Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5/Pro Topic v4


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC ή με smartphones, στον βαθμό του εφικτού, καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα CPU bound games τύπου Space Marine 2 ΔΕΝ θα βγάζει 60FPS αφού το PS5 τρώει βουτιές και αφού δεν άλλαξαν το CPU.

Σκέψου όμως ότι ο R5 5600 των 100 ευρώ περίπου πλέον τα κραταει τα 60+ στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Άρα γι' αυτό λέμε ότι με ένα χιλιάρικο φτιάχνεις καλύτερο PC(Ήδη κάποιος πόσταρε αναλυτικά τα parts στην είδηση).

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Malthador είπε

Έχω καιρό να ψάξω τιμές για PC parts, αλλά στοιχηματίζω ότι μπορώ να σου φτιάξω PC στα 800 ευρώ που να τρέχει Monster Hunter 2 σε 2Κ60 που με DLSS θα γίνεται pseudo-4K60.

Για να δούμε, αν το PS5 Pro θα βγάζει 60 καρέ εκεί...

Μένει να το δούμε ναι αλλά δεν δίνω 800 για pc, εκεί θέλω το κάτι παραπάνω ώστε να είναι και future proof και να έχει και νόημα η ανώτερη επιλογή μου πχ δεν θα πήγαινα για τον 7600 (200 ευρώ) αλλά για τον 7800x3d (400 ευρώ) ώστε στο μέλλον να αλλάξω μόνο την gpu. Την οποία αρχικά θα διάλεγα τουλάχιστον επιπέδου 4070 super ώστε να παίζει σήμερα με άνεση τα 2k/60 σε high/ultra settings. Γιατί να δώσω τα ίδια λεφτά σε ένα pc ίδιων δυνατοτήτων? Τι θα κερδίσω? Θα έχω δώσει τα ίδια λεφτά και θα παίζω με τις ίδιες ρυθμίσεις, σωστά? Ναι το pc κάνει και άλλα πράγματα αλλά έχω και τώρα ένα που κάνει την δουλειά που θέλω. Θέλω να πω ότι στο pc στάζεις περισσότερα ώστε να έχεις το κάτι καλύτερο γιατί σου δίνεται η ευκαιρία να το κάνεις. Οπότε προσωπικά αν είναι πάω σε pc θέλω τουλάχιστον 1500 ευρώπουλα τα οποία δεν είναι και τόσο περισσότερα από τα 900 της Sony αν σκεφτείς ότι θα είναι και πολύ δυνατότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, zellps2 είπε

Παιδες ειναι απλα τα πραγματα , για εμενα θα επρεπε σε αυτη την τιμη να εχει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τα εξης

3 χρονια εγγυηση ( για οτι μα οτι παθει χωρις μα και μου )   (πολλες αστοχιες ειχε το ps5  pre production και Post production)
Το disk drive να ηταν ενσωματωμενο η η bundle εκδοση να ειχε τοσο
Το stand να ηταν συμπεριλαμβανομενο στην τιμη
και φυσικα   4Κ Σε 120 fps οχι απλα fidelity στα 60fps! 
εκτος και αν γινει σαν την μηλοεταιρια και βγαλει σε 4 χρονια ps5 pro PLUS!

Πρωσοπικα ειναι καλοδεχουμενα αυτα που δινει αλλα ειναι πολυ ακραια η τιμη για να τα εχεις και εκει μιας που δεν υπαρχει ανταγωνισμος οποτε καλως η κακως η sony πρεπει να παρει ενα μαθημα!

Γιαυτο

Προτεινω να γινει ενα Poll οπως ειναι τωρα  αν θα το αγοραζατε η οχι  με αυτη την τιμη οπως ειναι 

ειμαι σιγουρος οτι η ζυγαρια τεινει προς το 80% ΟΧΙ και ενα 20% ναι!

ας ελπισουμε οτι δεν θα φαμε σανο, δεν θα κανει τρελες πωλησεις με αποτελεσμα να πεσει η τιμη!!

699,99 + sales tax στην αμερικη, 
699,99 λιρες αγγλιας  
799,99 ευρωπη
118900 yen ιαπωνιας (750 ευρω βγαινει περιπου) 

Play has no limits  
Price has no limits ✔️
sony 2024!

Αν πουλήσει το PS5 Pro, 20% επι των συνολικών πωλήσεων θα είναι μεγαλη επιτυχία για τη Sony και βλέπω το PS6 να ξεκινα από 799 και το PS6 Pro από 1000+ ευρώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν φτάσαμε να λέμε και για console enthusiasts νομιζω οι κονσόλες το έχασαν το τρένο. Το VFM ήταν ανεκαθεν το ατού τους για υψηλές πωλήσεις τους.

Αγόρaζαν οι μάζες hardwarε που κρατούε 5-6 χρόνια και έπαιζαν παιχνιδια. Ετσι εβγαιναν τα λεφτά. Τωρα  αν περιμένεις από console enthusiasts να δεις προκοπή νομίζω το έχασαν.

Πλέον όλα τα αποκλειστικά τους βγαίνουν και θα βγαίνουν multiplatform οπότε monodromow pc και nintendo για τα first party της

Απο εδω και πέρα την έχω μυριστεί τη δουλειά pc σταθερο και φορητο (λαπτοπ  ή Deck) και switch 2 και παίζεις τα πάντα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, akarabamba είπε

Το επόμενο στάδιο με τα μυαλά που κουβαλάνε αλλά και το πως μας βλέπουν γενικά ως καταναλωτές,είναι ότι αν θέλουμε π.χ το PS6 να υποχρεούμαστε να αγοράσουμε 2 κονσόλες.

Ότι θα έπρεπε να κάνει το αρχικό PS5 με τα δικά τους λεγόμενα πάντα και γενικά την διαφήμηση με την οποία μας πλάσαραν την κονσόλα και που φυσικά ποτέ δεν τα είδαμε όλα αυτά,έρχονται τώρα πάλι να μας υποσχεθούν τα ίδια και περισσότερα με το Pro.

Ποιος θα τους πιστέψει,ή ποιος θα τους ακολουθήσει;Ελπίζω ''κανείς'' αλλά δυστυχώς για ακόμη μια φορά θα είναι πολλοί. Όπως γίνεται με τα κινητά των 1000+,τις κάρτες γραφικών κτλ.

Και έτσι θα φτάσουμε στο σημείο αποδοχής, (όλοι μας δυστυχώς και όχι μόνο όσοι θα έπρεπε να τα λουστούν) ότι πλέον οι κονσόλες θα είναι στο χιλιάρικο.

Για ακόμη μια φορά καλά μας κάνουν.Καλοχώνευτο και περαστικά μας.

Από τη στιγμή που όλα τα games γίνονται για να τρέχουν και σε PC's που είναι χειρότερα από το Series S μην περιμένεις σοβαρό optimization.

Για εμενα το PS5 = PS4 Pro 2 και PS5 Pro = PS4 Pro 3. Γενικά τα PS5 είναι PS4 on steroids. Γιατι αν πραγματικά έκαναν optimize first party game, ακόμα και αν εκμεταλλεύονταν μονο τον  nvme του PS5, ουτε σε pc δεν θα γινόντουσαν πορτς τα games ( γιατί θα ήταν μικρή η αγορά των high end pc's που θα μπορούσαν να τα τρεξουν και συνεπώς να τα αγόρασουν )

 

12 λεπτά πριν, gust είπε

Αν φτάσαμε να λέμε και για console enthusiasts νομιζω οι κονσόλες το έχασαν το τρένο. Το VFM ήταν ανεκαθεν το ατού τους για υψηλές πωλήσεις τους.

Αγόρaζαν οι μάζες hardwarε που κρατούε 5-6 χρόνια και έπαιζαν παιχνιδια. Ετσι εβγαιναν τα λεφτά. Τωρα  αν περιμένεις από console enthusiasts να δεις προκοπή νομίζω το έχασαν.

Πλέον όλα τα αποκλειστικά τους βγαίνουν και θα βγαίνουν multiplatform οπότε monodromow pc και nintendo για τα first party της

Απο εδω και πέρα την έχω μυριστεί τη δουλειά pc σταθερο και φορητο (λαπτοπ  ή Deck) και switch 2 και παίζεις τα πάντα 

Εκει που ποντάρουν οι κονσόλες είναι ότι επί της ουσίας όλες οι απλές δουλειές γίνονται σε λαπτοπ pc 10ετίας. Επομένως αν δεν έχεις κάποια δουλειά που να σε αναγκάσει να στραφείς σε δυνατό hardware, κάνεις τα βασικά με παλιό hardware ή ακόμα και με τάμπλετ. Δεν υπαρχει λόγος αναβάθμισης και λόγος για desktop pc.Εντω μεταξύ σε κάποιες μέγαλες χώρες πχ. στις ΗΠΑ πολύ χρήστες έχουν Mac. Γενικά υπάρχουν λόγοι ύπαρξης κονσολων. Αλλοιμονο αν φτάσουμε στο σημείο να υπάρχουν μόνο pc, με 2 εταιρίες να σχεδιαζουν cpu και gpu...

Επεξ/σία από Darthvader
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

800ε ΑΛΛΑΑ το last of us 2 που είδαμε στο ps4 και μετά το είδαμε πιο καθαρο στο ps4 pro και μετά το είδαμε ακόμα πιο καθαρό στο ps5 τώρα θα το δούμε ακοοομα πιο καθαρό στο ps5 pro... Τι να μας κάνει και αυτή η sony ποοσα να μας δώσει και αυτή... 

Επεξ/σία από metallica 13
  • Thanks 2
  • Haha 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κράταγε όντως exclusives(Και δεν τα έβγαζε σε PC αργότερα) και ΑΝ είχε αρκετά σ' αυτή τη γενιά θα μιλούσαμε αλλιώς ακόμα και με αυτή τη τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Gr340345 είπε

Πως ζητανε 800 με τον ιδιο επεξεργαστη τριετιας πανω μπορει να μου εξηγησει καποιος με λογικη γιατι δεν καταλαβαινω 

Ο Zen 2 για την ακρίβεια είναι του 2019, άρα 5ετία. Κατά τα άλλα είναι πείραμα για να δουν τι ψάρια θα πιάσουν και πόσο θα κοστολογήσουν το PS6 στο μέλλον. Το 500άρι για κονσόλα από 'δω και πέρα ξεχάστε το πάντως. Κάμια ''πατάτα'' σαν το Series S μπορεί..

Μας συνηθίζουν όλοι τους στην ακρίβεια. Δες τις κάρτες γραφικών, κάποτε αγόραζες την κορυφαία με 600-700 ευρώ, σήμερα θες 1800+.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, metallica 13 said:

800ε ΑΛΛΑΑ το last of us 2 που είδαμε στο ps4 και μετά το είδαμε πιο καθαρο στο ps4 pro και μετά το είδαμε ακόμα πιο καθαρό στο ps5 τώρα θα το δούμε ακοοομα πιο καθαρό στο ps5 pro... Τι να μας κάνει και αυτή η sony ποοσα να μας δώσει και αυτή... 

 

hes-right-you-know-morgan-freeman.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά αν είχαν κρατήσει τα exclusive τους μπορεί και να το χτυπούσα. Τώρα να το κάνω τι ακριβώς με 4070ti το κλ@νω στην μάπα το pro σε όλα τα exclusives που έπαιξα στο Steam και 19 του μηνός βγαίνει και το ragnarok που περίμενα. Το απλό ps5 που έχω πλέον ανοίγει μόνο για το ένα και μοναδικό game που έχω installed, το gran turismo.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα με προβληματιζει το που πηγαινει το ολο πραγμα και δε μιλω μονο απο θεμα τιμολογησης.

Εχει χαθει γενικοτερα το παιχνιδι στην εξελιξη του gaming. Το Last of Us βγηκε στο PS3. Δε βλεπω καποια εξελιξη απο τοτε. Ναι οκ λιγο καλυτερος φωτισμος εδω, παραπανω αναλυση εκει καλυτερες υφες κτλ κτλ.

Το gaming που ακριβως εξελιχθηκε; Σπανια βλεπω physics οχι καλυτερα αλλα εστω εφαμιλα του Max Payne. Το AI στα κορυφαια games στην καλυτερη περιπτωση ειναι 2-3 patterns που εναλλασονται(στα υπολοιπα ειναι 1 pattern λες και παιζεις Mario Bros).

Τα κοστη παραγωγης ανεβαινουν και ελαχιστη δουλεια πεφτει στην εξελιξη των genre. Ισα ισα τα περισσοτερα genres ειναι χειροτερα απ οτι πριν μια δεκαετια. Το μονο που εχει σημασια ειναι η αναλυση και ο φωτισμος. Τιποτα αλλο.

Φτασαμε σε σημειο να παρουσιαζεται καινουρια κονσολα και να μη δειχνουν Ε-Ν-Α ρημαδι καινουριο παιχνιδι που την εκμεταλλευεται. Δειξαν μια σελιδα με νουμερα τυπου “16 times the detail”. Μιλαμε μας εχουν για τελειως ζωα. Σου λεει αφου το κανει η Apple που βγαζει το ιδιο κινητο καθε χρονο και τα ζωα το παιρνουν γιατι «το χρειαζονται» γιατι να μη το κανω και γω; Μηπως καλυτερα ειναι τα δικα μου ζωα;


Απευθυνεται λεει στους enthousiasts… Ειναι γνωστο αλλωστε οτι οι enthousiasts PS5 Pro θα παρουν και οχι 5090.

Απ οποια οπτικη και να το δω δε βγαζει λογικη η ολη φαση. 

Η Nintendo καποια στιγμη το πηρε χαμπαρι οτι το κοινο της θελει να παιζει παιχνιδια. Η Sony φαινοταν να το καταλαβαινει. Τωρα δεν ειμαι και τοσο σιγουρος. Πιο πολυ φαινεται να νομιζει οτι το PS ειναι μοδα και trend παρα κονσολα.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Απευθυνεται λεει στους enthousiasts… Ειναι γνωστο αλλωστε οτι οι enthousiasts PS5 Pro θα παρουν και οχι 5090.

Οι enthusiasts και Ps5 pro θα πάρουν και 5090. 

Γιατί να τα έχουν και τα 2? Γιατί πολύ απλά δεν θέλουν να περιμένουν 1 και 2+ χρόνια για να παίξουν το κάθε exclusive, ειτε αυτο το λένε God Of War, είτε Astro Bot, είτε Final Fantasy.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...