Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, CapFlint είπε

Π.χ αυτή τη στιγμή που γράφω του έχω ζητήσει 27 βαθμούς από το τηλεκοντρόλ. Το κλιματιστικό πάνω του γράφει 25.5 και ένα θερμόμετρο που έχω στο σπίτι λέει 25.3. Αυτό το διατηρεί μόνιμα για ώρες μέχρι να ζητήσω κάτι άλλο. Υποθέτω έτσι λειτουργεί. (Νόμιζα ότι θα προσπαθήσει να γράψει 27 πάνω στα led-άκια του). 

Ότι γραφεί το τηλεκοντρόλ πρέπει να γραφεί και το ac,εκτος εάν έχεις ενεργοποιήσει το follow me και δείχνει την θερμοκρασία εκεί που είναι το χειριστήριο 

 Ένα UCV-Ιονιστή που έχει δεν το έχω ενεργοποιήσει ποτέ και δεν ξέρω και αν ή πότε θα πρέπει να το ενεργοποιήσω. 

Μέσα στην ημέρα μια φορα για μια ωρα είναι οκ 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, CapFlint είπε

Καλησπέρα σε όλους και πάλι!

Λοιπόοοονν 11 ημέρες με το Inventor Legend 24000 BTU (keyword σε μελλοντική αναζήτηση από κάποιον χρήστη :P)

Να αρχίσω λέγοντας ότι δυστυχώς δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για την κατανάλωσή του, γιατί πρώτον είναι πολύ νωρίς, αλλά κυρίως γιατί δεν έχω και τα μπλιμπλίκια που διαθέτουν οι pro χρήστες του νήματος και δεν μπορώ να μιλήσω με επισταμένη ακρίβεια. Θα περιγράψω λοιπόν την εμπειρία μου:

Disclaimer: Δεν έχω τριφτεί αρκετά για να μάθω κάθε λειτουργία του.

Αρχίζω με τον κύριο και μοναδικό λόγο για τον οποίο αγοράστηκε, αυτόν της ψύξης:

1. Ψύξη/Απόδοση/Αίσθηση: Ταχύτατη ψύξη και ανακούφιση από τη ζέστη πραγματικά σε μερικά λεπτά. Δεν μπορούσα να το πιστέψω. Πολύ ωραία και άνετη γενική αίσθηση χωρίς να σε φυσάει και κυρίως χωρίς να νιώθεις αυτή την ενοχλητική ψύξη/παγωμάρα που παράγουν μερικές φορές τα κλιματιστικά. (Δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω!) Πολύ άνετη λοιπόν γενική αίσθηση και κυρίως ομοιόμορφη σε όλο το χώρο τον οποίο ψύχει (50τ.μ). Κατά κύριο λόγο χρησιμοποιώ την breeze away λειτουργία και μόνο τις ημέρες που ξεπέρασε η εξωτερική θερμοκρασία τους 40 την κίνηση των περσίδων. Τον ανεμιστήρα τον έχω στο auto και κάποια στιγμή στο χρόνο γίνεται πολύ αθόρυβο και ακούς ένα γουργουρητό. Υποθέτω αυτό γίνεται όταν έχει πιάσει θερμοκρασία. Μια που είπα για θερμοκρασία κάτι που με μπερδεύει είναι το εξής: Π.χ αυτή τη στιγμή που γράφω του έχω ζητήσει 27 βαθμούς από το τηλεκοντρόλ. Το κλιματιστικό πάνω του γράφει 25.5 και ένα θερμόμετρο που έχω στο σπίτι λέει 25.3. Αυτό το διατηρεί μόνιμα για ώρες μέχρι να ζητήσω κάτι άλλο. Υποθέτω έτσι λειτουργεί. (Νόμιζα ότι θα προσπαθήσει να γράψει 27 πάνω στα led-άκια του). Να προσθέσω επίσης ότι βάσει του φθηνού θερμομέτρου μου που μετράει και υγρασία, διατηρεί και μόνιμα σταθερή την υγρασία κάπου στο 50%. Μια που έπιασα και το θόρυβο να πω ότι το γουργουρητό που κάνει δεν είναι καθόλου ενοχλητικό (προφανώς σε ανεμιστήρα από 40% και πάνω ακούγεται) αλλά η πραγματική έκπληξη ήταν η εξωτερική μονάδα!! Θα τολμήσω να πω ότι ακούγεται λιγότερο και από το μέσα! Δεν ξέρω πως το κατάφεραν. Κάθεσαι στο μπαλκόνι και πραγματικά ίσα που ακούγεται. Ισως να μου έκανε και τέτοια θετική εντύπωση γιατί έχω ακούσει μόνο σάπιες κινεζιές. 

2. Λειτουργίες: Χρησιμοποιώ μόνο τη βασική auto λειτουργία για ψύξη. ECO δεν έχω βάλει ποτέ και δεν ξέρω αν θα κάνει διαφορά στην κατανάλωση. Sleep έβαλα 3-4 φορές αλλά δεν άλλαξε τίποτα από πλευράς θορύβου και μάλιστα όλες τις φορές κάποια στιγμή προς τα ξημερώματα άρχισε να ανεβαίνει η θερμοκρασία και έγινε ενοχλητική οπότε το απενεργοποίησα. Ένα UCV-Ιονιστή που έχει δεν το έχω ενεργοποιήσει ποτέ και δεν ξέρω και αν ή πότε θα πρέπει να το ενεργοποιήσω. Αφύγρανση ομοίως δεν έχω ενεργοποιήσει όπως και ένα fresh που λέει ότι αυτοκαθαρίζεται. Δεν ξέρω πότε θα έπρεπε να το ενεργοποιήσω. Γενικά το manual αναφέρει δυστυχώς επιγραμματικά τις λειτουργίες και δεν εμβαθύνει. 

3. Συνδεσιμότητα/WiFi: Στο δικό μου setup (router από Cosmote και Android Samsung τηλέφωνο) συνδέθηκε πανεύκολα και σε δευτερόλεπτα. Η εφαρμογή χωρίς να είναι τίποτα το ιδιαίτερο διαθέτει όλη τη βασική πληροφόρηση και είναι πολύ απλή στη χρήση της. Στην ουσία τη χρησιμοποιώ για δύο χρήσεις: Μισή ωρίτσα πριν επιστρέψω στο σπίτι να το ανάψω και όταν έχω αράξει μακριά από το τηλεκοντρόλ να μη σηκωθώ να το πάρω :P

 

Προς το παρόν δεν έχω κάποιο άλλο σχόλιο καθότι το έχω μόνο 11 μέρες. Αύριο περιμένω το συνεργείο για εγκατάσταση ενός Inventor Leon 9000 BTU οπότε μετά από καμιά 11αριά μερούλες θα έχω και για αυτό feedback! 

 

Αν θέλεις κάνε και δοκιμή λειτουργίας με το follow me. Ο στόχος είναι να έχεις την επιθυμητή θερμοκρασία στο σημείο που σε ενδιαφέρει πχ σαλόνι. Οπότε θα πρέπει να διαλέξεις στο σαλόνι ένα σημείο και να βάλεις εκεί το τηλεχειριστήριο πάντα να σημαδεύει την εσωτερική μονάδα. Λογικά στην πρόσοψη θα δείχνει πλέον τη θερμοκρασία του τηλεχειριστηρίου ( με επιφύλαξη το τελευταίο και όχι το θερμοκρασία εκεί ψηλά στη μονάδα που είναι λογικό να είναι παραπάνω μιας και ο ζεστός αέρας πάει πάνω).

48 λεπτά πριν, greg4 είπε

image.png.4b6307aa25ec1b2d190e03523b368a20.png

32 ειχε το πρωί το σπίτι. Εντάξει τα 1000w. Αλλά εδώ αν δεν το χαμήλωνα θα συνέχιζε ακάθεκτο στα 3200w :D

Άστο 24 ώρες χωρίς να το κλείσεις και δείξε μας αύριο τέτοια ώρα το διάγραμμα. Αν έχεις τη δυνατότητα κάνε και το τεστ.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν θέλεις κάνε και δοκιμή λειτουργίας με το follow me. Ο στόχος είναι να έχεις την επιθυμητή θερμοκρασία στο σημείο που σε ενδιαφέρει πχ σαλόνι. Οπότε θα πρέπει να διαλέξεις στο σαλόνι ένα σημείο και να βάλεις εκεί το τηλεχειριστήριο πάντα να σημαδεύει την εσωτερική μονάδα. Λογικά στην πρόσοψη θα δείχνει πλέον τη θερμοκρασία του τηλεχειριστηρίου ( με επιφύλαξη το τελευταίο και όχι το θερμοκρασία εκεί ψηλά στη μονάδα που είναι λογικό να είναι παραπάνω μιας και ο ζεστός αέρας πάει πάνω).

Άστο 24 ώρες χωρίς να το κλείσεις και δείξε μας αύριο τέτοια ώρα το διάγραμμα. Αν έχεις τη δυνατότητα κάνε και το τεστ.

Θα το τσεκάρω, σ'ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Θα έβαζα και την επέκταση εγγύησης -> https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/mitsubishi-heavy-srksrc-63zr-w-klimatistiko-inverter-22000-btu-aa/1684511

 

Αν μπορείς ένωσέ τα ολοκληρωμένα σε ένα post.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Προσπάθησε να κάνεις το εξής τεστ:

Με 35C εξωτερική και 27 εσωτερική, βάλε το κλιματιστικό όσο πιο χαμηλά σου επιτρέπει το τηλεκοντρόλ (πχ 18) , ανεμιστήρα fix στο high και μέτρα με ένα καλό ψηφιακό θερμόμετρο ακρίβειας πρώτου δεκαδικού ψηφίου (ιδανικά δύο),  τη θερμοκρασία του αέρα ψηλά στα φίλτρα και τη θερμοκρασία του αέρα που βγαίνει από τα φίλτρα.

Στις συνθήκες αυτές θα πρέπει να βλέπει 21C ως ΔΤ. Δλδ αν για παράδειγμα στην είσοδο έχεις 29, στην έξοδο θα πρέπει να βλέπεις 8C.

Αν αυτό συμβεί, το μηχάνημα αποδίδει μάλλον όπως πρέπει και απλά πρέπει να ισορροπήσει ο χώρος.

Αν όχι, ίσως πρέπει να έρθει τεχνικός από την αντιπροσωπία για έλεγχο.

Τέλος ανέβασέ μας φωτογραφίες από την εγκατάσταση, μέσα και έξω, από το πλάι να δούμε σωλήνες , μέτρα μας πόσο μήκος έχουν οι σωληνώσεις και πες μας πως έγινε η δουλειά (με αντλία κενού κτλ ).

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Πρόταση: αν δεν βιάζεστε, βάλτε το yukai, δες το και αν σου αρέσει, πάρε ένα ίδιο. Αν βιάζεστε, το κοιτάς / κοιτάμε. Αν δεν σου αρέσει, έλα πες μας να το αποκλείσουμε.

Πάντως η αγορά κλιματιστικού δεν είναι εύκολη υπόθεση ...είναι σαν το αυτοκίνητο ...με λίγα λόγια μέχρι να κατασταλάξεις σε αυτό που θες να πάρεις..έχεις γυρίσει καμία δεκαριά αντιπροσωπείες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, johnnyman είπε

Παιδιά μέχρι να έρθουν για την εγκατάσταση την εσωτερική μονάδα την έβγαλα από το κουτί και την έχω μέσα στο σπίτι.

Πειράζει? 

Το κουτί εννοείται το έχω κρατήσει. 

Κάποιος παιδιά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, liakjim said:

Άστο 24 ώρες χωρίς να το κλείσεις και δείξε μας αύριο τέτοια ώρα το διάγραμμα. Αν έχεις τη δυνατότητα κάνε και το τεστ.

https://www.skroutz.gr/s/38740109/Sonoff-Αισθητήρας-Θερμοκρασίας-σε-Μαύρο-Χρώμα-DS18B20-RJ9.html

https://www.skroutz.gr/s/38264930/Sonoff-THR316D-Πολυόργανο-Ηλεκτρολογικού-Πίνακα-SON-REL-TH16D-R3.html

Με αυτα είναι οκ για το τεστ?

Να το αφήσω όλο το βράδυ; Σε τι θερμοκρασία; Με το eco ενεργοποιημένο;

Θα με κυνηγάει η γυναίκα, χαχα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2023 στις 8:28 ΜΜ, Opel007 είπε

Προσπαθώ... 

Αν και σήμερα δεν πήρα μιας και παρήγγειλα το tapo p110 να δω αύριο ολοήμερη κατανάλωση! 

Παιδιά μαζί με το tapo πήρα και το θερμόμετρο της xiaomi.. το έβαλα πάνω στο κλιματιστικό και μου έδειξε 29,3 .. λογικα θα έχει μια πολύ μικρή απόκλιση αλλά δικαιολογεί το ερκοντισιον που μου λέει 30 εσωτερική ...... Θα με τρελάνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Opel007 είπε

Παιδιά μαζί με το tapo πήρα και το θερμόμετρο της xiaomi.. το έβαλα πάνω στο κλιματιστικό και μου έδειξε 29,3 .. λογικα θα έχει μια πολύ μικρή απόκλιση αλλά δικαιολογεί το ερκοντισιον που μου λέει 30 εσωτερική ...... Θα με τρελάνει 

Έχεις πλάκα αμονωτη από πάνω σου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Κάποιος παιδιά? 

Τι να πειράζει δηλαδή;

Φαίνεται αν είναι πειραγμένο ή όχι το μηχάνημα, εφόσον το έχεις βγάλει απλά από το κουτί τι να σου πουν; Πες άνοιξα να δω το design...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Opel007 είπε

Παιδιά μαζί με το tapo πήρα και το θερμόμετρο της xiaomi.. το έβαλα πάνω στο κλιματιστικό και μου έδειξε 29,3 .. λογικα θα έχει μια πολύ μικρή απόκλιση αλλά δικαιολογεί το ερκοντισιον που μου λέει 30 εσωτερική ...... Θα με τρελάνει 

Κα8 πόση κατανάλωση δείχνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχεις πλάκα αμονωτη από πάνω σου ;

Έχω άλλον όροφο .

Ένα πράγμα που μου έχει περάσει από το μυαλό είναι ότι μπαίνει λίγο ζεστός αέρας από πάνω δεξιά όπως φαίνεται στην φώτο όπου είναι το ρόλο ... 

Το θερμόμετρο που το έχω κάτω τώρα λέει 26

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Κα8 πόση κατανάλωση δείχνει 

Αυτήν την στιγμή το έβαλα στους 27 (εσωτερική 30 λέει) και καεί 872 τρέχουσα 

IMG_20230723_181347.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Opel007 said:

Ένα πράγμα που μου έχει περάσει από το μυαλό είναι ότι μπαίνει λίγο ζεστός αέρας από πάνω δεξιά όπως φαίνεται στην φώτο όπου είναι το ρόλο ... 

βαλε το εκει το θερμομετρο, στην σχισμη και αστο λιγη ωρα κ μετρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Opel007 είπε

Έχω άλλον όροφο .

Ένα πράγμα που μου έχει περάσει από το μυαλό είναι ότι μπαίνει λίγο ζεστός αέρας από πάνω δεξιά όπως φαίνεται στην φώτο όπου είναι το ρόλο ... 

Το θερμόμετρο που το έχω κάτω τώρα λέει 26

Αυτήν την στιγμή το έβαλα στους 27 (εσωτερική 30 λέει) και καεί 872 τρέχουσα 

IMG_20230723_181347.jpg

Αν ισχύουν αυτά τότε δεν έχει θέμα ο αισθητήρας ούτε η πλακέτα ούτε κάτι άλλο , οποτε κοιτα λίγο μήπως μπάζει από πουθενά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...