Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5/Pro Topic v4


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC ή με smartphones, στον βαθμό του εφικτού, καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, Votritis said:

εγω δεν διαμαρτύρομαι γι'αυτο , τελευταια φορα που πηρα δισκάκια ηταν στο ps3 , ο τροπος και ο χρονος που παιζω πια δεν μου προσφέρει τιποτα το physical, αν το εβγαζε 550E digital το έπαιρνα . 

Το digital δεν σου ανήκει. Όταν αγοράζετε ένα ψηφιακό παιχνίδι, δεν αποκτάτε πλήρη κυριότητα, αλλά μια άδεια χρήσης. Οι πλατφόρμες μπορούν να αφαιρέσουν παιχνίδια από τη βιβλιοθήκη υπό ορισμένες συνθήκες.

2 hours ago, BlueBlade said:

Απειροελάχιστα γενικά και είναι ένα χοντρούτσικο θέμα που έχει η Sony.

Στο άμεσο μέλλον βέβαια μάλλον θα γίνει χαμούλης μιας και ξέρουμε ότι Naughty Dog, Santa Monica, Sucker Punch, Bluepoint, Bend κτλ. ετοιμάζουν χρόνια τώρα τα νέα τους project.

Βέβαια επειδή τα first party της Sony έχουν γίνει πια υπερπαραγωγές τόσο σε κόστος όσο και σε χρόνο παραγωγής, για εμένα θα έπρεπε να κοιτάξουν να γεμίζουν τον νεκρό χρόνο με μικρότερες κυκλοφορίες (όπως έγινε με το Astro Bot τώρα).

Έχει τεράστιο θέμα γιατί συνολικά είναι 3 παιχνίδια μέσα σε 4 χρόνια. Άντε να βγάλει άλλα 10 μέχρι 28;  Όποτε σε μια ολόκληρη γενιά η Sony θα έχει κυκλοφορήσει 20 παιχνίδια best case scenario!

1. Ratchet & Clank: Rift Apart (2021) 
2. Returnal (2021)
3. Marvel’s Spider-Man 2 (2023)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, VaggD είπε

Το digital δεν σου ανήκει. Όταν αγοράζετε ένα ψηφιακό παιχνίδι, δεν αποκτάτε πλήρη κυριότητα, αλλά μια άδεια χρήσης. Οι πλατφόρμες μπορούν να αφαιρέσουν παιχνίδια από τη βιβλιοθήκη υπό ορισμένες συνθήκες.

Αμα το εχεις αγοράσει, μπορεις να το κατεβάσεις οποτε θες, ακομα και αν δεν υπάρχει για αγορα.

Παιχνιδια του PS3 δεν υπάρχουν για αγορα αλλα τα κατεβαζω κανονικα απο την βιβλιοθηκη μου. Μην λεμε οτι θελουμε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, vorlon68 said:

Αμα το εχεις αγοράσει, μπορεις να το κατεβάσεις οποτε θες, ακομα και αν δεν υπάρχει για αγορα.

Παιχνιδια του PS3 δεν υπάρχουν για αγορα αλλα τα κατεβαζω κανονικα απο την βιβλιοθηκη μου. Μην λεμε οτι θελουμε....

Αναφέρεσαι σε διαφορετικό πράγμα. Αν διαβάσεις τους όρους το λέει ξεκάθαρα ότι δεν αγοράζεις το παιχνίδι αλλά αγοράζεις άδεια χρήσης του παιχνιδιού. 
Εννοείται ότι αν ο αγοραστής το γνωρίζει και είναι σύμφωνος τότε οκ, είναι δικαίωμα του ελεύθερη αγορά έχουμε.

Ας μην ανοίγουμε μια ανούσια συζήτηση για κάτι που είναι γνωστό εδώ και χρόνια, εγώ το ανέφερα απλά για να τονίσω το την αξία του physical.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο με drive αξίζει η κονσόλα λόγω των μεταχειρισμένων που πάνε τραίνο στο playstation. Με τις αγοροπωλησίες σου βγαίνουν πολύ φτηνά τα παιχνίδια, ειδικά αν τα τερματίζεις γρήγορα και τα πουλάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, VaggD είπε

Έχει τεράστιο θέμα γιατί συνολικά είναι 3 παιχνίδια μέσα σε 4 χρόνια. Άντε να βγάλει άλλα 10 μέχρι 28;  Όποτε σε μια ολόκληρη γενιά η Sony θα έχει κυκλοφορήσει 20 παιχνίδια best case scenario!

1. Ratchet & Clank: Rift Apart (2021) 
2. Returnal (2021)
3. Marvel’s Spider-Man 2 (2023)

Καλά κοίτα μην λέμε και υπερβολές.

Αν είναι να βγάλει 20 exclusives σε μια γενιά, από τα οποία τα 10 είναι παραγωγές τύπου Last of Us, Spiderman, Horizon κτλ. μια χαρά είναι.

Στην τελική δεν αγοράζεις κονσολα μονο για τα exclusives, τα exclusives ειναι αυτοί οι λίγοι τίτλοι που αποτελούν το system seller.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, BlueBlade said:

Καλά κοίτα μην λέμε και υπερβολές.

Αν είναι να βγάλει 20 exclusives σε μια γενιά, από τα οποία τα 10 είναι παραγωγές τύπου Last of Us, Spiderman, Horizon κτλ. μια χαρά είναι.

Στην τελική δεν αγοράζεις κονσολα μονο για τα exclusives, τα exclusives ειναι αυτοί οι λίγοι τίτλοι που αποτελούν το system seller.

Σε αυτή την γενιά και 10 να βγάλει λίγη σημασία έχει γιατί δεν έχει αντίπαλο. Αν όμως ο ανταγωνισμόσ ήταν όπως με το PS3 vs 360 θα είχε τεράστιο θέμα!  Περιμένω στο state of play να ανακοίνωση τουλάχιστον 3-5 παιχνίδια που θα κυκλοφορεί στα επέμεναν 2 χρόνια. Ελπίζω ότι αλλά remakes & remasters😮‍💨

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, VaggD said:

Αναφέρεσαι σε διαφορετικό πράγμα. Αν διαβάσεις τους όρους το λέει ξεκάθαρα ότι δεν αγοράζεις το παιχνίδι αλλά αγοράζεις άδεια χρήσης του παιχνιδιού. 
Εννοείται ότι αν ο αγοραστής το γνωρίζει και είναι σύμφωνος τότε οκ, είναι δικαίωμα του ελεύθερη αγορά έχουμε.

Ας μην ανοίγουμε μια ανούσια συζήτηση για κάτι που είναι γνωστό εδώ και χρόνια, εγώ το ανέφερα απλά για να τονίσω το την αξία του physical.

Και με το physical πάλι δεν σου ανήκει το παιχνίδι, αλλά αγοράζεις μία άδεια χρήσης και αυτο ισχύει εδώ και 50+ χρόνια για όλα τα είδη software είτε σε physical είτε σε digital μορφή. Αν χαθεί, σπάσει, φθαρεί το δισκάκι χάνεις την άδεια  χρήσης και πρέπει να αγοράσεις πάλι το παιχνίδι, ενώ στο digital η άδεια χρήσης είναι δεμένη στον λογαριασμό σου.  Ακόμα και η πώληση στα physical, απαγορεύεται επίσημα για νομικούς λόγους καθώς και στα physical αγοράζεις μια άδεια χρήσης, ασχέτως που κάνουν τα στραβά μάτια και επιτρέπουν την πώληση και τον δανεισμό. Τίποτα δεν σου εξασφαλίζει ότι θα μπορείς για πάντα να παίζεις είτε τα  physical είτε τα digital με νόμιμους τρόπους αναπαραγωγής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, BlueBlade said:

Καλά κοίτα μην λέμε και υπερβολές.

Αν είναι να βγάλει 20 exclusives σε μια γενιά, από τα οποία τα 10 είναι παραγωγές τύπου Last of Us, Spiderman, Horizon κτλ. μια χαρά είναι.

Στην τελική δεν αγοράζεις κονσολα μονο για τα exclusives, τα exclusives ειναι αυτοί οι λίγοι τίτλοι που αποτελούν το system seller.

Αν είναι να την αγοράζω day one την κονσόλα και να περιμένω 5 χρονιά μετα να βγάλει ένα game και αν μου αρέσει... τι σημαίνει δεν αγοράζεις για τα exclusive; Για ποιο λόγο τότε την αγοράζεις; Εντωμεταξύ το έχω πει και θα το λέω εμένα δε μου αρέσει καθόλου το last of us και το Horizon meh το GOW το έχουν κάνει άλλο franchise πια, ε αν είναι να τα περιμένω 20 χρόνια τα περιμένω και στο pc (δεν ειναι versus αλλά όσο μιλάμε για exclusives δεν μπορεί να αποφευχθεί η συζήτηση).

 

12 minutes ago, VaggD said:

Σε αυτή την γενιά και 10 να βγάλει λίγη σημασία έχει γιατί δεν έχει αντίπαλο. Αν όμως ο ανταγωνισμόσ ήταν όπως με το PS3 vs 360 θα είχε τεράστιο θέμα!  Περιμένω στο state of play να ανακοίνωση τουλάχιστον 3-5 παιχνίδια που θα κυκλοφορεί στα επέμεναν 2 χρόνια. Ελπίζω ότι αλλά remakes & remasters😮‍💨

Εχω αρχίσει και πιστεύω ότι εδω μέσα δουλεύετε στο τμήμα μάρκετινγκ της Σονυ ολοι,οι απόψεις είναι το switch δεν ειναι ανταγωνιστής για το χ λόγο, το pc δεν είναι για το ψ λογο, το xbox δεν κάνει τίποτα, προφανώς βγαίνει μια ψευδής εικόνα προς τα έξω πως ειναι μονόδρομος το ps.Αλλά ειλικρινα, έχω gaming pc παντα ,switch από το 2019, xbox, ps5 day one, μαντέψτε ποιο έχει ανοιχτεί λιγότερο ( και με ετη φωτός απόσταση).

Και οχι τιποτα αλλο τα διαβαζουν και στη Σονυ και λενε  θα τους γλενταμε.Εδω μου λεει ενας στο γραφειο: βγαινει ps5 pro ε; Ειχα παρει και το ps4 pro και επαιζε καλυτερα το fifa (είναι κυριολεκτικα το μόνο game  που παιζει(ναι το λεει ακομα FIFA παρότι παιζει το EA FC 2024). Του εξηγω δε θα εχει τρομερη διαφορα και μου λεει τι λες αφου λενε θα ειναι ισχυροτερο επομενως θα τα παιζει καλυτερα και θα ειναι πιο γρηγορο, δεν το συζηταω μολις του ειπα για nintendo και microsoft πως αντεδρασε....Μου ειπε κιολας, μα το FIFA παιζει καλυτερα στο playstation δε γινεται να μου λενε ψεμματα.

Ε αν ακομα και εδω μεσα (που υποτιθεται υπάρχει γνώση και πληροφόρηση) η νοοτροπια είναι ότι δεν υπαρχει άλλη επιλογή τότε πως πάρει μηνυμα η Sony.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, VaggD είπε

Ελπίζω ότι αλλά remakes & remasters

Κοίτα τα remakes δεν είναι κακά. Πχ Silent hill 2, Demon Souls και άλλα που μου διαφεύγουν είναι πολύ ευπρόσδεκτα. 

Το πρόβλημα είναι η κοροιδία με remastered παιχνιδιών που βγήκαν "πρόσφατα" και δεν έχουν κανένα λόγο ύπαρξης.

3 λεπτά πριν, stafftw είπε

Αν είναι να την αγοράζω day one την κονσόλα και να περιμένω 5 χρονιά μετα να βγάλει ένα game και αν μου αρέσει... τι σημαίνει δεν αγοράζεις για τα exclusive; Για ποιο λόγο τότε την αγοράζεις;

Την κονσόλα την αγοράζεις για να παίζεις παιχνίδια γενικά. Τα exclusives αποτελούν όπως είπα system sellers για να σπρώχνουν οι εταιρίες τον κόσμο στις δικές τους κονσόλες. 

7 λεπτά πριν, stafftw είπε

Εντωμεταξύ το έχω πει και θα το λέω εμένα δε μου αρέσει καθόλου το last of us και το Horizon meh το GOW το έχουν κάνει άλλο franchise πια

Αυτό δεν ξέρω που βοηθάει στην κουβέντα μας... Αν δεν σε καλύπτουν αυτά τα παιχνίδια που είναι και οι ναυαρχίδες της Sony μπορείς να δεις κάποια άλλη επιλογή είτε Xbox/PC είτε Switch.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, amiga500 said:

Και με το physical πάλι δεν σου ανήκει το παιχνίδι, αλλά αγοράζεις μία άδεια χρήσης και αυτο ισχύει εδώ και 50+ χρόνια για όλα τα είδη software είτε σε physical είτε σε digital μορφή. Αν χαθεί, σπάσει, φθαρεί το δισκάκι χάνεις την άδεια  χρήσης και πρέπει να αγοράσεις πάλι το παιχνίδι, ενώ στο digital η άδεια χρήσης είναι δεμένη στον λογαριασμό σου.  Ακόμα και η πώληση στα physical, απαγορεύεται επίσημα για νομικούς λόγους καθώς και στα physical αγοράζεις μια άδεια χρήσης, ασχέτως που κάνουν τα στραβά μάτια και επιτρέπουν την πώληση και τον δανεισμό. Τίποτα δεν σου εξασφαλίζει ότι θα μπορείς για πάντα να παίζεις είτε τα  physical είτε τα digital με νόμιμους τρόπους αναπαραγωγής.

Ανοίγουμε μεγάλη συζήτηση που θα κατάληξη στο πως ερμηνεύονται τα PlayStation Terms of Service and User Agreement & PlayStation Product Software License Agreement, και δεν είμαι νομικός😅.  Με το physical ως καταναλωτής έχεις πάντα ένα leverage. Θα καταλάβουμε την πραγματική τους αξία την επόμενη γενιά που δεν θα υπάρχουν. 
 

Επίσης θεωρώ κάπως άτοπο το επιχείρημα ότι μπορεί να χαθεί το δισκάκι. 
Ένα όντως καλό επιχείρημα θα ήταν ότι το δισάκι μέσα έχει ενα υποσύνολο του παιχνιδιού και το υπόλοιπο θέλει download.

Επεξ/σία από VaggD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά πάντα προτιμούσα να αγοράζω κονσόλες για την ευκολία χρήσης τους, για το ότι δεν χρειάζεται να ασχοληθώ με αναβαθμίσεις λειτουργικού ή παιχνιδιών, drivers, bugs ή άλλου είδους προβλήματα software, για το ότι δεν με αποσπούν την προσοχή με χίλια δυο άλλα πράγματα όπως πχ social media, web serfing κτλ οπότε είναι καθαρός χρόνος gaming, για την ευκολία ανταλλαγής-οικονομία των τίτλων τους μέσω οπτικού δίσκου, για το ότι παίζονται από τον καναπέ και σε μεγάλη οθόνη (sorry αλλά μισώ την χρήση mouse+keyboard απο απόσταση και τα tower είναι γενικά άσχημα ως εικόνα με ένα σωρό καλώδια), για το ότι πάντα ήταν η φθηνότερη λύση και ως τελευταίο λόγο τα exclusives τους. Τώρα φαίνεται πως χάσαμε ένα από τα πλεονεκτήματα τους και μάλιστα μεγάλο που ήταν η τιμή αλλά δεν τα χάσαμε όλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, BlueBlade said:

Κοίτα τα remakes δεν είναι κακά. Πχ Silent hill 2, Demon Souls και άλλα που μου διαφεύγουν είναι πολύ ευπρόσδεκτα. 

Το πρόβλημα είναι η κοροιδία με remastered παιχνιδιών που βγήκαν "πρόσφατα" και δεν έχουν κανένα λόγο ύπαρξης.

Την κονσόλα την αγοράζεις για να παίζεις παιχνίδια γενικά. Τα exclusives αποτελούν όπως είπα system sellers για να σπρώχνουν οι εταιρίες τον κόσμο στις δικές τους κονσόλες. 

Αυτό δεν ξέρω που βοηθάει στην κουβέντα μας... Αν δεν σε καλύπτουν αυτά τα παιχνίδια που είναι και οι ναυαρχίδες της Sony μπορείς να δεις κάποια άλλη επιλογή είτε Xbox/PC είτε Switch.

Σε εκανα quote για να αναπτυξω όλο το συλλογισμο μου περι ανταγωνισμου στο PlayStation και οτι δεν παιζει μονο. Επισης πλεον δεν ειναι exclusive καθώς βγαίνουν και στο pc απλά αν μπορείς να κάνεις υπομονή 5 χρονια για ενα game όπως λες, γιατί να μην κάνεις και 6-7 και να βγει στο pc?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, VaggD είπε

Το digital δεν σου ανήκει. Όταν αγοράζετε ένα ψηφιακό παιχνίδι, δεν αποκτάτε πλήρη κυριότητα, αλλά μια άδεια χρήσης. Οι πλατφόρμες μπορούν να αφαιρέσουν παιχνίδια από τη βιβλιοθήκη υπό ορισμένες συνθήκες.

Oταν περασεις μια ηλικία το μικροτερο προβλημα που εχεις στην ζωη σου ειναι αν θα κλεισουν οι σερβερς και δεν θα εχω το παιχνιδακι που ειχα αγορασει στο ps3 το οποιο εχω να το ανοιξω 10 χρονια και δεν ξερω αν δουλεύει ακομα . Αν περάσει η γενια για εμενα τελος πιο πριν απο το ps4 τα παιχνιδια τα θεωρώ unplayable .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...