Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5/Pro Topic v4


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC ή με smartphones, στον βαθμό του εφικτού, καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, kostiger είπε

Σε κόβω να κοιμηθηκες στη διάρκεια του εν τέλει.. 😂

Καλα πάει αυτή η γενιά από αποκλειστικοτητες..Not..

Να πω την αλήθεια κοιμήθηκα νωρίς αλλά κατά τύχη ξύπνησα κατά της 1:30 και λέω ας δω που είναι και πέτυχα το astrobot που μου φάνηκε ευχάριστο. Χρειάζεται τέτοια παιχνίδια το playstation.

Τα υπόλοιπα που είδα σήμερα δεν μου λένε κάτι. Για το Silent Hill 2 μου έχει ατονήσει το hype να πω την αλήθεια. Δεν ξέρω γιατί.

Τώρα από state of play δεν είχα μεγάλες απαιτήσεις και οι φήμες μας είχαν προϊδεάσει. Εν αναμονή Showcase τον Σεπτέμβρη φαντάζομαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα first party studios τους έχουν κάνει κοιλιά και μάλιστα στην χειρότερη περίοδο ζωής μια κονσόλας. Τη μέση. Τώρα θα έπρεπε να είναι στα καλύτερά τους. 

Προς το παρόν τους έχουν βοηθήσει πολύ οι third party συμφωνίες. Αν σκεφτούμε είχαμε FF7 rebirth, Helldivers, Stellar Blade μέσα στους πρώτους 4 μήνες του έτους. Αυτό δεν δικαιολογεί την απουσία των first party βέβαια. 

 

Κάπου διάβασα ότι η Sony θέλει να πείσει τους Pc gamers να αγοράσουν playstation βγάζοντας τα αποκλειστικά της στο PC. 

Κατά την γνώμη μου αυτό θα έχει το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα. Αν θέλεις να πείσεις περισσότερους pc gamers να αγοράσουν PS5 βάλε υποστήριξη για πληκτρολόγιο-ποντίκι σε όλα τα παιχνίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/5/2024 στις 9:50 ΠΜ, sakatema είπε

Μήπως έχουμε τίποτα αιωνόβιους 🤣 γκειμερς σαν εμένα εδώ να παίζουν warframe?

Το έχω ξεκινήσει πρίν χρόνια, ήμουν εκτός για κάπου 1.5-2 χρόνια, αλλά έκανα log in όποτε θυμόμουν για τα rewards, έχω κάπου 1200 log in days και συνεχίζω, MR 27.

Free to play, δεν χρειάζεται συνδρομή Plus και δεν τελειώνει ποτέ.

Φυσικά για να το συντηρούν οι δημιουργοί του, υπάρχουν κάποιοι που δίνουν πραγματικά χρήματα για platinum.

Η πλειοψηφία, τα βγάζει μέσω trade.

Πραγματικά, είναι το πιο πολυσύνθετο παιχνίδι, απαιτεί πολλές ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

Με τα first party studios τους έχουν κάνει κοιλιά και μάλιστα στην χειρότερη περίοδο ζωής μια κονσόλας. Τη μέση. Τώρα θα έπρεπε να είναι στα καλύτερά τους. 

Προς το παρόν τους έχουν βοηθήσει πολύ οι third party συμφωνίες. Αν σκεφτούμε είχαμε FF7 rebirth, Helldivers, Stellar Blade μέσα στους πρώτους 4 μήνες του έτους. Αυτό δεν δικαιολογεί την απουσία των first party βέβαια. 

 

Κάπου διάβασα ότι η Sony θέλει να πείσει τους Pc gamers να αγοράσουν playstation βγάζοντας τα αποκλειστικά της στο PC. 

Κατά την γνώμη μου αυτό θα έχει το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα. Αν θέλεις να πείσεις περισσότερους pc gamers να αγοράσουν PS5 βάλε υποστήριξη για πληκτρολόγιο-ποντίκι σε όλα τα παιχνίδια. 

Δεν εδωσες τοση πολλη βαση στην ειδηση ενδεχομενως. Το μοντελο που θα ακολουθησουν συμφωνα με τον Χερμεν Χουλστ, ειναι αυτο που ηδη εφαρμοζουν, καθυστερημενη κοινως κυκλοφορια των single player στα pc και ταυτοχρονη των live service ( βλεπε Hellldivers 2).

Mε αυτο τον τροπο εκτιμουν οτι θα προσελκυσουν στην αγορα κονσολας οσους pc gamers επιθυμουν να απολαυσουν απο την 1η μερα τους υψηλου προφιλ 1st party τιτλους. Πολλοι φυσικα θα κανουν υπομονη τα 2 με 4 χρονια που μεσολαβουν συνηθως στις μεχρι τωρα κυκλοφοριες που εχουν βρει το δρομο τους και στους υπολογιστες..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 minutes ago, CarbonFibre said:

Κάπου διάβασα ότι η Sony θέλει να πείσει τους Pc gamers να αγοράσουν playstation βγάζοντας τα αποκλειστικά της στο PC. 

Ο νέος CEO του Playstation υποστηρίζει ότι οι PC gamers θα παίξουν το πρώτο παιχνίδι στο PC και θα ενθουσιαστούν τόσο πολύ που θα μπουν στο τρυπάκι να πάρουν κονσόλα για να παίξουν το sequel που θα βγει εκεί νωρίς.

Γελοίο απλά. Πιστεύω ότι ο μέσος PC gamer δεν έχει κανένα πρόβλημα να περιμένει λίγο παραπάνω. Ειδικά στην περίπτωση που έχει και καλύτερο hardware, ο λόγος να δώσει επιπλέον λεφτά για κονσόλα δεν βγάζει κανένα νόημα απλά για να παίξει μερικά sequels που έτσι κι αλλιώς θα έρθουν και στο PC.

Απλά δεν μπορούν να πουν ξεκάθαρα ότι ο λόγος που καθυστερούν να βγουν τα games στο PC είναι επειδή θέλουν πρώτα να στραγγίξουν όλες τις πωλήσεις στην κονσόλα (όπου δεν μοιράζονται το μερίδιο με κανέναν) και μετά αφού τελειώσουν από εκεί, το βγάζουν και στο PC με το ανάλογο hype για δεύτερο γύρο πωλήσεων. 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έσωσε το show το εκπληκτικό astro...

Silent hill ελπίζω να πάρει delay γιατί με αυτά τα animations και την κίνηση του παίχτη είναι τρελή απογοήτευση 

Συνοπτικά άλλο ένα μετριότατο SoP...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, kostiger είπε

Δεν εδωσες τοση πολλη βαση στην ειδηση ενδεχομενως. Το μοντελο που θα ακολουθησουν συμφωνα με τον Χερμεν Χουλστ, ειναι αυτο που ηδη εφαρμοζουν, καθυστερημενη κοινως κυκλοφορια των single player στα pc και ταυτοχρονη των live service ( βλεπε Hellldivers 2).

Mε αυτο τον τροπο εκτιμουν οτι θα προσελκυσουν στην αγορα κονσολας οσους pc gamers επιθυμουν να απολαυσουν απο την 1η μερα τους υψηλου προφιλ 1st party τιτλους. Πολλοι φυσικα θα κανουν υπομονη τα 2 με 4 χρονια που μεσολαβουν συνηθως στις μεχρι τωρα κυκλοφοριες που εχουν βρει το δρομο τους και στους υπολογιστες..

Έχεις δίκιο ότι δεν είδα αναλυτικά την είδηση αλλά η άποψή μου δεν αλλάζει ότι κάνουν λάθος να περιμένουν αυτή την εξέλιξη. Εκτός αν έχουν δεδομένα στα χέρια τους τα τελευταία χρόνια που βγάζουν στο pc τα αποκλειστικά τους προς το αντίθετο. Πολύ πιθανό.

Πιστεύω με το να παρέμεναν αποκλειστικά θα είχαν καλύτερα αποτελέσματα στην προσέλκυση pc gamer.

Προσωπικά ήμουν σχεδόν(atari και snes) αποκλειστικά pc gamer μέχρι το 2018 και αγόρασα ps4 pro για να παίξω GOW 2018 επειδή τότε τα αποκλειστικά ήταν αποκλειστικά.

Προσωπική ιστορία προφανώς και μπορεί να μην αντικατοπτρίζει τη γενική εικόνα.

Αυτό που μου λείπει σαν pc gamer είναι υποστήριξη πληκτρολόγιο-ποντίκι στις κονσόλες για όλα τα παιχνίδια.

Αν έχουμε κιάλλους pc gamers εδώ θα ήταν ωραίο να ακούσουμε απόψεις. Τί θα σας έπειθε να αγοράσετε κονσόλα;

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

Αν έχουμε κιάλλους pc gamers εδώ θα ήταν ωραίο να ακούσουμε απόψεις. Τί θα σας έπειθε να αγοράσετε κονσόλα;

ps5 δεν υπάρχει λόγος για μένα αφου έρχονται τα παιχνίδια στο pc

Xbox πήρα κυρίως για media player και με την ευκαιρία έπαιξα games που δεν ήταν στο pc όπως, rdr1, red dead revolver, black, gow2,3,judgement, halo 5, fable 2, Dantes inferno και άλλα

Αν έπαιρνα κονσόλα στο μέλλον, ίσως switch 2 για τα 15 first party που αξίζουν

Επεξ/σία από firepc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

 

Αν έχουμε κιάλλους pc gamers εδώ θα ήταν ωραίο να ακούσουμε απόψεις. Τί θα σας έπειθε να αγοράσετε κονσόλα;

Εγω στην γενια του ps4 επαιζα κυριως σε pc και επειδη δεν ειχα ορεξη να φτιαξω καινούριο πηγα σε ps5 μιας και ειχα και ολα  τα προηγούμενα, αλλα για εμενα ηταν ισως απογοήτευση,  2024 να βλεπουμε οριακά 60fps και με θολωμένη την εικονα για να πιασει ειναι πισωγύρισμα  απο αυτο που ειχα .Χωρις να το εχω ψαξει γιατι εχω χασει την επαφη μου με τις καρτες φανταζομαι  Pc με μια μετρια καρτα πρεπει να παιζει καλύτερα απο ps5 . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

Αυτό που μου λείπει σαν pc gamer είναι υποστήριξη πληκτρολόγιο-ποντίκι στις κονσόλες για όλα τα παιχνίδια.

Αυτό. Προσωπικά ήμουν pc gamer απο το 19 μέχρι μέσα 23. Πήγα σε ps5 επειδή ήθελα να παίξω δύο αποκλειστικά της sony που δεν λέει να τα βγάλει στο pc. Συγκεκριμένα το GT7 ως φαν των παιχνιδιών απο παιδί και το tlou2 που ήθελα πολυ να παιξω αφου ειδα την σειρα και επαιξα το original στο ξεχασμενο μου ps3 πριν ενα χρονο. Θέλω να παιξω helldivers και άλλα fps ομως με το controller δεν μπορω να τα ευχαριστηθω (skill issue🫠).

Σιγουρα χανει πολλους πιθανους αγοραστες λογο μη υποστήριξης kb+m.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, AntiCambeR said:

Το έχω ξεκινήσει πρίν χρόνια, ήμουν εκτός για κάπου 1.5-2 χρόνια, αλλά έκανα log in όποτε θυμόμουν για τα rewards, έχω κάπου 1200 log in days και συνεχίζω, MR 27.

Free to play, δεν χρειάζεται συνδρομή Plus και δεν τελειώνει ποτέ.

Φυσικά για να το συντηρούν οι δημιουργοί του, υπάρχουν κάποιοι που δίνουν πραγματικά χρήματα για platinum.

Η πλειοψηφία, τα βγάζει μέσω trade.

Πραγματικά, είναι το πιο πολυσύνθετο παιχνίδι, απαιτεί πολλές ώρες.

 

Το ξεκίνησα πριν 3 μήνες άλλους 2 φίλους, MR 22 τώρα, δυ στο γκειμ, χρόνος υπάρχει 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, alexcas777 said:

Silent hill ελπίζω να πάρει delay γιατί με αυτά τα animations και την κίνηση του παίχτη είναι τρελή απογοήτευση 

Πέρα από το animation, σύμφωνα με αυτά που έχουμε δει μέχρι τώρα, εγώ δεν έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στην Bloober. Δείχνουν ότι μάλλον δεν έχουν καταλάβει τι έκανε το Silent Hill 2 τόσο αγαπητό παιχνίδι. Δίνεται μεγάλη έμφαση στο action στοιχείο και στο gore παρά στην ατμόσφαιρα και τον ψυχολογικό τρόμο.

Μοιάζει με τα κλασικά projects του Hollywood όπου παίρνουν ένα επιτυχημένο Ιαπωνικό horror και το μπασταρδεύουν με Δυτικά στοιχεία (όπως ωμή και άμυαλη βία, δράση, φθηνά jump scares) για να το κάνουν πιο "cool" και εύπεπτο ενώ παράλληλα γίνεται επιφανειακό και άψυχο.

Ήλπιζα ότι το στούντιο θα έμενε πιο πιστό στο original αλλά βλέπω τρελά "combo" με πυροβολισμό-->άγριο ξυλοκόπημα στο κεφάλι-->stomp λες και ο James είναι εκπαιδευμένος επαγγελματίας πρασινοσκούφης και ήρθε να εξολοθρεύσει τους δαίμονες της κόλασης.

Καλύτερα να έβγαζαν ένα πιο απλό remaster το οποίο θα διατηρούσε την αυθεντικότητα του πρωτότυπου παρά το remake που περιμένουμε τώρα.

Πιστεύω ότι μόνο ένα Ιαπωνικό στούντιο θα μπορούσε να αναλάβει το remake γιατί θα καταλάβαινε πολύ καλύτερα την "κουλτούρα" πίσω από το παιχνίδι.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...