Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5/Pro Topic v4


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC ή με smartphones, στον βαθμό του εφικτού, καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκεί στη Σόνυ προσπαθήσανε να φέρουν κάποια από τα καλά του πισί στην κονσόλα, όπως είναι το hardware upscaler, το ισχυρότερο raytracing, φυσικά μέσα στα πλαίσια του δυνατού για μία mid-gen ανανέωση. Το δυστύχημα είναι οτι έφεραν και μία μεγάλη αύξηση της τιμής η οποία πολύ φοβάμαι οτι ήρθε για να μείνει. Αν είχαν ως στόχο να προσελκύσουν εκτός από τους σκληροπυρηνικούς ps players,  και κάποιους πισάδες,  δεν ξέρω αν με αυτή την τιμή έχουν ελπίδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Manoleros95 είπε

Προσωπικά αν είχαν κρατήσει τα exclusive τους μπορεί και να το χτυπούσα. Τώρα να το κάνω τι ακριβώς με 4070ti το κλ@νω στην μάπα το pro σε όλα τα exclusives που έπαιξα στο Steam και 19 του μηνός βγαίνει και το ragnarok που περίμενα. Το απλό ps5 που έχω πλέον ανοίγει μόνο για το ένα και μοναδικό game που έχω installed, το gran turismo.

Ακριβώς. Έχοντας χαλασει 1100 ευρώ για ps5 και series x  + τα περιφερειακά κατάλαβα κατόπιν εορτής ότι φτιάχνοντας ένα pc με 4070 ti και 7800χ 3d τα κλανει και τα 2 στην μάπα και στην 3 ετια με τις αναβαθμίσμενες κονσολες θα πέρναγαν το κόστος από το pc οι κονσόλες, συνεχίζοντας να τις κλανει στην μάπα η 4070 ti.

Οπότε οι καιροί που έπαιρνες μια φτηνη κονσολιτσα να παιξει εξλουσιβ πέρασε. Ούτε φτηνές κονσολιτσες υπάρχουν ούτε εξλουσιβ. 4070 ti ultrawide και αστους να λένε αν θα παιζει η οχι 60 frames με αναβαθμιση 800ευρω.

Φυσικά τετια κίνηση δεν είναι για κάποιον που δεν είναι εξοικείωμενος με τα pc. 

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη ρε ‘σείς . Εγώ σαν άσχετος θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Επειδή δεν έχω δει να γίνει αναφορά πουθενά. Το κόστος κατασκευής ενός μηχανήματος καθώς περνάνε τα χρόνια δεν μειώνεται ; Ή έχει αλλάξει πλέον αυτό; Σίγουρα λόγω του πληθωρισμού θα υπάρχουν αυξήσεις. Αλλά δεν πιστεύω hardware σχεδόν πενταετίας να κρατάει το ίδιο κόστος κατασκευής.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εντάξει είναι ακριβό. Έχετε φέρει την καταστροφή. Σιγά τα ωά. 

Κανένας casual δεν πρόκειται να πάει προς PC μεριά επειδή η Pro έκδοση μιας κονσόλας κάνει 800 ευρώ.

Και οι casual είναι πολλοί περισσότεροι από τους "θέλω 60 fps και πληρώνω όσο όσο", οι οποίοι τελικά δεν πληρώνουν όσο όσο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Είναι σίγουρα πιο καθαρά στο Pro:

458986761_3772831402987527_5851843214361

458947057_3772831426320858_7753456187657

458931528_3772831372987530_6509826041255

Απίστευτα γελοίες οι διαφορές.

Μου θυμίζει εποχές Ps3 vs Xbox 360 που βγάζανε side by side και πρακτικά δεν υπήρχε καμία διαφορά στα γραφικά, πέρα από καμιά έξτρα σκιά εδώ, λίγο πιο καθαρό γρασίδι εκεί κτλ.

Από την άλλη βέβαια, περιμένω να δω και την διαφορά σε 3rd party τίτλους. Πχ ωραίο θα ήταν να δείχνανε το Black myth Wukong πως τρέχει στο Pro κ.α

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχαμε δώσει για το ps5 launch 500€ με την υπόσχεση ότι θα παίξουμε επιτέλους 4k60fps. Τώρα μας λένε ότι θέλουν αλλά 920€ για να παίξουμε όντως (;) με αυτές τις επιδόσεις. Κάτι μου λέει ότι με αυτά τα λεφτά θα είχαμε ηδη φτιάξει ένα πολύ καλό pc.

Επεξ/σία από water97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρήματα που ζητάει η Sony για το νέο PS5 pro είναι ουτοπικά για αυτά που προσφέρει. Αργά ή γρήγορα θα αναγκαστεί να κάνει αναπροσαρμογή των τιμών του Ps5 pro καθώς δεν θα υπάρχει ζήτηση. Μετά από την εξέλιξη αυτή το νέο PS6 θα βγει πιστεύω το 2029 με 2030. Αποδεικνύεται για άλλη μια φορά ότι η έλλειψη ανταγωνισμού έχει μεγάλες συνέπειες για τους καταναλωτές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Απίστευτα γελοίες οι διαφορές.

Μου θυμίζει εποχές Ps3 vs Xbox 360 που βγάζανε side by side και πρακτικά δεν υπήρχε καμία διαφορά στα γραφικά, πέρα από καμιά έξτρα σκιά εδώ, λίγο πιο καθαρό γρασίδι εκεί κτλ.

Από την άλλη βέβαια, περιμένω να δω και την διαφορά σε 3rd party τίτλους. Πχ ωραίο θα ήταν να δείχνανε το Black myth Wukong πως τρέχει στο Pro κ.α

Το θέμα δεν είναι οι διαφορές στο fidelity αλλά το να κρατάει 60FPS εκεί που το απλό ''φτάνει'' μέχρι 30. Στα GPU bound games θα το καταφέρει σε μεγάλο βαθμό, στα CPU bound games όχι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To απλό PS5 μια χαρά πιάνει τα 60fps. 

Μην προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε καταστάσεις. 


Αν δεν μπορούν κάποιοι devs να παραδώσουν σωστό optimization, ας πάνε σπίτια τους και να προσλάβουν αυτούς που μπορούν. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Το θέμα δεν είναι οι διαφορές στο fidelity αλλά το να κρατάει 60FPS εκεί που το απλό ''φτάνει'' μέχρι 30. Στα GPU bound games θα το καταφέρει σε μεγάλο βαθμό, στα CPU bound games όχι.

Αν δεν δείξουν Space Marine 2 στα 60fps (και ας βάλουν πάνω ότι θέλουν pssr , ps5pro patches κλπ ) είναι fail. Και προσωπικά πιστεύω δύσκολο έως ακατόρθωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Cacciatore είπε

To απλό PS5 μια χαρά πιάνει τα 60fps.
Μην προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε καταστάσεις.
Αν δεν μπορούν κάποιοι devs να παραδώσουν σωστό optimization, ας πάνε σπίτια τους και να προσλάβουν αυτούς που μπορούν. 

Ναι αλλα δυστυχώς τώρα, αμφιβάλλω να ασχολούνται καν με performance mode για το PS5 και απλά θα λένε πάρε Pro άμα θες stable 60fps, γιατί εμείς είμαστε lazy fucks so gives us money.

Αυτό που ξεχνάνε όμως, είναι ότι δεν έχουν games, οποτε στο τέλος της ημέρας χεστήκαμε. Του χρόνου σε καμια προσφορα ίσως τα λέμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...