Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση) v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, noFEARgr είπε

Απο τα καλυτερα παιχνιδια της χρονιας που βγηκε για μενα το hellblade , ελαχιστα τετοια παιχνιδια , ελπιζω να τα καταφερουν και στο sequel . 

Καταπληκτικό game, με καταπληκτικό combat system, απλά μεγάλο λάθος που δεν βάλανε tutorial. Παρόλα αυτά τότε ήταν το λεγόμενο ΑΑ, τώρα που έχουν "άπειρα" λεφτά από πίσω τους, βρίσκω την διάρκεια αδικαιολόγητη για το δεύτερο μέρος, άμα όντως αληθεύουν αυτά. Θα μπορούσε το game να γίνει ένα dark God of War βάζοντας και λίγο side content με νόημα. Βάλε μαζί και το digital only, με χασαν ήδη. Δεν είναι τυχαίο που το Alan Wake 2 δεν πούλησε καλά, παρόλο που είναι καλο game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, {TDi}Dj2k..infc said:

Καταπληκτικό game, με καταπληκτικό combat system, απλά μεγάλο λάθος που δεν βάλανε tutorial. Παρόλα αυτά τότε ήταν το λεγόμενο ΑΑ, τώρα που έχουν "άπειρα" λεφτά από πίσω τους, βρίσκω την διάρκεια αδικαιολόγητη για το δεύτερο μέρος, άμα όντως αληθεύουν αυτά. Θα μπορούσε το game να γίνει ένα dark God of War βάζοντας και λίγο side content με νόημα. Βάλε μαζί και το digital only, με χασαν ήδη. Δεν είναι τυχαίο που το Alan Wake 2 δεν πούλησε καλά, παρόλο που είναι καλο game.

Το alan wake θα ειχε τουλαχιστον τις διπλασιες πωλησεις αν εβγαινε στο steam . Φανταζομαι γνωριζε η epic τι προκειται να γινει αν το εβαζε μονο στο store της 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

 Η νέα πραγματικότητα είναι συνδρομές και digital only.

καλά και το πρώτο όταν πρωτο βγήκε, digital only ήταν αρχικά.

Aσε που αυτό περί digital only, μόνο τους κατόχους Xbox πρέπει να απασχολεί, που δεν νομίζω να καίγονται τόσο λόγω gamepass.

Δεν βλέπω δηλαδή σε PC μεριά που ούτως ή άλλως είμαστε digital only εδώ και χρόνια, τι ακριβώς πειράζει στο hellblade 2.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Το alan wake θα ειχε τουλαχιστον τις διπλασιες πωλησεις αν εβγαινε στο steam . Φανταζομαι γνωριζε η epic τι προκειται να γινει αν το εβαζε μονο στο store της 

και το πρώτο AW τρεις και κούκος το είχαν παίξει. Είναι παιχνίδι που έχει πολύ συγκεκριμένο κοινό

Οκ, σίγουρα θα έκανε περισσότερες πωλήσεις στο steam αλλά και 1Μ που πούλησε είναι άθλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, just_a_dude said:

Τόσο καλό ρε σεις το Hellblade; Δεν ξέρω ίσως εμένα δεν μου είχε κάτσει καλά. 3 ευρώ έχει τώρα στο steam, το πήρα να δώσω άλλη μια ευκαιρία.

έχει αρκετά puzzles, ίσως γι αυτό να μην σε τράβηξε. Δεν είναι απαραίτητο να συμβαδίζεις πάντα με την κοινή γνώμη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Το alan wake θα ειχε τουλαχιστον τις διπλασιες πωλησεις αν εβγαινε στο steam . Φανταζομαι γνωριζε η epic τι προκειται να γινει αν το εβαζε μονο στο store της 

Και τουλάχιστον τις τριπλάσιες άμα έβγαινε retail στις consoles. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τον λόγο.

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Τόσο καλό ρε σεις το Hellblade; Δεν ξέρω ίσως εμένα δεν μου είχε κάτσει καλά. 3 ευρώ έχει τώρα στο steam, το πήρα να δώσω άλλη μια ευκαιρία.

Χρειάζονται τρία βασικά πράγματα για το Hellblade imho. Πρώτον ακουστικά γιατί έχει true binaural audio. Δεύτερον καλά αγγλικά, γιατί με τα subs χάνεις πολλά όταν σου μιλάνε πολλές φωνές μαζί και τρίτον πρέπει να δεις τα move sets που δεν λέγονται πουθενά in-game.

Επίσης θα πρότεινα αφού τα δεις, στο πρώτο encounter που έχει δυο εχθρούς, απλά μην σκοτώσεις τον δεύτερο και κανε reload ώστε να train μέχρι να νιώσεις λίγο το combat και τα combos. Αφού μάθεις λίγο το game μεταμορφώνεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Τόσο καλό ρε σεις το Hellblade; Δεν ξέρω ίσως εμένα δεν μου είχε κάτσει καλά. 3 ευρώ έχει τώρα στο steam, το πήρα να δώσω άλλη μια ευκαιρία.

Μπα, overrated(καλό όμως)παιχνίδι είναι που κερδίζει πόντους επειδή ήταν τότε ΑΑ μικρότερη παραγωγή με ενδιαφέρον κεντρικό χαρακτήρα και ψύχωση αυτού  ,στα όρια όμως του ΑΑ tech demo για την εποχή του σαν παιχνίδι συνολικά.

Εκεί δηλαδή που όλοι συμφωνούν ότι οπτικά, ηχητικά και σε χαρακτήρα/voice acting το παιχνίδι είναι πολύ ωραίο, χάνει στο gameplay κομμάτι, της μάχης, των γρίφων και του walking simulator. Δεν έχει κάν chapter select, ούτε μπορείς να κάνεις skip τα cutscenes. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, Fulgore said:

Μπα, overrated(καλό όμως)παιχνίδι είναι που κερδίζει πόντους επειδή ήταν τότε ΑΑ μικρότερη παραγωγή με ενδιαφέρον κεντρικό χαρακτήρα και ψύχωση αυτού  ,στα όρια όμως του ΑΑ tech demo για την εποχή του σαν παιχνίδι συνολικά.

Εκεί δηλαδή που όλοι συμφωνούν ότι οπτικά, ηχητικά και σε χαρακτήρα/voice acting το παιχνίδι είναι πολύ ωραίο, χάνει στο gameplay κομμάτι, της μάχης, των γρίφων και του walking simulator. Δεν έχει κάν chapter select, ούτε μπορείς να κάνεις skip τα cutscenes. 

 

Προφανως μιλας για δευτερο playthrough γιατι δεν θα ειχε κανενα νοημα να επαιζε καποιος το συγκεκριμενο και να εκανε skip τα cutscenes. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, noFEARgr είπε

Προφανως μιλας για δευτερο playthrough γιατι δεν θα ειχε κανενα νοημα να επαιζε καποιος το συγκεκριμενο και να εκανε skip τα cutscenes. 

Ναι για 2ρο playthrough μιλάω, όπως και για το chapter select.

Ούτως ή άλλως το μόνο replay value του παιχνιδιού, είναι όποιος θέλει να βρεί όλα τα lorestones, τα οποία πρέπει να τα μαζέψει όλα από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα που το έβαλα θυμήθηκα γιατί δεν μου άρεσε την πρώτη φορά. Η Senua είναι ολόιδια με μια τύπισσα από παλιά που με είχε παρατήσει και πάθαινα PTSD :P

Πάντως τώρα που τα Αγγλικά μου είναι καλύτερα σε σχέση με όταν το είχα πρωτοπαίξει, όντως καταλαβαίνω πολύ περισσότερα γιατί οι υπότιτλοι στις δεύτερες φωνές πολλές φορές δεν εμφανίζονται.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, just_a_dude said:

Τώρα που το έβαλα θυμήθηκα γιατί δεν μου άρεσε την πρώτη φορά. Η Senua είναι ολόιδια με μια τύπισσα από παλιά που με είχε παρατήσει και πάθαινα PTSD :P

Πάντως τώρα που τα Αγγλικά μου είναι καλύτερα σε σχέση με όταν το είχα πρωτοπαίξει, όντως καταλαβαίνω πολύ περισσότερα γιατί οι υπότιτλοι στις δεύτερες φωνές πολλές φορές δεν εμφανίζονται.

Ειτε εμφανιζονται αλλα με διαφορετικες λεξεις . Επίτηδες το εχουν κανει ετσι . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό οπτικά και ηχητικά αλλά σαν παιχνίδι δεν έχει τίποτα. Αυτό με τα ψυχιατρικά κλπ που αναφέρει και στο παιχνίδι για μένα είναι μαρκετίστικο τρικ. Κάλλιστα θα μπορούσε να είναι ένα πολύ καλό short film και όχι παιχνίδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...