Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5/Pro Topic v4


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC ή με smartphones, στον βαθμό του εφικτού, καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
2 hours ago, D.Luffy said:

Ο νέος CEO του Playstation υποστηρίζει ότι οι PC gamers θα παίξουν το πρώτο παιχνίδι στο PC και θα ενθουσιαστούν τόσο πολύ που θα μπουν στο τρυπάκι να πάρουν κονσόλα για να παίξουν το sequel που θα βγει εκεί νωρίς.

Είναι εντελώς σαχλαμάρα αυτή η στρατηγική.

Αρχικά, θα παίξει ο άλλος τα Sony games στο PC του, games που βγήκαν πριν δυο-τρία χρόνια και δεν τα είχε παίξει ως τώρα. Γιατί δεν τα είχε παίξει ως τώρα; Ζούσε κάτω από κάποια πέτρα και δεν είχε μάθει ότι το Spider-man, το Ghost of Tsushima και το HZD είναι παιχνιδάρες και ότι άξιζε η αγορά κονσόλας για να παίξουν μόνο και μόνο αυτούς τους τίτλους; Προφανώς και το ήξεραν, απλά δεν τους ενδιέφεραν τόσο σαν τίτλοι ώστε να επενδύσουν σε αγορά κονσόλας για να τους παίξουν. Αντίστοιχα δεν θα τους ενδιαφέρουν τα sequels τους, τα οποία και πάλι θα αρκεστούν στο να περιμένουν δυο-τρία χρόνια για να τα παίξουν στο gaming rig τους.

Κατά δεύτερον, αυτό το δημογραφικό ενδιαφέρει στ' αλήθεια την Sony; Άτομα που θα αγοράσουν κονσόλα για να παίξουν τρία games όλα κι όλα, αφού τα υπόλοιπα θα τα παίζουν στο PC τους; Ναι, προφανώς είναι ένα επιπλέον έσοδο, αλλά είναι αστεία τα νούμερα ώστε να αξίζει να στήσεις ολόκληρη στρατηγική πάνω τους.

27 minutes ago, D.Luffy said:

Πέρα από το animation, σύμφωνα με αυτά που έχουμε δει μέχρι τώρα, εγώ δεν έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στην Bloober. Δείχνουν ότι μάλλον δεν έχουν καταλάβει τι έκανε το Silent Hill 2 τόσο αγαπητό παιχνίδι. Δίνεται μεγάλη έμφαση στο action στοιχείο και στο gore παρά στην ατμόσφαιρα και τον ψυχολογικό τρόμο.

Μοιάζει με τα κλασικά projects του Hollywood όπου παίρνουν ένα επιτυχημένο Ιαπωνικό horror και το μπασταρδεύουν με Δυτικά στοιχεία (όπως ωμή και άμυαλη βία, δράση, φθηνά jump scares) για να το κάνουν πιο "cool" και εύπεπτο ενώ παράλληλα γίνεται επιφανειακό και άψυχο.

Μακάρι το πρόβλημα του SH2 να ήταν μόνο αυτό, ότι δηλαδή θα το μετατρέψουν σε RE4, αντικαθιστώντας την ατμόσφαιρα του ψυχολογικού θρίλερ με ανελέητη δράση.

Τα έχουμε ξαναπεί πριν από λίγο καιρό, το πρόβλημα που θα έχει ο τίτλος κατά την γνώμη μου είναι ότι δεν είναι δυνατόν να αποδοθεί σωστά στον πυρήνα του 23 χρόνια μετά. Ήταν ένας άλλος κόσμος όταν βγήκε ο τίτλος, χωρίς πολύχρωμα κινήματα να ορίζουν αισθητική και ατμόσφαιρα. Και δεν μιλάω για το τεχνικό κομμάτι ή για το gameplay, δεν με νοιάζει αν θα έχει πιστολίδι, αν η κάμερα γίνεται over-the-shoulder ή αν έχει ξανθές ανταύγειες ο James. 

Το πρόβλημα που θα έχει ο τίτλος είναι ότι κατά την γνώμη μου θα μεταλλάξουν το σενάριο και την πλοκή. Δεν μπορούν να δείξουν πράγματα που είχε μέσα ο τίτλος του 2001 εν έτει 2024.

Εύχομαι με όλη μου την καρδιά να κάνω λάθος.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CarbonFibre είπε

Έχεις δίκιο ότι δεν είδα αναλυτικά την είδηση αλλά η άποψή μου δεν αλλάζει ότι κάνουν λάθος να περιμένουν αυτή την εξέλιξη. Εκτός αν έχουν δεδομένα στα χέρια τους τα τελευταία χρόνια που βγάζουν στο pc τα αποκλειστικά τους προς το αντίθετο. Πολύ πιθανό.

Πιστεύω με το να παρέμεναν αποκλειστικά θα είχαν καλύτερα αποτελέσματα στην προσέλκυση pc gamer.

Προσωπικά ήμουν σχεδόν(atari και snes) αποκλειστικά pc gamer μέχρι το 2018 και αγόρασα ps4 pro για να παίξω GOW 2018 επειδή τότε τα αποκλειστικά ήταν αποκλειστικά.

Προσωπική ιστορία προφανώς και μπορεί να μην αντικατοπτρίζει τη γενική εικόνα.

Αυτό που μου λείπει σαν pc gamer είναι υποστήριξη πληκτρολόγιο-ποντίκι στις κονσόλες για όλα τα παιχνίδια.

Αν έχουμε κιάλλους pc gamers εδώ θα ήταν ωραίο να ακούσουμε απόψεις. Τί θα σας έπειθε να αγοράσετε κονσόλα;

Τα αποκλειστικα ξεκαθαρα. Κατα πασα βεβαιοτητα απο περιεργεια θα την αγοραζα ετσι κι αλλιως την κονσολα σε καποια φαση. Δεν σου κρυβω ομως οτι οταν επεσε το 1ο καστρο αυτο που μου περασε απο το μυαλο ηταν οτι θα μπορουσα να εχω μεινει και με το πσ4 προ. Ξαναλεω επειδη μου αρεσει να δοκιμαζω Hardware μαλλον σε καποια φαση θα το ειχα αγορασει, οπως το εχω κανει με το series X, 2 φορες μαλιστα, κατα πασα βεβαιοτητα ωστοσο αποτελω μια πολυ μικρη μειοψηφια. Αυτο που διαπιστωνω απο το δικο μας φορουμ και οχι μονο ειναι οτι πολλοι pc gamers τα περιμενουν πως και πως τα αποκλειστικα της, στο τελος ομως κανουν απλα αυτο. Τα περιμενουν..

Σχεδον Win-win τη βλεπω τη φαση για ολους. Οι μεν pc gamers βολευονται γιατι μεχρι προτινος τα εβλεπαν μονο στις κονσολες, η δε Σονυ ανοιγει νεο κυκλο πωλησεων οταν βλεπει οτι πλεον η δεξαμενη αποστραγγιστηκε και δεν εμεινε κανενας ενδιαφερομενος που να μην εχει ασχοληθει με το εκαστοτε αποκλειστικο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Malthador

Ναι βεβαίως όλα αυτά που ανέφερα άφησαν απ' έξω και το σημαντικό πρόβλημα που λες περί "πολύχρωμων κινημάτων". Προς το παρόν δεν έδειξαν λεπτομέρειες της πλοκής (μάλλον μας το κρατάνε για έκπληξη) οπότε δεν ξέρουμε πως θα το διαχειριστούν.

Να προσθέσω ότι το πρόσωπο της Angela που έδειξαν στο τρέιλερ εχθές είναι τόσο αποκρουστικά κακοφτιαγμένο που νόμισα ότι ήταν glitch. Λες και πρόκειται για χαμηλού budget AA indie. Δεν ξέρω αν είναι σκόπιμα έτσι ή τους παραφούσκωσε στον φούρνο και θα το διορθώσουν...

image.png.8d2dc1aeb69b3bf8442266d958f7b5ff.png

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος περίμενε μεγάλα πράγματα από Bloober Team μετά και το τελευταίο τους παιχνίδι το The Medium?

Λογικά ζήταγαν τα λιγότερα χρήματα, γιαυτό και τους προτίμησε η Konami...

 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και είναι σκόπιμα έτσι για να είναι στο ίδιο μήκος κύματος με την woke ατζέντα. Κατά τα άλλα Bloober Team, άρα σίγουρα προβλήματα με το performance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο store εχει προσφορά μέχρι σημερα στις 19:00 το AC Valhalla compete edition στα 20.99€

Δεν καταλαβαινω που ειναι το αστειο.....

Επεξ/σία από vorlon68
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, D.Luffy said:

@Malthador

Ναι βεβαίως όλα αυτά που ανέφερα άφησαν απ' έξω και το σημαντικό πρόβλημα που λες περί "πολύχρωμων κινημάτων". Προς το παρόν δεν έδειξαν λεπτομέρειες της πλοκής (μάλλον μας το κρατάνε για έκπληξη) οπότε δεν ξέρουμε πως θα το διαχειριστούν.

Να προσθέσω ότι το πρόσωπο της Angela που έδειξαν στο τρέιλερ εχθές είναι τόσο αποκρουστικά κακοφτιαγμένο που νόμισα ότι ήταν glitch. Λες και πρόκειται για χαμηλού budget AA indie. Δεν ξέρω αν είναι σκόπιμα έτσι ή τους παραφούσκωσε στον φούρνο και θα το διορθώσουν...

image.png.8d2dc1aeb69b3bf8442266d958f7b5ff.png

Έβαλε το χεράκι του το γνωστό consulting group. 

Background story:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, D.Luffy είπε

@Malthador

Ναι βεβαίως όλα αυτά που ανέφερα άφησαν απ' έξω και το σημαντικό πρόβλημα που λες περί "πολύχρωμων κινημάτων". Προς το παρόν δεν έδειξαν λεπτομέρειες της πλοκής (μάλλον μας το κρατάνε για έκπληξη) οπότε δεν ξέρουμε πως θα το διαχειριστούν.

Να προσθέσω ότι το πρόσωπο της Angela που έδειξαν στο τρέιλερ εχθές είναι τόσο αποκρουστικά κακοφτιαγμένο που νόμισα ότι ήταν glitch. Λες και πρόκειται για χαμηλού budget AA indie. Δεν ξέρω αν είναι σκόπιμα έτσι ή τους παραφούσκωσε στον φούρνο και θα το διορθώσουν...

image.png.8d2dc1aeb69b3bf8442266d958f7b5ff.png

eqUg9qF.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostiger είπε

Τα αποκλειστικα ξεκαθαρα. Κατα πασα βεβαιοτητα απο περιεργεια θα την αγοραζα ετσι κι αλλιως την κονσολα σε καποια φαση. Δεν σου κρυβω ομως οτι οταν επεσε το 1ο καστρο αυτο που μου περασε απο το μυαλο ηταν οτι θα μπορουσα να εχω μεινει και με το πσ4 προ. Ξαναλεω επειδη μου αρεσει να δοκιμαζω Hardware μαλλον σε καποια φαση θα το ειχα αγορασει, οπως το εχω κανει με το series X, 2 φορες μαλιστα, κατα πασα βεβαιοτητα ωστοσο αποτελω μια πολυ μικρη μειοψηφια. Αυτο που διαπιστωνω απο το δικο μας φορουμ και οχι μονο ειναι οτι πολλοι pc gamers τα περιμενουν πως και πως τα αποκλειστικα της, στο τελος ομως κανουν απλα αυτο. Τα περιμενουν..

Σχεδον Win-win τη βλεπω τη φαση για ολους. Οι μεν pc gamers βολευονται γιατι μεχρι προτινος τα εβλεπαν μονο στις κονσολες, η δε Σονυ ανοιγει νεο κυκλο πωλησεων οταν βλεπει οτι πλεον η δεξαμενη αποστραγγιστηκε και δεν εμεινε κανενας ενδιαφερομενος που να μην εχει ασχοληθει με το εκαστοτε αποκλειστικο..

νομιζω οτι απλα μετρανε το ποσο ζημια τους κανει στην κονσολα η κυκλοφορια στο pc. Οσο βλέπουν οτι δεν χανουν σε πωλησεις στην κονσολα οτι βγαλουν απο τα pc ειναι καθαρο κερδος. Βλεπουμε αλλα παιχνιδια να πουλανε στα 2, αλλα στα 3 αλλα στα 4 χρονια, νομιζω οτι εχει να κανει καθαρα απο το αν συνεχιζουν να πουλανε στο playstation.

Παντως ενας ακομα παραγοντας ειναι οτι αν εισαι διατεθιμενος να περιμενεις 2 και 3 χρονια για να τα παιξεις στο pc, στο ιδιο χρονικο διαστημα και ισως και πιο συντομα, αυτα τα παιχνιδια θα εχουν μπει και στην συνδρομητικη υπηρεσια της sony, αν λεει κατι αυτο. Ιδιως για την στιγμη  που θα λανσαρουν και το  ps plus για τα pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Απλά δεν μπορούν να πουν ξεκάθαρα ότι ο λόγος που καθυστερούν να βγουν τα games στο PC είναι επειδή θέλουν πρώτα να στραγγίξουν όλες τις πωλήσεις στην κονσόλα (όπου δεν μοιράζονται το μερίδιο με κανέναν) και μετά αφού τελειώσουν από εκεί, το βγάζουν και στο PC με το ανάλογο hype για δεύτερο γύρο πωλήσεων. 

Το παραπάνω μου θύμισε μια άλλη εταιρεία που και αυτή ''δυσκολεύεται'' με τις ταυτοχρονες κυκλοφορίες σε κονσολες και pc μεριά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vorlon68 είπε

Στο store εχει προσφορά μέχρι σημερα στις 19:00 το AC Valhalla compete edition στα 20.99€

Δεν καταλαβαινω που ειναι το αστειο.....

Στο store μου το βγάζει full price 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...