Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Κοιτάω τα ινβεντορ. Στην τιμή των φθηνών επωνύμων βρίσκεις καλές αποδόσεις κτλ. 
ειναι τόσο μέτρια στην πράξη; Γιατί κανείς να τα αποφύγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, axilleaslarisa είπε

Ίσως γιατί λένε ότι είναι καλύτερα από Morris και λοιπές ποιο οικονομικές μάρκες κλιματιστικών ή κάνω λάθος;

Αν ήμασταν στην αρχή του καλοκαιριού και πριν αποκτήσουμε εικόνα από feedback μελών, ορμώμενος από κάτι 100W που μας έλεγαν για το 18άρι midea easy pro

unknown.png

, θα σου έλεγα να πήγαινες καρφί για κάποιο καλό midea όπως το 24άρι easy pro ή σε φασόν αυτού όπως το Inventor legend.   

Όμως μέσα στο καλοκαίρι μας ήρθαν μέλη με τα 2 αυτά κλιματιστικά με feedback ότι δεν πέφτουν κάτω από 500-550W σε ψύξη.

Και εκεί που ήταν από τις πρώτες προτάσεις για χρήση σε ψύξη, ξαφνικά στο μυαλό μου απορρίπτονται. Και μιλάμε για κλιματιστικά που λένε και έχουν 8.5 seer (έχουν eurovent).

Πάμε παρακάτω.

Τα toyotomi είναι φασόν. Gree. Έχουμε πολύ καλό feedback από το μέλος @tu-luba , ο οποίος μας έχει δείξει ότι το 24άρι erai του έχει πολύ αξιόλογη συμπεριφορά σε ψύξη. Για θορύβους κτλ που διαβάζω στο σκρουτζ, θα πρέπει να τον ρωτήσεις. Επίσης υπόψη έχει μόλις 2 χρόνια εγγύηση (10 ο συμπιεστής μόνο) , οπότε για μένα θέλει οπωσδήποτε επέκταση εγγύησης, ενώ θέλει μεγάλη προσοχή στην εγκατάσταση.

Τι άλλο μένει;

Μένει το inventor comfort. Είναι φασόν haier. Πλούσια χαρακτηριστικά, καλό seer και εγγύηση 10 ετών. Ως haier θα έχει λογικά καλή συμπεριφορά σε ψύξη, αλλά δεν θυμάμαι να έχουμε feedback. Κάνε μια αναζήτηση εδώ και στα άλλα 2 parts. 

Τα Morris είναι φασόν TCL.  Έχουμε feedback από το μέλος @marioboni, ο οποίος μας έχει δείξει ότι το 24άρι morris του έχει πολύ αξιόλογη συμπεριφορά σε ψύξη. Και μιλάμε για basic μοντέλο με μόλις 6.1 seer. Γενικά η TCL έχει βγάλει κλιματιστικά που όλοι λένε ότι είναι αθόρυβα ενώ τα νέα μοντέλα σε ψύξη, χτυπάνε σε καταναλώσεις τα κορυφαία της κατηγορίας όπως έχω δείξει εδώ. Δυστυχώς δεν έχουμε feedback από τα 24άρια. Ή θα είναι φανταστικά, ή απλά αξιόλογα ή μπορεί να μας βγει και καμιά πανωλεθρία (βλέπε midea πιο πάνω) αν και βλέποντας το morris του @marioboni, λογικά θα πρέπει να ισχύει το πρώτο με δεύτερο σενάριο.

Αν θέλεις να κινηθείς σε πιο ασφαλή / επώνυμα μονοπάτια, θυσιάζοντας gimmicks τύπου ιονιστές / wifi , μπορείς να πας εδώ

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/mitsubishi-heavy-srksrc-63zr-w-klimatistiko-inverter-22000-btu-aa/1684511

εφόσον σε φτάνει η ισχύς όπως φαίνεται παρακάτω

Spoiler

image.png.321a38724415d1fc508a376e24da23ea.png

ή εδώ https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252398-a-c-in24-toshiba-ras24cavg-e-24ckvg-e

με capacity όπως παρακάτω:

Spoiler

image.png.2a78a5e6e7e97dba08de2ea32222fa88.png

 

Οπότε ζυγίζεις και αποφασίζεις.

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αν ήμασταν στην αρχή του καλοκαιριού και πριν αποκτήσουμε εικόνα από feedback μελών, ορμώμενος από κάτι 100W που μας έλεγαν για το 18άρι midea easy pro

unknown.png

, θα σου έλεγα να πήγαινες καρφί για κάποιο καλό midea όπως το 24άρι easy pro ή σε φασόν αυτού όπως το Inventor legend.   

Όμως μέσα στο καλοκαίρι μας ήρθαν μέλη με τα 2 αυτά κλιματιστικά με feedback ότι δεν πέφτουν κάτω από 500-550W σε ψύξη.

Και εκεί που ήταν από τις πρώτες προτάσεις για χρήση σε ψύξη, ξαφνικά στο μυαλό μου απορρίπτονται. Και μιλάμε για κλιματιστικά που λένε και έχουν 8.5 seer (έχουν eurovent).

Πάμε παρακάτω.

Τα toyotomi είναι φασόν. Gree. Έχουμε πολύ καλό feedback από το μέλος @tu-luba , ο οποίος μας έχει δείξει ότι το 24άρι erai του έχει πολύ αξιόλογη συμπεριφορά σε ψύξη. Για θορύβους κτλ που διαβάζω στο σκρουτζ, θα πρέπει να τον ρωτήσεις. Επίσης υπόψη έχει μόλις 2 χρόνια εγγύηση (10 ο συμπιεστής μόνο) , οπότε για μένα θέλει οπωσδήποτε επέκταση εγγύησης, ενώ θέλει μεγάλη προσοχή στην εγκατάσταση.

Τι άλλο μένει;

Μένει το inventor comfort. Είναι φασόν haier. Πλούσια χαρακτηριστικά, καλό seer και εγγύηση 10 ετών. Ως haier θα έχει λογικά καλή συμπεριφορά σε ψύξη, αλλά δεν θυμάμαι να έχουμε feedback. Κάνε μια αναζήτηση εδώ και στα άλλα 2 parts. 

Τα Morris είναι φασόν TCL.  Έχουμε feedback από το μέλος @marioboni, ο οποίος μας έχει δείξει ότι το 24άρι morris του έχει πολύ αξιόλογη συμπεριφορά σε ψύξη. Και μιλάμε για basic μοντέλο με μόλις 6.1 seer. Γενικά η TCL έχει βγάλει κλιματιστικά που όλοι λένε ότι είναι αθόρυβα ενώ τα νέα μοντέλα σε ψύξη, χτυπάνε σε καταναλώσεις τα κορυφαία της κατηγορίας όπως έχω δείξει εδώ. Δυστυχώς δεν έχουμε feedback από τα 24άρια. Ή θα είναι φανταστικά, ή απλά αξιόλογα ή μπορεί να μας βγει και καμιά πανωλεθρία (βλέπε midea πιο πάνω) αν και βλέποντας το morris του @marioboni, λογικά θα πρέπει να ισχύει το πρώτο με δεύτερο σενάριο.

Αν θέλεις να κινηθείς σε πιο ασφαλή / επώνυμα μονοπάτια, θυσιάζοντας gimmicks τύπου ιονιστές / wifi , μπορείς να πας εδώ

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/mitsubishi-heavy-srksrc-63zr-w-klimatistiko-inverter-22000-btu-aa/1684511

εφόσον σε φτάνει η ισχύς όπως φαίνεται παρακάτω

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.321a38724415d1fc508a376e24da23ea.png

ή εδώ https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252398-a-c-in24-toshiba-ras24cavg-e-24ckvg-e

με capacity όπως παρακάτω:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.2a78a5e6e7e97dba08de2ea32222fa88.png

 

Οπότε ζυγίζεις και αποφασίζεις.

 

Καλημέρα είσαι υπερ αναλυτικός και ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες για να μου απαντήσεις με στοιχεία.... για να ειμαι ειλικρινής όμως έχω καταμπερδευτεί...χαχαχαχα...οποτε να αναφέρω συγκεκριμένα AC ώστε να καταλήξουμε σε 1-2 γιατί χάνομαι όσο περνάει η ώρα.

 Δυστυχώς ο Κωτσόβολος αφαίρεσε την δωρεάν εγκατάσταση σε όλα τα μοντέλα οπότε πάω μάλλον στο Πλαίσιο που την έχει ακόμα. Αν πάμε με Ιονιστή που πιστεύω ότι είναι καλό να υπάρχει άν και δεν εχω δουλέψει ποτέ πάμε στα παρακάτω όπυ θα ήθελα τις απόψεις σας:

Με Ιονιστή:

Midea All Easy Pro Series AEP2-24NXD6-I/O Κλιματιστικό 24.000 BTU/h | Plaisio

Midea Xtreme Save Series AG1-24NXD0-I/O Κλιματιστικό 24.000 BTU/h | Plaisio

Toyotomi UMI UTN-24AP/UTG-24AP Κλιματιστικό 24.000 BTU/h | Plaisio

Toyotomi IZURU eco II TRN/TRG-2171ZR Κλιματιστικό 24.000 BTU/h | Plaisio

 

 

2 ώρες πριν, tu-luba είπε

Για midea στα λεφτά που θες εκτός από το all easy pro δες και το MIDEA Xtreme Save AG1-24NXD0-I/Ο.

ναι τα αναφέρω ποιο πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή ψάχνω για 9άρι για τον πατέρα μου, είδα διαφήμιση του Κωτσόβολου για δωρεάν εγκατάσταση στα Daikin, ενώ στο site έχει την προώθηση στη σελίδα του κάθε κλιματιστικού δεν την αναφέρει. Θα μάθω αύριο που θα πάει ο πατέρας μου από κει. Το ATXC25D το έχει €599.

Edit: Την ίδια τιμή με δωρεάν εγκατάσταση βλέπω και στο Praktiker και στο Plaisio. 

Επεξ/σία από noths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 minutes ago, liakjim said:

Περίεργα γραμμένη κριτική, αλλά αγαπώ τον τύπο. Τα λέει όλα:

ενδιαφερον το λινκ, το διαβασα.

Το αλλο του κλιματιστικο που δεν αναφερει σε αυτη την κριτικη ειναι Carrier X-Power 42QHG012D8SH / 38QHG012D8SH Κλιματιστικό Inverter 12000 BTU

Το δια ταυτα, υπαρχουν διαμαντια εκει εξω που τα μετατρεπουν σε γυαλι σκετο , οι ψυκτικοι!

Βρειτε πρωτα ψυκτικο σωστο και μετα αποφασιστε τι θα βαλετε...αλλιως παιξτε λοττο, την ιδια πιθανοτητα επιτυχιας θα εχετε!

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο φόρουμ, έχω ένα πρόβλημα με το κλιματιστικό και πραγματικά δεν ξέρω τι πρέπει να γίνει. Μου έρχεται να το πετάξω….

Είναι ένα Fujitsu 18αρι 6 ετών. Χρησιμοποιείται το καλοκαίρι και το κάνω σέρβις κάθε χρόνο (με τον ίδιο άνθρωπο από την τοποθέτηση του έως τώρα) και πλένω τα φίλτρα κάθε μήνα πέρα από το σέρβις. 
Το πρόβλημα είναι ότι φέτος άρχισε να μυρίζει πάρα πολύ όταν το ανοίγεις, αλλά και εκεί που δουλεύει ξαφνικά μπορεί να αρχίσει να μυρίζει. Μυρίζει κάτι σαν μούχλα δεν είμαι κ σίγουρος, πάντως είναι άσχημη μυρωδιά. Μέχρι πέρυσι δεν είχα κανένα απολύτως θέμα!!!

Ξανά ήρθε ο άνθρωπος να τσεκάρει αποχέτευση και το λεκανακι μήπως κρατάει νερό η μονάδα , και ξανά έκανε καθαρισμό δεύτερη φορά.
Το πρόβλημα συνεχίζεται… και αυτό που κάνω είναι όταν το ανοίγω να το βάζω στους 18 για κανα μισάωρο με ανοιχτά τα παράθυρα ώστε να φύγει η μυρωδιά μετά είναι οκ. Υπάρχει περίπτωση εκεί που δουλεύει κομπλέ ξαφνικά μετά από 2-3 ώρες να ξανά βγάλει μυρωδιά, πάλι ανοίγω παράθυρα και το βάζω μισή ώρα στους 18….

Πάει κάπου το μυαλό σας; Τι άλλο μπορεί να φταίει; Τι άλλο να δω;;;  Έχει κάνει 2 φορές σερβις με φάρμακα, πλύσιμο μονάδας εσωτερικής κ εξωτερικής, αποχετεύσεις καθαρές κομπλέ. 

Επεξ/σία από Karanikolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, noths είπε

Επειδή ψάχνω για 9άρι για τον πατέρα μου, είδα διαφήμιση του Κωτσόβολου για δωρεάν εγκατάσταση στα Daikin, ενώ στο site έχει την προώθηση στη σελίδα του κάθε κλιματιστικού δεν την αναφέρει. Θα μάθω αύριο που θα πάει ο πατέρας μου από κει. Το ATXC25D το έχει €599.

Edit: Την ίδια τιμή με δωρεάν εγκατάσταση βλέπω και στο Praktiker και στο Plaisio. 

Το έχω ξαναδεί στον Κωτσόβολο το Σαββατοκύριακο για κάποιο λόγο αφαιρούν από το site την δωρεάν τοποθέτηση.

Δες το Δευτέρα πρωί λογικά θα τις ξαναβαλει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μιας και η θερινή περίοδος φαίνεται ότι τέλειωσε (τουλάχιστον για την περιοχή μου), ξεκίνησε η διαδικασία υπολογισμού των πραγματικών seers για κάποια μοντέλα της αγοράς, πάντα σύμφωνα με πραγματικά στοιχεία εξωτερικών θερμοκρασιών για την περιοχή μου (Ωρωπός Αττικής). Υπολογίστηκαν μόνο οι ώρες που το κύριο κλιματιστικό (asyg24kmta) λειτουργούσε ( 585 για μένα).

Υπενθυμίζω ότι το seer που βλέπουμε στα ενεργειακά ταμπελάκια υπολογίζονται για θερμοκρασίες από 20-35 (όχι χρήσιμες για Ελλάδα) και για 350ώρες. 

image.png.7a04ebf32a2e9f436e7efbce7ae68db9.png

Έχω σκοπό να υπολογίσω πραγματικά seer για κάποια γνωστά 18άρια και 24άρια της αγοράς, αρκεί να έχουν eurovent. Δέχομαι παραγγελίες!

Θα περιμένω μερικές ημέρες για στοιχεία κατανομής θερμοκρασιών από κάποιον που μένει Αθήνα κέντρο / νότια προάστια γιατί εδώ που μένω είναι πιο δροσερά από την πρωτεύουσα. Ίσως και Θεσσαλονίκη.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...