Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5/Pro Topic v4


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC ή με smartphones, στον βαθμό του εφικτού, καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, Dorian είπε

Ανάμεσα σε diablo iv , baldurs gate 3 , kai dragons dogma 2 τι θα προτιμούσατε αυτή τη στιγμή;  Να ταιριάζει πιο πολύ με κοντρολερ , όχι πολύ ιννβεντορτυ. 

Για το Diablo, δεν εχω ιδεα. To BG 3, το εχω στα προσεχως να το παιξω. Τωρα σε οτι αφορα το DD 2, αν η ερωτηση σου εχει να κανει αποκλειστικα με το ποσο ανετα παιζεται με κοντρολερ, η απαντηση ειναι πως παιζεται μια χαρα. Εχει φτιαχτει για να το παιζεις με χειριστηριο.

Αν η ερωτηση σου ειναι πιο γενικη για το παιχνιδι και το ποσο καλο ειναι, θα σου πω συνοπτικα, πως σε μερικα πραγματα ειναι εντυπωσιακο και σε καποια αλλα μετριοτατο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Dorian είπε

Ανάμεσα σε diablo iv , baldurs gate 3 , kai dragons dogma 2 τι θα προτιμούσατε αυτή τη στιγμή;  Να ταιριάζει πιο πολύ με κοντρολερ , όχι πολύ ιννβεντορτυ. 

Diablo 4 (σχετικά) οικονομικό, έχει φάει ένα πολύ καλό update και παίζει καλά πλέον. Μικρό campaign, πολύ action, plug and play παιχνίδι, δεν θέλει ιδιαίτερο διάβασμα. Top down arpg, απευθύνεται σε αυτούς που θέλουν να πατάνε πολλά κουμπιά και να σκοτώνουν τερατάκια χωρίς να το ψάχνουν και πολύ. Καλό coop, προσφέρει και split screen 2 ατόμων επί του καναπέος. Έχω κάπου 250 ώρες gameplay.

baldurs gate 3, παραμένει ακριβό ακόμη αλλά είναι ίσως το καλύτερο turn based CRPG του 2023 για μένα. Φανταστικό campaign, μεγάλο replayability, dungeon & dragons 5e κανόνες,  λίγο action (σχετικά με τον χρόνο που αναλώνεις) αλλά πολύ στρατηγικό και βαθύ. Αν παίζεις μόνος, μπορεί να σε ξενίσει το γεγονός ότι πρέπει να παίζεις 4 διαφορετικούς χαρακτήρες συγχρόνως, αλλά επειδή είναι turn based rpg, αν έχεις παίξει στυλ xcom games, θα σου φανεί φυσιολογικό. Είναι εξαιρετικό σε 4πλο coop με παρέα. Στα αρνητικά του, θέλει πάρα πολύ χρόνο. Έχω κάπου 150 ώρες gameplay.

Τέλος, αν είσαι solo adventurer, προτείνω σε sci-fi περιβάλλον να κοιτάξεις και το Rogue Trader Warhammer 40k. Το χάρηκα πολύ σαν RPG, αλλά μπορεί να είμαι και υποκειμενικός γιατί μου αρέσει ο κόσμος του warhammer.

Επεξ/σία από bushidocougar
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilos είπε

Όσοι έχετε κάνει preorder το Elden Ring DLC, έχει ανοίξει το preload. Περίπου 16.5 GB.

Θα περιμένω λίγο γιατί διάβασα για ενοχλητικό stuttering, όχι σαν αυτό του release, αλλα γίνετε σε boss fight, ας φάει δυο-τρία patches και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Θα περιμένω λίγο γιατί διάβασα για ενοχλητικό stuttering, όχι σαν αυτό του release, αλλα γίνετε σε boss fight, ας φάει δυο-τρία patches και μετά.

Stuttering δεν είχε στο ps5 στο release (αυτά τα θέματα ήταν στο pc), αλλά είχε 2-3 σημεία στο χάρτη που είχε τρελά frame drops όπως πχ με τον δράκο στο plateau που έπεφτε sub 30 fps ακόμα και στο performance mode...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Stuttering δεν είχε στο ps5 στο release (αυτά τα θέματα ήταν στο pc), αλλά είχε 2-3 σημεία στο χάρτη που είχε τρελά frame drops όπως πχ με τον δράκο στο plateau που έπεφτε sub 30 fps ακόμα και στο performance mode...

Και δυο χρονια μετά ακόμα δεν μπορεί να κρατήσει stable 60 fps. Φτιάχνουν εκπληκτικά games, αλλα στο optimization μπουζούκια. Θα περιμένω εντυπώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μια ελπίδα μπας και έκαναν λίγο optimization με το γενικό patch που θα έρθει αύριο και για το main game αλλά μάλλον έχω μακράν πολύ περισσότερες πιθανότητες να κερδίσω τα 4 εκατομμύρια jackpot στο Tzoker.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 hours ago, kostiger said:

Και πολύ το έχουν καθυστερήσει. Έπρεπε να έχουν προσθέσει PS1/PS2/PS3/PSP/PSV backwards compatibility ήδη, είναι αδικαιολόγητο να υπάρχουν αγορασμένοι τίτλοι digitally που να μην μπορείς να τους παίξεις γιατί δεν έχεις πλέον legacy κονσόλα. Και μάλιστα πρέπει να μπορούμε να τρέχουμε τα BC games καλύτερα απ' ότι έτρεχαν στο PS3, χωρίς performance issues, σε 4Κ αναλύσεις κλπ.

Είναι αστείο να μπορώ να παίζω MGSIV στο Steam Deck μου (και μάλιστα καλύτερα απ' ότι έπαιζε στο PS3 μου) και να μην μπορώ να το παίξω στο PS5 μου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kostiger είπε

Ξανάπαιζα για πλάκα ένα Spec Ops The Line. Από τα λίγα παιχνίδια που με έχουν συγκλονίσει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Ξανάπαιζα για πλάκα ένα Spec Ops The Line. Από τα λίγα παιχνίδια που με έχουν συγκλονίσει.

Τα διαμάντια είναι παντοτινά..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ερώτηση τεχνικής φύσεως. Έχω PS5 (πρώτη έκδοση) και Series X συνδεδεμένα στην TV μου. Επειδή έκανα κάτι αλλαγές στα καλώδια πίσω από το έπιπλο μπέρδεψα τα hdmi καλώδια και τα καλώδια ρεύματος των 2 κονσόλων και δεν ξέρω ποιό είναι ποιανού. Υπάρχει πρόβλημα αν τα συνδέσω ανάποδα - κυρίως του ρεύματος (δηλαδή αυτό που ήταν του series x στο ps5);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω στο ps5 μου (3η εκδοση) εχω βαλει το καλωδιο ρευματος του ps3 σλιμ μου και παιζει μια χαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, kax54638 said:

Παιδιά ερώτηση τεχνικής φύσεως. Έχω PS5 (πρώτη έκδοση) και Series X συνδεδεμένα στην TV μου. Επειδή έκανα κάτι αλλαγές στα καλώδια πίσω από το έπιπλο μπέρδεψα τα hdmi καλώδια και τα καλώδια ρεύματος των 2 κονσόλων και δεν ξέρω ποιό είναι ποιανού. Υπάρχει πρόβλημα αν τα συνδέσω ανάποδα - κυρίως του ρεύματος (δηλαδή αυτό που ήταν του series x στο ps5);

Όχι, ούτε καν.

Universal καλώδια έχουν και οι δύο κονσόλες, τόσο στην τροφοδοσία, όσο και στο οπτικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...