Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση) v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Λάθος σύγκριση και συμπέρασμα βγάζεις συμφορουμίτη

image.png.125cd92e9b81c9bbae6b869192b7abc2.png

image.png.ec69e5c21376f8cf680f8fd815aa897a.png

 

Μα κρίνουμε το πλήρες παιχνίδι για αυτό αν δεις ανέφερα ότι το XV αξίζει να παιχτεί μαζί με τα 4DLC του που το 7.9 το κάνει 8.5 και δικαίως για μένα μιας και δενει όπως πρέπει η ιστορία. Το XVI δείχνει λίγο πιο κάτω γιατί τα DLC του δεν φαίνονται τόσο καλά όσο στο XV από τα ratings κυρίως δεν διάβασα κριτικές γιατί θέλω να το παίξω χωρίς να φάω καποιο spoiler. Θέλω να πω ότι δεν είναι πολύ χειρότερο όπως έγραψες στο ποστ που έκανα quote για όσους δεν το έχουν παίξει ίσα ίσα γίνεται καλύτερο του μαζί με το πακέτο των dlc στη royal έκδοση. 

Μόλις τώρα, nikos5800 είπε

Δεν υπάρχει καν σύγκριση,το 16 είναι πολύ καλύτερο σαν παιχνίδι,είναι πολύ πιο επικό,εξαιρετικό story με πολύ καλύτερους χαρακτήρες και άπιαστη μουσική,αν το 15 είχε καλη μουσική τότε δεν ξέρω πως μπορεί να χαρακτηριστεί η μουσική του 16👍

Δεν το έχω παίξει το 16 τωρα που θα έρθει pc θα το βάλω στο πρόγραμμα απλά πριν 6 χρόνια ειχα λιώσει το 15 και μου άρεσε πολύ και ήταν επικό και συγκινητικό όπως έκλεισε. Για να λέτε ότι το 16 είναι καλύτερο θα είναι απλά έκρινα για την ώρα καθαρά από τα ratings της complete του xv και της απλής του XVI. Ο Fulgore είχε παίξει την βασική έκδοση του 15 και καταλαβαινω για πιο λόγο το κράζει και το θεωρεί κατώτερο του 16 το θέμα είναι όμως ότι μαζί ήρθαν και 4DLC για κάθε βασικό χαρακτήρα και το μεγάλο villain τα οποία ως σύνολο και συνδετικό κρίκο του βασικού παιχνιδιού το κάνουν μια πολύ δυνατή εμπειρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, optimus prime είπε

Όσο επαιξα το 16,όσο το προχώρησα δλδ μου άρεσε και εμένα πιο πολύ από το XV.

Πάει παρέα με τα 4dlc το βασικό παιχνίδι έχει κενά εκεί έχασε αρκετό κόσμο το κάλυψαν αργοτερα όμως με τα dlc. Το 16 θα τρέχει όπως φαίνεται άψογα έχει dlss fg οπότε δεν υπάρχει λόγος να μην τρέχει όπως πρέπει θεωρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Arkin said:

Πάει παρέα με τα 4dlc το βασικό παιχνίδι έχει κενά εκεί έχασε αρκετό κόσμο το κάλυψαν αργοτερα όμως με τα dlc. Το 16 θα τρέχει όπως φαίνεται άψογα έχει dlss fg οπότε δεν υπάρχει λόγος να μην τρέχει όπως πρέπει θεωρώ. 

Eιναι λίγο βαρύ αλλά ναι θα το σώσουμε με upscaling.

Είμαι διακοπές τώρα δεν μπορώ να δοκιμάσω το demo να δω εάν έχει stutter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Eιναι λίγο βαρύ αλλά ναι θα το σώσουμε με upscaling.

Είμαι διακοπές τώρα δεν μπορώ να δοκιμάσω το demo να δω εάν έχει stutter.

Θα το τσεκάρω αργότερα αν προλάβω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ο Fulgore είχε παίξει την βασική έκδοση του 15 και καταλαβαινω για πιο λόγο το κράζει και το θεωρεί κατώτερο του 16 

Τα έχω παίξει τα dlc του 15.

Ανέφερα την βασική έκδοση του 15, γιατί δεν έχω παίξει τα dlc του 16 και δεν έχει νόημα να συγκρίνω το 15 με τα dlc με το 16 χωρίς.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα ποσο τραγικοι ειναι στο FF XVI? Κλασικη square enix να μου πειτε. Δεν εχει καθολου Ultrawide support. Ουτε cutscene ουτε στο gameplay. Χειροτερη απο from ειναι. Θα βγει fix μολις βγει το παιχνιδι επισημα αλλα ελεος πια με τους αμπαλους. Απο εκει και περα δεν λειπουν stutters ακομα και στα cutscenes αν και εκανε shader compile στην αρχη. Αμπαλοι μια ζωη εκει στη square enix ανεκαθεν οι εξωτερικοι devs εκαναν τη δουλεια που επρεπε να κανουν αυτοι. 

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png

 

Και ενταξει δεν παιζονται. Κανουν κανονικα rendering την UW αναλυση απο πισω παρολο που εχει μαυρες μπαρες. Μοναδικοι. 

 

Και το FF7 Remake δεν υποστηριζει αλλα στρωνει με fix

5pvjcpyt0mkc1.jpeg

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι ολα για  "κινηματογραφικη αισθηση" νουμπιδια δε καταλαβαινετε απο οραμα και direction ολο γκρινιαζετε :P To 7 part 2 τι εγινε ρε παιδια τοσο δυσκολο ειναι η θα το πληρωσουμε παλι χρυσο ?

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα καλά έναν χρόνο τώρα τι έκαναν optimize?

Εχει ενα κάρο cutscenes και θα πρέπει να τρώμε το 30αρι στην μάπα συνέχεια?

Εγώ θεωρώ απαρεδεκτους όσους devs δεν δίνουν ultrawide και στα δύο format.

Stutter κάνει όταν αλλάζει από gameplay σε cutscene η και όταν έχεις εσύ το control?

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Μα καλά έναν χρόνο τώρα τι έκαναν optimize?

Εχει ενα κάρο cutscenes και θα πρέπει να τρώμε το 30αρι στην μάπα συνέχεια?

Εγώ θεωρώ απαρεδεκτους όσους devs δεν δίνουν ultrawide και στα δύο format.

Άστα να πάνε είναι. 30fps με stuttering τα cutscenes. Παντού 16:9 ενώ υπάρχει η εικόνα από κάτω τρέχει στην ulltrawide ζορίζει την κάρτα και έχουν μαύρες μπάρες. Δεν το περίμενα όταν το ff xv ήταν σε πολύ καλύτερη μοίρα όταν βγήκε. Θα βγουν fix για όλα και για τα cutscenes αλλά απογοήτευση η Square Enix για ακομα μία φορά σε αυτά που πρέπει να προσέξει στο PC. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Arkin said:

Άστα να πάνε είναι. 30fps με stuttering τα cutscenes. Παντού 16:9 ενώ υπάρχει η εικόνα από κάτω τρέχει στην ulltrawide ζορίζει την κάρτα και έχουν μαύρες μπάρες. Δεν το περίμενα όταν το ff xv ήταν σε πολύ καλύτερη μοίρα όταν βγήκε. Θα βγουν fix για όλα και για τα cutscenes αλλά απογοήτευση η Square Enix για ακομα μία φορά σε αυτά που πρέπει να προσέξει στο PC. 

Μπαγκαρισμενο πρέπει να είναι το demo η υπάρχει κάποιο conflict με τον driver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Μπαγκαρισμενο πρέπει να είναι το demo η υπάρχει κάποιο conflict με τον driver.

Για το stutter λες έτσι? Γιατί υπάρχει παντού ενώ τρέχει κομπλέ όταν δουλεύει σωστά το παιχνίδι 99% η κάρτα. Αλλά τρελά spikes κάθε λίγο. Μακάρι να θέλει driver γιατί δεν παίζεται έτσι όπως είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Arkin said:

Για το stutter λες έτσι? Γιατί υπάρχει παντού ενώ τρέχει κομπλέ όταν δουλεύει σωστά το παιχνίδι 99% η κάρτα. Αλλά τρελά spikes κάθε λίγο. Μακάρι να θέλει driver γιατί δεν παίζεται έτσι όπως είναι. 

Νμζ επειδή τρέχει κανονικά την ανάλυση ενώ σου έχει μαύρες μπάρες πρέπει να είναι η αιτία που έχεις stutter.

Σου κάνει και οταν έχεις τον έλεγχο του Clive?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...