Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση) v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, GreekMonkey είπε

Εμένα μαρεσει να βλέπω τις παιγμενες ώρες. Παλιότερα περνούσα ώρα και στην βιβλιοθήκη. Έχει ωραίο gui το steam το άτιμο.

Ειδικα αν βαλεις και κινουμενες εικονες σε καποια παιχνιδια εκει να δεις. Κοσμημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, GreekMonkey είπε

For Honor ή Dragon Dogma 1; Και τα δύο τα έχω βρει στα 5 ευρώ

ή κάποιο από τα 150 παιχνίδια που έχω στην βιβλιοθήκη; :D

Ξεκίνησα το Sleeping Dogs εχθές και μπορώ να πω πως μου άρεσε. Αλλά να θέλω να πάω ήδη σε άλλο παιχνίδι, δεν μπορώ να δεσμευτώ, απφφφ 

For Honor είναι κυρίως PvP ενάντια σε άλλους ή σε ΑΙ αν προτιμάς. Το Dragon's Dogma είναι ωραίο single player action RPG.

Το Sleeping Dogs είναι από τα αγαπημένα μου παιχνίδια. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, GreekMonkey said:

Ξεκίνησα το Sleeping Dogs εχθές και μπορώ να πω πως μου άρεσε.

Αν σου άρεσε το Sleeping Dogs, δες οποιοδήποτε από τα Yakuza. Ξύλο στο Χονγκ Κονγκ με τον Κινγκ Κονγκ ενώ παίζατε πινγκ πονγκ μέχρι που χτύπησε το γκονγκ.

  • Haha 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Tobajara είπε

Ξύλο στο Χονγκ Κονγκ με τον Κινγκ Κονγκ ενώ παίζατε πινγκ πονγκ μέχρι που χτύπησε το γκονγκ.

Spoilers: Αυτά δεν γίνονται, αλλά δεν θα μου έκανε εντύπωση αν γινόντουσαν. :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, GreekMonkey είπε

For Honor ή Dragon Dogma 1; Και τα δύο τα έχω βρει στα 5 ευρώ

ή κάποιο από τα 150 παιχνίδια που έχω στην βιβλιοθήκη; :D

Ξεκίνησα το Sleeping Dogs εχθές και μπορώ να πω πως μου άρεσε. Αλλά να θέλω να πάω ήδη σε άλλο παιχνίδι, δεν μπορώ να δεσμευτώ, απφφφ 

Και τα 3 είναι εντελώς διαφορετικά παιχνίδια.🤣 

Είχα την εντύπωση ότι το for honor είχε γίνει κάποια στιγμή f2p, οπότε δε ξέρω τι ακριβώς παίρνεις με τα 5 euros (περισσότερους champions / single campaign story κλπ?). Όπως και να έχει κλασικά μετά από τόσα χρόνια πιστεύω θα έχει μια μκρή niche playerbase όπως συμβαίνει πάντα σε τέτοιου είδους games και θα πέφτει το ξύλο της αρκούδας στους νιούφηδες.🤣

Για το DD1 δε μπορώ να είμαι αντικειμενικός γιατί το θεωρώ ένα από τα κορυφαία action rpg ακόμα και σήμερα ειδικά όσο αφορά το combat system και κυρίως το endgame του (σε σχέση με το ανύπαρκτο στο DD2) που εκεί μπορείς να φαρμάρεις άπειρες ώρες μέχρι να σου κάτσουν αυτά που θες. Αλλά σίγουρα έχει πολλές αδυναμίες σαν single player εμπειρία και story αν το συγκρίνεις με μεγαθήρια όπως τα witcher, baldurs gate 3 κλπ. Θα έλεγά να του δώσεις μια ευκαιρία και αν στις πρώτες 5-10 ώρες δε βρεις κάποιο vocation που να γουστάρεις σαν gameplay ή γενικά να σου κάνει κλικ να το παρατήσεις γιατί θέλει αρκετή υπομονή. Έχει και κάποια πράγματα που είναι και κόλαφος για min maxing που τα διόρθωσαν ευτυχώς και δεν υπάρχουν στο DD2. Για παράδειγμα αν θες να παίξεις mystic knight θα πρέπει να κάνεις ένα σωρό leveling σε wizard/sorcerer που είναι εντελώς unfun σαν gameplay imo. Γενικά οι αρετές του φαίνονται όταν "τελειώσεις" το main story και πεις να κάνεις Everfall V2 (πριν το NG+ δηλαδή) και φυσικά Bitterblack Isle (που ειδικά στην αρχή παίζει πολύ ψόφος με nercrophages κλπ) και είναι και τα 2 σαν roguelike dungeon φάση. Έχουν δηλαδή διαφορετικά mobs και κατ'επέκταση drops κάθε φορά που μπαίνεις σε κάποιο δωμάτιο. Γενικά είναι παιχνίδι ή που θα το λατρέψεις και θα παίξεις άπειρες ώρες (ξεκινώντας νέους chars για να κάνεις minmax άλλα vocations) ή θα το παρατήσεις στις πρώτες 3-4 ώρες γιατί θα ξενερώσεις με το πόσο παλαιολιθικό είναι σε σχέση με άλλα σύγχρονα rpg. Πάντως σίγουρα είναι 1 of a kind και δε θα βρεις παρόμοιο παιχνίδι πλην του DD2.

Το sleeping dogs το είχα πάρει όταν το έδινα promotion θυμάμαι με μια κάρτα γραφικών πριν από αρκετά χρόνια, αλλά δε το έπαιξα lol. Πάντως έχω ακούσει πολύ καλά λόγια σαν gta clone και για το melee combat system του.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
27 λεπτά πριν, ilos είπε

Το sleeping dogs το είχα πάρει όταν το έδινα promotion θυμάμαι με μια κάρτα γραφικών πριν από αρκετά χρόνια, αλλά δε το έπαιξα lol. Πάντως έχω ακούσει πολύ καλά λόγια σαν gta clone και για το melee combat system του.

Yep. Έχει φάση. Και μην ξεχάσεις να φας pork buns. :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://wccftech.com/video-game-sales-in-the-uk-dropped-by-30-in-first-half-of-the-year/

Αναφορά σε κείμενο

According to figures released by the Entertainment Retailers Association, sales of both physical and digital video games have dropped by 29.4%....

Overall, the video games industry has struggled recently, with layoffs, studios closing down, and games being scrapped right before release.

Πωτς γένεν αυτό; Αφού μας προστατεύουν τα latest DRMs.

Αναφορά σε κείμενο

Video game sales have been struggling immensely in the UK due to the cost-of-living crisis, where people can barely afford to survive, let alone purchase video games. 

Με άθλιες δουλειές, καρτελοποίηση βασικών αγαθών, μαγκιές απέναντι σε κράτη με πόρους κτλ. δεν μένουν λεφτά για δευτερεύουσες αγορές; Για φαντάσου!

10 ώρες πριν, GreekMonkey είπε

Ξεκίνησα το Sleeping Dogs εχθές και μπορώ να πω πως μου άρεσε. Αλλά να θέλω να πάω ήδη σε άλλο παιχνίδι, δεν μπορώ να δεσμευτώ, απφφφ 

Καλό, ανάλαφρο σε gameplay και ευπαρουσίαστο(για την εποχή του) open world.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/7/2024 στις 8:16 ΠΜ, Psycho_Warhead είπε

Καλά αφού βγαίνουν σκουπίδια..Ακόμα αξεπέραστο είναι το TW3 του 2015..

Το W3 είναι σχετικά κοινότυπο story driver action rpg. Το πιο ιδιαίτερο και βαθύ σε rpg στοιχεία FO New Vegas δεν αντιγράφηκε καν μετά από 14 χρόνια. Ούτε ένας low budget κλώνος.

Τουλάχιστον σε πιο απλοϊκά genres υπάρχει ελπίδα από την indie κοινότητα:

 

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Καλά θα πάει και αυτό

Αφού υπάρχει το valorant, γιατί να δώσει κάποιος 40€ γι'αυτό το παιχνίδι; Δε φαίνεται και κάτι τρελό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...