Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5/Pro Topic v4


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC ή με smartphones, στον βαθμό του εφικτού, καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά...φαγώθηκε ο μεγάλος μου να του πάρω PS5. Υπενθυμίζω πως έχω ΉΔΗ ενα xbox series x που το είχα πάρει για μένα όταν ο μεγάλος μου ήταν...μικρός. Πλέον μεγάλωσε αλλά πραγματικά φαγώθηκε. Εν τω μεταξύ με το ΧΒΟΧ έπαιζε κανονικά. Διάφορα παιχνίδια, παλιά δικά μου και μέσω της συνδρομής. Του το πήρα εν τέλει για να παίζει τα κλασσικά God of War last of us etc. Είχα και αρκετά παιχνίδια αφού είχα το PS4, το οποίο το πούλησα ΑΛΛΑ κράτησα τα δισκάκια αφού τα ήθελα μήπως και κάποια στιγμή πάρω το 5άρι και τα παίξω με backward compatibility πράγμα το οποίο τελικά....έγινε. 

Διαπιστώνω λοιπόν πως αφού τελικά γράφτηκα στην premium plus συνδρομή, πως δεν έχει τόσους τίτλους συγκριτικά με το ΧΒΟΧ στην υπηρεσία; Ένας λόγος που προχώρησα στην αγορά του ήταν πως το περιεχόμενο της συνδρομητικής υπηρεσίας του ΧΒΟΧ έχει αρχίσει και φθίνει. Είχα την εντύπωση πως στο άλλο στρατόπεδο θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα αλλά γενικά βλέπω πως και εδώ η κατάσταση δεν είναι καλύτερη. 

Δεν μιλάω για GOd of War Last of US Last guardian Heavy Rain Detroit etc αυτά ΌΛΑ τα έχω σε physical discs. Γενικά μήπως έκανα μα@#$#$ία και του έκανα το χατίρι; Πάντως από θέμα γραφικών για κάποιο λόγο κάποια είναι καλύτερα κάποια χειρότερα από την ΧΒΟΧ. Και φυσικά για να σας προλάβω δεν είμαι FANBOY, άλλωστε και λόγω ηλικίας...FUNUNKLE και βάλε λίγο έξω από τα 50. Είχα μια δωροεπιταγή απο το πλαίσιο της τάξης των 160 ευρώ και μαζί με την έκπτωση που ίσχυε μέχρι και την Κυριακή, το τσίμπησα στα 340 ευρώ. Μάλλον καλά έκανα ως προς το οικονομικό τουλάχιστον. Για αυτό και το προχώρησα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
19 minutes ago, music_lover said:

Ως γνωστόν native 4k δεν τρέχει ούτε η 4090. Για αυτό έρχεται το dlss της nvidia να σώσει την κατάσταση. Παρομοίως στο ps5 pro, με κάρτα επιπέδου 7800xt αναγκαστικά θα έρθει να βοηθήσει το pssr, με εξαίρεση όσα παιχνίδια είναι cpu bound λόγω της zen 2 cpu, νομίζω ότι είναι ξεκάθαρα αυτά. Προφανώς και θα τρέχουν σε χαμηλότερη ανάλυση (internal resolution) για να αποδώσουν 60fps και το pssr θα τα κάνει render σε υψηλότερη με ai image reconstruction. Στην ουσία αφήνουν την τεχνική checkerboard για κάτι παρόμοιο του dlss. Τώρα αν δεν είσαι φίλος αυτών των τεχνικών και προτιμάς native καταστάσεις, rtx4090 είναι για σένα, πάμ! Θαύματα μην περιμένουμε όμως, έχει ταβάνι το μηχάνημα και με το hardware που έχει δεν είναι υψηλό (μόνο η τιμή του, χα!)

Προσωπικά, δεν με ενδιαφέρει διόλου αν θα τρέχει 4Κ natively, δεν με ενδιαφέρει καν αν θα τρέχει 2Κ natively. Σε performance έπαιζα και σε performance θα συνεχίσω να παίζω, ακόμα και 1080p να είναι η ανάλυση. Δεν μπορούσε να με ενδιαφέρει λιγότερο.

Το θέμα είναι ότι άμα δεν μπορεί να πιάσει 60 καρέ στους τίτλους που δεν πιάνει το base PS5 και αν δεν μπορεί να πιάσει και 4Κ (έστω και με scaling), τότε δεν καταλαβαίνω γιατί ζητάνε ένα κάρο λεφτά, ειλικρινά. Μα να μην τρέχει ούτε καν το TLoU2 σε 4Κ60 (again, με PSSR), παιχνίδι του PS4 ξέρω 'γω;

 Δεν κατανοώ τι πουλάνε στα διπλά λεφτά από το OG P5, τέσσερα χρόνια μετά, πραγματικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, harris231 είπε

Ρε παιδιά...φαγώθηκε ο μεγάλος μου να του πάρω PS5. Υπενθυμίζω πως έχω ΉΔΗ ενα xbox series x που το είχα πάρει για μένα όταν ο μεγάλος μου ήταν...μικρός. Πλέον μεγάλωσε αλλά πραγματικά φαγώθηκε. Εν τω μεταξύ με το ΧΒΟΧ έπαιζε κανονικά. Διάφορα παιχνίδια, παλιά δικά μου και μέσω της συνδρομής. Του το πήρα εν τέλει για να παίζει τα κλασσικά God of War last of us etc. Είχα και αρκετά παιχνίδια αφού είχα το PS4, το οποίο το πούλησα ΑΛΛΑ κράτησα τα δισκάκια αφού τα ήθελα μήπως και κάποια στιγμή πάρω το 5άρι και τα παίξω με backward compatibility πράγμα το οποίο τελικά....έγινε. 

Διαπιστώνω λοιπόν πως αφού τελικά γράφτηκα στην premium plus συνδρομή, πως δεν έχει τόσους τίτλους συγκριτικά με το ΧΒΟΧ στην υπηρεσία; Ένας λόγος που προχώρησα στην αγορά του ήταν πως το περιεχόμενο της συνδρομητικής υπηρεσίας του ΧΒΟΧ έχει αρχίσει και φθίνει. Είχα την εντύπωση πως στο άλλο στρατόπεδο θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα αλλά γενικά βλέπω πως και εδώ η κατάσταση δεν είναι καλύτερη. 

Δεν μιλάω για GOd of War Last of US Last guardian Heavy Rain Detroit etc αυτά ΌΛΑ τα έχω σε physical discs. Γενικά μήπως έκανα μα@#$#$ία και του έκανα το χατίρι; Πάντως από θέμα γραφικών για κάποιο λόγο κάποια είναι καλύτερα κάποια χειρότερα από την ΧΒΟΧ. Και φυσικά για να σας προλάβω δεν είμαι FANBOY, άλλωστε και λόγω ηλικίας...FUNUNKLE και βάλε λίγο έξω από τα 50. Είχα μια δωροεπιταγή απο το πλαίσιο της τάξης των 160 ευρώ και μαζί με την έκπτωση που ίσχυε μέχρι και την Κυριακή, το τσίμπησα στα 340 ευρώ. Μάλλον καλά έκανα ως προς το οικονομικό τουλάχιστον. Για αυτό και το προχώρησα. 

Κοιταξε, οταν εχεις τη μια κονσολα και πας και παιρνεις και την αλλη σε επιπεδο γενικοτερο παιχνιδιων θα βρεις 5-10 μαξ εξτρα παιχνιδιων που δεν εχει η αλλη.

Σε επιπεδο συνδρομων επισης το ιδιο. Αν δε εχεις και 5-10 τυπου mustplay παιχνιδια ηδη σε δισκακι για το PS τοτε μειωνονται οι πιθανοτητες να βρεις πολλα mustplay στο ps plus.

Γενικοτερα παντως τοσο η μια οσο και η αλλη συνδρομη εχουν ενα τονο παιχνιδια οποτε αν και δε ξερω την ηλικια και τα θελω του μικρου δε καταλαβαινω τι σε προβληματιζει. Εκτος και αν ζηταει συγκεκριμενα το Χ η το Υ παιχνιδι που μπορει να ειναι η να μην ειναι μεσα στη συνδρομη.
 

Θεωρουσα παντως προσωπικα οτι οταν θα μεγαλωσει και αλλο ο δικος μου μικρος θα καλυψθω σε μεγαλο βαθμο με τις συνδρομες συν τη δικη μου βιβλιοθηκη. Για αρκετα χρονια. Τουλαχιστον μεχρι να φτασει σε ηλικια να μου ζητησει συγκεκριμενα το νεο CoD η οποια αλλη τετοια παπαρια παιζουν τοτε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με προβληματίζει κάτι συγκεκριμένο όπως λες, απλά μου κάνει εντύπωση πως η ποικιλία των τίτλων είναι ίδια της μίας με την άλλη κονσόλα. Πίστευα πως επειδή έλιωσα στην κυριολεξία τους τίτλους της πράσινης, θα έβρισκα στην μπλε άλλους που δεν υπήρχαν στην πράσινη εκτός των αποκλειστικών εννοώ. Ως προς τον μεγάλο απλά όπου και να γυρίσει ακούει για playstation και για κάποιο λόγο θεωρεί το ΧΒΟΧ υποδεέστερο (που μόνο τέτοιο δεν είναι). Απλά μάλλον το μάρκετινγκ κάνει καλά τη δουλειά του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Malthador είπε

Προσωπικά, δεν με ενδιαφέρει διόλου αν θα τρέχει 4Κ natively, δεν με ενδιαφέρει καν αν θα τρέχει 2Κ natively. Σε performance έπαιζα και σε performance θα συνεχίσω να παίζω, ακόμα και 1080p να είναι η ανάλυση. Δεν μπορούσε να με ενδιαφέρει λιγότερο.

Το θέμα είναι ότι άμα δεν μπορεί να πιάσει 60 καρέ στους τίτλους που δεν πιάνει το base PS5 και αν δεν μπορεί να πιάσει και 4Κ (έστω και με scaling), τότε δεν καταλαβαίνω γιατί ζητάνε ένα κάρο λεφτά, ειλικρινά. Μα να μην τρέχει ούτε καν το TLoU2 σε 4Κ60 (again, με PSSR), παιχνίδι του PS4 ξέρω 'γω;

 Δεν κατανοώ τι πουλάνε στα διπλά λεφτά από το OG P5, τέσσερα χρόνια μετά, πραγματικά.

 στο απλο ps5 για να πιασει 60fps πολλες φορες πρεπει να ριξει την πραγματική ανάλυση και κατω απο 1080p  με αποτελεσμα να χαλαει πολυ η εικονα  , ξεκινάει δηλαδη πχ απο 800p και κανει upscale σε 4Κ , στο προ μπορει πχ στο ιδιο παιχνιδι να ξεκιναει απο 1440p και θα κανει upscale σε 4Κ  και δεν θα εχει αυτη την θολουρα που εχουν τα 800p , θα ξεκιναει το  upscale απο διαφορετικη βαση ,αλλα για εμενα απο την στιγμη που η τιμη ειναι απαγορευτική δεν θα πρεπει να τον ενδιαφέρει κάποιον τι κανει το Προ .   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αυτή η γενιά δεν λέει τίποτα μέχρι στιγμής αλλά το Xbox σίγουρα είναι σε χειρότερη μοίρα από το PS5. Τα 800 ευρώ για το Pro σημαίνουν ότι δεν υπάρχει ανταγωνισμός και πράγματι η MS δεν έχει την επιθετική πολιτική με τα exclusives όπως είχε κάποτε με το X360 που είχε μοιράσει παστέλια στο PS3.

1 λεπτό πριν, Votritis είπε

 στο απλο ps5 για να πιασει 60fps πολλες φορες πρεπει να ριξει την πραγματική ανάλυση και κατω απο 1080p  με αποτελεσμα να χαλαει πολυ η εικονα  , ξεκινάει δηλαδη πχ απο 800p και κανει upscale σε 4Κ , στο προ μπορει πχ στο ιδιο παιχνιδι να ξεκιναει απο 1440p και θα κανει upscale σε 4Κ  και δεν θα εχει αυτη την θολουρα που εχουν τα 800p , θα ξεκιναει το  upscale απο διαφορετικη βαση ,αλλα για εμενα απο την στιγμη που η τιμη ειναι απαγορευτική δεν θα πρεπει να τον ενδιαφέρει κάποιον τι κανει το Προ .   

Το απλό PS5 δεν κρατάει 60FPS ούτε με 600P σε πολλά..Αν το Pro καταφέρει το 1080P/60(πραγματικό render 1080P) θα είναι ευτύχημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι που λέτε για το xbox και οτι φταίει η MS για το οτι το pro κάνει 800, θεωρείται οτι σε κάτι τόσο niche όσο ενα mid-gen upgrade (οπως φάνηκε και από την προηγούμενη γενιά ακόμα και αν όπως λέτε ήταν τεράστια η διαφορά ps4-ps4pro, xbox one-xbox one x), και να έβγαζε πάλι pro η MS με τα ίδια χαρακητριστικά πάνω κάτω (όπως ειναι και τα base consoles) και να το έδινε 500€, πιστεύετε θα το αγόραζε κανείς;Θα ανάγκαζε τη Sony να ρίξει τιμές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 minutes ago, stafftw said:

Ολοι που λέτε για το xbox και οτι φταίει η MS για το οτι το pro κάνει 800, θεωρείται οτι σε κάτι τόσο niche όσο ενα mid-gen upgrade (οπως φάνηκε και από την προηγούμενη γενιά ακόμα και αν όπως λέτε ήταν τεράστια η διαφορά ps4-ps4pro, xbox one-xbox one x), και να έβγαζε πάλι pro η MS με τα ίδια χαρακητριστικά πάνω κάτω (όπως ειναι και τα base consoles) και να το έδινε 500€, πιστεύετε θα το αγόραζε κανείς;Θα ανάγκαζε τη Sony να ρίξει τιμές; 

Το είπα και αλλού, μπορεί να το κάνει και τώρα η MS αυτό. Ξεκινάει από σήμερα, μέχρι και τις γιορτές και βάζει όλα τα ΧΒΟΧ ένα κατοστάρικο κάτω, με δώρο ένα τρίμηνο Ultimate. Βγάζει μια τέτοια προσφορά τουλάχιστον στην Ευρώπη (που ούτως ή άλλως είναι νεκρό το ΧΒΟΧ) και βλέπουμε αν φταίει ο ανταγωνισμός.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Προσωπικά, δεν με ενδιαφέρει διόλου αν θα τρέχει 4Κ natively, δεν με ενδιαφέρει καν αν θα τρέχει 2Κ natively. Σε performance έπαιζα και σε performance θα συνεχίσω να παίζω, ακόμα και 1080p να είναι η ανάλυση. Δεν μπορούσε να με ενδιαφέρει λιγότερο.

Το θέμα είναι ότι άμα δεν μπορεί να πιάσει 60 καρέ στους τίτλους που δεν πιάνει το base PS5 και αν δεν μπορεί να πιάσει και 4Κ (έστω και με scaling), τότε δεν καταλαβαίνω γιατί ζητάνε ένα κάρο λεφτά, ειλικρινά. Μα να μην τρέχει ούτε καν το TLoU2 σε 4Κ60 (again, με PSSR), παιχνίδι του PS4 ξέρω 'γω;

 Δεν κατανοώ τι πουλάνε στα διπλά λεφτά από το OG P5, τέσσερα χρόνια μετά, πραγματικά.

Ο λόγος που ζητάει η Sony τόσα πολλά δεν είναι ότι τα games της πλέον θα παίζουν στα 60fps, αυτό είναι το επιχείρημα για να αγοράσεις την κονσόλα της. Ο λόγος που ζητάει τόσα είναι ένας συνδυασμός χαμηλού ανταγωνισμού, υψηλών τιμών στο hardware και του κοινού στο οποίο αυτό απευθύνεται που είναι διατεθειμένο να πληρώσει.

Όσον αφορά το πόσα αχλάδια θα πιάνει ο σάκος του, νομίζω ότι με μια ματιά στα reviews της 7800xt μπορούμε να έχουμε μια ιδέα του πως θα τα πάει αν συνδυάσουμε σε αυτά την χρήση pssr και με βάση αυτά τα reviews είναι εφικτά τα 60fps στα περισσότερα εκ των παιχνιδιών.

spacer.png

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, harris231 είπε

Ως προς τον μεγάλο απλά όπου και να γυρίσει ακούει για playstation και για κάποιο λόγο θεωρεί το ΧΒΟΧ υποδεέστερο (που μόνο τέτοιο δεν είναι). Απλά μάλλον το μάρκετινγκ κάνει καλά τη δουλειά του. 

Άμα δεν του αρέσουν τα παιχνίδια, δεν φταίει το όποιο μάρκετινγκ. 

1 ώρα πριν, harris231 είπε

Ρε παιδιά...φαγώθηκε ο μεγάλος μου να του πάρω PS5. Υπενθυμίζω πως έχω ΉΔΗ ενα xbox series x που το είχα πάρει για μένα όταν ο μεγάλος μου ήταν...μικρός. Πλέον μεγάλωσε αλλά πραγματικά φαγώθηκε. Εν τω μεταξύ με το ΧΒΟΧ έπαιζε κανονικά. Διάφορα παιχνίδια, παλιά δικά μου και μέσω της συνδρομής. Του το πήρα εν τέλει για να παίζει τα κλασσικά God of War last of us etc. Είχα και αρκετά παιχνίδια αφού είχα το PS4, το οποίο το πούλησα ΑΛΛΑ κράτησα τα δισκάκια αφού τα ήθελα μήπως και κάποια στιγμή πάρω το 5άρι και τα παίξω με backward compatibility πράγμα το οποίο τελικά....έγινε. 

Διαπιστώνω λοιπόν πως αφού τελικά γράφτηκα στην premium plus συνδρομή, πως δεν έχει τόσους τίτλους συγκριτικά με το ΧΒΟΧ στην υπηρεσία; Ένας λόγος που προχώρησα στην αγορά του ήταν πως το περιεχόμενο της συνδρομητικής υπηρεσίας του ΧΒΟΧ έχει αρχίσει και φθίνει. Είχα την εντύπωση πως στο άλλο στρατόπεδο θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα αλλά γενικά βλέπω πως και εδώ η κατάσταση δεν είναι καλύτερη. 

Δεν μιλάω για GOd of War Last of US Last guardian Heavy Rain Detroit etc αυτά ΌΛΑ τα έχω σε physical discs. Γενικά μήπως έκανα μα@#$#$ία και του έκανα το χατίρι; Πάντως από θέμα γραφικών για κάποιο λόγο κάποια είναι καλύτερα κάποια χειρότερα από την ΧΒΟΧ. Και φυσικά για να σας προλάβω δεν είμαι FANBOY, άλλωστε και λόγω ηλικίας...FUNUNKLE και βάλε λίγο έξω από τα 50. Είχα μια δωροεπιταγή απο το πλαίσιο της τάξης των 160 ευρώ και μαζί με την έκπτωση που ίσχυε μέχρι και την Κυριακή, το τσίμπησα στα 340 ευρώ. Μάλλον καλά έκανα ως προς το οικονομικό τουλάχιστον. Για αυτό και το προχώρησα. 

Ο κατάλογος είναι ευρέως διαθέσιμος. Ναι, αρκετοί 3rd party τίτλοι είναι προφανώς κοινοί. Από εκεί και πέρα, ή premium είναι περιττή, και η έξτρα αρκεί για να παίξεις σχεδόν όλα τα παιχνίδια της προηγούμενης γενιάς. Σίγουρα πριν την αγορά μια αναζήτηση θα σου έλυνε τις οποίες απορίες. 

Και, αν δεν κάνω λάθος λίγα λείπουν από την υπηρεσία (spiderman, ragnarok και νομίζω forbidden west?) 

4 λεπτά πριν, Malthador είπε

Το είπα και αλλού, μπορεί να το κάνει και τώρα η MS αυτό. Ξεκινάει από σήμερα, μέχρι και τις γιορτές και βάζει όλα τα ΧΒΟΧ ένα κατοστάρικο κάτω, με δώρο ένα τρίμηνο Ultimate. Βγάζει μια τέτοια προσφορά τουλάχιστον στην Ευρώπη (που ούτως ή άλλως είναι νεκρό το ΧΒΟΧ) και βλέπουμε αν φταίει ο ανταγωνισμός.

Μπα, δεν θα πουλήσει και πάλι.

Προσωπικά θεωρώ λάθος που δεν είχε μέσα στην τιμή και το disc, ή έστω 850 ευρώ bundle. Βλέπε ms έβγαλε το 2tb XsX στα 650 ευρώ (+100 ευρώ για 1tb χώρου), οπότε το ίδιο μπορούμε να πούμε ότι κοστολογείται το +1tb στο ps5 pro. Οπότε με +200 ευρώ δεν θα έβλεπα τραγική την τιμή/αναβάθμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 minutes ago, music_lover said:

Ο λόγος που ζητάει η Sony τόσα πολλά δεν είναι ότι τα games της πλέον θα παίζουν στα 60fps, αυτό είναι το επιχείρημα για να αγοράσεις την κονσόλα της. Ο λόγος που ζητάει τόσα είναι ένας συνδυασμός χαμηλού ανταγωνισμού, υψηλών τιμών στο hardware και του κοινού στο οποίο αυτό απευθύνεται που είναι διατεθειμένο να πληρώσει.

Μα για να είμαι διατεθειμένος να βγάλω κάποια λεφτά από την τσέπη μου και να τα δώσω στην όποια εταιρεία, πρέπει αυτά τα χρήματα να έχουν ένα αντίκρυσμα για να μπω στην διαδικασία να τα αποχωριστώ. Το ότι απλά τα έχω στην τσέπη μου δεν είναι αρκετός λόγος για να τα δώσω στην Sony και στην κάθε Sony. 

Ναι, οκ, iPhone and all that, αλλά η Apple δεν πουλάει κονσόλες, πουλάει κάτι πολύ πιο ευρέως χρησιμοποιούμενο, συν του ότι πουλάει status symbol. Αμφιβάλω πολύ ότι κάποιος θα βγάλει γκόμενα επειδή θα της πει «έχω PS5 Pro σπίτι μου».

8 minutes ago, music_lover said:

Όσον αφορά το πόσα αχλάδια θα πιάνει ο σάκος του, νομίζω ότι με μια ματιά στα reviews της 7800xt μπορούμε να έχουμε μια ιδέα του πως θα τα πάει αν συνδυάσουμε σε αυτά την χρήση pssr και με βάση αυτά τα reviews είναι εφικτά τα 60fps στα περισσότερα εκ των παιχνιδιών.

spacer.png

spacer.png

Τα πινακάκια είναι λειψά, δεν αναφέρεται με τι CPU συνοδευόταν η 7800ΧΤ. Ωστόσο, αν το PS5 Pro βγάζει όπως η παραπάνω κάρτα 2Κ60 (που με PSSR θα γίνεται 4Κ60), τότε ίσως να αξίζει οριακά η αγορά για κάποιον που δεν έχει PS5. Πάντως η αναβάθμιση και πάλι θεωρώ ότι δεν αξίζει σε αυτά τα χρήματα. Στο 700αρι ίσως και να άξιζε, ενώ στο 600άρι προσωπικά πιστεύω ότι θα άξιζε.

Πάντως επειδή φοριέται και το επιχείρημα «τα γραφικά που βγάζει η κονσόλα των 800, χρειάζεσαι κάρτα των 500 για να τα δεις», θέλω να σημειώσω εδώ ότι δεν πολυστέκει. Γιατί η Sony δεν θα αγοράσει μία κάρτα, θα αγοράσει εκατομμύρια και άρα δεν θα κοστίζει 500 για να την βάλει στην κονσόλα της, αλλά 200. Οπότε δεν φταίνε τόσο οι υψηλές τιμές στο H/W για την τιμή του PS5 Pro, απλά η Sony χαράζει νέα στρατηγική, στην οποία όχι απλά δεν θα πουλάει τις κονσόλες της με χασούρα, αλλά θα της πουλάει με ξεκάθαρο κέρδος.

14 minutes ago, SabotazNic said:

Μπα, δεν θα πουλήσει και πάλι.

Κι εγώ το πιστεύω ότι δεν θα πούλαγε και πάλι. Ωστόσο είναι απορίας άξιο γιατί δεν το κάνει η MS, αφού δεν μπορεί να επιτεθεί αλλιώς, ας επιτεθεί τιμολογιακά, ούτως ή άλλως για ψοφίμια μιλάμε, δεν έχουν να χάσουν τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Black Myth Wukong σε 4070 Super (που μάλλον είναι δυνατότερη από PS5 Pro), σε 4Κ max, upscaler=off και full RT, βγάζει 8fps και 4Κ max, upscaler=off και χωρίς RT, βγάζει κινηματογραφικά 24fps.... Για όσους έχουν αυταπάτες για native 4k κλπ.

edit: και με τέρας cpu (14900k)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Malthador είπε

Μα για να είμαι διατεθειμένος να βγάλω κάποια λεφτά από την τσέπη μου και να τα δώσω στην όποια εταιρεία, πρέπει αυτά τα χρήματα να έχουν ένα αντίκρυσμα για να μπω στην διαδικασία να τα αποχωριστώ. Το ότι απλά τα έχω στην τσέπη μου δεν είναι αρκετός λόγος για να τα δώσω στην Sony και στην κάθε Sony. 

Ναι, οκ, iPhone and all that, αλλά η Apple δεν πουλάει κονσόλες, πουλάει κάτι πολύ πιο ευρέως χρησιμοποιούμενο, συν του ότι πουλάει status symbol. Αμφιβάλω πολύ ότι κάποιος θα βγάλει γκόμενα επειδή θα της πει «έχω PS5 Pro σπίτι μου».

Τα πινακάκια είναι λειψά, δεν αναφέρεται με τι CPU συνοδευόταν η 7800ΧΤ. Ωστόσο, αν το PS5 Pro βγάζει όπως η παραπάνω κάρτα 2Κ60 (που με PSSR θα γίνεται 4Κ60), τότε ίσως να αξίζει οριακά η αγορά για κάποιον που δεν έχει PS5. Πάντως η αναβάθμιση και πάλι θεωρώ ότι δεν αξίζει σε αυτά τα χρήματα. Στο 700αρι ίσως και να άξιζε, ενώ στο 600άρι προσωπικά πιστεύω ότι θα άξιζε.

Πάντως επειδή φοριέται και το επιχείρημα «τα γραφικά που βγάζει η κονσόλα των 800, χρειάζεσαι κάρτα των 500 για να τα δεις», θέλω να σημειώσω εδώ ότι δεν πολυστέκει. Γιατί η Sony δεν θα αγοράσει μία κάρτα, θα αγοράσει εκατομμύρια και άρα δεν θα κοστίζει 500 για να την βάλει στην κονσόλα της, αλλά 200. Οπότε δεν φταίνε τόσο οι υψηλές τιμές στο H/W για την τιμή του PS5 Pro, απλά η Sony χαράζει νέα στρατηγική, στην οποία όχι απλά δεν θα πουλάει τις κονσόλες της με χασούρα, αλλά θα της πουλάει με ξεκάθαρο κέρδος.

Κι εγώ το πιστεύω ότι δεν θα πούλαγε και πάλι. Ωστόσο είναι απορίας άξιο γιατί δεν το κάνει η MS, αφού δεν μπορεί να επιτεθεί αλλιώς, ας επιτεθεί τιμολογιακά, ούτως ή άλλως για ψοφίμια μιλάμε, δεν έχουν να χάσουν τίποτα.

Σωστό το επιχείρημα αλλά η απόδοση δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι στο όλο πακέτο, το επιχείρημα της Sony είναι κενό πχ και να έβγαζε τα πάντα σε 60fps θα δικαιολογούσε αυτό την τιμή του? Θα μας έκανε να το αγοράσουμε? Μπά...δεν νομίζω. Το κύριο πρόβλημα μας με αυτό δεν είναι η απόδοση, αλλά η τιμή του. Τώρα για τα iphone μου φαίνεται παντελώς αστείο ότι εν έτη 2024 που ο καθένας πετάει μέσα σε μια πιστωτική 300 δόσεις, μπορεί να θεωρείται το οτιδήποτε status symbol. Παλιά τα λέγαμε αυτά πχ για τα mercedes και τώρα γεμίζουν τα μεταχειρισμένα τις μάντρες αυτοκινήτων..άσε που δεν είναι σοβαρή δικαιολογία αυτή για να δικαιολογήσεις την αγορά 1200+ευρώ iphone, ότι το πήρα δλδ ως status symbol, με κάνει και μειδιώ αυτό.

Τώρα τα πινακάκια συνδυάστηκαν με 13900k όμως ως γνωστόν όσο ανεβαίνουμε σε ανάλυση τόσο περισσότερο στηριζόμαστε στην gpu παρά στην cpu πχ σε ανάλυση 4k γινόμαστε gpu bound οπότε η όποια cpu δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο πλην σε όσα παιχνίδια είναι από την φύση τους τέτοια πχ baldur's gate 3 κτλ κτλ. Στην περίπτωση της gpu του pro έχουμε σίγουρα ένα ποσοστό bottleneck από τον zen 2 cpu, μένει να δούμε πόσο και σε ποια παιχνίδια. Για τις τιμές συμφωνώ απόλυτα, είπαμε βασικό μας πρόβλημα η τιμή του. Δώστε το στα 500 χωρίς, στα 600 με blu-ray και αν αποδίδει 60fps θα το σκεφτούμε. Και εννοείται στην έκδοση 1tb, αν θέλω επιπλέον χώρο θα τον αγοράσω, όχι με το ζόρι όπως τώρα στα 2tb.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο φτηνη 4070 super έχει μόνη της 600 ευρώ και ο 14900κ από 560. Τελικά δεν είναι και τοσό ακριβό (όχι δεν τα γυρίζω). Σκεφτείτε το τύπο που έδωσε 1200 ευρώ μονο για cpu και gpu και βάζει 4K RT στο BMW....

Και μην γράψει κάνεις ότι έπρεπε να πάρει 4090... Η ότι πρέπει να βάλει dlss (έχει και το pro, το PSSR...)

 

Επεξ/σία από Darthvader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 minutes ago, Darthvader said:

Το Black Myth Wukong σε 4070 Super (που μάλλον είναι δυνατότερη από PS5 Pro), σε 4Κ max, upscaler=off και full RT, βγάζει 8fps και 4Κ max, upscaler=off και χωρίς RT, βγάζει κινηματογραφικά 24fps.... Για όσους έχουν αυταπάτες για native 4k κλπ.

edit: και με τέρας cpu (14900k)

 

Ειδικά το συγκεκριμένο γκέιμ είναι η τρανταχτή απόδειξη γιατί δεν χρειαζόμαστε καλύτερες κονσόλες.

Καλύτερους devs χρειαζόμαστε.

14 minutes ago, music_lover said:

Σωστό το επιχείρημα αλλά η απόδοση δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι στο όλο πακέτο, το επιχείρημα της Sony είναι κενό πχ και να έβγαζε τα πάντα σε 60fps θα δικαιολογούσε αυτό την τιμή του? Θα μας έκανε να το αγοράσουμε? Μπά...δεν νομίζω. 

Εάν άλλαζαν CPU, εκτός από GPU, ναι θα υπήρχε μεγαλύτερη βάση συζήτησης, αφού θα έτρεχαν σε 60 καρέ τα games που τώρα δεν μπορούν.

14 minutes ago, music_lover said:

Τώρα για τα iphone μου φαίνεται παντελώς αστείο ότι εν έτη 2024 που ο καθένας πετάει μέσα σε μια πιστωτική 300 δόσεις, μπορεί να θεωρείται το οτιδήποτε status symbol. Παλιά τα λέγαμε αυτά πχ για τα mercedes και τώρα γεμίζουν τα μεταχειρισμένα τις μάντρες αυτοκινήτων..άσε που δεν είναι σοβαρή δικαιολογία αυτή για να δικαιολογήσεις την αγορά 1200+ευρώ iphone, ότι το πήρα δλδ ως status symbol, με κάνει και μειδιώ αυτό.

Ναι κι εμένα αστείο μου φαίνεται, απλά κρίνω το επιχείρημα ότι η Sony περπατάει στον δρόμο της Apple με το PS5 Pro (κάνει καλή προσπάθεια η αλήθεια είναι με κάτι ποσοστά του τύπου «45% καλύτερες επιδόσεις» που δεν βγάζουν καν νόημα). Δεν περπατάει σε αυτό το δρόμο, γιατί πολύ απλά δεν είναι συγκρίσιμα τα προϊόντα.

Απλά αποφασίζει πλέον να μην πουλάει με χασούρα, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...