Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση) v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, Tambas91 said:

Εγώ την έχω βάλει στην άκρη την αγορά , περιμένω να βγει ο driver για psvr2 στο pc.. πάντως και στο quest 2 να πάει ο Γιάννης το 95% τις εμπειρίας θα το πάρει και θα δώσει και τα μισά λεφτά 

Μην το κανεις αυτο , εκτος αν δωσει επισημα drivers η sony η εμπερια του psvr2 για το pc θα ειναι πολυ κακη και θα χρειαζεται και ενα καρο πραγματα για να δουλεψει απο αποψη hardware. Aσε που αν δοκιμασεις μια φορα wireless δεν ξαναγυρνας στο καλωδιο . 

4 minutes ago, just_a_dude said:

Πάντως παίζει να μην είναι το "κανονικό" Metro αυτό, απλά κάτι σαν spin off με VR. Αυτό που με δεν μου αρέσει τόσο σε όλα τα games VR που έχω δει είναι τα χέρια που είναι στον αέρα και κινούνται κάπως περίεργα. Ή το συνηθίζεις;

Εξαρταται το παιχνιδι , εχει παιχνιδια οπως το lone echo που κανουν fully render ολο το χερι ενω αλλα οπως half life alyx  που κανουν μονο τις παλαμες. Συνηθιζεται στα πρωτα 5 λεπτα παντως 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Μην το κανεις αυτο , εκτος αν δωσει επισημα drivers η sony η εμπερια του psvr2 για το pc θα ειναι πολυ κακη και θα χρειαζεται και ενα καρο πραγματα για να δουλεψει απο αποψη hardware. Aσε που αν δοκιμασεις μια φορα wireless δεν ξαναγυρνας στο καλωδιο . 

Λες ε; Έχει oled οθόνη που μου έκλεισε το μάτι … το psvr1 πάντως απ ότι κοιταγα λειτουργεί κανονικά … 

και κάτι άσχετο το dldsr λειτουργεί κανονικά με το  vr?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Tambas91 said:

Λες ε; Έχει oled οθόνη που μου έκλεισε το μάτι … το psvr1 πάντως απ ότι κοιταγα λειτουργεί κανονικά … 

και κάτι άσχετο το dldsr λειτουργεί κανονικά με το  vr?

Ειναι καπως διαφορετικα τα πραγματα με το vr οσον αφορα τις αναλυσεις . Οχι το dldsr δεν λειτουργει με το vr αλλα μπορεις να κανεις supersabling αυξανοντας το resolution rendering. Βεβαια παιζουν παρα πολλα ρολο στο image quality, καθως και σε τι refresh rate θες να παιζεις. 90 hz η 4090 τα φτανει σε ολα και maxed out settings. 120 hz θα πρεπει να ριξεις ειτε αναλυση ειτε settings σε ορισμενα απαιτητικα παιχνιδια . Τι bit rate θα χρησημοποιεις και τι video coding ( το h264 εχει το λιγοτερο latency αλλα και το χειροτερο image quality σε σχεση με h265/av1) επισης επηρεάζουν τι βλεπεις. To fov επισης. Οπως και το router που εχεις. Ειναι παρα πολλοι οι παραγοντες που θα επηρεάσουν το τελικο αποτελεσμα. 

Για πρωτη επαφη με το vr δεν θα προτεινα με τιποτα το psvr2 για το Pc , το quest και θελει καποια εξοικείωση  με τις ρυθμισεις κτλπ , με το psvr την περισσοτερη ωρα θα ασχολεισαι με το που ειναι το προβλημα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς αργεί η κυκλοφορία του επόμενου κεφαλαίου της σειράς Battlefield. Ελπίζω να αξίζει η αναμονή!

https://game20.gr/battlefield-7-not-2024/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

10 λεπτα για κατι που μπορουσε να ειπωθει σε 3 λεπτα αλλα οκ, δεν ειχα δει τη συνεντευξη στο 6:38 o ceo της ιδιας της blackrock να λεει ξεκαθαρα πως πρεπει αναγκαστικα ολοι να βαλουν lgbt ιδεες στα παντα

Επεξ/σία από panagiotis54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panagiotis54 είπε

10 για κατι που μπορουσε να ειπωθει σε 3 αλλα οκ, δεν ειχα δει τη συνεντευξη στο 6:38 o ceo της ιδιας της blackrock να λεει ξεκαθαρα πως πρεπει αναγκαστικα ολοι να βαλουν lgbt ιδεες στα παντα

Καλά δεν είναι τόσο απλό, παίζουν άπειρα φράγκα και έχουν μετοχές σε πολλές εταιρίες. Στο κάτω video δείχνει λεπτομερώς τα νούμερα. Η μονη λύση νομίζω είναι να σταματήσεις να αγοράζεις από αυτές τις εταιρίες.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πας στο 1440p καθεσε και λιγακι πιο μακρια και εχεις τη χρυση τομη. 

ναι αλλά θες πάντα παραπάνω. Όταν ήμουν σε 1080p/75, η μετάβαση σε 1440p/165 μου φάνηκε μέρα με τη νύχτα. Αλλά πλέον είναι καθημερινότητα, και θέλω παραπάνω. Όπως και με το RT. Τώρα μπορώ να παίξω τα πάντα με RT και επειδή είδα λίγο από Path Tracing θέλω αυτό πλέον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

ναι αλλά θες πάντα παραπάνω. Όταν ήμουν σε 1080p/75, η μετάβαση σε 1440p/165 μου φάνηκε μέρα με τη νύχτα. Αλλά πλέον είναι καθημερινότητα, και θέλω παραπάνω. Όπως και με το RT. Τώρα μπορώ να παίξω τα πάντα με RT και επειδή είδα λίγο από Path Tracing θέλω αυτό πλέον. 

Α οχι εγω δεν θελω κατι παραπανω ειναι ηδη too good το 1440p οπως και δεν θελω κατι παραπανω και απο hertz. Ξεκινησα πριν το severed steel κορυφαιο indie first person παρα πολυ γρηγορο με 80fps και ειναι η φλουδα η ιδια. Εχει και DLSS και καθετε η καρτα. Ουτε 4Κ ουτε 200hz θελω. Σωστη αποσταση να εχουμε απο το monitor καλο ποντικι με σωστη επιφανεια και αμεσο μηχανικο πληκτρολογιο και δεν χρειαζεται κατι αλλο. Για το path tracing ειναι αλλη ιστορια μιλαμε για ατοφια γραφικα που λογικο να βελτιωνονται αλλα μεταξυ μας τα περισσοτερα παιχνιδια μετα του 2010 παιζονται ανετοτατα ακομα και σημερα. Ενω τα παλιοτερα περα απο κατι crysis doom 3 far cry δυσκολα τα παιζεις. Οποτε και στα γραφικα αν ειναι καλο το art design δεν θελω κατι παραπανω ειναι ηδη εξαιρετικα καλα. Εχουμε φτασει σε αυτο το σημειο σημερα κατι που παλιοτερα ηταν ανεφικτο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

να μην είσαι άπληστος...

Εντάξει δεν είναι απληστία, αλλά πες ότι κάποια στιγμή θα αλλάξω την 4070, ε δεν θα πάω στην 5060 (που πιθανώς θα έχει το ίδιο perf με την 4070 στο περίπου). Αυτό που θα ήθελα είναι η επόμενη κάρτα μου να παίζει Path Tracing σε 1440p DLSS Q. Αυτό είναι κάτι που δεν μπορώ να κάνω τώρα. Θες 4090 τώρα γι' αυτό, άρα 5070 Super; 5070Ti; Από αυτή την άποψη λέω ότι θέλω κάτι παραπάνω.

Υ.Γ. Εννοείται και καλό gameplay.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...