Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5/Pro Topic v4


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC ή με smartphones, στον βαθμό του εφικτού, καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
3 minutes ago, Mitroglou7 said:

Δυσοίωνη πρόβλεψη. 

Τα επόμενα παιχνίδια που θα κυκλοφορήσουν, ενώ τώρα τα πάντα όλα είναι 60fps, θα είναι στα 30fps στο απλό και 60fps στο καινούριο. 

Χλωμό το βλέπω, θα πέσει πολύ κράξιμο σε αυτή την περίπτωση, πιθανότερο βλέπω να σπάσει το parity και να βγάλουν PS5 Pro exclusives, παρά να γίνει αυτό που περιγράφεις. 

Πάντως το 4Κ60 σε quality mode δεν είναι όνειρο θερινής νυχτός, ήδη στο base PS5 παίζουμε σε 2Κ60, με τον upscaler το 2Κ60 γίνεται 4Κ60 χωρίς πολλά πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Αν και δεν με πειράζει ιδιαίτερα αυτό, σίγουρα θα είναι φάουλ.

Το μεγάλο πιστόλι (από εμένα τουλάχιστον), θα πέσει αν το βγάλουν και χωρίς δίσκο αλλά και να είναι πάνω από 600€

Οταν το απλο μοντελο ειναι στα 550Ε θα βγει pro στα 600 και με δισκο ? δεν βγαινουν αυτα τα νουμερα , αντε το απλο να πεσει στα 500Ε για να εχει μια διαφορορα 100Ε με το pro αλλα δύσκολα να εχει και δισκο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Malthador είπε

Επειδή είμαι προσγειωμένος στην πραγματικότητα προσπαθώ να καταλάβω τι θα κερδίσω με το να δώσω άλλα τόσα στην Sony για να αγοράσω νέα κονσόλα.

Κάνω μεγάλη προσπάθεια είναι η αλήθεια.

Θα κερδίσεις καλύτερη ανάλυση και λιγότερα frame-drops, ίσως σε κάποιες περιπτώσεις να έχεις και 1440P/60 εκεί που το απλό πέφτει σε 1080P με drops κάτω από 60.

Πάντως η τωρινή γενιά δεν τραβάει άλλο, δηλαδή όταν το Jedi Survivor πέφτει σε 648P με FPS drops, η κατάσταση φωνάζει για κάτι ισχυρότερο.

Σίγουρα πρέπει οι developers να κάνουν καλύτερο optimize αλλά αφού δεν το κάνουν, το πρόβλημα λύνεται με brute-force.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Δυσοίωνη πρόβλεψη. 

Τα επόμενα παιχνίδια που θα κυκλοφορήσουν, ενώ τώρα τα πάντα όλα είναι 60fps, θα είναι στα 30fps στο απλό και 60fps στο καινούριο. 

Μακάρι να πέσεις έξω, προσωπικά με βλέπω να στεινω pc όταν γίνει obsolete το ps5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια τώρα, ζητάτε από hardware των 600 ευρώ, επιπέδου 7700xt, να αποδώσει 4k/60 με RT? Σε πολύ μεγάλη υπόληψη έχετε το optimization του software και τις δυνατότητες και την διάθεση των delelopers για κάτι τέτοιο..δεν εξηγείται αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
20 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Θα κερδίσεις καλύτερη ανάλυση και λιγότερα frame-drops, ίσως σε κάποιες περιπτώσεις να έχεις και 1440P/60 εκεί που το απλό πέφτει σε 1080P με drops κάτω από 60.

Ε ωραία το ίδιο πράγμα λέμε πάνω κάτω, το 1440p/60 με τον scaler θα γίνεται 4Κ/60. 

Δεν θα έχει PSSR όπως έχει διαρρεύσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Tatofski64 είπε

Μακάρι να πέσεις έξω, προσωπικά με βλέπω να στεινω pc όταν γίνει obsolete το ps5.

Μόλις κάνεις την πρόσθεση aka "την σούμα", μάλλον θα πάρεις ps5 pro ή θα περιμένεις το ps6.

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, bushidocougar είπε

Μόλις κάνεις την πρόσθεση aka "την σούμα", μάλλον θα πάρεις ps5 pro ή θα περιμένεις το ps6.

Έκανα λίστα πριν από λίγο και μου βγαίνει 950€, δεν έχω παράπονο και δεν βιάζομαι καθόλου, ίσα ίσα θα κάνω και άλλα πράγματα στο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ε ωραία το ίδιο πράγμα λέμε πάνω κάτω, το 1440p/60 με τον scaler θα γίνεται 4Κ/60. 

Δεν θα έχει PSSR όπως έχει διαρρεύσει;

Α με upscale ''4K'', έτσι ναι κάτι γίνεται αλλά και πάλι ο CPU(Zen 2) μένει ίδιος οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα επιτρέπει το 60άρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tatofski64 είπε

Έκανα λίστα πριν από λίγο και μου βγαίνει 950€, δεν έχω παράπονο και δεν βιάζομαι καθόλου, ίσα ίσα θα κάνω και άλλα πράγματα στο pc.

Ένα μέτριο PC ναι, στο περίπου τόσο κοστίζει αλλά αν είναι να μεταβώ εκεί θα ξόδευα κάτι παραπάνω για να αξίζει τον κόπο η μετάβαση. Γιατί να δώσω 1000€ για ένα PC αντίστοιχων δυνατοτήτων με ένα PS5 Pro? Ok κάνει ένα σωρό άλλες δουλειές αλλά εδώ μιλάμε για gaming καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω την παραμικρη ιδεα αν ειναι τοσο καλο απλα να ρωτησω αν γνωριζετε περι επικειμενης κυκλοφοριας σε PC (δεν εχω ps5, δεν προβλεπεται να παρω). Οπως εγινε με το τελευταιο Ρατσετ που ηταν πολυ καλο στο πισι.

Review: Astro Bot is the best 3D platformer in a decade | VGC (videogameschronicle.com)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, hexenlord είπε

Δεν εχω την παραμικρη ιδεα αν ειναι τοσο καλο απλα να ρωτησω αν γνωριζετε περι επικειμενης κυκλοφοριας σε PC (δεν εχω ps5, δεν προβλεπεται να παρω). Οπως εγινε με το τελευταιο Ρατσετ που ηταν πολυ καλο στο πισι.

Review: Astro Bot is the best 3D platformer in a decade | VGC (videogameschronicle.com)

Τρέχα γύρευε, νομίζω η επίσημη στάση της Sony πια είναι πως ότι βγαίνει, θα βγαίνει και στο PC.

Από εκεί και πέρα δεν υπάρχει κάποιο σταθερό πλάνο κυκλοφορίας, ποια παιχνίδια είναι σε προτεραιότητα να βγουν, ποια μπορεί να μην βγουν ποτέ κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επαιξα περιπου 40 λεπτα το astro bot.

Καλα ελεγα οτι μου βγαζει mario galaxy vibes.

Μετα απο τα reviews και τα trailers πηγαινα με μεγαλες προσδοκιες .Δυστηχως εφαγα μεγαλη ηττα με την 1η πιστα του παιχνιδιου.Βρε Asobi πιο βαρετη 1η εντυπωση δεν μπορουσες να κανεις?

Παιζοντας την εισαγωγικη πιστα ξενερωσα πολυ ασχημα.Υποτονικος κοσμος και αδιαφορη μουσικη.

Ευτηχως ομως που στις αμεσως επομενες πιστες το παιχνιδι απογειωθηκε.

Τωρα μπορει να μου φανηκε εμενα ετσι αλλα γενικα ειμαι πολυ αυστηρος στα 3d platforms.

Περισσοτερες εντυπωσεις το βραδυ.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Malthador είπε

Επειδή είμαι προσγειωμένος στην πραγματικότητα προσπαθώ να καταλάβω τι θα κερδίσω με το να δώσω άλλα τόσα στην Sony για να αγοράσω νέα κονσόλα.

Κάνω μεγάλη προσπάθεια είναι η αλήθεια.

Ισως να μην ειναι για εσενα. Κυκλοφορουν ακομα πολλα ps4, ειδικα pro, οποτε ειναι ενας λογος για αυτους να αναβαθμισουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...