Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5/Pro Topic v4


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC ή με smartphones, στον βαθμό του εφικτού, καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για εμένα πάντως θα είναι day-one αγορά.

Μακάρι να αξιοποιούσαν καλά όλα τα παιχνίδια το υπάρχων σύστημα αλλά πολλοί τίτλοι φαίνονται ήδη αρκετά θολοί στα μάτια μου λόγω πολύ χαμηλού internal resolution το οποίο δεν μπορεί να σωθεί επαρκώς με τεχνικές FSR. Ειδικά το FFVII Rebirth το παράτησα γιατί βγήκαν τα μάτια μου από την βαζελίνη που έχει η εικόνα.

Επίσης θέλω να παίξω επιτέλους FFXVI και Shadow of the Erdtree χωρίς τα ενοχλητικά (για εμένα) drops που ούτε το VRR δεν μπορεί να καλύψει. Μπορεί οι συγκεκριμένοι devs να είναι άμπαλοι στα τεχνικά γιατί σίγουρα αυτά τα games θα μπορούσαν να ήταν locked στα 60 στο PS5 αλλά εφόσον δεν πρόκειται να κάτσουν να κάνουν optimization, με χαρά θα πάω στη λύση του brute force.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Για εμένα πάντως θα είναι day-one αγορά.

Μακάρι να αξιοποιούσαν καλά όλα τα παιχνίδια το υπάρχων σύστημα αλλά πολλοί τίτλοι φαίνονται ήδη αρκετά θολοί στα μάτια μου λόγω πολύ χαμηλού internal resolution το οποίο δεν μπορεί να σωθεί επαρκώς με τεχνικές FSR. Ειδικά το FFVII Rebirth το παράτησα γιατί βγήκαν τα μάτια μου από την βαζελίνη που έχει η εικόνα.

Επίσης θέλω να παίξω επιτέλους FFXVI και Shadow of the Erdtree χωρίς τα ενοχλητικά (για εμένα) drops που ούτε το VRR δεν μπορεί να καλύψει. Μπορεί οι συγκεκριμένοι devs να είναι άμπαλοι στα τεχνικά γιατί σίγουρα αυτά τα games θα μπορούσαν να ήταν locked στα 60 στο PS5 αλλά εφόσον δεν πρόκειται να κάτσουν να κάνουν optimization, με χαρά θα πάω στη λύση του brute force.

 

30 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

 

FF xvi παίζω αυτή τη περίοδο στα 30 fps και είναι πεντακάθαρο, εμένα προσωπικά δεν με ενοχλούν τα 30 fps μετά από λίγο συνηθίζω εύκολα ασχέτως αν παίζω όλα τα παιχνίδια σε performance αλλά και πάλι δεν έχω παρατηρήσει κάποια ιδιαίτερη θολούρα όπως λες πλην μερικών game. 

Αλλα για κανένα λόγο δεν θα πάω να αγοράσω κονσόλα επειδή κάποιοι προγραμματιστες είναι lazy και δε βγάζουν σωστά παιχνίδια γιατί αν εξακολουθείς να είσαι lazy developer όσα playstation "pro" και αν κυκλοφόρησουν και όσες γενιές και αν περάσουν πάλι το αποτέλεσμα δεν θα είναι αντάξιο των δυνατοτήτων της εκάστοτε κονσόλας δηλαδή θα την κρατάει πάλι πίσω σε σχέση με αυτό που μπορεί να αποδόσει. Είναι σαν να αγοράζεις iphone 15 και να έχεις απόδοση motorola κάπως έτσι. Οπότε για αυτό είναι μεγάλο όχι από μένα η αγορά του pro. 

Παιχνίδια που αξιοποιούν πλήρως τη δυνατότητα της κονσόλας μου θέλω να βλέπω και όχι κονσόλες pro. 

Πχ δες το ghost of tsusima ps5 edition πεντακάθαρο, πανέμορφο σε checkerboarded 4k λειτουργία γραφικών και τρέχει βουτηρο 60αρι στο 95% του χρόνου. 

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@giorgosmcmc

Πολύ καλά κάνεις φίλε μου και απολαμβάνεις τα παιχνίδια σου.

Εγώ απλώς έχω διαφορετικά γούστα. Με ενοχλούν πολύ τα 30fps και οι χαμηλές αναλύσεις και εφόσον υπάρχει λύση για αυτά λέω ένα μεγάλο ναι στην αγορά του PS5 Pro.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, D.Luffy said:

@giorgosmcmc

Πολύ καλά κάνεις φίλε μου και απολαμβάνεις τα παιχνίδια σου.

Εγώ απλώς έχω διαφορετικά γούστα. Με ενοχλούν πολύ τα 30fps και οι χαμηλές αναλύσεις και εφόσον υπάρχει λύση για αυτά λέω ένα μεγάλο ναι στην αγορά του PS5 Pro.

Συμφωνώ. Άμα το Pro παίζει στα 60fps και με 1440p (με ένα καλό upscale στα 4k, που ήδη έχουμε δει καλό upscale σε μερικά παιχνίδια) και για εμένα θα είναι day-one αγορά.

Επεξ/σία από nick_souvlaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε συνέχεια των προηγούμενων μηνυμάτων βγήκε και αυτό το leak πριν λίγες μέρες:

Επιλογές γραφικών για PS5 Pro φαίνεται να βρέθηκαν στο No Man’s Sky

Όπως όλα δείχνουν πρέπει να είμαστε πολύ κοντά, τουλάχιστον στην ανακοίνωση του Ps5 Pro.

Πάντως θα συμφωνήσω ότι αν κάποιος έχει ήδη Ps5 δεν υπάρχει αυτήν την στιγμή τουλάχιστον νόημα να αναβαθμίσει σε Pro. Πρακτικά αν το σκεφτεί κανείς, δεν έχουμε δει μέχρι σήμερα τίτλο να αξιοποιεί το 100% των δυνατοτήτων του Ps5. 

Αν και ποντάρω ότι με την ανακοίνωση θα σκάσουν παρέα και ανακοινώσεις μεγάλων παιχνιδιών, ίσως με κάποιο demo 4k/60fps κτλ.

Επεξ/σία από BlueBlade
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εμενα θα αξιζε μονο αν επιανε στανταρ 1440π-60 αλλα απο την στιγμη που αυτο ειναι και θεμα ντιβελοπερ δεν θα ειναι στανταρ , οπως δεν ηταν και τα 1080π-60  στο απλο ps5 . Πηρα το ps5 με αυτο το δεδομένο και γιατι ειχα και ολα τα προηγούμενα αλλα σημερα θα προτιμούσα σιγουρα να φτιάξω νεο pc . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει, αν σου περισσευουν τα φραγκα, γιατι να μην παρεις το pro?

Και μονο για αυτους τους πελατες, θα βγει το κοστος ερευνας/αναπτυξης.
Και φυσικα εδω στο Ελλαδισταν, λεφτα υπαρχουν, θα δειτε μοναχα εδω μεσα ποσοι θα το παρουν day 1 που λεει και η microsoft. 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, fagoura είπε

Ενταξει, αν σου περισσευουν τα φραγκα, γιατι να μην παρεις το pro?

Και μονο για αυτους τους πελατες, θα βγει το κοστος ερευνας/αναπτυξης.
Και φυσικα εδω στο Ελλαδισταν, λεφτα υπαρχουν, θα δειτε μοναχα εδω μεσα ποσοι θα το παρουν day 1 που λεει και η microsoft. 🤣

Το καλό είναι ότι θα σπρώχνουν με το κιλό τα απλά 5άρια στις αγγελίες οπότε ίσως είναι καλή στιγμή για κάποιον που μέχρι τώρα δεν έχει το 5άρι να το αγοράσει μεταχειρισμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, -WISE- είπε

Το καλό είναι ότι θα σπρώχνουν με το κιλό τα απλά 5άρια στις αγγελίες οπότε ίσως είναι καλή στιγμή για κάποιον που μέχρι τώρα δεν έχει το 5άρι να το αγοράσει μεταχειρισμένο.

To οποίο θέλει και μία προσοχή για την έκδοση (chassis) που αγοράζεις.

Επεξ/σία από bushidocougar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bushidocougar είπε

To οποίο θέλει και μία προσοχή για την έκδοση (chassis) που αγοράζεις.

Να ρωτήσω γιατί? Όλοι εδώ έχουμε από όλες τις χρονολογίες. Και ελπίζω να μην σχετίζεται με το liquid metal. Εχω day 1, όρθια σε χρήση, καθαρίζω κάθε 6-8+ μήνες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Να ρωτήσω γιατί? Όλοι εδώ έχουμε από όλες τις χρονολογίες. Και ελπίζω να μην σχετίζεται με το liquid metal. Εχω day 1, όρθια σε χρήση, καθαρίζω κάθε 6-8+ μήνες 

Αφήνοντας την Α στην άκρη λόγω αρκετών ιδιαιτεροτήτων, οι B-C-D που είναι οι πιο κοινές σε εμάς, έχουν αλλαγές και στο μέγεθος της κονσόλας και στην ψύξη και στον θόρυβο. Τις σχετικές έρευνες δεν τις κάνω εγώ φυσικά, εγώ τις διαβάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, bushidocougar είπε

Αφήνοντας την Α στην άκρη λόγω αρκετών ιδιαιτεροτήτων, οι B-C-D που είναι οι πιο κοινές σε εμάς, έχουν αλλαγές και στο μέγεθος της κονσόλας και στην ψύξη και στον θόρυβο. Τις σχετικές έρευνες δεν τις κάνω εγώ φυσικά, εγώ τις διαβάζω.

Και το συμπέρασμα με βάση το βίντεο του gn είναι ότι είναι κυρίως mixed (κάποια sensors +, κάποια -) και κυρίως η 1η έκδοση να είναι πιο θερμή κατά 1-2-3 βαθμούς. 

Αυτά για αυτούς που θα ψάξουν μεταχειρισμένη κονσόλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μένα το μοναδικό selling point του ps5 pro θα είναι όταν κυκλοφορήσει να μπορεί να παίζει σε 4k 60 fps όλα τα παιχνίδια και όχι μόνο first parties ή games που επιτρέπουν unlocked fps με vrr κτλπ δηλαδή red dead redemption 2 κτλπ γιατί αν παίζουν μόνο συγκεκριμένα games ή μόνο τα μελλοντικά τι να το κάνεις αν έχεις ήδη βιβλιοθήκη και backlog ηδη και δε σκοπεύεις να αγοράσεις σύντομα παιχνίδια και τα υπάρχοντα τα παίζει στην ίδια ανάλυση με το vanila ps5, τότε δεν έχει κανένα νόημα η αγορά για αυτό το κοινό. 

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Για μένα το μοναδικό selling point του ps5 pro θα είναι όταν κυκλοφορήσει να μπορεί να παίζει σε 4k 60 fps όλα τα παιχνίδια και όχι μόνο first parties ή games που επιτρέπουν unlocked fps με vrr κτλπ δηλαδή red dead redemption 2 κτλπ γιατί αν παίζουν μόνο συγκεκριμένα games ή μόνο τα μελλοντικά τι να το κάνεις αν έχεις ήδη βιβλιοθήκη και backlog ηδη και δε σκοπεύεις να αγοράσεις σύντομα παιχνίδια και τα υπάρχοντα τα παίζει στην ίδια ανάλυση με το vanila ps5, τότε δεν έχει κανένα νόημα η αγορά για αυτό το κοινό. 

4k/60 δεν παίζει ούτε η 4090 και θα παίξει το PS5 Pro? Δεν γίνονται αυτά. Το πολύ πολύ να παίξει 2k/60 παντού και αυτό με χρήση FSR.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...