Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση) v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Ε το ότι έχει τόσο appeal όμως δείχνει ότι κάτι έχουν κάνει σωστά. Και δεν είναι μόνο αυτό. Έχει πολύ βάθος το game στο rpg κομμάτι. Φαίνεται ότι το studio έριξε δουλειά.

Μα δε διαφώνησα κάπου σε αυτό , το είπα άλλωστε ότι αυτό που θέλει να πετύχει (δεν έχω παίξει πολύ γιατί δε με τραβάει όποτε δεν το ξέρω) μπορεί να είναι το καλύτερο στο είδος του … το κομμάτι gameplay έθιξα μόνο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε αυτό θέλω να πω. Ότι δεν υπάρχει μόνο ένα είδος gameplay που θεωρείται καλό ή που μπορεί να κάνει καλό ένα game. Ναι είναι λίγο περίεργο σαν gameplay αλλά αυτή είναι και η επιτυχία του. Ότι παρόλο που είναι κάπως, ας πούμε, αντισυμβατικό, έχει τόσο επιτυχία. Και σε αυτό σίγουρα μετράει και το studio. Μπορεί άλλα 10 studios να επιχειρήσουν να φτιάξουν game με βάση αυτό το gameplay και στην τελική να βγει πατάτα.

Και για να πω και την δικιά μου γνώμη για το GOTY, θα έλεγα το Hogwarts. Είναι το μόνο game που έπαιξα φέτος που περιμένω πως και πως να βρω χρόνο να κάτσω να παίξω. Σίγουρα έχει και τα αρνητικά του, και δεν πιστεύω να βγει, απλά λέω.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Ε αυτό θέλω να πω. Ότι δεν υπάρχει μόνο ένα είδος gameplay που θεωρείται καλό ή που μπορεί να κάνει καλό ένα game. Ναι είναι λίγο περίεργο σαν gameplay αλλά αυτή είναι και η επιτυχία του. Ότι παρόλο που είναι κάπως, ας πούμε, αντισυμβατικό, έχει τόσο επιτυχία. Και σε αυτό σίγουρα μετράει και το studio. Μπορεί άλλα 10 studios να επιχειρήσουν να φτιάξουν game με βάση αυτό το gameplay και στην τελική να βγει πατάτα.

Και για να πω και την δικιά μου γνώμη για το GOTY, θα έλεγα το Hogwarts. Είναι το μόνο game που έπαιξα φέτος που περιμένω πως και πως να βρω χρόνο να κάτσω να παίξω. Σίγουρα έχει και τα αρνητικά του, και δεν πιστεύω να βγει, απλά λέω.

Εγώ από την άλλη πιστεύω ότι το κάνανε με αυτό τον τρόπο γιατί ήταν η πιο εύκολη λύση … φαντάσου ένα παιχνίδι με αυτό το βάθος και τις επιλογές σε fps σαν τα fallout … ίσως θα ήταν ανέφικτο να το φτιαξουν … 

και για εμένα το hogwarts μακράν το καλύτερο game της χρονιάς μαζί με το Zelda … 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 07/11/2023 at 10:59, just_a_dude said:

Το πρόβλημα στα online δεν είναι το game αυτό καθαυτό, αλλά οι παίκτες. Μπήκα μια φορά, λέω να δοκιμάσω Warzone και άκουγα τυπάδες να φωνάζουν στα Ρώσικα στα μικρόφωνα. Ήταν σαν να έπαιζα με τον Πριγκόζιν :P Στο 5 λεπτο έφαγε uninstall.

Μια χαρά παίζεις και με Ρώσους (κ.α) αρκεί να "νιώθουν" σαν συμπαίκτες. Πήρα 2 νίκες με ραντομ Κρουασανοφαγους Γάλλους που ανταλλάξαμε ένα δύο thank you (revive) μόνο. Μετά από μερικά ματς και με Γερμανούς που δεν μίλησαν καν Αγγλικά.

Πιθανότερο με Έλληνες συμπατριώτες να καταλήξεις να τσακωθείς παρά με ξένους πάντως.

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, Despotas said:

Καλά θα πάει αυτό αν κρίνω από το Gotham Knights και Suicide Squad.

Επεξ/σία από grevoil
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

Εγώ από την άλλη πιστεύω ότι το κάνανε με αυτό τον τρόπο γιατί ήταν η πιο εύκολη λύση … φαντάσου ένα παιχνίδι με αυτό το βάθος και τις επιλογές σε fps σαν τα fallout … ίσως θα ήταν ανέφικτο να το φτιαξουν …

Δεν ήταν η εύκολη λύση, ήταν η λογική λύση, καθώς ειδικεύονται σε αυτό το genre.

Τέλος κάτι που έχει ειπωθεί αμέτρητες πια φορες, είναι ότι δικαίωμα σου τι σου αρέσει, κανένας δεν φέρνει αντίρρηση. Aλλο δεν μου άρεσε και άλλο είναι μάπα. Ποιοτικά το game είναι στον Θεό, αναξαρτήτως γούστου.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, {TDi}Dj2k..infc said:

Τέλος κάτι που έχει ειπωθεί αμέτρητες πια φορες, είναι ότι δικαίωμα σου τι σου αρέσει, κανένας δεν φέρνει αντίρρηση. Aλλο δεν μου άρεσε και άλλο είναι μάπα. Ποιοτικά το game είναι στον Θεό, αναξαρτήτως γούστου.

Συμφωνώ 100%. 

Προφανώς και υπάρχουν μάπα games, αν κάτι όμως είναι καλό ή κακό, φαίνεται πολύ γρήγορα από την γενικότερη αποδοχή του κόσμου.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σας πω σε ποιο game έχω τις περισσότερες ώρες (σχεδόν 2500) θα πεθάνετε στα γέλια. Euro Truck Simulator 2 :P Μου αρέσει η πολύ η φάση. Είναι εντελώς υποκειμενικό τι αρέσει στον καθένα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Δεν ήταν η εύκολη λύση, ήταν η λογική λύση, καθώς ειδικεύονται σε αυτό το genre.

Τέλος κάτι που έχει ειπωθεί αμέτρητες πια φορες, είναι ότι δικαίωμα σου τι σου αρέσει, κανένας δεν φέρνει αντίρρηση. Aλλο δεν μου άρεσε και άλλο είναι μάπα. Ποιοτικά το game είναι στον Θεό, αναξαρτήτως γούστου.

Μα δεν είπα ότι είναι «μάπα» το παιχνίδι σαν σύνολο .. το παιχνίδι μπορεί να είναι αριστούργημα … ξεκάθαρα είπα για το gameplay του … ούτε τα rpg στοιχεία του, ούτε το εικαστικό του, ούτε τις επιλογές και το βάθος στις αποφάσεις που έχει … εγώ μαζί σου σε αυτά είναι 10 σκαλιά μπροστά … στο gameplay όμως είναι μάπα ρε αδερφέ, το άσπρο μαύρο δε γίνεται … αν σου αρέσει να τσιλαρεις και να πετάς ζαριά κομπλέ κάτι άλλο δεν έχει να προσφέρει … δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς με αυτά που λέω 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχεις Μπερδεψει κάπως,  για ποια ζάρια μιλάς στο gameplay ; 

Το gameplay  του ειναι πιο κοντά σε sandbox γιατί έχει κυριολεκτικά εκατοντάδες τρόπους προσέγγισης.  Σε σημείο που να γίνεται broken  σε κάποια σημεία γιατί η Ai (ο developer  που το προγραμματίσε ) δεν το είχε φανταστεί αλλά ο παίχτης το έχει.  

Με τόσα spell  και διαφορετικούς τροπους να προσεγγίσεις μια μάχη θα ήταν αδύνατο να έχει κάτι άλλο πέρα από turn based 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, Tambas91 said:

Μα δεν είπα ότι είναι «μάπα» το παιχνίδι σαν σύνολο .. το παιχνίδι μπορεί να είναι αριστούργημα … ξεκάθαρα είπα για το gameplay του … ούτε τα rpg στοιχεία του, ούτε το εικαστικό του, ούτε τις επιλογές και το βάθος στις αποφάσεις που έχει … εγώ μαζί σου σε αυτά είναι 10 σκαλιά μπροστά … στο gameplay όμως είναι μάπα ρε αδερφέ, το άσπρο μαύρο δε γίνεται … αν σου αρέσει να τσιλαρεις και να πετάς ζαριά κομπλέ κάτι άλλο δεν έχει να προσφέρει … δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς με αυτά που λέω 

Το gameplay του BG3 βασίζεται στο Dungeons & Dragons (5η έκδοση συγκεκριμένα). Γι αυτό έχει σχέση με ζάρια, επειδή έτσι παιζόντουσαν τα κλασικά tabletop RPG's. Πάντα υπήρχε ο παράγοντας της τύχης μαζί με την στρατηγική.

Τώρα όσο αναφορά το D&D, το οποίο είναι active από τη δεκαετία του 70... το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι "μάπα" το gameplay επειδή έχει ζαριές.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Αν σας πω σε ποιο game έχω τις περισσότερες ώρες (σχεδόν 2500) θα πεθάνετε στα γέλια. Euro Truck Simulator 2 :P Μου αρέσει η πολύ η φάση. Είναι εντελώς υποκειμενικό τι αρέσει στον καθένα.

640 στο binding of isaac :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, noFEARgr said:

Τα έχεις Μπερδεψει κάπως,  για ποια ζάρια μιλάς στο gameplay ; 

Το gameplay  του ειναι πιο κοντά σε sandbox γιατί έχει κυριολεκτικά εκατοντάδες τρόπους προσέγγισης.  Σε σημείο που να γίνεται broken  σε κάποια σημεία γιατί η Ai (ο developer  που το προγραμματίσε ) δεν το είχε φανταστεί αλλά ο παίχτης το έχει.  

Με τόσα spell  και διαφορετικούς τροπους να προσεγγίσεις μια μάχη θα ήταν αδύνατο να έχει κάτι άλλο πέρα από turn based 

για οσους προλαβαν το Icewind Dale 2, το οποιο ειναι ενας προγονος του BG3, μπορούσες να παίξεις και χωρις Turn Based, αλλα ήταν απλα ακατόρθωτο. 

 

Μονο turn based θα μπορουσε να ειναι ενα παιχνιδι επιπεδου BG3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...