Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τις σημερινές θερμοκρασίες στη Θεσσαλονίκη το 24αρι Μόρις με 24ωρη χρήση και στους 26 κατανάλωσε 6.5 kw σε 75τμ όλα ανοιχτά πάντα σε οικοδομή 20+ετίας

Τώρα παίζει στα 220 και συνήθως πιο αργά ρίχνει ακόμη λίγο και ίσως κάτω κ από 200

 

Απο arata-yukai και Haori έχουμε δείγμα;

Επεξ/σία από marioboni
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 minutes ago, marioboni said:

Με τις σημερινές θερμοκρασίες στη Θεσσαλονίκη το 24αρι Μόρις με 24ωρη χρήση και στους 26 κατανάλωσε 6.5 kw σε 75τμ όλα ανοιχτά πάντα σε οικοδομή 20+ετίας

Τώρα παίζει στα 220 και συνήθως πιο αργά ρίχνει ακόμη λίγο και ίσως κάτω κ από 200

 

Απο arata-yukai και Haori έχουμε δείγμα;

Εμενα το atxc25b, 25C ζητηση 3.5kWh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, liakjim είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Επιλέγεις το χρονικό διάστημα και μετά inspect data

image.png.4b3dab8bac26788980cb6270fc25002c.png

και μετά στο Data options τσεκάρεις αυτό που θέλεις (πχ εξωτερική θερμοκρασία ή όπως αλλιώς το έχεις ονομάσει ,επιλέγεις "Download for excel"  και κάνεις download csv.

image.png.23818c2bf60c6d24404b1dbaae96a8f4.png

Μετά τα ρίχνεις στο excel, κάνεις στρογγυλοποίηση σε ακέραιες τιμές (κανένα δεκαδικό), απορρίπτεις ότι είναι κάτω από 27. Τέλος για να μετρήσεις πόσα νούμερα έχεις από το καθένα, πας δεδομένα, φίλτρο, επιλέγεις μία μία τιμή πχ το 30 και κάτω σου λέει πόσες εγγραφές υπάρχουν ή για πιο εύκολα με το countif πχ =COUNTIF(A1:A761;30) θα σου πει πόσα 30άρια έχεις. 

 

Για το κλιματιστικό, το ταβάνι είναι η γυψοσανίδα. Ανοίγεις εγχειρίδιο εγκατάστασης και το βάζετε Χ απόσταση από γυψοσανίδα ώστε Χ>ελάχιστο επιτρεπτό.

Όταν πέφτει η σχετική υγρασία, δεν υπάρχουν οσμές. Επίσης σε αφύγρανση δουλεύει πιο σταθερά, χωρίς on-off οπότε χωρίς να έχεις φαινόμενα όπου σταματάει ο συμπιεστής και ξαφνικά ο αέρας από 6-9C , πάει 20-25 και φαίνεται υγρός οπότε ξεκινάνε οι οσμές.

Σε πιο υψηλές εξωτερικές θερμοκρασίες, όπου τα watts θα ανέβουν, θα έχεις καλή αφύγρανση και σε λειτουργία απλής ψύξης.

Δυστυχώς θέλει λίγο πειραματισμό.

Προσωπικά είτε βάζω χαμηλά τη θερμοκρασία πχ 25 είτε το βάζω αφύγρανση  .

Οπότε το αφήνω αφυγρανση σε όλα τα κλιματιστικά και όλα καλά. Αφού μου δουλεύει μπόμπα έτσι. 

24 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Εμενα το atxc25b, 25C ζητηση 3.5kWh.

 

32 λεπτά πριν, marioboni είπε

Με τις σημερινές θερμοκρασίες στη Θεσσαλονίκη το 24αρι Μόρις με 24ωρη χρήση και στους 26 κατανάλωσε 6.5 kw σε 75τμ όλα ανοιχτά πάντα σε οικοδομή 20+ετίας

Τώρα παίζει στα 220 και συνήθως πιο αργά ρίχνει ακόμη λίγο και ίσως κάτω κ από 200

 

Απο arata-yukai και Haori έχουμε δείγμα;

Με ποιο εργαλείο μετράτε παιδιά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια...προσπαθωντας να φτασω τα κλιματιστικα σε κατασταση stress test που λενε και για τις τραπεζες, δεν ωφελησε σε κατι, απλα λογω κατανομης στον χωρο των κλιματιστικων, σε εναιαο μεν αλλα Γ χωρο.

Με το ενα μονο να δουλευει , το Σενσιρα 12, καταφερα να καψει λιγοτερο απο οτι χτες τα δυο μαζι Σενσιρα 12+Περφερα 9, ΑΛΛΑ η θερμοκρασια δομικων στοιχειων ανεβηκε 0,4 βαθμου Κελσιου.

Αποψε αφου τα τρεξω και τα δυο ωσπου να ξαναερθει στους 26 η θερμοκρασια δομικων, θα το γυρισω αναποδα, Περφερα μονο αλλα με χαμηλοτερη ζητηση για να μην αφησω να ανεβουν τα δομικα στοιχεια πανω απο 26 βαθμους.

Η απογοητευση της μερας ειναι ομως το TCL 9ri στο υπνοδωματιο, που το βαζω μονο για μεσημερι και σημερα κουμπωσα μια Ταπο μπριζα να δω τι κανει και εκαψε 2,25 κιλοβατωρες σε ενα 6ωρο με κλεισιμο πορτας σε ενα χωρο που παρεληφθη απο τους 27 και τον κατεβασε 24,5 . Απογοητευση...

Μηπως εχω κατι λαθος γιατι σημερα πηρα την Ταπο 110, δεν ηθελα να χαλασω τις καταγραφες απο τα αλλα δυο βγαζοντας τα μπριζακια ΗΣ110 απο την θεση τους?

 

 

IMG_8507.jpg

IMG_8508.jpg

IMG_8509.jpg

1 hour ago, DjTony said:

Με ποιο εργαλείο μετράτε παιδιά; 

Tp-Link Tapo p110 με διαγραματα οπως αυτα που εβαλα μολις, αλλα παλιοτερα εβγαινε το Tp-Link ΗS-110 με τα διαγραμματα σε πισι τα ωραια οπυ βλεπεις εδω μεσα απο διαφορους , σαν αυτο ας πουμε

 

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 1372023 14945 πμ.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 1372023 15022 πμ.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Στείλε σε πμ και θα δούμε !

Καλησπέρα φίλε μου ....στην Σαλαμίνα έχουμε ένα sanyo κλιματιστικό που το είχε βάλει ο παππούς μου πριν φύγει από την ζωή ...Το θέμα είναι πριν κάποια χρόνια μπήκαν κάτι Ρόμα και μου έκλεψαν την εξωτερική μονάδα ...Τι λύση υπάρχει σε αυτήν την περίπτωση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, life is music είπε

Καλησπέρα φίλε μου ....στην Σαλαμίνα έχουμε ένα sanyo κλιματιστικό που το είχε βάλει ο παππούς μου πριν φύγει από την ζωή ...Το θέμα είναι πριν κάποια χρόνια μπήκαν κάτι Ρόμα και μου έκλεψαν την εξωτερική μονάδα ...Τι λύση υπάρχει σε αυτήν την περίπτωση ?

Καμμια οσον αφορα το συγκεκριμενο sanyo. Απλα το ξηλωνεις και βαζεις καινουριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, arvacon είπε

Καμμια οσον αφορα το συγκεκριμενο sanyo. Απλα το ξηλωνεις και βαζεις καινουριο.

Μια ερώτηση τελευταία ...το κλιματιστικό που είχε η μάνα μου στην κρεβατοκάμαρα της ήταν ένα 9ρι sharp ...Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο πήγα εδώ Carrier 42QHG009D8SU Crystal Ultra Clean..Είναι καλό το συγκεκριμένο που έχι ο kotsovolos ?

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, liakjim said:

Μετά τα ρίχνεις στο excel, κάνεις στρογγυλοποίηση σε ακέραιες τιμές (κανένα δεκαδικό), απορρίπτεις ότι είναι κάτω από 27. Τέλος για να μετρήσεις πόσα νούμερα έχεις από το καθένα, πας δεδομένα, φίλτρο, επιλέγεις μία μία τιμή πχ το 30

Χρειάζεσαι μόνο θερμοκρασίες εσωτερικού χώρου? για ποιο διάστημα? 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, life is music είπε

Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο πήγα εδώ Carrier 42QHG009D8SU Crystal Ultra Clean..Είναι καλό το συγκεκριμένο που έχι ο kotsovolos ?

Δεν κοιτάς και αυτό στα 550€ τοποθετημένο?

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, userAnon είπε

Χρειάζεσαι μόνο θερμοκρασίες εσωτερικού χώρου? για ποιο διάστημα? 

Εξωτερικές θερμοκρασίες σεζόν ψύξης. Θα κρατήσω από 27-40 ( δεν μπορεί να υπολογιστεί για πάνω από 40). Οι άλλες θα απορριφθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Δεν κοιτάς και αυτό στα 550€ τοποθετημένο?

Τελικά πήρα το carrier μαζί με την τοποθέτηση θα μου πάει 558 ευρώ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω άνοιγμα στον τοίχο 118cm, μπορεί να μπεί εσωτερική μονάδα 114cm;

Eπίσης ποια η γνώμη σας για τα Juro Pro; Κοιτάω ένα 24άρι γιατί είναι λίγο πιο στενό από τα Inventor (πάντα για Α+++ ψύξης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, life is music είπε

Τελικά πήρα το carrier μαζί με την τοποθέτηση θα μου πάει 558 ευρώ ...

Να ξερεις ειναι πολυ καλη επιλογη! Το εχω κι ειμαι ευχαριστημενος απο αποδοση και καταναλωσεις, με εξαιρεση τα πλαστικα που τριζουν στη θερμανση κυριως αλλα κι αυτο για λιγο..Το χειμωνα το ειχε σε καλυτερη προσφορα 440 με τοποθετηση μεσα.

Προσεξε να γινει σωστη εγκατασταση!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, energy52 είπε

Να ξερεις ειναι πολυ καλη επιλογη! Το εχω κι ειμαι ευχαριστημενος απο αποδοση και καταναλωσεις, με εξαιρεση τα πλαστικα που τριζουν στη θερμανση κυριως αλλα κι αυτο για λιγο..Το χειμωνα το ειχε σε καλυτερη προσφορα 440 με τοποθετηση μεσα.

Προσεξε να γινει σωστη εγκατασταση!

 

Αυτό το τρίξιμο που λες είναι ενοχλητικό ...και δεύτερον δεν θεωρείς λίγα τα 5 χρόνια εγγύηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2023 στις 5:50 ΜΜ, flampouras είπε

Όταν λέμε on/off εννοούμε ότι σταματάει η εξωτερική μονάδα εντελώς κάτι που δεν το θέλουμε;

Επίσης φαντάζομαι μου πρότεινες το inventor λόγο του πολύ καλού δείκτη seer. Ωστόσο μου αναφέρεις ότι Daikin/Toshiba κατεβαίνουν πιο χαμηλά σε καταναλώσεις από ότι το inventor. Γιατί τότε να μην επιλέξουμε τα Daikinb/Toshiba αφού όλοι πιστεύω θέλουμε την καλύτερη κατανάλωση; Πρακτικά αυτό που ρωτάω είναι πως συνδέετε ο δείκτης seer/scop (απόδοση;) με την κατανάλωση. Ή είναι άσχετα; Και γιατί ενδεχομένως επιλέγουμε κάποιο με μεγαλύτερο δείκτη seer/scop έναντι κάποιου με χαμηλότερο το οποίο όμως "κατεβαίνει" χαμηλά σε καταναλώσεις;

 

Ευχαριστώ.

Θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιος;

 

Επιπλέον, έχω έναν νέο χώρο που θα ήθελα την βοήθεια σας. Χρειάζομαι ένα κλιματιστικό 24αρι στην σαλονοκουζίνα και ένα 9αρι στο Υ\Δ. Ιδανικά θα ήθελα 2 επιλογές για το καθένα γιατί δεν ξέρω τι θα βρω.

Κάτοψη:

Spoiler

image.png.236fe3277ed70312b734e1ea1f477cff.png

Σαλονοκουζίνα:

Spoiler

Θα τοποθετηθεί ακριβώς από πάνω από το μαύρο «κουτί» που φαίνεται στην κουζίνα.

 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1500€ Αν αξίζει και κάτι πιο φθηνό δεν θα έλεγα όχι ή αν αξίζει κάτι με λίγα χρήματα παραπάνω.
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο, αρκεί να συμμετέχει στο πρόγραμμα εξοικονομώ.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 50% Ψύξη / 50% Θέρμανση. Ψύξη δηλαδή τους θερινούς μήνες και θέρμανση τους χειμερινούς.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος θέρμανσης.
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ: Ενιαία σαλονοκουζίνα
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Δυτική Αττική, Μέγαρα, πολύ χαμηλό υψόμετρο max 5m https://penteli.meteo.gr/stations/vlychada/NOAAPRYR.TXT
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Wifi
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). Από πάνω πλάκα χωρίς μόνωση. Ανατολική πλευρά επαφή με άλλη κατοικία.  Νότια πλευρά επαφή με αέρα (μπαλκόνι). Κουφώματα PVC ενεργειακά με διπλά τζάμια.
  11. Θερμικές Απώλειες

5906.85

Watt

5079.89

KCal/h

179.00

Watt/m2

153.94

KCal/h/m2

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:

Αττική - Κλιματική ζώνη Β

Υψόμετρο Περιοχής:

Κάτω από 500 μέτρα

Επιθυμητή Θερμοκρασία:

21

Έτος Κατασκευής:

1975

Εμβαδό Κατοικίας:

33 m2

Ύψος Ορόφου:

2.9 m

Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:

Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω

Μόνωση Τοίχων:

Καμία Μόνωση

Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:

Άλλη κατοικία-διαμέρισμα

Νότια Πλευρά σε επαφή με:

Αέρα

Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:

Άλλη κατοικία-διαμέρισμα

Δυτική Πλευρά σε επαφή με:

Άλλη κατοικία-διαμέρισμα

Δάπεδο σε επαφή με:

Άλλη κατοικία

Μόνωση Δαπέδου:

Καμία μόνωση

Οροφή σε επαφή με:

Αέρα

Μόνωση Οροφής:

Καμία μόνωση

Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:

2

Παράθυρα:

1

Τύπος Κουφωμάτων:

Συνθετικά κουφώματα

Τύπος Τζαμιών:

Διπλά τζάμια

Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:

5%

 

Υ\Δ:

Spoiler

 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1000€ Αν αξίζει και κάτι πιο φθηνό δεν θα έλεγα όχι.
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο, αρκεί να συμμετέχει στο πρόγραμμα εξοικονομώ.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 50% Ψύξη / 50% Θέρμανση. Ψύξη δηλαδή τους θερινούς μήνες και θέρμανση τους χειμερινούς.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος θέρμανσης.
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ: Υ\Δ
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Δυτική Αττική, Μέγαρα, πολύ χαμηλό υψόμετρο max 5m https://penteli.meteo.gr/stations/vlychada/NOAAPRYR.TXT
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Wifi  & αθόρυβο
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). Από πάνω πλάκα χωρίς μόνωση. Δυτική πλευρά επαφή με άλλη κατοικία.  Νότια πλευρά επαφή με αέρα (μπαλκόνι). Κουφώματα PVC ενεργειακά με διπλά τζάμια.
  11. Θερμικές Απώλειες

2934.34

Watt

2523.53

KCal/h

209.60

Watt/m2

180.25

KCal/h/m2

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:

Αττική - Κλιματική ζώνη Β

Υψόμετρο Περιοχής:

Κάτω από 500 μέτρα

Επιθυμητή Θερμοκρασία:

21

Έτος Κατασκευής:

1975

Εμβαδό Κατοικίας:

14 m2

Ύψος Ορόφου:

2.9 m

Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:

Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω

Μόνωση Τοίχων:

Καμία Μόνωση

Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:

Άλλη κατοικία-διαμέρισμα

Νότια Πλευρά σε επαφή με:

Αέρα

Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:

Άλλη κατοικία-διαμέρισμα

Δυτική Πλευρά σε επαφή με:

Άλλη κατοικία-διαμέρισμα

Δάπεδο σε επαφή με:

Άλλη κατοικία

Μόνωση Δαπέδου:

Καμία μόνωση

Οροφή σε επαφή με:

Αέρα

Μόνωση Οροφής:

Καμία μόνωση

Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:

1

Παράθυρα:

1

Τύπος Κουφωμάτων:

Συνθετικά κουφώματα

Τύπος Τζαμιών:

Διπλά τζάμια

Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:

5%

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...