Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση) v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H μλκια που λεγεται battlenet με τα εικονικα " its a busy day for battlenet wait in que" απο εμενα θα φυγει μολις τολμησουν να κοψουν το παλιο authenticator . Aυτο που ψελιζουν οτι ηδη εχουν καταργησει αμα νιωθουν οτι τους παιρνει και τρωμε τοσο κουτοχορτο ας το κανουν :devil:

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Είναι?! Η Square Enix είχε χρονια που ήταν κάκιστη. Όχι και ότι η Eidos έλεγε και πολλά. Μήπως απλά τους βάλανε φρένο στην μούφα που έφτιαχναν?!

Σίγουρα δεν είναι απίθανο να είχε προβλήματα η ανάπτυξη του παιχνιδιού. Το θέμα όμως είναι ότι τους τελευταίους μήνες, μετά από μια αποτυχημένη προσπάθεια σύναψης συμφωνίας με Σαουδάραβες αξίας 2 δις, επιδίδεται συνεχώς σε απολύσεις, κλείσιμο στούντιο και ακυρώσεις παιχνιδιών. Για αυτό και είμαι καχύποπτος το λιγότερο.

Αναφορά σε κείμενο

In June 2023, Embracer Group announced a large-scale restructuring program focused on cost savings, capital allocation, efficiency, and consolidation, which will include staff layoffs, studio closures or divestments, and game project cancellations or suspensions with immediate implementation into phases until March 2024.[56] This was due to a $2 billion deal falling through; according to Axios, this deal had been with the Savvy Games Group, but fell through at the last moment.[57] The company closed THQ Nordic studio Campfire Cabal in June, Plaion studios Volition in August, and Free Radical Design in December.[58][59][60] Other studios were subject to layoffs.[61][62] By November, Embracer had laid off 904 employees, roughly 5% of their workforce, and cancelled at least fifteen projects. As a result, Embracer reduced its debt from $2 to $1.5 billion, though warned that further layoffs and studio closures were likely.[63]

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ γι' αυτό διάβασα. Είχαν σίγουρα τα 2 δις και ανοίχτηκαν, ειδικά τα προηγούμενα χρόνια που τα λεφτά ήταν φθηνά και τώρα κανόνι.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως και να έχει απαντηθεί εδω πέρα, αλλά θέμα ατόφιο δεν βρήκα

κατέβασα απο το EA App μέσω του xbox gamepass το dead space 2023 μιας και το πρώτο δεν το έχω παίξει.

ε πραγματικά στο σύστημα της υπογραφής ότι και να κάνω δεν μπορώ να το κάνω να παίξει. 100%cpu όλη την ώρα όπως και 97% γραφικά ακόμα και στο medium.

Γυρνάω τον χαρακτήρα και πρέπει να περιμένω 2-3 δευτερόλεπτα να φορτώσει κάτι. Το παιχνίδι είναι σε SSD, οχι nvme. Μου φαίνεται αδιανόητο να έχω τρέξει alan wake 2 στο σύστημα αυτό και να μη μπορεί να τρέξει το άλλο.

Υπάρχει καμία λύση; Gpu drivers οι τελευταίοι με καθαρή εγκατάσταση DDU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Xristaras12 said:

Υπάρχει καμία λύση; Gpu drivers οι τελευταίοι με καθαρή εγκατάσταση DDU.

Μόνο στο Dead Space γίνεται αυτο; Επειδή δεν κρατήθηκα κι εβαλα κι εγώ τον τελευταίο driver είχα stutters σε spiderman και alan wake 2 που παιζω αυτο το διαστημα. Τη 2η φορά που τα ξαναάνοιξα τα παιχνίδια μειώθηκαν αλλά παραμένουν. Με τον 23.11.1 που είχα πριν όυτε ίχνος. Αν δε βαριέσαι δοκίμασε και με παλιότερο driver. Επίσης αν θες δοκίμασε και την επιλογή Reset Shader Cashe μπας και φτιάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hocico0777 είπε

Μόνο στο Dead Space γίνεται αυτο; Επειδή δεν κρατήθηκα κι εβαλα κι εγώ τον τελευταίο driver είχα stutters σε spiderman και alan wake 2 που παιζω αυτο το διαστημα. Τη 2η φορά που τα ξαναάνοιξα τα παιχνίδια μειώθηκαν αλλά παραμένουν. Με τον 23.11.1 που είχα πριν όυτε ίχνος. Αν δε βαριέσαι δοκίμασε και με παλιότερο driver. Επίσης αν θες δοκίμασε και την επιλογή Reset Shader Cashe μπας και φτιάξει.

Ναι, παίζω και Forza horizon 5 με όλα τέρμα και δεν εχω το παραμικρό θέμα.

Να σου πω την αλήθεια μου ξανα-κατεβάζω το παιχνίδι γιατί απο τα νεύρα μου χτες το πέταξα!

Έχω ρίξει ψάξιμο στο νετ και στο reddit όλοι πρότειναν διάφορα τα ειχα δοκιμάσει αλλα δεν έγινε κάτι. Γράφει ενας που επίσης δεν μπορούσε να παίξει, οτι εκανε και reset shaders και τίποτα (με σύστημα με 3070ΤΙ κιολας και πιο δυνατό επεξεργαστή) και κατέβασε το παιχνίδι πάλι και έφτιαξε...

ποιος ξέρει, θα μάθω σε μισή ώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Xristaras12 είπε

ε πραγματικά στο σύστημα της υπογραφής ότι και να κάνω δεν μπορώ να το κάνω να παίξει. 100%cpu όλη την ώρα όπως και 97% γραφικά ακόμα και στο medium.

100% cpu σημαίνει μπουκάλι. Αν και το cpu σου δεν είναι κακό, δεν λέει και τίποτα ιδιαίτερο και ίσως το game είναι cpu bound?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

100% cpu σημαίνει μπουκάλι. Αν και το cpu σου δεν είναι κακό, δεν λέει και τίποτα ιδιαίτερο και ίσως το game είναι cpu bound?!

Μια χαρά είναι paired. Δεν είναι bneck, κάτι άλλο είναι. 

Έπαιζα κανονικότατα το remake με 8700K + 1080 Ti, αλλά από την free hour που'δινε το Steam. Θα πρότεινα στον @Xristaras12 να το δει από κει μήπως τρέχει κάτι με το game pass και το EA Play

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαιρέσουμε τα συνεχή traversal stutters, ναι δεν έχει και το καλύτερο optimization του κόσμου το DS remake αλλά είναι playable. Ελπίζω ο @Xristaras12 να έχει απενεργοποιήσει τα RT effects, γιατί δε την παλεύει σάλιο η 6700 με αυτά ενεργοποιημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

Και εγώ από game pass μέσω ΕΑ Αpp το έπαιξα και ενώ έχει πολλά fps ακόμη και με RT έχει άπειρο traversal stutter.

Τα stutters είναι υπαρκτά και πολλές φορές ενοχλητικά (ποτέ δεν το φτιάξανε), αλλά αυτό που περιγράφει ο φίλος παραπάνω είναι κάτι πολύ..."ανώτερο". Για αυτό προτείνω να δοκιμάσει απ'το hour test που δίνει το Steam. (αν το δίνει ακόμη), μπας και.

Και εννοείται χωρίς RT 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

Τα stutters είναι υπαρκτά και πολλές φορές ενοχλητικά (ποτέ δεν το φτιάξανε), αλλά αυτό που περιγράφει ο φίλος παραπάνω είναι κάτι πολύ..."ανώτερο". Για αυτό προτείνω να δοκιμάσει απ'το hour test που δίνει το Steam. (αν το δίνει ακόμη), μπας και.

Και εννοείται χωρίς RT 

Και πρώτα τα γνωστά (DDU, πουθενά OC, verify game files)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Και πρώτα τα γνωστά (DDU, πουθενά OC, verify game files)

Ξέρεις όμως τι; Εφόσον στ'άλλα games είναι μία χαρά, νομίζω πως το DDU  δεν χρειάζεται 😕 Verify ναι και το βγάλσιμο του πιθανού OC ναι (κυρίως αν είσαι σε ubisoft που δεν τους πολυαρέσει).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

Ξέρεις όμως τι; Εφόσον στ'άλλα games είναι μία χαρά, νομίζω πως το DDU  δεν χρειάζεται 😕 Verify ναι και το βγάλσιμο του πιθανού OC ναι (κυρίως αν είσαι σε ubisoft που δεν τους πολυαρέσει).

ναι, απλά για σιγουρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...