει να βγάζω την sd κάθε φορά και να την βάζω με ανταπτορα στο λάπτοπ ? Πώς γίνεται σε άλλες μηχανές ?

Επεξ/σία από anarchy79
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, highpriest είπε

Δεν θα σου προτείνω άλλη, αλλά αυτή μην την πάρεις. Συνέχισε με το κινητό σου.

Οκ. Γιατί όμως ? Λόγω μάρκας ? Λόγω επιδόσεων ? Δηλαδή έτσι που μου το λες, είναι σαν να κάνει ίδια δουλειά με κάποιο κινητό!!! Απλά να σου πω ότι το θέλω για απλή χρήση, γνωρίζω ότι dslr, mirrorless είναι έτη φωτός καλύτερες, αλλά για οικονομικούς λόγους δεν μπορώ να πάω εκεί, αλλά και να είχα λεφτά δεν θέλω εγώ κάτι τόσο καλό, θα πάει χαμένο. Δεν είμαι επαγγελματίας, θέλω 5-6 πραγματακια να τραβάω και αυτό πάνω κάτω. Θα εκτιμούσα μια απάντηση στο γιατί όχι αυτή την φωτογραφική. Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ : Με κόλλησες και τώρα που γύρισα από δουλειά και ετοιμάζουν για παραγγελία , δεν την έκανα ακόμα .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, anarchy79 είπε

Οκ. Γιατί όμως ? Λόγω μάρκας ? Λόγω επιδόσεων ? Δηλαδή έτσι που μου το λες, είναι σαν να κάνει ίδια δουλειά με κάποιο κινητό!!! Απλά να σου πω ότι το θέλω για απλή χρήση, γνωρίζω ότι dslr, mirrorless είναι έτη φωτός καλύτερες, αλλά για οικονομικούς λόγους δεν μπορώ να πάω εκεί, αλλά και να είχα λεφτά δεν θέλω εγώ κάτι τόσο καλό, θα πάει χαμένο. Δεν είμαι επαγγελματίας, θέλω 5-6 πραγματακια να τραβάω και αυτό πάνω κάτω. Θα εκτιμούσα μια απάντηση στο γιατί όχι αυτή την φωτογραφική. Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ : Με κόλλησες και τώρα που γύρισα από δουλειά και ετοιμάζουν για παραγγελία , δεν την έκανα ακόμα .

     Το ζήτημα έχει να κάνει με διάφορα στην συγκεκριμένη . Ένα απλό παράδειγμα είναι ότι η μηχανή δεν έχει viewfinder αλλά ούτε και tilt / flip screen κάτι λογικό για την κατηγορία . Αυτό θα οδηγήσει στο κράτημα της μηχανής με τα χέρια όπως ακριβώς κρατάς και ένα smartphone , κάτι που δεν σε ωφελεί όταν χρειάζεται να " συνθέσεις " μία εικόνα . 

  Αν είχε viewfinder , το μάτι σου δουλεύοντας μέσα από αυτό , θα μπορούσε να απομονώσει πιο εύκολα άλλα περιττά . Ομοίως αν δεν είχε viewfinder , αλλά έστω μία tilt screen , θα σου έδινε κάποιες παραπλήσιες δυνατότητες , όπως να τραβήξεις από χαμηλά , ψηλά κλπ . Όπως είναι φτιαγμένη , η μηχανιστική σε ότι αφορά την λήψη είναι η ίδια με αυτή ενός smartphone , οπότε δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά , ενώ σε τελικό αποτέλεσμα πιθανόν να έχει τις ίδιες δυνατότητες πράγμα που όταν το δείς με τα μάτια σου θα είναι αργά αφού θα έχεις πληρώσει ήδη το αντικείμενο το οποίο έχει μικρή αν όχι πολύ μικρή μεταπωλητική αξία . Πρόκειται για μία bridge camera , χωρίς πολλά πολλά και με πολύ περιορισμένες τεχνικές δυνατότητες ακόμη και για έναν αδαή .

   Το ίδιο θα πω με τον @highpriest δλδ να μείνεις με το smartphone χωρίς να σου προτείνω κάτι άλλο , αφού αυτή είναι η επιθυμία σου . 

   

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

     Το ζήτημα έχει να κάνει με διάφορα στην συγκεκριμένη . Ένα απλό παράδειγμα είναι ότι η μηχανή δεν έχει viewfinder αλλά ούτε και tilt / flip screen κάτι λογικό για την κατηγορία . Αυτό θα οδηγήσει στο κράτημα της μηχανής με τα χέρια όπως ακριβώς κρατάς και ένα smartphone , κάτι που δεν σε ωφελεί όταν χρειάζεται να " συνθέσεις " μία εικόνα . 

  Αν είχε viewfinder , το μάτι σου δουλεύοντας μέσα από αυτό , θα μπορούσε να απομονώσει πιο εύκολα άλλα περιττά . Ομοίως αν δεν είχε viewfinder , αλλά έστω μία tilt screen , θα σου έδινε κάποιες παραπλήσιες δυνατότητες , όπως να τραβήξεις από χαμηλά , ψηλά κλπ . Όπως είναι φτιαγμένη , η μηχανιστική σε ότι αφορά την λήψη είναι η ίδια με αυτή ενός smartphone , οπότε δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά , ενώ σε τελικό αποτέλεσμα πιθανόν να έχει τις ίδιες δυνατότητες πράγμα που όταν το δείς με τα μάτια σου θα είναι αργά αφού θα έχεις πληρώσει ήδη το αντικείμενο το οποίο έχει μικρή αν όχι πολύ μικρή μεταπωλητική αξία . Πρόκειται για μία bridge camera , χωρίς πολλά πολλά και με πολύ περιορισμένες τεχνικές δυνατότητες ακόμη και για έναν αδαή .

   Το ίδιο θα πω με τον @highpriest δλδ να μείνεις με το smartphone χωρίς να σου προτείνω κάτι άλλο , αφού αυτή είναι η επιθυμία σου . 

   

Τώρα κατάλαβα και σε ευχαριστώ. Προφανώς κατάλαβες ότι δεν έχω ιδέα από φωτογραφικές , διαβάζω κάτι reviews ξένα και τα έλεγαν καλά, αλλά δεν έκαναν ανάλυση. Αυτό με το viewfinder που λες δεν το ήξερα, έβλεπα απλά στα χαρακτηριστικά ότι δεν είχε και απλά για μένα ήταν οκ !!! Το άλλο που λες δεν το κατάλαβα, αλλά θα το ψάξω τώρα. Οπότε θα ρίξω μια ματιά ξανά και θα επανέλθω, χωρίς την σιγουριά που είχα πριν με μια δυο άλλες φωτογραφικές, που τουλάχιστον να έχουν αυτά. Ξέρεις φίλε μου, είναι πολλά στοιχεία, πολλά νούμερακια που αν είσαι έξω από τον χορό, δεν σου λένε πολλά, εμένα δηλαδή δεν μου λένε πολλά. Κοιταγα και άλλες φυσικά όταν έψαχνα , οπότε σε λίγο θα επανέλθω. Προφανώς με σώσατε και εσύ και το άλλο το παλικάρι και σας ευχαριστώ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, anarchy79 είπε

Οκ. Γιατί όμως ? Λόγω μάρκας ? Λόγω επιδόσεων ? Δηλαδή έτσι που μου το λες, είναι σαν να κάνει ίδια δουλειά με κάποιο κινητό!!! Απλά να σου πω ότι το θέλω για απλή χρήση, γνωρίζω ότι dslr, mirrorless είναι έτη φωτός καλύτερες, αλλά για οικονομικούς λόγους δεν μπορώ να πάω εκεί, αλλά και να είχα λεφτά δεν θέλω εγώ κάτι τόσο καλό, θα πάει χαμένο. Δεν είμαι επαγγελματίας, θέλω 5-6 πραγματακια να τραβάω και αυτό πάνω κάτω. Θα εκτιμούσα μια απάντηση στο γιατί όχι αυτή την φωτογραφική. Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ : Με κόλλησες και τώρα που γύρισα από δουλειά και ετοιμάζουν για παραγγελία , δεν την έκανα ακόμα .

Θα ξεκινήσω απο τα γενικά. Οποιοδήποτε κινητό των 200-300 ευρώ θα σου δώσει καλύτερη εικόνα απo μια κάμερα μέχρι 500 ευρώ bridge. Bridge κάμερες είναι αυτές σαν αυτή που θέλεις, που δεν αλλάζει ο φακός της.

Υπάρχουν και bridge αξιώσεων, αλλά πρέπει να χώσεις λεφτά για να πάρεις.
 

Θα πάω τώρα στα πιο ειδικά. Σε πολλά σου απάντησε ο Μπάμπης πιο πάνω οπότε δεν θα σταθώ σε αυτά. Έχει ένα πολύ σοβαρό σημείο προσοχής. Από την στιγμή που δεν έχει EVF "ματάκι" αλλά ούτε και tilt screen, πρακτικά θα έχεις τις ίδιες λειτουργίες με ένα κινητό. 

Πέρα απο αυτό όμως

-Η Kodak δεν υπάρχει πια. Το όνομα εχει πουληθεί σε ένα fund Κινέζικων συμφερόντων που βγάζουν πια μηχανές με το κιλό. Η ποιότητα Kodak που ίσως είχες ακούσει κάποτε, δεν υπάρχει πια. Έχει μείνει μόνο η ταμπέλα.

-Ο σένσορας είναι μεν 20 μεγαπίξελ, αλλά είναι 1/2.3 και Cmos. Πρακτικά ένας σένσορας κινητού. Να μου έλεγες για την az401 που έχει 16 μεγαπίξελ αλλά CCD σένσορα, τα πράγματα θα ήταν ελαφρώς καλύτερα (αλλά και πάλι όχι θα έλεγα)

-Είναι φτηνή bridge "μιας χρήσης". Δεν είναι η κάμερα bridge των 1000 ευρώ που μόλις σου χαλάσει ο μηχανισμός ζουμ θα δώσεις 200-300 ευρώ να τον φτιάξεις, επειδή έχεις επενδύσει. Μόλις χαλάσει ο φακός, την πετάς.

 

Από εμένα όχι γενικά για bridge (πέραν ελαχίστων αλλά πολύ ακριβών εξαιρέσεων) και όχι ειδικά Kodak, επειδή είναι μια εταιρία "κέλυφος" πλέον που βγάζει απλά φασόν μηχανήματα.

Πάρε κάποια με εναλλάξιμους φακούς, να την έχεις για πολλλλλαααααα χρόνια. Προτείνω καμια μεταχειρισμένη M4/3 
 

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, anarchy79 είπε

Τώρα κατάλαβα και σε ευχαριστώ. Προφανώς κατάλαβες ότι δεν έχω ιδέα από φωτογραφικές , διαβάζω κάτι reviews ξένα και τα έλεγαν καλά, αλλά δεν έκαναν ανάλυση. Αυτό με το viewfinder που λες δεν το ήξερα, έβλεπα απλά στα χαρακτηριστικά ότι δεν είχε και απλά για μένα ήταν οκ !!! Το άλλο που λες δεν το κατάλαβα, αλλά θα το ψάξω τώρα. Οπότε θα ρίξω μια ματιά ξανά και θα επανέλθω, χωρίς την σιγουριά που είχα πριν με μια δυο άλλες φωτογραφικές, που τουλάχιστον να έχουν αυτά. Ξέρεις φίλε μου, είναι πολλά στοιχεία, πολλά νούμερακια που αν είσαι έξω από τον χορό, δεν σου λένε πολλά, εμένα δηλαδή δεν μου λένε πολλά. Κοιταγα και άλλες φυσικά όταν έψαχνα , οπότε σε λίγο θα επανέλθω. Προφανώς με σώσατε και εσύ και το άλλο το παλικάρι και σας ευχαριστώ. 

    Το αν σε σώσαμε η πιθανόν να σε βάλουμε σε μεγαλύτερο και πιο ακριβό λούκι ερευνάται ......... πρώτα εσύ πρέπει να αποσαφηνίσεις αν σκοπεύεις σε περιστασιακή χρήση ( οπότε μένεις στο smartphone , άρα σε σώσαμε ) η σκέφτεσαι για κάτι περισσότερο , οπότε πας για να τα χώσεις σε μελλοντικό χρόνο , κάτι αναπόφευκτο .

   Πρόκειται για χόμπι που είτε αρέσει είτε δεν αρέσει . Αν αρέσει τελικά ...... κάποια χρήματα ( όχι υπερβολικά τέλος πάντων ) πρέπει να ξοδευτούν ....... 

    Υπάρχουν αξιοπρεπείς λύσεις που δεν θα ξεπεράσουν τα 200 ευρώ χοντρικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δεν έχω λόγια να σας ευχαριστήσω για τον χρόνο που χάσατε για να με βοηθήσετε. Εγώ αυτό με την kodak δεν το ήξερα, εγώ ήξερα από παλιά το όνομα και είχα μείνει στο ότι είναι η ίδια εταιρεία και όχι απλά ένα αγορασμενα όνομα από τους Κινέζους (φαντάζομαι η εταιρεία που ήξερα θα χρεοκόπησε). Εγώ δουλεύω έξω στην φύση, ως δασοφύλακας , η βασική μου δουλειά δεν είναι να τραβάω φωτογραφίες, αλλά στην περιοχή που ελέγχουμε υπάρχουν διάφορα σπάνια και τοπικά ενδημικά είδη πχ θα πω ένα είδος πεταλούδας αλλά και άλλα είδη ζωής. Μέχρι τώρα έτρεχα με ένα κινητό και κυλιομουν σαν το γουρουρι για να τραβήξω αν προλάβω πχ κάποια πεταλούδα (ας μείνω μόνο σε αυτό το είδος) , η οποία προφανώς και συνήθως δεν κάθεται!!! Και πάλι οι φωτό έστω και από ελάχιστα εκατοστά δεν ήταν και δεν είναι καλές, διότι ούτε καλό κινητό έχω (tsl 20 se -110 ευρώ έκανε πριν δύο χρονια). Πέρα από αυτά θέλω να τραβάω τον γιο μου, σε διάφορες φάσεις, εκεί που παίζει, σταθερές φωτογραφίες, οικογενειακές ή κάνα τοπίο ή κάποιον αρχαιολογικό χώρο μιας και γυρίζουμε οπότε και όταν μπορούμε, βασικά πράγματα δηλαδή. Προσωπικά ότι και να πάρω θα είναι με δόσεις αλλά δεν μπορώ να πάω πολύ πάνω, δεν δυναμαι για ευνόητους λόγους. Επαναλαμβάνω ότι κοιταγα φωτογραφίες ,δείγματα, από dslr, mirrorless χωρίς να γνωρίζω τα νούμερακια από πίσω και ήταν εκπληκτικές για μένα (τον άσχετο να επαναλάβω αν και φαίνεται φαντάζομαι), αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να πάω εκεί. Να πω ότι ένας επαγγελματίας που έρχεται στην δουλειά και τραβάει με μια dslr canon έχει και gps πάνω, που στην άγρια ζωή θα βοηθαγε ή μάλλον θα ήταν απαραίτητο αλλά δυστυχώς εκεί στα λεφτά που κοιτάω εγώ δεν έχει καμία.

 

Μην κουράζω , εκτός από την kodak , σαν δεύτερη (καλύτερη αλλά πιο ακριβή) είχα αυτή την panasonic --> Lumix DC-FZ82 .

 

Αυτή έχει viewfinder και έχετε δίκιο από όσο διάβασα μετά από ότι γραψατε όντως είναι σημαντικό, έχει και οθόνη αφής για πιο ευκολία, αλλά δεν περιστρέφεται η οθόνη, ώστε και να προστατεύετε και να έχω καλύτερη οπτική γωνία (που είδα παραδείγματα και όντως και αυτό είναι πολύ καλό χαρακτηριστικό, πχ αυτό το χαρακτηριστικό το έχει η panasonic fz 300 αλλά πάει ακόμα πιο ακριβά.

 

ΟΠοτέ κάντε ένα κόπο και πείτε μου βασικά μια άποψη για την panasonic fz82 που έχω τώρα στο νου, αλλά και για την πιο ακριβή fz 300, που δεν μπορώ να πάω εκεί, αλλά θα ήθελα να καταλάβω τι διαφορά έχουν . Δύο πραγματακια βασικά, μην σας κουράζω.

 

Υ.Γ Αν και αυτές είναι σαν να έχω κινητό, λογικά δεν θα πάρω κάτι.

Υ.Γ2: Πιο παλιά έβλεπα και άλλες στα λεφτά εκεί γύρω όπως πχ μια nikon b500 και μια canon sx κάτι, αλλά δεν τις βρίσκω πλέον στο scroutz ή στο shopfilx ή γενικά σε άλλα μαγαζιά. Μάλλον θα ήταν πιο παλιές και σταμάτησαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, anarchy79 είπε

Ρε παιδιά δεν έχω λόγια να σας ευχαριστήσω για τον χρόνο που χάσατε για να με βοηθήσετε. Εγώ αυτό με την kodak δεν το ήξερα, εγώ ήξερα από παλιά το όνομα και είχα μείνει στο ότι είναι η ίδια εταιρεία και όχι απλά ένα αγορασμενα όνομα από τους Κινέζους (φαντάζομαι η εταιρεία που ήξερα θα χρεοκόπησε). Εγώ δουλεύω έξω στην φύση, ως δασοφύλακας , η βασική μου δουλειά δεν είναι να τραβάω φωτογραφίες, αλλά στην περιοχή που ελέγχουμε υπάρχουν διάφορα σπάνια και τοπικά ενδημικά είδη πχ θα πω ένα είδος πεταλούδας αλλά και άλλα είδη ζωής. Μέχρι τώρα έτρεχα με ένα κινητό και κυλιομουν σαν το γουρουρι για να τραβήξω αν προλάβω πχ κάποια πεταλούδα (ας μείνω μόνο σε αυτό το είδος) , η οποία προφανώς και συνήθως δεν κάθεται!!! Και πάλι οι φωτό έστω και από ελάχιστα εκατοστά δεν ήταν και δεν είναι καλές, διότι ούτε καλό κινητό έχω (tsl 20 se -110 ευρώ έκανε πριν δύο χρονια). Πέρα από αυτά θέλω να τραβάω τον γιο μου, σε διάφορες φάσεις, εκεί που παίζει, σταθερές φωτογραφίες, οικογενειακές ή κάνα τοπίο ή κάποιον αρχαιολογικό χώρο μιας και γυρίζουμε οπότε και όταν μπορούμε, βασικά πράγματα δηλαδή. Προσωπικά ότι και να πάρω θα είναι με δόσεις αλλά δεν μπορώ να πάω πολύ πάνω, δεν δυναμαι για ευνόητους λόγους. Επαναλαμβάνω ότι κοιταγα φωτογραφίες ,δείγματα, από dslr, mirrorless χωρίς να γνωρίζω τα νούμερακια από πίσω και ήταν εκπληκτικές για μένα (τον άσχετο να επαναλάβω αν και φαίνεται φαντάζομαι), αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να πάω εκεί. Να πω ότι ένας επαγγελματίας που έρχεται στην δουλειά και τραβάει με μια dslr canon έχει και gps πάνω, που στην άγρια ζωή θα βοηθαγε ή μάλλον θα ήταν απαραίτητο αλλά δυστυχώς εκεί στα λεφτά που κοιτάω εγώ δεν έχει καμία.

 

Μην κουράζω , εκτός από την kodak , σαν δεύτερη (καλύτερη αλλά πιο ακριβή) είχα αυτή την panasonic --> Lumix DC-FZ82 .

 

Αυτή έχει viewfinder και έχετε δίκιο από όσο διάβασα μετά από ότι γραψατε όντως είναι σημαντικό, έχει και οθόνη αφής για πιο ευκολία, αλλά δεν περιστρέφεται η οθόνη, ώστε και να προστατεύετε και να έχω καλύτερη οπτική γωνία (που είδα παραδείγματα και όντως και αυτό είναι πολύ καλό χαρακτηριστικό, πχ αυτό το χαρακτηριστικό το έχει η panasonic fz 300 αλλά πάει ακόμα πιο ακριβά.

 

ΟΠοτέ κάντε ένα κόπο και πείτε μου βασικά μια άποψη για την panasonic fz82 που έχω τώρα στο νου, αλλά και για την πιο ακριβή fz 300, που δεν μπορώ να πάω εκεί, αλλά θα ήθελα να καταλάβω τι διαφορά έχουν . Δύο πραγματακια βασικά, μην σας κουράζω.

 

Υ.Γ Αν και αυτές είναι σαν να έχω κινητό, λογικά δεν θα πάρω κάτι.

Υ.Γ2: Πιο παλιά έβλεπα και άλλες στα λεφτά εκεί γύρω όπως πχ μια nikon b500 και μια canon sx κάτι, αλλά δεν τις βρίσκω πλέον στο scroutz ή στο shopfilx ή γενικά σε άλλα μαγαζιά. Μάλλον θα ήταν πιο παλιές και σταμάτησαν.

     Κοίτα πως πάει , είναι εύκολο να σου βρούμε λύσεις και μάλιστα πολύ οικονομικές όμως έχουμε κάποια κενά .

     Σε ότι αφορά κάποια οικογενειακά στιγμιότυπα το smartphone είναι αρκετό με κάποια μειονεκτήματα τεχνικής μορφής που δεν είναι της παρούσης .

    Για οτιδήποτε άλλο , πρέπει να γίνει κατανοητό πως λύσεις πασπαρτού δεν υπάρχουν . Δεν γίνεται και λουλούδια ( που χρειάζεται κάποιος φακός , όχι φθηνός ) και τοπία και νυχτερινά και δεν ξέρω γώ τι άλλο . Σε όλες τις λύσεις θα υπάρχουν περιορισμοί .

   Fz 82 θα ρίξω μία ματιά που βρίσκονται τα πράγματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Lumix που βάζεις είναι πιο τίμιες αγορές απο την Kodak. 

H FZ82 καλή για αυτό που είναι, αλλά και πάλι μην περιμένεις πολλά. Θα πάρεις καλές φώτο στο φως της μέρα πάντως. Όπως είπα, τίμια

Η FZ300 είναι φωτογραφικός bridge γίγαντας για την εποχή της (παλιά όμως πλέον). Σε σχέση με την προηγούμενη, τραβάει 4Κ, έχει πολλούς αυτοματισμούς, έχει leica φακό με μεγάλο εστιακό εύρος και πολλές περισσότερες ευκολίες. Βέβαια μόλις 12 μεγαπίξελ, και 600 ευρώ σχεδόν!

Κάτι Νικον Β500 και Canon SX που αναφέρεις, άφησε τις. Nikon μόνο P900/P1000 αλλά εκεί χάνεται η μπάλα σε λεφτά.

Για εμένα, προσδιόρισε ακριβώς τι θέλεις να βγάζεις πρώτα και μετά ψάξε μηχανή. Επειδή άλλον φακό θέλει αν βγάζεις τα παιδιά μέσα στο σπίτι σε σκοτεινό περιβάλλον, άλλον φακό αν βγάζεις πεταλούδες απο κοντά και άλλον αν βγάζεις γεράκια 30 μέτρα μακριά. Αν πάρεις μια Bridge που θεωρητικά τα κάνει όλα, δεν θα σου κάνει τίποτα καλά. Οι bridge είναι καλές στο άνω άκρο τιμής για να πάρεις αποτέλεσμα σε όλα τα παραπάνω, που θα μπορείς να πεις "κάτι έκανα". Η FZ300 πχ είναι η βάση για bridge αξιώσεων. Κοιτάς απο αυτή και πάνω.

Επίσης για αυτές που έβλεπες παλιά και δεν τις βλέπεις πλέον είναι σημείο των καιρών. Κανείς δεν αγοράζει κομπακτ 300-400 ευρώ, για να κάνει πρακτικά αυτό που κάνει και με ένα κινητό. Τα κινητά ρήμαξαν τις φτηνές κατηγορίες μηχανών. Οτι βλέπεις σε κομπακτ ή που θα είναι κινεζιές φασόν (βλέπε κάτι Αgfa και Rollei και Kodak που αγόρασαν οι Κινέζοι τα ονόματα και βγάζουν φασόν) ή που θα είναι παλιές στοκ (όπως oi Lumix πιο πάνω ή οι SX620 που πιθανόν έβλεπες μέχρι πριν λίγο καιρό). H κατηγορία Bridge έχει ψιλοπεθάνει. Συνεχίζουν και βγάζουν μόνο σε high end κομμάτια με υψηλές τιμές.

Εγώ θα σου έλεγα μιας και μιλάς για FZ82 (άρα 350-400+ ευρώ) να κοιτάξεις την αγορά μεταχειρισμένων. 

Ένας τέτοιος φακός
https://www.mpb.com/en-eu/product/panasonic-lumix-g-vario-hd-14-140mm-f-4-5-8-mega-o-i-s

σε μια τέτοια μηχανή
https://www.mpb.com/en-eu/product/panasonic-lumix-dmc-g7

θα σου βγάλει πολλά γούστα! Θα είσαι ήδη ένα ή και δύο σκαλιά πάνω απο οποιαδήποτε bridge camera

Τυχαίες οι επιλογές. Σε M4/3 και APS-C συστήματα, μια παλιότερη μηχανή 7-10 ετών και ένας σουπερ ζουμ φακός, όλα έως 500 ευρώ μαζί και είσαι κομπλέ. Και το κυριότερο. Χαλάει η μηχανή; Έχεις τον φακό/φακούς. Χαλάει ο φακός; Έχεις την μηχανή. Θες να εξερευνήσεις και άλλα είδη φωτογραφίας; Παίρνεις στην πορεία και άλλους φακούς. Θέλεις να αλλάξεις μηχανή; Αναβαθμίζεσαι με τους ίδιους φακούς αλλάζοντας σώμα μόνο.
Πολλές επιλογές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο, έβαλα screenshot κάποιες mirrorless έτσι στην τύχη. Η ερώτηση μου είναι ότι αυτές (γράφουν κάποια νούμερακια που δεν ξέρω τι σημαίνουν) είναι απλά κορμός, σώμα πως το λένε. Δηλαδή αγοράζοντας υποθετικά κάποια τέτοια, δεν μπορείς να βγάλεις φωτογραφίες!!! Θες φακούς όπως και στις dslr . Δηλαδή θα θέλω να βγάλω μια πεταλούδα θα πρέπει να έχω έναν φακό για αυτό το πράγμα, φαντάζομαι αν θέλω να βγάλω τοπίο δεν θα μπορώ με τον ίδιο φακό, αλλά πρέπει να κουμπώνει άλλον ή πχ βγάζω στο γήπεδο έναν αγώνα μπάσκετ βίντεο πάλι άλλον και ου το καθεξής. Φυσικά θα βγάζουν πολύ καλές φωτογραφίες δεν αντιλέγω.

 

Καλή αυτή η πανασονικ που μου έδειξες αλλά εγώ μόνο μέσω δόσεων μπορώ να αγοράσω κάτι, για αυτό κοιτάω τις compact και για να μην φύγω σε τιμή και γιατί θα πελαγωσω με φακούς κτλ. Εγώ θέλω ευκολία να έχω μια κόμπακτ και να τραβάω φωτογραφίες γενικά, αυτό μπορεί να γίνει με μια mirrorless ή dslr ? Δηλαδή να έχω έναν φακό γενικό για αρχή και στο μέλλον βλέπουμε.

 

Με προβληματισατε, αλλά καλά έκανα και ρώτησα φυσικά.

 

 

Screenshot_2023-03-25-11-31-34-437.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πρώτη φώτο η τιμή είναι χωρίς φακό

Στην δεύτερη η τιμη είναι με φακό (εδω είσαι έτοιμος για φωτογραφίες δηλαδή)

στην τρίτη χωρίς φακό

Χωρίς φακό στις mirorless όπως και στις DSLR δεν βγάζεις φώτο. Η διαφορά τους έχει να κάνει με τον τρόπο εσωτερικής λειτουργίας, κατα τα άλλα μια mirrorless και μια DSLR είναι το ίδιο πράγμα αν έχουν ίδιο σένσορα.

Απο εκεί και πέρα θα σου έλεγα μάλλον να παρακολουθήσεις κάποιο μάθημα σχετικά με την φωτογραφία, ξεκινώντας απο το μηδέν,  πριν κάνεις οποιαδήποτε αγορά. Σου λείπει σημαντική γνώση σχετικά με τις φωτογραφικές μηχανές που δεν νομίζω πως μπορεί εύκολα να καλυφθεί απο 1-2 ποστ σε φόρουμ.

Αν δεν μπορείς να διαθέσεις κάποια χρήματα για μαθήματα, ψάξου σε βιντεάκια στο youtube για αρχαρίους της φωτογραφίας. Καθε βιντεάκι που βλέπεις και δεν πιάνεις κάποιους όρους, κάνε αναζήτηση για άλλα βιντεάκια με αυτές τις λέξεις.

Θα επιμένω όμως για μαθήματα. Εχει και online, θα βρεις αρκετά, ακόμη και απο 15-20 ευρώ ολόκληρο σεμινάριο 20 ωρών  που θα σε πάει απο το μηδέν έως εκεί που θα νιώθεις άνετα να πας. 

2 ώρες πριν, anarchy79 είπε

 

 

Καλή αυτή η πανασονικ που μου έδειξες αλλά εγώ μόνο μέσω δόσεων μπορώ να αγοράσω κάτι, για αυτό κοιτάω τις compact και για να μην φύγω σε τιμή και γιατί θα πελαγωσω με φακούς κτλ. Εγώ θέλω ευκολία να έχω μια κόμπακτ και να τραβάω φωτογραφίες γενικά, αυτό μπορεί να γίνει με μια mirrorless ή dslr ? Δηλαδή να έχω έναν φακό γενικό για αρχή και στο μέλλον βλέπουμε.

 

 

Η δεύτερη που έβαλες είναι ακριβως αυτό. Μια μηχανή mirrorless που έχει έναν γενικό φακό για αρχη.

Το πλεονέκτημα σε σχεση με την κομπακτ είναι πως μετά απο 2 χρόνια που θα βαρεθείς τον κιτ φακό, μπορείς να αγοράσεις και να βάλεις ότι φακό θες. Και η ποιότητα εικόνας θα είναι σαφώς καλύτερη απο μια κομπακτ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή καταλαβαίνω ότι το budget σου είναι πολύ περιορισμένο, γνώμη μου είναι να πας σε μεταχειρισμένες Nikon 1 με εναλλάξιμους φακούς, επιλέγοντας βέβαια κάποια μηχανή σε εξαιρετική κατάσταση όπως αυτές.

Ξεκινάς με τον φακό της Nikon 10-30mm και αργότερα εάν επιθυμείς μεγαλύτερο ζουμ παίρνεις και τον Nikon 30-110mm.

Αυτή είναι η λύση που θα ακολουθούσα εγώ σε τόσο χαμηλό budget για τους εξής λόγους:

- Αισθητήρας μιας ίντσας, μακράν καλύτερος σε σχέση με κινητό/bridge κάμερα.

- Δυνατότητα εναλλάξιμων φακών, που σημαίνει ότι ανά πάσα στιγμή η μηχανή μπορεί να προσαρμοστεί στο είδος φωτογραφίας που σε ενδιαφέρει.

- Οι Nikon 1 φημίζονταν για το ταχύτατο focus τους, πιο γρήγορο ακόμα και από πολύ ακριβότερες dslr, πράγμα που τις καθιστά ιδανικές για φωτογράφιση γρήγορων θεμάτων = ο γιος σου!

Στον αντίποδα:

* Οι Nikon 1 δυστυχώς έχουν εγκαταληφθεί προ πολλού από τη μαμά εταιρία και δεν θα βρεις πληθώρα φακών, αλλά αυτό σε τίποτα δεν σε εμποδίζει να κάνεις αυτό που θες.

* Δεν έχουν viewfinder (οφθαλμοσκόπιο) εκτός κι αν πας στη σειρά Nikon 1 V1/V2/V3.

Εάν γνωρίζεις το ebay έχεις επιπλέον επιλογές αγοράς (όπως σειρά V και επιπλέον φακούς) αν και όχι τόσο εγγυημένες όπως το mpb μιας και ψωνίζεις από ιδιώτες.

Επεξ/σία από udroxoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, highpriest είπε

Οποιοδήποτε κινητό των 200-300 ευρώ θα σου δώσει καλύτερη εικόνα απo μια κάμερα μέχρι 500 ευρώ bridge ΥΠΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ. fixed

Έχει ανοιχτεί άλλο θέμα που βγάζει ισάξιες (ίσως και καλύτερες 🤣🤣🤣) τις φωτογραφίες των κινητών με αυτές των φωτογραφικών... Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να λέμε τέτοιες υπερβολές... Ακόμα αναζητώ έναν πατέρα που έχει καταφέρει να βγάλει φωτογραφία με κινητό (που η τιμή του δεν απαιτεί την πώληση ενός νεφρού), το παιδί του την ώρα που παίζει του μέσα στο σπίτι και να είναι σωστά εστιασμένη... Ενώ υπάρχουν αρκετές φωτογραφίες που δεν είναι για τον κάδο ανακύκλωσης ακόμα και με φωτογραφικές μηχανές του 100αρικου (μην πω και φθηνότερες)...

Φυσικά αν βγεις μερα μεσημέρι και φωτογραφίσεις ένα άγαλμα το πιο πιθανό είναι να σου πέσει το σαγόνι με τις φωτογραφίες από το 90% των κινητών τις τελευταίας τριετίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 400€ που κάνουν οι παραπάνω που έβαλες, μπορείς να πάρεις μηχανή, ειδικά μεταχειρισμένη , που κάνει πολλά πράγματα. Αν πεις χρηματικό όριο , βρίσκεται λύση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...