Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση) v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ δράμα με τους "ανεξάρτητους" ytbers με αφορμή οτι κάνανε γαργάρα στα reviews τους τα dlc του dragons dogma 2 και τους κράζανε. 

Είδα το βίντεο του cowboy σχετικά. ..Επιχειρήματα για γέλια κ για κλάματα. Έφαγε κ το unsub γιατί μου είχε ξεμείνει για κάποιο λόγο στις συνδρομές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω θα κανω "review" μονο στο jack sparrow edition οταν δεν εχει και denuvo απανω σε ολα τα υπολοιπα σκ@τα που εχουν το θρασος να βγαζουν ...  :devil:

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, optimus prime είπε

Mε αλλα λογια ο Swen μας λεει οτι εχουν χεστει στο ταληρο!!!!

Ο Swen αυτό που είπε πρόσφατα είναι ότι δεν θα ξανα ασχοληθούν με sequel ή άλλο παρόμοιο παιχνίδι και θα πάνε σε κάτι διαφορετικό

 

2 ώρες πριν, alet είπε

 

Είδα το βίντεο του cowboy σχετικά. ..Επιχειρήματα για γέλια κ για κλάματα. Έφαγε κ το unsub γιατί μου είχε ξεμείνει για κάποιο λόγο στις συνδρομές 

Εγώ πάλι που έριξα μια γρήγορη ματιά στο video του συγκεκριμένου, μόνο επιχειρήματα για γέλια και για κλάματα δεν είδα γενικά πάνω σε αυτό.

Κακώς που όπως είπε και ο ίδιος δεν το ανέφερε, ότι υπάρχουν και micro transaction που είναι fail, αλλά είπαμε μην το τερματίσουμε.

Ακόμα και το γεγονός ότι έβγαλε 40 λεπτο video αποκλειστικά για αυτό, αντι να κάνει ξέρω γω 1-2 post στο twitter όπως κάποιοι άλλοι, υπέρ του είναι.

Δηλαδή είναι επιχειρήματα για γέλια και για κλάματα ότι όλα τα πρόσφατα παιχνίδια της Capcom έχουν microtransactions ανάλογα του Dragons Dogma και οι περισσότεροι δεν έλεγαν τίποτα τόσο καιρό?

Ωρίστε πχ το περσινό Resident evil 4 που έχει 97% θετικές ψήφους στο steam ή το Devil May C

image.png.41bc5d3f182d986b1a62efd25b55351b.png

Απλά επειδή το Dragons Dogma 2, είχε hype πίσω από αυτό και κυκλοφόρησε με ορισμένα θέματα, ξαφνικά ορισμένοι βρήκαν αφορμή να γράψουν για τα microtransactions

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Fulgore είπε

 

Εγώ πάλι που έριξα μια γρήγορη ματιά στο video του συγκεκριμένου, μόνο επιχειρήματα για γέλια και για κλάματα δεν είδα γενικά πάνω σε αυτό.

Κακώς που όπως είπε και ο ίδιος δεν το ανέφερε, ότι υπάρχουν και micro transaction που είναι fail, αλλά είπαμε μην το τερματίσουμε.

Ακόμα και το γεγονός ότι έβγαλε 40 λεπτο video αποκλειστικά για αυτό, αντι να κάνει ξέρω γω 1-2 post στο twitter όπως κάποιοι άλλοι, υπέρ του είναι.

Δηλαδή είναι επιχειρήματα για γέλια και για κλάματα ότι όλα τα πρόσφατα παιχνίδια της Capcom έχουν microtransactions ανάλογα του Dragons Dogma και οι περισσότεροι δεν έλεγαν τίποτα τόσο καιρό?

Ωρίστε πχ το περσινό Resident evil 4 που έχει 97% θετικές ψήφους στο steam ή το Devil May C

image.png.41bc5d3f182d986b1a62efd25b55351b.png

Απλά επειδή το Dragons Dogma 2, είχε hype πίσω από αυτό και κυκλοφόρησε με ορισμένα θέματα, ξαφνικά ορισμένοι βρήκαν αφορμή να γράψουν για τα microtransactions

Εφ όσον μπαίνεις στην διαδικασία να κάνεις review ,οφείλεις να το κάνεις για όλους: και για εκείνους που έχουν παίξει παιχνίδια της capcom και άρα ξέρουν τι microtransactions να περιμένουν αλλά και για εκείνους που ενδεχομένως να μην έχουν παίξει και αυτός  ο τίτλος  είναι η πρώτη επαφή τους με την συγκεκριμένη εταιρία.
Για εμένα το επιχείρημα του :"ΑφΟυ ΕτΣι ΚάΝεΙ σΕ οΛα Τα ΠαΙχνΙΔια αυτη η εταιρία" είναι αστείο οταν κάνεις ριβιου .

Οταν έχει δεχτεί sponsorαρισμα και έχει λάβει χρήματα απο την συγκεκριμένη εταιρία στο παρελθόν,οφείλει να  είναι διπλά πιο τυπικός και προσεκτικός και αυτός και οι άλλοι οταν κάνει ριβιου ενα προιόν της αν θέλει να μην υπάρχουν σκιές σχετικά με την αντικειμενικότητα του.Ο παραλληλισμός του σπονσοραρίσματος που δέχτηκε απο την capcom με την δουλειά για 1 μέρα στα mcdonalds ειναι για αφελείς:Προφανώς πληρώθηκε για συγκεκριμένη εργασία και αυτό δεν σημαίνει,οπως λέει στο βίντεο,οτι δεσμεύεται να είναι θετικός για πάντα προς την συγκεκριμένη εταιρία αλλά απο την άλλη υπάρχει και το επιχείρημα οτι δυσκολα θα "κατακεραυνώσεις" μια εταιρία που σε τάισε ,γιατί μπορεί να σε ξαναταίσει στο μέλλον.

Να κάνεις επίκληση στο συναίσθημα και να αποκαλείς harassment σχόλια σχετικά με την παράλειψη σου είναι τραγικό.
Υπονοείς οτι ο average Joe που σου αφήνει ενα σχόλιο του τύπου "εισαι καραγκιόζης που δεν ανέφερες για τα microtransactions" σου κάνει harassment,όταν τα μέσα της επιρροης σου και η συνολική σου δύναμη είναι απείρως πολλαπλάσια απο αυτόν που σου αφησε το σχόλιο.

Το αλλο επιχείρημα που είπε οτι "ολα αυτά τα παίρνεις παίζοντας το παιχνίδι,αρα είναι ανάξια σχολιασμού " επίσης είναι σαθρό.Προφανώς στο 90% το παιχνιδιων που δεν είναι free to play και υπάρχουν microtransactions ,όλα  είναι obtainable μέσα απο το παιχνίδι πλην cosmetics.Να μην αναφερθούν?Είναι υπεράνω κριτικής?
Κανονικοποιήσαμε να υπάρχουν microtransactions σε features που πρίν 15-20χρονια ξερω γω ήταν αδιανόητο να υπάρχουν σε  full price παιχνίδι και αποτελεί καθαρό greed απο πλευράς των εταιριων ?

Το οτι έκανε 40λεπτο βίντεο το έκανε για να προστατεύσει το brand του

Εγω βλέπω οτι ytbers που γιγαντώθηκαν γιατί αρχικά εκμεταλλεύτηκαν το κενό εμπιστοσύνης που είχαν αφήσει οι gaming journos με την κοινότητα λόγω της προβληματικής τους κάλυψης στα παιχνίδια,εχουν πάρει ακριβώς το ίδιο μονοπάτι και εκείνοι.  

Τελως πάντων επειδή μου βγήκε σεντόνι,εσενα μπορεί να σε κάλυψαν τα επιχειρήματα του,εμένα όχι.

ΥΓ:Για να μην γίνει παρεξήγηση οι χαρακτηρισμοί αφορούν τα επιχειρήματα του συγκεκριμένου ytber και όχι τα δικα σου

Επεξ/σία από alet
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κράξιμο για το performance είναι σωστό κράξιμο, για τις αγορές Κλάιν πραγματικά

Εντωμεταξύ ο asmon έσκασε 20κ για να σφυρίξει  🤣 20κ μου ζητάει μία να αγορασω το σπίτι της και μου έκανε και δωρακια πρώτα να με καλοπιασει 🤣 πολύ ακριβό το σφύριγμα  🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panagiotis54 είπε

ποιος ειναι αυτος ο καου-μποης?

https://www.youtube.com/@FightinCowboy/videos

5 ώρες πριν, alet είπε

Εγω βλέπω οτι ytbers που γιγαντώθηκαν γιατί αρχικά εκμεταλλεύτηκαν το κενό εμπιστοσύνης που είχαν αφήσει οι gaming journos με την κοινότητα λόγω της προβληματικής τους κάλυψης στα παιχνίδια,εχουν πάρει ακριβώς το ίδιο μονοπάτι και εκείνοι.  

Αυτό σηκώνει μεγάλη κουβέντα το κομμάτι των youtubers ,ειδικά άλλων πιο μεγάλων τύπου AngryJoe που το παίζουν και reviewers.

Πίστεψε με στην συγκεκριμένη περίπτωση και για τον συγκεκριμένο youtuber αυτή την φορά τουλάχιστον, απλά ορισμένοι δίνουν παραπάνω έκταση από όσο πρέπει.

Από εκεί και πέρα, δεν βλέπω τον υπόλοιπο κόσμο να τον άγγιξαν όλα αυτά με τα αρνητικά reviews/απόδοση/mtx

image.png.b3dc0f777d8ef48519d63375980b288c.png

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Fulgore είπε

 

Από εκεί και πέρα, δεν βλέπω τον υπόλοιπο κόσμο να τον άγγιξαν όλα αυτά με τα αρνητικά reviews/απόδοση/mtx

image.png.b3dc0f777d8ef48519d63375980b288c.png

Kαλά κανει ο κόσμος και ξοδευει τα χρήματα του οπως θέλει και του δημιουργεί ευχαρίστηση.
Δεν κρίνω  το παιχνίδι,τις πρακτικές της εταιρίας ή οτιδηποτε άλλο.
Με την ακαιρεότητα των "ανεξάρτητων" ytbers έχω ενα θέμα είναι η αλήθεια,αλλά αυτός επειδη ετυχε και ειδα το βιντεο πηγε να βγει και απο πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται ότι όλο αυτό πάνω από όλα αφορά την ίδια την εταιρεία και τις πρακτικές της, και μετά παίρνει μπάλα και τους υπόλοιπους.  Αρα κακώς δεν κρίνεις την ίδια την εταιρεία, αλλά μόνο τους youtubers.

Επίσης αν καθήσουμε να δούμε και τα ίδια τα microtransactions πόσο μεγάλο ρόλο παίζουν/πόσο αναγκαία είναι πριν πιάσουμε τους reviewers/youtubers, τότε πάμε στο συμπέρασμα του τύπου ''Πολύ κακό για το τίποτα''.

οπως αναφέρεται και εδώ https://www.forbes.com/sites/paultassi/2024/03/23/why-dragons-dogma-2-reviews-didnt-mention-the-microtransactions/?sh=5b985c55297d

Γιαυτό σου λέω ότι το κομμάτι ''ανεξάρτητων youtubers '' γενικά και αόριστα  είναι μεγάλη κουβέντα. Ο συγκεκριμένος youtuber πάντως για όποιον τον γνωρίζει, δεν έχει δώσει ως τώρα δικαιώματα όπως κάποια άλλα μεγάλα sites ή άλλοι μεγάλοι youtubers.

Και εσύ στην θέση του να ήσουν, προφανώς και θα αντιδρούσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι ένα game έχει κάκιστο performance (στις πόλεις που λίγο πολύ σπάνια έχουν μάχες) και μια εταιρία βγάζει τελευταία ώρα και στιγμή DLC με ingame stuff για τα άμπαλα whales, πιστεύεται θα αποθαρρύνει κάποιον που περίμενε το συγκεκριμένο game 12 χρόνια?🤣

Για όλους τους υπόλοιπους που απλά κάνουν twitch dickriding και απλά αγοράζουν ότι είναι hot/trending στο twitch και ας μη ξέρουν πέρι τίνος πρόκειται (palworld, lethal company, helldivers), υπάρχουν και τα refunds. Άσε που και να μην υπήρχαν αυτά τα προβλήματα πολύς κόσμος θα το έκανε έτσι και αλλιώς refund γιατί δεν έχει τον χρόνο και την όρεξη να ασχοληθεί με τα mechanics του game (όπως την απουσία fast traveling και το μονό save).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη και από τα videos μια χαρά φαίνονται τα visuals. Το ότι δεν είναι σαν το forbidden west δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλό εμφανισιακά. Δηλαδή πέρα από τη Manchester City και τη Ρεάλ καμιά άλλη ομάδα δεν είναι καλή; λολ

To κακό είναι το cpu perf και ενώ ήξεραν ότι έχει θέμα το έβγαλαν. Αλλά οκ συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2024 στις 2:06 ΜΜ, Mhlogiatros είπε

Εγω θα κανω "review" μονο στο jack sparrow edition οταν δεν εχει και denuvo απανω σε ολα τα υπολοιπα σκ@τα που εχουν το θρασος να βγαζουν ...  :devil:

Δηλαδή όποτε δεήσει η Capcom ή και ποτέ.

Αν θεωρούν τα διάφορα lowlifes βαρύ και ασήκωτο να δώσουν έστω και 10 cents ανώνυμα γι αυτό που λες, ας λουστούν microtransactions που φτάνουν την τιμή του ίδιου του παιχνιδιού και μάλιστα για βασικές λειτουργίες.

Κάθε φορά που δίνεις ή δεν δίνεις λεφτά στέλνεις μηνύματα. Αυτό που δεν έχουν καταλάβει οι χλιδάνεργοι του Steam και νομίζουν ότι τα πράγματα αλλάζουν με την γκρίνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2024 στις 3:14 ΜΜ, Fulgore είπε

Ο Swen αυτό που είπε πρόσφατα είναι ότι δεν θα ξανα ασχοληθούν με sequel ή άλλο παρόμοιο παιχνίδι και θα πάνε σε κάτι διαφορετικό

 

 

θα βγαλουν το icewind dale 3 ή το ultima x και θα παιζει ακριβως το ιδιο με τα υπολοιπα παιχνιδια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...