Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5/Pro Topic v4


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC ή με smartphones, στον βαθμό του εφικτού, καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βλέπω κάτι ειδήσεις τύπου ''Η RT τεχνολογία του PS5 Pro δεν υπάρχει στα PC ακόμα'', τζάμπα διαφήμιση στη Sony δηλαδή που θα το διαβάζουν οι άσχετοι και θα λένε ''ωωωωω, είναι μπροστά από τα PC άρα λογικό να έχει 800''.

Ενώ αυτό που ισχύει είναι ότι πρόκειται για ένα custom RDNA chip όπου απλά έχει τις RT βελτιώσεις που θα δούμε στο RDNA 4 στο PC. Ισχύει από την μεριά της AMD μόνο γιατί από την NVIDIA είναι πάλι πίσω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι φαίνεται, συμπερασματικά, η Sony, έλλειψη ανταγωνισμού μπορεί και πουλάει το Pro σε αυτήν την υψηλή τιμή με κέρδος. Πέρασαν μάλλον οι εποχές που οι εταιρείες πουλούσαν με χασούρα. Συμφωνούμε επίσης ότι οι τιμές στο hardware έχουν ξεφύγει εδώ και καιρό και πλέον είναι αδύνατο να φτιάξεις ένα αξιοπρεπές σύστημα με χαμηλό και μεσαίο budget με ευθύνη για αυτό να έχουν και οι developers με το optimization που δεν κάνουν.

Όμως ρε φίλε, Zen2 CPU και 6800xt/7700xt GPU και μου ζητάς 800€? Για να παίξω πόσο καλύτερα? Και ποιους ακριβώς τίτλους? Ενδιαφέρον έχει πόσο κοστίζει τελικά στην Sony ένα Pro για να δούμε πόσο είναι το κέρδος της. Όχι τίποτα άλλο, μήπως πρέπει να τα χώσουμε και σε άλλους για αυτό το χάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο και καλό να είναι το PS5 Pro, για τον πολύ τον κόσμο δεν κάνει. Δεν υπήρχε καμία περίπτωση η sony και η κάθε sony να βγάλει midgen κονσόλα που θα απαξιώνει το base PS5. Όσοι θελουν πραγματικά κάτι ποιο δυνατό που θα έχει τη δυνατότητα να δείξει σε γραφικά κάτι ανώτερο (όχι οτι δεν θα τρεχει και αυτό cross gen software) να πάνε σε PS6. Ειναι και βλακεία να αγοράσει κάποιος το PS5 pro και σε 2 χρόνια που θα αρχίσουν τα rumors για PS6 με Zen5+RDNA5, να κλαίγεται ότι το pro δεν έχει αξιοποιηθεί κτλ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήνω ένα αρκετά καλό άρθρο από τον Σάκη Καρπά για το συγκεκριμένο θέμα. Αν και δεν είμαι φαν ιδιαίτερα, εδώ τα είπε τέλεια.

Κρατάω την τελευταία παράγραφο:

Η κατάσταση είναι ένα τσίρκο, το οποίο δείχνει να μην έχει τελειωμό. Το ταρακούνημα των εταιρειών είναι στο χέρι του καταναλωτή, στο χέρι του gamer. Αν αγαπάμε αυτό το μέσο, αυτό το χόμπι, αυτό το ταξίδι που λέγεται βιντεοπαιχνίδια, οφείλουμε να αντιστεκόμαστε, να σκεφτόμαστε με βάση το κοινό και κυρίως το μακροπρόθεσμο συμφέρον μας. Αυτά για την ώρα…

Πραγματικά λυπάμαι που βλέπω κόσμο να τρέχει να αγοράζει το Ps5 Pro. Και δεν μιλάω προφανώς για κόσμο που έχει τα τρελά λεφτά και δεν τον ενδιαφέρει καθόλου η τιμή. Αλλά υπάρχουν και αρκετοί που θα κάνουν το σκατό τους παξιμάδι για να πάρουν το pro που στην τελική δεν έχουν ανάγκη. Κάπου διάβαζα τυπά που είχε σκαρώσει ολόκληρο πλάνο να πουλήσει το Ps5 που έχει τώρα, μετά να βρει φίλο του να κόψει τιμολόγιο για να γλυτώσει και τον ΦΠΑ κτλ. 

Δεν θα υπάρχουν και αρκετοί που θα βάλουν 456 άτοκες δόσεις όπως κάνουν και με τα κινητά τους; Ε ορίστε πως θα βγουν τα νουμερα του Pro ακόμα και στην χώρα μας.

Η δύναμη του καταναλωτή είναι τεράστια. Μπορούμε να δώσουμε ένα χαστούκι τρελό όπως και στο Ps3 τότε και να τους κόψουμε τα πόδια. Αλλά αρκετοί δυστυχώς δεν ενδιαφέρονται για το κοινό καλό.

Και κάπως έτσι έχουμε φτάσει με κινητά 1500€, κάρτες 2000€+ και σύντομα και κονσόλες του χιλιάρικου. Άξιοι της μοίρας μας.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να λέτε και ευχαριστώ στη Sony που μας έβγαλε από το δίλημμα αν πρέπει να αγοράσουμε το pro ή να περιμένουμε το ps6, κάθεστε και διαμαρτύρεστε. Αχάριστοι άνθρωποι..

  • Like 1
  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν κοινοποιηθηκε και χθες απο καποιον αλλο και δεν το ειδα ενδεχομενως μεσα στον (ευλογο) καταιγισμο αρνητικων σχολιων. Για μια ακομα φορα τα εγραψε ωραια ο Αγγλατορας..

https://www.eurogamer.net/digitalfoundry-2024-ps5-pro-reveal-the-hardware-looks-capable-but-the-demos-were-lacking

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω μια προσπάθεια να γυρίσει λίγο το θέμα.

Επειδή φάγαμε την φόλα με το Pro. Είμαι έτοιμος αν όχι σήμερα, αύριο να πάω να πάρω επιτέλους το Ps5 Slim.

Η ερώτηση είναι: Να πάρω το AstroBot ή το Spiderman 2 άραγε σαν πρώτο παιχνίδι μαζί του; 

Προφανώς διαφορετικά παιχνίδια δε περιμένω να υπάρξει σύγκριση μεταξύ τους, πιο πολύ απόψεις θέλω να πάρω. Αγάπησα το πρώτο spiderman στο Ps4, φοβάμαι λίγο όμως απο όσα έχω δει ότι το Spiderman 2 πρακτικά είναι το ίδιο παιχνίδι, με κάποιες ελάχιστες διαφορές στα σημεία.

Για πείτε απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Κάνω μια προσπάθεια να γυρίσει λίγο το θέμα.

Επειδή φάγαμε την φόλα με το Pro. Είμαι έτοιμος αν όχι σήμερα, αύριο να πάω να πάρω επιτέλους το Ps5 Slim.

Η ερώτηση είναι: Να πάρω το AstroBot ή το Spiderman 2 άραγε σαν πρώτο παιχνίδι μαζί του; 

Προφανώς διαφορετικά παιχνίδια δε περιμένω να υπάρξει σύγκριση μεταξύ τους, πιο πολύ απόψεις θέλω να πάρω. Αγάπησα το πρώτο spiderman στο Ps4, φοβάμαι λίγο όμως απο όσα έχω δει ότι το Spiderman 2 πρακτικά είναι το ίδιο παιχνίδι, με κάποιες ελάχιστες διαφορές στα σημεία.

Για πείτε απόψεις.

Προφανώς και είναι το ίδιο Game (όσο ίδιο είναι το gow 2018 με ragnarok, zero dawn με forbidden west κτλ). Ίδιο gameplay, ίδια αρκετά πράγματα με αρκετές βελτιώσεις όμως. Το αγοράζεις για να συνεχίσεις το στόρι, για το οποίο είναι κορυφή και από την αρχή είναι ήδη αρκετά καλό. 

Ίδια τιμή, στην μια περίπτωση μιλάμε για 20-30 ώρες gameplay, στην άλλη 7-10.

Εγω θα έπαιρνα και τα 2 γτ το Astro Bot είναι το "διάλειμμα" μεταξύ μεγάλων games imo, ή για να παίξεις 20-30 λεπτά αν θες.

Το sm2 ίσως τκ βρεις αρκετά φθηνότερα μτχ. Αν δεν πας για disc version, με wallet θα έχεις ένα περίπου 18% κέρδος αν βάλεις τις 50αρες με κόστος 42.5 ευρώ 

Spoiler

Θα έχει ενδιαφέρον αν είχε γίνει ο ίδιος κακός χαμός τότε με την nvidia 2000 που με την 2080 πάλι δεν έπαιζες 4κ, αλλά όλοι έτρεξαν να αγοράσουν. Αλλά Anyway 

 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...