Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, marmaris είπε

ΔΕΝ μπορω ομως εγω με την μοναδα του edge 24 να βαλω μια 9000 και μια 13000 γιατι ΔΕΝ ειναι multi ....σωστα ???

Δε νομίζω , πρέπει να υπάρχει κάποια παράμετρος που θα πρέπει να ορίζει την multi εξωτερική και δεν γνωρίζω εαν μπορεί να γίνει εκ των υστέρων μήπως είναι απλά μια ρύθμιση στην πληρωση με φρεον και στις διακλαδωσεις των σωληνωσεων 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν ίδια εξωτερική μονάδα haori k edge white και διαφορετικές αποδόσεις...

Οι αποδόσεις επηρεάζονται από την εσωτερική μονάδα και τον προγραμματισμό τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

REMOTE CONTROL, πιθανως ρυθμισεις, ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

Μπορει το τηλεχειριστηριο, πιθανως με καποιες αφανεις ρυθμισεις, να επηρεαζει την καταναλωση του κλιματιστικου;

Δεν ειχα απειρη ωρα για δοκιμες, αλλα ενα 40 λεπτο πειραματιστηκα, μια με το remote της daikin και μια με ενα universal remote που εχω. Το universal remote control, απο πλευρας ρυθμισεων, το εβαλα ακριβως οπως και σε οτι ειχα με το remote control της daikin. Ιδια ταχυτητα ανεμιστηρα, ιδια θερμοκρασια, ιδιο mode λειτουργιας, αυτα τα λιγα τελωσπαντων γιατι δεν κανω και πολλα πολλα, εβαλα ιδιες ρυθμισεις και στα 2.

Λοιπον, οκ, οταν ξαναβρω χρονο πιθανως θα το ξανατσεκαρω, αλλα με τα μεχρι τωρα αποτελεσματα, το tapo εδειχνε χαμηλη καταναλωση οταν αναβα το κλιματιστικο με το remote control της daikin, ενω αρκετα περισσοτερη οταν το αναβα με το universal remote control. Περιμενα καθε φορα 5-10 λεπτα, να δω αν θα πεσει η καταναλωση με το unversal, αλλα δεν το ειδα. Δεν ξερω αν αφηνα να περασει κι αλλη ωρα αν θα το εβλεπα.

Γνωριζετε κατι επ'αυτου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dimo69 είπε

Compress_20231214_111818_8236.jpg.ed6265ce6f8ddd45fdac42f0f2a818ec.jpgCompress_20231214_111817_7718.jpg.0343562b6e7236e66bfb5c827a2198b4.jpgCompress_20231214_111818_8821.jpg.e4e071833d6143979ba673243e2d5c5c.jpgΜου φάνηκαν και εμένα τσιμπημενες οι καταναλώσεις σύμφωνα με αυτά που έχω δει εδώ πέρα..

Αρνητικό ρόλο παίζει ότι το έχει χαλάσει ο λέβητας της πολυκατοικίας οπότε είναι αρκετά κρύο το κτίριο.

Επίσης το ενεργειακό ταμπελακι είναι διαφορετικό από αυτό που είχα δει στο internet

Υπάρχει πιθανότητα να μου έστειλαν εξωτερική μονάδα από το haori? Από την άλλη έχει ίδιο κωδικό με το edge white..

θα μπορούσες να το βάλεις τέρμα δεξιά ή τουλάχιστον με καναλάκι, δεν μπορώ να το βλέπω αυτό το μαρκούτσι μέσα στο σπίτι 😅

Επίσης στην φώτο που έχεις ανεβάσει εξωτερικά δεν βλέπω την βίδα στο καπάκι, ρίξε μία ματιά.

Σχετικά με τις καταναλώσεις πρέπει να δεις αν κάνει πολλά On/off γιατί είναι τοποθετημένο ψηλά για θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Klausx είπε

θα μπορούσες να το βάλεις τέρμα δεξιά ή τουλάχιστον με καναλάκι, δεν μπορώ να το βλέπω αυτό το μαρκούτσι μέσα στο σπίτι 😅

Επίσης στην φώτο που έχεις ανεβάσει εξωτερικά δεν βλέπω την βίδα στο καπάκι, ρίξε μία ματιά.

Σχετικά με τις καταναλώσεις πρέπει να δεις αν κάνει πολλά On/off γιατί είναι τοποθετημένο ψηλά για θέρμανση.

Χαχα θα βάλω κανάλι

Το manual έλεγε 60εκατοστα απόσταση από τον τοίχο και 6 από το ταβάνι..αυτά ήταν τα minimum

On/off δεν κάνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ με πείσατε, πηρα 2 yuakaiToshiba Yukai RAS-B13E2KVG-E/RAS-13E2AVG-E 

ο κωδικός του μοντέλου παραπάνω σας φαίνεται φυσιολογικός η αγόρασα παραεισαγωγη?

.......

Επίσης 

Γνωρίζετε αν υπάρχει αλλη μαρκα η μοντέλο αντίστοιχο με το tcl c-fresh?

https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter.html?keyphrase=tcl+c+fresh&order_by=pricevat&order_dir=asc&utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

(Μου αρεσει ο φρέσκος ξερός βοριάς και τα εχω διαπλατα ακόμα και στους 4 βαθμούς για ώρες.)

Το εχει κάποιος η εχει άποψη κατα πόσο αξίζει αυτη η λειτουργία?

Πως θα δουλεύει?

θα ειναι άραγε σαν να εχεις παράλληλα αφυγρανση οταν ενεργοποιείται αυτη η λειτουργία συν αίσθηση φρέσκου αέρα απλα σε χλιαροτερο αέρα?

Συγνώμη αν λέω μπούρδες αλλα ετσι το φαντάζομαι η τουλάχιστον θελω να το φαντάζομαι 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας υποθέσουμε ότι ψωνίζω ένα Χ 9άρι προς €289 (με δωρεάν εγκατάσταση).

Με τιμολόγιο, οπότε έχω όφελος το ΦΠΑ (-56€)

Το κατάστημα θα πληρώσει την εγκατάσταση πχ (-80€)

Θα ξεφορτωθώ ένα παλιό και θα πάρω δωροεπιταγή ανακύκλωσης (-50€)

Θα πάρω και δωροεπιταγή (-50€)

Μένουν €53. (περίπου 1 ευρώ το κιλό…)  

Αν αφαιρέσουμε και το κέρδος του καταστήματος, προκύπτει η αξία του Χ κλιματιστικού. (!)

Με €133 που θα μου στοιχίσει τελικά, (2,7 ευρώ το κιλό – όσο η ντομάτα περίπου), δεν είναι εξαιρετικό value for money?  😉

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από μια....διορθωτική....ενέργεια....το morris 12άρι των πεθερικών έριξε αρκετά τα ελάχιστά του watts σε θέρμανση, από 200W που είχε ως τώρα:

image.png.7f65773fb9b0ab534649668a0a9c7c9e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μετά από μια....διορθωτική....ενέργεια....το morris 12άρι των πεθερικών έριξε αρκετά τα ελάχιστά του watts σε θέρμανση, από 200W που είχε ως τώρα:

image.png.7f65773fb9b0ab534649668a0a9c7c9e.png

Διορθωτική ενέργεια το λέμε τώρα όταν βάζουμε τελικά άλλο κλιματιστικό; 😛

Πες μας όμως και τι έκανες τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, coast2coast είπε

ευχαριστώ με πείσατε, πηρα 2 yuakaiToshiba Yukai RAS-B13E2KVG-E/RAS-13E2AVG-E 

ο κωδικός του μοντέλου παραπάνω σας φαίνεται φυσιολογικός η αγόρασα παραεισαγωγη?

.......

Επίσης 

Γνωρίζετε αν υπάρχει αλλη μαρκα η μοντέλο αντίστοιχο με το tcl c-fresh?

https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter.html?keyphrase=tcl+c+fresh&order_by=pricevat&order_dir=asc&utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

(Μου αρεσει ο φρέσκος ξερός βοριάς και τα εχω διαπλατα ακόμα και στους 4 βαθμούς για ώρες.)

Το εχει κάποιος η εχει άποψη κατα πόσο αξίζει αυτη η λειτουργία?

Πως θα δουλεύει?

θα ειναι άραγε σαν να εχεις παράλληλα αφυγρανση οταν ενεργοποιείται αυτη η λειτουργία συν αίσθηση φρέσκου αέρα απλα σε χλιαροτερο αέρα?

Συγνώμη αν λέω μπούρδες αλλα ετσι το φαντάζομαι η τουλάχιστον θελω να το φαντάζομαι 

 

Πολύ καλή επιλογή, καλοδούλευτα και προσοχή σε όσα λέμε στο sticky για το τι να προσέξεις στην εγκατάσταση (η μισή δουλειά είναι η σωστή επιλογή, τώρα μένει η άλλη μισή, μην το αφήσεις στην τύχη).

Σαν το c-fresh, είναι το φασόν Morris fresh-air, το Midea Gaia και φυσικά το daikin ururu sarara (άλλο level).

Ένα από τα 2 πρώτα τα έχει ο φίλος @Specs (νομίζω το morris). Αν κάνεις ένα search θα βρεις ένα εκτενές review που μας έχει κάνει από ότι θυμάμαι.

3 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Διορθωτική ενέργεια το λέμε τώρα όταν βάζουμε τελικά άλλο κλιματιστικό; 😛

Το ίδιο είναι. 😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πολύ καλή επιλογή, καλοδούλευτα και προσοχή σε όσα λέμε στο sticky για το τι να προσέξεις στην εγκατάσταση (η μισή δουλειά είναι η σωστή επιλογή, τώρα μένει η άλλη μισή, μην το αφήσεις στην τύχη).

Σαν το c-fresh, είναι το φασόν Morris fresh-air, το Midea Gaia και φυσικά το daikin ururu sarara (άλλο level).

Ένα από τα 2 πρώτα τα έχει ο φίλος @Specs (νομίζω το morris). Αν κάνεις ένα search θα βρεις ένα εκτενές review που μας έχει κάνει από ότι θυμάμαι.

Το ίδιο είναι. 😇

Όντως τελικά έβαλες άλλο;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Όντως τελικά έβαλες άλλο;

Καλά λένε ότι αν είσαι μέσα στο πρόβλημα, δεν μπορείς να σκεφτείς πάντα καθαρά και να δεις πρώτα τα βασικά.

Κράξτε ελεύθερα λοιπόν. Ακαθάριστα φίλτρα από πέρυσι το φθινόπωρο που μπήκε...🤮

Δεν μπορούσα να το φανταστώ ότι ο πεθερός δεν θα τα είχε καθαρίσει ποτέ (είναι ζιζάνιο ο τύπος και καταπιάνεται με τα πάντα). Μέχρι που του λέω " τα φίλτρα είναι καθαρισμένα έτσι; " Και με κοίταζε σαν χάνος.

Τώρα μένει να έρθει το κρύο από αύριο βράδυ για να δούμε τι ψάρια πιάσαμε.

viber_image_2023-12-12_21-02-30-752.jpg.4666c6515a24c48c6e88138bb1a3f83b.jpgviber_image_2023-12-12_21-02-30-803.jpg.8f5dc277a90089308c56951bc2507507.jpg

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sap00 είπε

Ας υποθέσουμε ότι ψωνίζω ένα Χ 9άρι προς €289 (με δωρεάν εγκατάσταση).

Με τιμολόγιο, οπότε έχω όφελος το ΦΠΑ (-56€)

Το κατάστημα θα πληρώσει την εγκατάσταση πχ (-80€)

Θα ξεφορτωθώ ένα παλιό και θα πάρω δωροεπιταγή ανακύκλωσης (-50€)

Θα πάρω και δωροεπιταγή (-50€)

Μένουν €53. (περίπου 1 ευρώ το κιλό…)  

Αν αφαιρέσουμε και το κέρδος του καταστήματος, προκύπτει η αξία του Χ κλιματιστικού. (!)

Με €133 που θα μου στοιχίσει τελικά, (2,7 ευρώ το κιλό – όσο η ντομάτα περίπου), δεν είναι εξαιρετικό value for money?  😉

respect 

το θεμα ειναι αν θα δώσουν την κανονική δωροεπιταγή.

εδωσαν (τηλεφωνικά) εγκατάσταση, μεταφορικά αλλα δεν ρώτησα για δωροεπιταγή γιατι έπιασα την παρλα.

 

5 λεπτά πριν, coast2coast είπε

respect 

το θεμα ειναι αν θα δώσουν την κανονική δωροεπιταγή.

εδωσαν (τηλεφωνικά) εγκατάσταση, μεταφορικά αλλα δεν ρώτησα για δωροεπιταγή γιατι έπιασα την παρλα.

 

edit! βαλε και Cashback, πχ payze 2% η καμια αλλη καρτα που δινει και εξτρα εγγύηση 1 χρονο με Aliance κλπ

Επεξ/σία από coast2coast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καλά λένε ότι αν είσαι μέσα στο πρόβλημα, δεν μπορείς να σκεφτείς πάντα καθαρά και να δεις πρώτα τα βασικά.

Κράξτε ελεύθερα λοιπόν. Ακαθάριστα φίλτρα από πέρυσι το φθινόπωρο που μπήκε...🤮

Δεν μπορούσα να το φανταστώ ότι ο πεθερός δεν θα τα είχε καθαρίσει ποτέ (είναι ζιζάνιο ο τύπος και καταπιάνεται με τα πάντα). Μέχρι που του λέω " τα φίλτρα είναι καθαρισμένα έτσι; " Και με κοίταζε σαν χάνος.

Τώρα μένει να έρθει το κρύο από αύριο βράδυ για να δούμε τι ψάρια πιάσαμε.

viber_image_2023-12-12_21-02-30-752.jpg.4666c6515a24c48c6e88138bb1a3f83b.jpgviber_image_2023-12-12_21-02-30-803.jpg.8f5dc277a90089308c56951bc2507507.jpg

 

 

 

Καθάρισε και λίγο το στοιχείο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...