Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, arvacon είπε

Sweet Home 3d ε? 🙃

Σωστός! Με βόλεψε πολυ όταν μετακινούσα τους τοίχους τώρα που το ανακαινίζω να αποφασίσω τι ακριβώς κάνω. 

12 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Δεν μπορεί να μπει στα παρακάτω σημεία;

 

IMG_0187.jpeg

Από κάτω είναι η πόρτα εισόδου που βλέπει διάδρομο. Δεν έχω δηλαδή που να πάει το εξωτερικό σώμα. Το διαμέρισμα είναι γωνιακό.

Από πάνω από το κουρτινόξυλο έχει δύο αρνητικά. Το πρώτο ότι θα χτυπάει αυτούς που κάθονται στο καναπέ και αυτό από μόνο του είναι αρκετό να με προβληματίσει.

Το δεύτερο ότι θα με αναγκασει να βάλω χαμηλά τη κουρτίνα καθώς το ταβάνι, πριν βάλω πλακάκια, το είχα μετρήσει καπου στους 294 πόντους και το ύψος του κουφώματος καπου στους 225 (θα ξαναπάω να μετρήσω). Αν, λοιπόν, αφήσω 15 πόντους από το ταβάνι (αν κάνω λάθος ότι είναι αναγκαίο διορθώστε με) και υπολογίσω κάπου 31 πόντους το εσωτερικό σώμα, μενούν 23 πόντοι. Δεν θα αφήσω και 10 πόντους από το κουρτινόξυλο; Άρα 13 πόντοι. Το κουρτινόξυλο δεν έχει πάχος γύρω στους 7 πόντους; Οπότε τελικά ειναι μόλις 5 πόντους πάνω από το κούφωμα αν δεν έχω κάνει κάτι λάθος στους υπολογισμούς μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Antretng είπε

Καλησπέρα. Είχα ρωτήσει και σε προηγούμενη σελίδα αλλά δεν είχα δει οτι ειχε ερωτηματολόγιο. 

Μιας και ηρθε η σειρά μου για επιδότηση, με ενδιαφέρουν δύο κλιματιστικά. Το ένα σαλοκουζίνα (29 τμ) μαζί με διάδρομο και μικρο δωματιάκι (σύνολο 40τμ). Το αλλο υπνοδωμάτιο 14 τμ (μαζι με την ξύλινη ντουλάπα).

Σας επισυνάπτω αρχικά ένα πρόχειρο σχέδιο του σπιτιού. Με κοκκινο και μπλε βελάκι οι θέσεις που θα μπουν τα κλιματιστικά. Ένα μικρό ζόρι έχω στο διαθέσιμο χώρο για το κλιματιστικό με κόκκινο χρώμα. Δεξια, διπλα στο δοκάρι, υπάρχουν σωλήνες καλοριφερ (δεν νομιζω να το ανάψουν βέβαια). Το κενό που έχω μεταξύ των σωλήνων και του κουφώματος ειναι 107 εκατοστά. Οπότε, αν θελω να αφήσω και λιγο χώρο για τη κουρτίνα (βάζω το κουρτινοξυλο πανω απο το κλιμαστικο), φοβάμαι ότι δεν μπορώ να ξεπεράσω τα 92 εκατοστά εσωτερικό σώμα. Δεν θα ήθελα να παει πάνω από το κουρτινοξυλο γιατι μετά το δοκάρι θα κοβει τη ροη προς το διαδρομο (βλέπε δεύτερη φωτογραφία)

image.png.a812c6d1d96b07cdf51c7c20b492ed74.png

image.png.c8ab286853494c1a518be626a494b3aa.png

Ας δούμε τώρα και τις ερωτήσεις

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : Συσκευές 9k και >18k btu  1700€ 
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αλλαγή λόγω παλαιότητας και επιδοτησης. Ήταν πανω απο 24k btu του σαλονιου (άλλη διάταξη όμως, πριν την αναικαινιση) και 9k υπνοδωμάτιο.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Έχω επιδότηση. Οπότε αλυσίδα.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 70% ψύξη / 30% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης, αρχικά αποκλειστική θέρμανσης, αργότερα περιστασιακής (σκοπεύω μετά από κανα χρόνο να βαλω αντλία θερμότητας ή αερίου)
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Για τουλάχιστον ένα χρόνο δεν έχω εναλλακτική.
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Το ένα σε ενιαίο χώρο σαλοκουζίνα (29τμ) + διάδρομος (3,5τμ) + μικρο δωμάτιο (7,5τμ). Το άλλο υπνοδωμάτιο 14τμ.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Αθηνα - Καλλιθέα. http://penteli.meteo.gr/stations/oropos/ ,  χαμηλό υψόμετρο.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Απαραίτητο η εσωτερική μονάδα του σαλονιου να μην ξεπερνά τα 92 cm. Απαραίτητα και η χαμηλή κατανάλωση και για τα δύο.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Πολυκατοικία του 74, κουφώματα pvc με διπλά τζάμια.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του

    Οι μετρήσεις ειναι για το μεγάλο σώμα (σαλοκουζίνα).
    3954.05
    3400.48
    119.82
    103.04

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/fujitsu-asyaoyg14ketf-14000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi-klimatistiko-inverter/1824202

Εναλλακτικά θα έβλεπα για 13αρι edge white ή haori.

Για το δωμάτιο βάλε κανά yukai/arata

Επίσης δεν θα το έβαζα εκεί που δείχνεις αλλά στον απέναντι τοίχο και σίγουρα μακριά από την κουζίνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι καλό το morris ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/fujitsu-asyaoyg14ketf-14000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi-klimatistiko-inverter/1824202

Εναλλακτικά θα έβλεπα για 13αρι edge white ή haori.

Για το δωμάτιο βάλε κανά yukai/arata

Επίσης δεν θα το έβαζα εκεί που δείχνεις αλλά στον απέναντι τοίχο και σίγουρα μακριά από την κουζίνα.

Σε ευχαριστώ για τη πρόταση. Θα είναι αρκετός ο 14k btu για να καλύψει και το διπλανό μικρό δωματιο (7,5 τμ) ; Συνολικά δηλαδή 40 τμ (29 σαλόνι, 3,5 διάδρομος, 7,5 δωμάτιο). Αυτή τη στιγμή δεν έχω βάλει πόρτα στο διάδρομο. Αργότερα, αν τυχόν έχω παιδιά, τότε ίσως και να βάλω. 

Αν εννοείς απέναντι τοίχο την είσοδο του σπιτιού, εκεί είναι ο διάδρομος της πολυκατοικίας ενώ η απόσταση μεταξύ των πάνω και κάτω τοίχων ειναι 7,13 μ, άρα θα φτάσουμε κοντά 10 μέτρα σωλήνα. Μπαλκόνι έχω μόνο από τη πάνω πλευρά που ειναι η μπαλκονόπορτα.

Το πρόβλημα της θέσης είναι όταν λειτουργεί κατά τη διάρκεια μαγειρέματος ή γενικότερα; Θα είναι οκ αν τον εχω κλειστό καθώς μαγειρεύω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή περίπτωση είναι μέχρι και αύριο 16/7 το public Αργυρούπολης που έχει 20% έκπτωση και στα εκπτωτικά, δωρεάν εγκατάσταση απεγκατάσταση σε όλα και klarma σε 3 άτοκες δόσεις. Πχ omnys 9000btu 279,20€. 

Το ίδιο μέχρι αύριο έκανε και το πλαίσιο στο mall με το 20% με κάποιες εξαιρέσεις περί εγκαταστάσεων απεγκαταστάσεων.

Κρίμα που δεν έχουν toshiba και οι δύο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά, ήρθε το αλλαζω συσκευή και λέμε να σταματήσουμε να πεθαίνουμε με τον καύσωνα, help! (Από το forum έχω υπ όψιν τα κλασικά: Toshiba Edge, Fujitsu Ecolandia, Fujitsu ASYG24KMTA, Mitsubishi Heavy SRK71ZR-W, Inventor??)

  • Ποσό που διαθέτουμε: Μεχρι 1700-1800 με αλλαζω συσκευη ( 1100-1200 χωρίς)
  • Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Νέα αγορά
  • Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο
  • Χρήση κλιματιστικού: 40% ψύξη / 60% θέρμανση
  • Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης (με δυνατοτητα υποβοήθησης απο κεντρικη στα χοντρα κρυα), χρήση σε ψύξη όταν ο απλός ανεμιστήρας δεν επαρκεί
  • Χώρος που θα τοποθετηθεί:  σαλόνι + 1 δωμάτιo ενιαίο σύνολο 60m2
  • Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Χαλάνδρι, Αθήνα με 40-42C το καλοκαίρι και -1.2C τον χειμώνα to 2021 http://penteli.meteo.gr/stations/chalandri/
  • Wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα εκτός εγγύησης
  • Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου:  Καλή μόνωση οροφής (5cm), τοίχοι (3cm), διπλά τζάμια, 5ος όροφος (τελευταίος)

Screenshot 2022-12-14 at 22-04-31 ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.png
 

 

 

Και ένα δεύτερο για το υπνοδωμάτιο, με πολύ λιγότερη χρήση.

  • Ποσό που διαθέτουμε: Μεχρι 400-600
  • Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Νέα αγορά
  • Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο
  • Χρήση κλιματιστικού: 90% ψύξη (Για τις δυσκολες μέρες κυρίως) / 10% θέρμανση
  • Συχνότητα χρήσης: Καλοκαίρι για τις ζέστες
  • Χώρος που θα τοποθετηθεί:  Κρεβατοκάμαρα 12-15μ2
  • Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Χαλάνδρι, Αθήνα με 40-42C το καλοκαίρι και -1.2C τον χειμώνα to 2021 http://penteli.meteo.gr/stations/chalandri/
  • Wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αθόρυθο, εγγύηση
  • Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου:  Καλή μόνωση οροφής (5cm), τοίχοι (3cm), διπλά τζάμια, 5ος όροφος (τελευταίος)

image.png.941576b44459451b98c4b097ec3154b0.png

Επεξ/σία από Divs_Athens
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μόλις τώρα μίλησα με Κωτσόβολο ...δεν το έχουν το morris έχουν μόνο μερικά κομμάτια εκθεσιακά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, μεταξυ Morris Fresh-Air FAIN-35170 και Daikin Siesta Sensira ATXC35D ποιο μου προτεινετε και γιατι? Τι προελευση εχει το Morris και απο εγγυηση τι λενε? Για 10 με 12 τετραγωνικα υπνοδωματιο οροφοδιαμερισμα τελευταιος οροφος και χωρις μονωση ταρατσα λεω να παω σε 12αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Giannis_kan said:

Καλησπερα, μεταξυ Morris Fresh-Air FAIN-35170 και Daikin Siesta Sensira ATXC35D ποιο μου προτεινετε και γιατι? Τι προελευση εχει το Morris και απο εγγυηση τι λενε? Για 10 με 12 τετραγωνικα υπνοδωματιο οροφοδιαμερισμα τελευταιος οροφος και χωρις μονωση ταρατσα λεω να παω σε 12αρι.

Διαφορετικα εντελως μηχανηματα. Το ενα εχει εισαγωγη αερα, αρα αν το χρειαζεσαι πας σε αυτο κ μονο...

10 hours ago, CorumD said:

απο ινβερτάρισμα...καμία σχέση...είναι μια ευθεία γραμμή

δηλαδη δεν αλλαζει η εξωτερικη θερμοκρασια για να αλλαξει και η καταναλωση?

Εμενα το Perfera 9ri απο τα 230w πηγε στα 280w (50w παραπανω/παρακατω εδωσε στο "σκαλοπατι" των ~37 βαθμων εξωτερικης)

ενω το Sensira 12ri απο τα 240w στα 360w (120w παραπανω/παρακατω εδωσε στο "σκαλοπατι" των ~37 βαθμων εξωτερικης)

στο ιδιο μπαλκονι και τα δυο, στον ιδιο εσωτερικο χωρο...

Spoiler

1572023113907.jpg.820083f49068d17e155620001bc8824a.jpg1572023113845.jpg.7dd41756d0dd04e62573724f7f26a9f9.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Specs είπε

Διαφορετικα εντελως μηχανηματα. Το ενα εχει εισαγωγη αερα, αρα αν το χρειαζεσαι πας σε αυτο κ μονο...

 

Μου τα εξηγεις λιγο παραπανω γτ δν γνωριζω. Το Morris το εχει αυτο με τον αερα? Τι ακριβως ειναι? 

που κατασκευαζετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, life is music είπε

Μόλις τώρα μίλησα με Κωτσόβολο ...δεν το έχουν το morris έχουν μόνο μερικά κομμάτια εκθεσιακά !

Ναι αν δεις δεν είναι διαθέσιμο για αποστολή. Παραλαβή μόνο από Μενίδι Αγρίνιο Κοζάνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Giannis_kan said:

Μου τα εξηγεις λιγο παραπανω γτ δν γνωριζω. Το Morris το εχει αυτο με τον αερα? Τι ακριβως ειναι? 

που κατασκευαζετε?

Ειναι ιδιαιτερη περιπτωση και φερνει φρεσκο αερα μεσα με λεχωριστο σωληνα απ εξω, καλο για υπνοδωματια.

ΑΛΛΑ μιας και εχω το αντιστοιχο σε TCL, C-fresh (δες στο skroutz αναλυτικη κριτικη μου) προεχει να ξερουμε τι θες να κανεις, πχ θερμανση, ψυξη κλπ του ερωτηματολογιου για να βοηθηθεις σωστα με προτασεις απο εδω μεσα.

Αν τα εγραψες πιο πριν, οκ, σορυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, notist είπε

Ναι αν δεις δεν είναι διαθέσιμο για αποστολή. Παραλαβή μόνο από Μενίδι Αγρίνιο Κοζάνη.

Τι να επιλέξω τότε σε 9αρι από τον Κωτσόβολο για το βάλω στην κουζίνα μου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχει πάιξει ποτέ στα 110w το FTXC35b στο σπίτι μου. Το χαμηλότερο που έχω δει ποτέ ήταν γύρω στα 155-160w.

To PERFERA παίζει στα , περίπου, 200w αυτή τη στιγμή με το ECONO ενεργοποιημένο και ζήτηση 25C. Όλες οι πόρτες είναι κλειστές. Η εξωτερική θερμοκρασία είναι 39C.

Σε περίπου 1 ώρα θα απενεργοποιήσω το ECONO και θα δω την διαφορά.

Ίσως επηρεάζει αρκετά το γεγονός οτι οι κομπρέσσορες είναι στην ταράτσα και εκτεθειμένες στον ήλιο. Επίσης, το διαμέρισμα είναι στον τελευταίο όροφο και εκτεθειμένο απο ολες τις πλευρές. Τέλος, ειναι κατασκευής 1990 και φαντάζομαι οι μονώσεις να είναι πολύ απλές.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Τα πριόνια που βλέπετε στο κάτω μέρος ήταν απο προγενέστερους μήνες όταν το tp-link 110 ήταν τοποθετημένο στο SENSIRA. Απο εχθές το βράδυ(15 Ιουλίου) είναι τοποθετημένο στο PERFERA και δεν έχω καμμία διακοπή στον κομπρέσσορα.

image.png.4b0a5d94149da5fd2fc2b3bbf9dfe50b.png

 

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Τελικά το morris δεν υπάρχει ....έχουμε άλλη επιλογή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...