Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, anestispro said:

Εξωτερική 44, εσωτερική 33, ζητούμενη 25, μετά από 40 λεπτά έφθασε 29 και ο αέρας στις περσιδες με ψηφιακό θερμόμετρο στους 18

τα λες λίγο μπερδεμένα. Αν συγκρίνεις την απόδοση του μηχανήματος πριν ένα μήνα με τώρα είναι η μέρα με την νύχτα. Το ότι έχεις μέσα 33 βαθμούς αν το ανοίγεις έστω και λίγο κάθε μέρα σημαίνει ότι έχεις και αρκετές απώλειες. Αναφέρεις και econo προγραμματα κλπ.. Τι ζήτηση είχες και πηγε τον χώρο στους 29? Πόση ώρα το αφησες και που έφτασε η εσωτερική σε σχέση με την ζήτηση? Γενικά τις ημέρες με 38+ (ποσο μάλλον με 44) συνίσταται η συνεχής χρήση για να ισοροπήσει ο χώρος. Στους 30-34 οκ, πες ότι το ανάβεις και σε λίγο δροσίζει. Στους 44 δεν παίζει το σενάριο. Επίσης (δεν γνωρίζω για το δικό σου - θα σου πουν οι γνώστες) από κάποια θερμοκρασία και έπειτα πχ πάνω από 42 ή κάτω από 2 τον χειμώνα η αποδοση των κλιματιστικών μειώνεται.. 

16 minutes ago, life is music said:

Τα mitsubishi electric πόσα χρόνια εγγύηση έχουν ?

μου αρέσει που το έψαξες κιόλας

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GREGOR78 είπε

Σορυ για αυτο εβγαινε μεγαλο νουμερο 😁 εβαζα το υψος κτηριου..

Λοιπον εχουμε κ λεμε

5497.65 watt

4727.98 kcal/h

98.17 watt/ m2

84.43 kcal/h/m2

55τμ χώρο θα καλύψεις;

Αν ναι, https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/mitsubishi-heavy-srksrc-63zr-w-klimatistiko-inverter-22000-btu-aa/1684511

θα έβαζα και επέκταση εγγύησης.

Αν όχι, τρέξε πάλι το εργαλείο σύμφωνα με τις οδηγίες του ερωτηματολογίου και προσπάθησε σε παρακαλώ να τα βάλεις όλα μαζεμένα γιατί έχουν μαζευτεί πολλά και χάνουμε χρόνο με σκόρπια ποστς.

38 λεπτά πριν, anestispro είπε

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Τελικά το perfera το 18αρι έχει αποδειχθεί άψογο. Αθόρυβο, χωρις τριξιματα, ακομα βεβαια μαθαίνω με τα econo και τον έλεγχο ζήτησης.  Σε λειτουργία 1 μήνα τώρα η απόδοση του τελευταία έχει πέσει και φοβάμαι για διαρροή υγρού και τι εννοώ.  Ενώ στην αρχή γινόταν ο χώρος πάγος, τις τελευταίες μέρες αργεί αρκετά να ψύξει. Σήμερα που έφθασε εξωτερική 44 όταν το άναψα στο πρώτο μισάωρο έβγαζε χλιαρό αέρα. Η προηγούμενη εμπειρία μου ήταν με on off οπότε δεν ξέρω αν είναι στη φιλοσοφία του inverter να βγάζει θερμοκρασια αέρα ανάλογα την περίπτωση. Διάβασα ότι σε ψύξη ο αέρας που βγαίνει πρέπει να είναι κάτω από 10 βαθμούς, ισχυει αυτο?Έβαλα ένα ψηφιακό θερμόμετρο στις περσιδες και μετά από 5 λεπτά ήταν στους 18 βαθμούς με ζητούμενη 25, εξωτερική 44 και εσωτερική χωρου 29. Υπάρχει τρόπος να καταλάβω αν χάνει υγρά?

Με 44 έξω, ίσως να το κόβει κάποια προστασία. Ξαναδοκίμασε όταν θα πέσει.

Πάμε να δούμε κάτι επιπρόσθετα αν θέλεις:

image.png.b052d98410b45d74ea4f536446f4ddda.png

Αύριο, διάλεξε μια στήλη εξωτερικής θερμοκρασίας και μια γραμμή εσωτερικής.

Ας πούμε 32 έξω και 27 μέσα. Άρα θα πρέπει να βγάζει 6,17KW . Το είδες;

Πάρε ένα ή δυο καλά ψηφιακά θερμόμετρα. Βάλε το κλιματιστικό ανεμιστήρα high και το τηλεκοντρόλ όσο πιο χαμηλά σε αφήνει.

Εκεί θα πρέπει να βλέπεις ΔΤ (όπου ΔΤ είναι η διαφορά θερμοκρασίας του αέρα ψηλά στα φίλτρα μείον τον αέρα στις περσίδες ), σύμφωνα με την εξίσωση του excel στους 18C. Δλδ αν μετράς είσοδο 28, θα πρέπει να βλέπεις στις περσίδες 10C.  Εννοείται ότι μπορείς να τρέξεις το τεστ σε οποιοδήποτε άλλο συνδυασμό του πίνακα. Τα κυβικά είναι το AFR που βλέπεις ψηλά (17,1 ) και η daikin το δίνει σε m3/min (οπότε το κάνουμε σε m3/s).

Αν τα πιάσει, το μηχάνημα δουλεύει όπως πρέπει.

Ισχύς εξόδου.xlsx

 

 

 

9 λεπτά πριν, life is music είπε

Τα mitsubishi electric πόσα χρόνια εγγύηση έχουν ?

Ψάξε εδώ https://www.tournikiotisgroup.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Να ρωτήσω και εγώ (μια χαρομάρα) .. έχω ένα Toyotomi 9000 (model AYSA09KLWA) στην κρεβατοκάμαρα που λειτουργεί άψογα μέχρι σήμερα. Το διπλανό παιδικό δωμάτιο όμως δεν έχει AC και έχω θέμα. Μπορώ να βάλω μια επιπλέον εσωτερική μονάδα στο γειτονικό παιδικό δωμάτιο ώστε να γίνει multi και ας δουλεύει εκ περιτροπής .. αλλά να κρατήσω μια εξωτερική μονάδα με δυο εσωτερικές ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πιο ζεστή ημέρα του καλοκαιριού με διαφορά. 

2 σταθμοί weather underground που είμαι ανάμεσά τους , έδειξαν τρελές θερμοκρασίες:

image.png.cf1567fe2b4192744caae0010d4886c6.png

και ο άλλος

image.png.fc310a7ad4308aa41b185d0bc4892078.png

Το carrier έδειξε 43C στο app και το εξωτερικό θερμόμετρο που έχω (bme280) έδειξε 42.9C οπότε μάλλον τόσο θα είχα αν και σήμερα ήταν η πιο ζεστή ημέρα της τελευταίας 20ετίας για τις περισσότερες περιοχές του Δήμου Ωρωπού με τον Ωρωπό να έχει μέσο όρο δείκτη θερμότητας στους 45.6 °C στις 14:50 όπως διαβάζω. Ίσως λοιπόν κάπου ενδιάμεσα.

Το asyg24kmta για μια άλλη φορά ήταν παλικάρι, κράτησε ενιαίο χώρο των 60τμ και των περίπου 4-4.5KW απωλειών ψύξης στους 26C με ζήτηση 25C και 7KWh. Τα 2 Χ 9άρια κάπου 5KWh το καθένα με ανοιχτές πόρτες και 26C ζήτηση. Δίπλα από μένα στα πεθερικά το 18άρι αχριστον και το 12άρι morris έκαψαν 18KWh για 26C ζήτηση σε αθροιστικά 60τμ. Τώρα το βράδυ, είδα και κάποιες σχετικά χαμηλές ελάχιστες στο ariston (κάτω από 500W για άθλια σειρά midea) και κάτω από 100W για το morris.  

image.png.9ac92be2708788a631c127a367ae75ea.png

15 λεπτά πριν, costas_ είπε

Καλησπέρα, 

Να ρωτήσω και εγώ (μια χαρομάρα) .. έχω ένα Toyotomi 9000 (model AYSA09KLWA) στην κρεβατοκάμαρα που λειτουργεί άψογα μέχρι σήμερα. Το διπλανό παιδικό δωμάτιο όμως δεν έχει AC και έχω θέμα. Μπορώ να βάλω μια επιπλέον εσωτερική μονάδα στο γειτονικό παιδικό δωμάτιο ώστε να γίνει multi και ας δουλεύει εκ περιτροπής .. αλλά να κρατήσω μια εξωτερική μονάδα με δυο εσωτερικές ?

Μήπως fujitsu; Και μάλιστα το χάλι που ήταν τελευταίο νούμερο φασόν midea;

Πάντως αυτό που λες δεν γίνεται. Τα multi έχουν μεγάλες εξωτερικές πχ 18άρι έξω για να έχεις 2Χ9άρια μέσα.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, liakjim said:

image.png.b052d98410b45d74ea4f536446f4ddda.png

 

 

 

 

 

Πινακες για yukai εχουμε για να μετρησω , πηγα σε ενα φιλο που εβαλε ενα 12αρι σε 25τμ, το ξεκινησε με 31 βαθμους εσωτερικη ,καμια 33-34 εξωτερικη. Επιασε τα 1260w και κατεβαζε σιγα σιγα την θερμοκρασια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Πινακες για yukai εχουμε για να μετρησω , πηγα σε ενα φιλο που εβαλε ενα 12αρι σε 25τμ, το ξεκινησε με 31 βαθμους εσωτερικη ,καμια 33-34 εξωτερικη. Επιασε τα 1260w και κατεβαζε σιγα σιγα την θερμοκρασια .

Εδώ το μεγάλο ψαχτήρι για τα toshiba

https://espacepro.toshiba-confort.fr/documentation/

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, liakjim είπε

..

Μήπως fujitsu; Και μάλιστα το χάλι που ήταν τελευταίο νούμερο φασόν midea;

Ναι δίκιο έχεις.. Fujitsu. Χάλι έ ? Να το ήξερα αυτό πριν το αγόραζα ... !  .. τωρα είναι αργά

Επεξ/σία από costas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, costas_ είπε

Ναι δίκιο έχεις.. Fujitsu. Χάλι έ ? Να το ήξερα αυτό πριν το αγόραζα ... !  .. τωρα είναι αργά

Από τη στιγμή που είσαι ευχαριστημένος, κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim εμενα παντως και τα 2 sensira στους 38+ εξωτερικη ανεβαζουν σε 360w τα ελαχιστα απο 200..Ενω κατεβαινουν στα 160w που βλεπω και το δικο σου περιπου στους 30-35. Ξεκαθαρα λογω προγραμματισμου και πτωσης αποδοσης υποθετω..

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Klausx said:

Με μπερδεύει λίγο ο εγκαταστάτης, βλέπω μία καλή βάση δαπέδου, έριξε σωλήνα μπόλικη αλλά πήγε και κόλλησε το μηχάνημα στο ταβάνι ενώ από πάνω είναι ταράτσα.. δεν νομίζω να δεις ποτέ οικονομία. 20-30++ πόντους από το ταβάνι ( συνήθως στο 2.30-50μ το κάτω μέρος του κλιματιστικού) είναι το ιδανικό για μέγιστη απόδοση και οικονομία ψύξη/θέρμανση.

Βάλε ένα θερμόμετρο πάνω από το μηχάνημα το μεσημέρι ή απλά πιάσε το ταβάνι με το χέρι σου και θα καταλάβεις

Παρήγγειλα 2 απο τα θερμόμετρα που μου είπε ο @liakjim, αύριο θα τα έχω. 

Το θέμα με την μετακίνηση είναι δυο:

Η τρύπα είναι ακριβώς πάνω από την πρίζα:

Spoiler

image.jpeg.32e0b0b9a7d97e1d992a9d7dd169371d.jpeg

Αν πάει το κλιματιστικό δεξιά από την πρίζα δεν χωράει για 1cm. Αν βγάλω το πλαίσιο της πρίζας ίσως ειναι οκ. Μια άλλη λύση είναι καταργήσω την πρίζα αλλά πως θα μετράω μετά :P

Το άλλο πρόβλημα είναι οτί απέξω έχω κάνει θερμοπρόσωψη και αν μετακινηθεί ο σωλήνας θα θέλει σκάψιμο. Είναι λίγο κρίμα να χαλάσει.

Τεσπα θα κάνω αυτό με την μέτρηση και βλέπουμε.

Μια άλλη λύση είναι να το πουλήσω και να πάρω ένα asyg24kmta που χωράει και στα δεξιά από την πρίζα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, liakjim said:

Εδώ το μεγάλο ψαχτήρι για τα toshiba

https://espacepro.toshiba-confort.fr/documentation/

 

ScreenShot07-27-23at12_22AM.PNG.7f3acbe404870e5ac5a0ade015f79c46.PNG

ScreenShot07-27-23at12_40AM.PNG.947c01c861504da696ae927c2eeb5200.PNG

Με εξωτερικη 34 και εσωτερικη 30 εχει 3.64κW. Συμφωνα με το excel σου, και με αερα 0,15 το ΔΤ ειναι 20,1 C.

Τα εβγαλα σωστα?

Επίσης πρόταση για θερμόμετρο -υγρασιομετρο φθηνό και σχετικά αξιόπιστο? 

Ευχαριστω. 

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 2 inventor vision. Το 12000btu δουλεύη άψογα.

Το 9000btu κάνει θόρυβο η εξωτερική μονάδα όταν λειτουργεί ο συμπιεστής. Τα κλιματιστικά είναι σε δάπεδο τοποθέτηση.

Είχαν έρθει από inventor όσο είχε εγγύηση καί τό πρόβλημα λύθηκε προσωρινά ανάλογα αν κουναγα σωλήνα καί νά στηρίζεται κάπως αλλιώς στο τοίχο οι σωλήνες. 

Τι να κάνω να απευθυνθώ σε inventor η αν γνωρίζεται κάποιον τεχνικό πού να έχει όρεξη να ασχοληθεί περιοχή Αθήνα θά σάς ήμουν ευγνώμων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, insomniagfg είπε

Τα εβγαλα σωστα?

Σωστός!

7 ώρες πριν, freelove είπε

Έχω 2 inventor vision. Το 12000btu δουλεύη άψογα.

Το 9000btu κάνει θόρυβο η εξωτερική μονάδα όταν λειτουργεί ο συμπιεστής. Τα κλιματιστικά είναι σε δάπεδο τοποθέτηση.

Είχαν έρθει από inventor όσο είχε εγγύηση καί τό πρόβλημα λύθηκε προσωρινά ανάλογα αν κουναγα σωλήνα καί νά στηρίζεται κάπως αλλιώς στο τοίχο οι σωλήνες. 

Τι να κάνω να απευθυνθώ σε inventor η αν γνωρίζεται κάποιον τεχνικό πού να έχει όρεξη να ασχοληθεί περιοχή Αθήνα θά σάς ήμουν ευγνώμων.

 

Κάποιος συντονισμός με τους σωλήνες; Γιατί δεν τους στερεώνεις στον τοίχο;

Για δείξε μας καμιά φωτογραφία να το δουν τα τσακάλια του φόρουμ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, vali είπε

Κάποιος που έχει το Toshiba edge white μήπως το έχει βάλει και σε tapo για να δει αν οι καταναλώσεις που δείχνει η εφαρμογή της Toshiba είναι ίδιες με του tapo;

6-8% περίπου λιγότερο δείχνει η εφαρμογή της Toshiba

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...