Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5/Pro Topic v4


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC ή με smartphones, στον βαθμό του εφικτού, καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, firepc είπε

Τον περισσότερο κόσμο αγαπητέ, δεν τον νοιάζει να παίξει όλα τα παιχνίδια

Επιλέγει τα 3,4 που τον ενδιαφέρουν και τα παίζει. Δεν ξέρει καν τι είναι το backlog. Δεν βλέπει τα παιχνίδια σαν κάποιο task που πρέπει να εκπληρώσει 

Είναι νομίζω αυτονόητο ότι όταν λέμε ''όλα τα παιχνιδια'' εννοούμε ολα τα παιχνιδια που ενδιαφέρουν τον καθένα, και όχι κυριολεκτικά όλα τα παιχνίδια που εκτός τον άλλων και να θέλει κάποιος δεν γίνεται λόγω χρόνου/χρημάτων.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω εγώ που έχω να παίξω το οτιδήποτε από το Μάιο και το PS5 ανοίγουν όλο το καλοκαίρι μόνο τα πιτσιρίκια: FC24, Roblox και Fortnite 😝 

Τα σχολεία ανοίξανε όμως οπότε ήρθε η σειρά μου 😎 

Αν κάτσω και γράψω το backlog μου θα πείτε ρε φίλε, για διακόσμηση το έχεις το playstation? Τι να κάνουμε παιδιά, υποχρεώσεις!

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Psycho_Warhead said:

Τα Windows δεν έχουν καμία σχέση με τα προβλήματα που γράφεις, memory leaks και crashes πολύ σπάνια υπάρχουν πια και το denuvo το μόνο που επιβαρύνει είναι τα loading times. Σε τεστ που έχουν γίνει δεν υπάρχουν αξιοσημείωτες διάφορες στα FPS.

Κατά τα άλλα αν φτιάξεις PC με 1000αρικο έχεις παντού 60FPS σε αντίθεση με το Pro που δεν θα τα βγάζει παντού λόγω CPU.

Γενικά δεν έχει νόημα να μπούμε σε PC vs Consoles αλλά άμα θες να διαθέσεις φράγκα πας σε καλό PC πια και έχεις όλα τα πλεονεκτήματα.

σχεδόν κάθε νέο παιχνίδι που βγαίνει έχει mem leak, vram issues κλπ κλπ. Τα windows έγραψα ότι είναι κακό σύστημα για games πχ ή να δεις την διαφορά μεταξύ steamos και windows σ' ένα rog ally X .Eπίσης για το denuvo μπορείς να δεις το τελευταίο patch του jedi survivor ή εδώ στο hw legacy. Κατα μία περίεργη σύμπτωση και στις δύο περιπτώσεις το gain είναι +20 fps.

ναι ίσως να ισχύει αυτό με τα 60 fps, αν και από την ανάλυση του df κατάλαβα ότι 60 fps θα έχεις και σε δύσκολες περιπτώσεις με χαμηλότερο Internal resolution, το dg 2 που είναι πχ cpu bound στο video που παρουσίασαν έτρεχε στα 60 fps. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Daredevil είπε

σχεδόν κάθε νέο παιχνίδι που βγαίνει έχει mem leak, vram issues κλπ κλπ. Τα windows έγραψα ότι είναι κακό σύστημα για games πχ ή να δεις την διαφορά μεταξύ steamos και windows σ' ένα rog ally X .Eπίσης για το denuvo μπορείς να δεις το τελευταίο patch του jedi survivor ή εδώ στο hw legacy. Κατα μία περίεργη σύμπτωση και στις δύο περιπτώσεις το gain είναι +20 fps.

ναι ίσως να ισχύει αυτό με τα 60 fps, αν και από την ανάλυση του df κατάλαβα ότι 60 fps θα έχεις και σε δύσκολες περιπτώσεις με χαμηλότερο Internal resolution, το dg 2 που είναι πχ cpu bound στο video που παρουσίασαν έτρεχε στα 60 fps. 

1. Ποια είναι τα ''σχεδόν όλα τα νέα παιχνίδια'' που έχουν memory leak ?

2. VRAM issues υπάρχουν στις πετσοκομμένες κάρτες με ultra textures, κάτι που θεωρείται φυσιολογικό.

3. Το τελευταίο patch του Jedi Survivor έχει πολλά optimizations, το ότι αφαίρεσαν το denuvo είναι εξτραδάκι.

4. Το DG 2 έτρεχε στα 60FPS σε μια σκηνή που έδειξε η Sony στο δάσος έξω και όχι μέσα σε πόλη. Κάτσε να δεις τι γέλιο θα πέσει μέσα στις πόλεις ή σε κάνα Space Marine 2.

Κατά τα άλλα αυτά τα clickbait άρθρα με τίτλο ''Windows 11 could be hurting your performance'' είναι για τα γκαραβέλια. Έχω περάσει από όλα τα Windows και ουδέποτε αντιμετώπισα πρόβλημα με το gaming performance.

Τώρα το τι γίνεται στις handheld συσκευές σαν το Rog Ally δεν με ενδιαφέρει, μιλάμε για PC.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thomas Puha, Head of Communications at Remedy Entertainment, took to the gaming enthusiast forum Reset Era to state that he can’t confirm anything with regards to details on Alan Wake 2 on PS5 Pro, though he did share that he believes image quality matters more than resolution.

Puha further stated that Remedy Entertainment will drop some details on the PS5 Pro version of Alan Wake 2 in the coming weeks, along with some assets too. He believes the PS5 Pro version of the game will be a pleasant surprise for fans, though he added that it’s hard to tell these days. After the reveal of the PS5 Pro, Puha took it to X/Twitter to tease that the game looked “nice” running on Sony’s upcoming hardware upgrade.

https://twistedvoxel.com/remedy-discusses-alan-wake-2-on-ps5-pro/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Pro είναι πανάκριβο, το Hardware στα PC κοστίζει ακριβά, τα παιχνίδια ούτε καλή ποιότητα έχουν ούτε καλή απόδοση, διαθέσιμος χρόνος για αυτά δεν υπάρχει, η λογική φωνάζει κάτσε εκεί που κάθεσαι. Νομίζω τελικά ότι η καλύτερη λύση είναι "καθίστε στα αυγά σας" 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, music_lover said:

Το Pro είναι πανάκριβο, το Hardware στα PC κοστίζει ακριβά, τα παιχνίδια ούτε καλή ποιότητα έχουν ούτε καλή απόδοση, διαθέσιμος χρόνος για αυτά δεν υπάρχει, η λογική φωνάζει κάτσε εκεί που κάθεσαι. Νομίζω τελικά ότι η καλύτερη λύση είναι "καθίστε στα αυγά σας" 😆

Εμπρός πίσω….στο retro gaming. Είμαστε τυχεροί που έχουν βγει τόσα διαμάντια σε κονσόλες από το PS2, N64 και πίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις το ps5 με 1440p monitor? τωρα παιζω σε μια 1080p 24αρα lg και ηρθε η ωρα νομιζω να παω σε κατι καλύτερο. Καλη επιλογη απο χαρακτηριστικά με HDMI 2.1 ειναι η LG UltraGear 27GR83Q-B https://www.skroutz.gr/s/51977422/LG-UltraGear-27GR83Q-B-IPS-HDR-Monitor-27-QHD-2560x1440-240Hz-me-CHrono-Apokrisis-1ms-GTG.html στα 400Ε αλλα εγω σκεφτόμουν κατι στα 250Ε αντε 300Ε και για καποιο λογο δεν θελω παλι lg και σε αυτα τα χρηματα μου αρεσει η  Dell G2724D https://www.skroutz.gr/s/44193295/Dell-G2724D-IPS-HDR-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-165Hz-me-CHrono-Apokrisis-1ms-GTG.html εχεται καμια γνώμη ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Votritis είπε

Εχει κανεις το ps5 με 1440p monitor? τωρα παιζω σε μια 1080p 24αρα lg και ηρθε η ωρα νομιζω να παω σε κατι καλύτερο. Καλη επιλογη απο χαρακτηριστικά με HDMI 2.1 ειναι η LG UltraGear 27GR83Q-B https://www.skroutz.gr/s/51977422/LG-UltraGear-27GR83Q-B-IPS-HDR-Monitor-27-QHD-2560x1440-240Hz-me-CHrono-Apokrisis-1ms-GTG.html στα 400Ε αλλα εγω σκεφτόμουν κατι στα 250Ε αντε 300Ε και για καποιο λογο δεν θελω παλι lg και σε αυτα τα χρηματα μου αρεσει η  Dell G2724D https://www.skroutz.gr/s/44193295/Dell-G2724D-IPS-HDR-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-165Hz-me-CHrono-Apokrisis-1ms-GTG.html εχεται καμια γνώμη ? 

Η GR83Q είναι πιο ps5 friendly από την G2724 γιατί δέχεται σήμα 4k/120 λόγω HDMI v2.1, στα υπόλοιπα είναι λίγο πολύ ισάξιες. Αν δεν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο που λογικά δεν θα σε ενδιαφέρει γιατί άντε να βρεις παιχνίδι με τόσα frames στο PS5 τότε μια χαρά θα είσαι και με την Dell. Από τις φθηνές είναι μια καλή λύση. Και τα 2 αυτά μοντέλα. Δεν νομίζω όμως ότι αξίζει τα 400 ευρώ που ζητάει η LG..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, music_lover είπε

Η GR83Q είναι πιο ps5 friendly από την G2724 γιατί δέχεται σήμα 4k/120 λόγω HDMI v2.1, στα υπόλοιπα είναι λίγο πολύ ισάξιες. Αν δεν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο που λογικά δεν θα σε ενδιαφέρει γιατί άντε να βρεις παιχνίδι με τόσα frames στο PS5 τότε μια χαρά θα είσαι και με την Dell. Από τις φθηνές είναι μια καλή λύση. Και τα 2 αυτά μοντέλα. Δεν νομίζω όμως ότι αξίζει τα 400 ευρώ που ζητάει η LG..

Tα δυο μονιτορ τα εχει εδω https://www.rtings.com/monitor/reviews/best/ps5 στα 5 καλύτερα(αναλογικά με την τιμη) για ps5 , θα κοιταζω μηπως παιξει  καμια προσφορα για την dell το επομενο διαστημα  

Επεξ/σία από Votritis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δες θες να περιμένεις bf για καμιά προσφορά σε tv? Ή παίζει θέμα χώρου? 

Tv δεν έχω από το 2017 με τελευταία μια Σόνυ Τρινιτρον 😆 δεν ξέρω ούτε τι κανάλια υπάρχουν σήμερα ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Votritis είπε

Tα δυο μονιτορ τα εχει εδω https://www.rtings.com/monitor/reviews/best/ps5 στα 5 καλύτερα(αναλογικά με την τιμη) για ps5 , θα κοιταζω μηπως παιξει  καμια προσφορα για την dell το επομενο διαστημα  

Δώσε καλύτερα λίγο πάνω από 400 ευρώ και πάρε μια Gigabyte M28U..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Votritis είπε

Tv δεν έχω από το 2017 με τελευταία μια Σόνυ Τρινιτρον 😆 δεν ξέρω ούτε τι κανάλια υπάρχουν σήμερα ......

Και εμείς που έχουμε tv δεν σημαίνει ότι βλέπουμε ΚατΚεν. 

Απλά στα 400 ευρώ  βγαίνουν αρκετές 4κ 43"+, και γιατί όχι. Έτσι και αλλιώς 120 hz/fps σε λίγα games πιάνεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...