Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση) v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, xavier said:

μικρες αλλαγες? ειναι αλλο genre εντελως.

Είναι ακριβώς το ίδιο genre, με διαφορετικό subgenre. Και ούτε καν και τόσο διαφορετικό subgenre. Γιατί μπορεί εμφανισιακά τα παλιά να φαινόντουσαν σαν real time αλλά εσωτερικά τρέχαν σαν phase based. Γι αυτό και μπορούσες να κινηθείς ελεύθερα αλλά αν έβαζες να κάνεις κάποιο action έπρεπε να περιμένεις τη σειρά σου.

Με εξαίρεση λοιπόν το ελαφρώς διαφορετικό combat (ελαφρώς γιατί αυτά τα πράγματα είναι συγκριτικά σε σύγκριση με το τι αλλαγές θα μπορούσαν να υπάρχουν) τι άλλο θα μπορούσε να δικαιολογήσει τον όρο reboot?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλα διαφωνουμε για το gameplay και δεν εχει νοημα να το κουραζουμε.

η ιστορια του παιχνιδιου ειναι επισης εντελως ασχετη με τα 2 πρωτα παιχνιδια και χρονολογικα και θεματικα.

γενικα δεν υπαρχει τιποτα που να τα συνδεει με τα αρχικα παιχνιδια εκτος του setting  και του ονοματος.

αν εξαιρεσεις το ονομα, θα μπορουσες να πεις το ιδιο για τα απειρα παιχνιδια που βασιζονται στο συμπαν των forgotten realms.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, xavier said:

καλα διαφωνουμε για το gameplay και δεν εχει νοημα να το κουραζουμε.

η ιστορια του παιχνιδιου ειναι επισης εντελως ασχετη με τα 2 πρωτα παιχνιδια και χρονολογικα και θεματικα.

γενικα δεν υπαρχει τιποτα που να τα συνδεει με τα αρχικα παιχνιδια εκτος του setting  και του ονοματος.

αν εξαιρεσεις το ονομα, θα μπορουσες να πεις το ιδιο για τα απειρα παιχνιδια που βασιζονται στο συμπαν των forgotten realms.

 

 

Σοβαρή ερώτηση. Το έχεις τερματίσει το παιχνίδι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι λιγο στο ξεκινημα επαιξα, δε ξερω αν με τραβαει να το συνεχισω. Γυρνανε 120 χρονια πισω στο χρονο και συνεχιζουν την ιστορια  με καποιον τροπο απο εκει που την αφησαν στο 2?

αν ναι παω πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και το The Old Republic είναι πόσα χρόνια μετά τα KOTOR με την εγγονή της Bastilla και διαφορετικό τελείως στυλ παιχνιδιού (real time και ΜΜΟ), αλλά πάλι είναι sequel και όχι reboot...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, xavier said:

οχι λιγο στο ξεκινημα επαιξα, δε ξερω αν με τραβαει να το συνεχισω. Γυρνανε 120 χρονια πισω στο χρονο και συνεχιζουν την ιστορια  με καποιον τροπο απο εκει που την αφησαν στο 2?

αν ναι παω πασο.

A οκ, οπότε υποθέτω για εσένα το icewind dale 2 ήταν reboot του 1, όλα τα Might and Magic ήταν reboots των προηγουμένων κ.ο.κ

Reboots αναφέρονται τα games που ξεκινάνανε ξανά από την αρχή όπως φαίνεται από το πρώτο συνθετικό re και το δεύτερο boot. Ένα καλο παράδειγμα reboot είναι τα καινούρια tomb raider.

Αλλά δεν νομίζω ότι έχει νόημα να το συνεχίζω εφ'όσον έχεις βγάλει συμπέρασμα για το theme του παιχνιδιού κοιτάζοντας ξέρω γω το opening cinematic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και sequel σημαινει οτι συνεχιζει πανω στο προηγουμενο παιχνιδι, ειτε στο gameplay ειτε στην ιστορια. Οπως εξηγησα πριν, εδω δεν ισχυει τιποτα απο τα 2.

τεσπα, ο καθενας εχει την αποψη του, δε χρειαζεται να συμφωνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, xavier said:

και sequel σημαινει οτι συνεχιζει πανω στο προηγουμενο παιχνιδι, ειτε στο gameplay ειτε στην ιστορια. Οπως εξηγησα πριν, εδω δεν ισχυει τιποτα απο τα 2.

τεσπα, ο καθενας εχει την αποψη του, δε χρειαζεται να συμφωνουμε.

Μα δεν ξέρεις την ιστορία και έχεις βγάλει συμπέρασμα για την ιστορία. Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις αυτό, τι να σου πω.

Από περιέργεια, για σένα το Fallout 3 είναι reboot?

Επεξ/σία από Aruil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, xavier είπε

και sequel σημαινει οτι συνεχιζει πανω στο προηγουμενο παιχνιδι, ειτε στο gameplay ειτε στην ιστορια. Οπως εξηγησα πριν, εδω δεν ισχυει τιποτα απο τα 2.

τεσπα, ο καθενας εχει την αποψη του, δε χρειαζεται να συμφωνουμε.

Μισό λίγο... Στο θέμα gameplay, ε είναι 20 χρόνια μετά, σε άλλη μηχανή παιχνιδιού και DnD5e αντί για 2e, οπότε προφανώς θα υπάρχουν διαφορές και ΟΚ, μπορεί να μην σ'αρέσουν, δεκτό αυτό.

Όμως σαν ιστορία σαφέστατα είναι sequel (όποιος έχει φτάσει Act2/3 ξέρει, δεν μπορώ να γράψω περισσότερα χωρίς spoiler), οπότε αντικειμενικά είναι sequel, δεν είναι θέμα άποψης. Άποψη είναι αν το θεωρείς αποτυχημένο σαν sequel πχ ή ξέρω γω ότι η σύνδεση με τα παλιά δεν είναι τόσο ισχυρή ή ρηχή κ.ό.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Aruil είπε

Μα δεν ξέρεις την ιστορία και έχεις βγάλει συμπέρασμα για την ιστορία. Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις αυτό, τι να σου πω.

Από περιέργεια, για σένα το Fallout 3 είναι reboot?

δεν εχω παιξει τα 2 πρωτα fallout.  αλλα απο την εικονα που εχω θα ελεγα ναι. δεν απευθυνεται σε παικτες που εχουν ασχοληθει με τα πρωτα παιχνιδια.  σου εφερα το παραδειγμα του god of war.

Spoiler

ελπιζω να μην αναφερεσαι στο μινσκ και στη τζαχιρα.

αν οχι, τοτε οκ . δεχομαι αυτο που λες, προφανως εχεις ασχοληθει παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το ότι είναι sequel δε σημαίνει ότι δεν είναι και reboot.🤣 Και λογικό μετά από 20 χρόνια κάτι να θεωρείται και reboot και μόνο από πλευράς τεχνικού τομέα και μετάβασης από την infinity engine. Αλλά από τη στιγμή μου συνεχίζει χρονολογικά μετά τα γεγονότα του δεύτερου game, ενώ κρατάει και αρκετούς από τους χαρακτήρες, τις περιοχές και το lore γιατί να μην θεωρηθεί sequel? Μόνο και μόνο επειδή το gameplay είναι πιο κοντά στα DOS?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, xavier said:

δεν εχω παιξει τα 2 πρωτα fallout.  αλλα απο την εικονα που εχω θα ελεγα ναι. δεν απευθυνεται σε παικτες που εχουν ασχοληθει με τα πρωτα παιχνιδια.  σου εφερα το παραδειγμα του god of war.

  Reveal hidden contents

ελπιζω να μην αναφερεσαι στο μινσκ και στη τζαχιρα.

αν οχι, τοτε οκ . δεχομαι αυτο που λες, προφανως εχεις ασχοληθει παραπανω.

Όχι δεν αναφέρομαι σε αυτούς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.techpowerup.com/312737/the-lord-of-the-rings-return-to-moria-gets-october-24th-release-date

Πόσο δύσκολο είναι να βγάλουν ένα σωστό LOTR game; Πραγματικά. Έχω βγάλει άσπρο μούσι απ' το Return of the King περιμένοντας.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...