Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ:

Ζητούνται μέλη τα οποία να έχουν αληθή στατιστικά στοιχεία κατανομής ωρών λειτουργίας του κλιματιστικού τους για την πόλη που μένουν.

Ιδανικά θα προτιμηθούν μέλη τα οποία έχουν στοιχεία από μεγάλες πόλεις πχ Αθήνα κέντρο (όχι προάστια), Θεσσαλονίκη.

Αν δεν υπάρχουν τέτοια στοιχεία, μπορούμε να κάνουμε μια παραδοχή ότι το κλιματιστικό θα το άναβαν με εξωτερική πάνω από ας πούμε 27C (αλλά και αυτό είναι προβληματικό μιας και το βράδυ μπορεί να έχει πέσει η θερμοκρασία, αλλά να το αφήνουν ανοιχτό). 

Τα στοιχεία να είναι σε excel σε 2 στήλες, όπως η παρακάτω που είναι τα περσινά δικά μου, όπου το κλιματιστικό μου χρησιμοποιήθηκε για 1506 ώρες και με την παρακάτω κατανομή στον Ωρωπό Αττικής που μένω (μέρος αρκετά πιο δροσερό από Αθήνα, άρα όχι αντιπροσωπευτικό για τους περισσότερους από εσάς) . Τα στοιχεία τα βρήκα πολύ εύκολα μέσω του grafana του homeassistant.

image.png.7057319b53ada148a6945544f7032784.png

ΣΤΟΧΟΣ:

Όπως έχουμε ξαναπεί, τα seer που βλέπουμε στα ταμπελάκια υπολογίζονται για μόλις 350 ώρες στη σεζόν οι οποίες είναι πολύ λίγες για την Ελλάδα ενώ και το ίδιο το seer έχει στον υπολογισμό των επί μέρους eers μη αντιπροσωπευτικές θερμοκρασίες για την Ελλάδα μιας και έχει μέσα θερμοκρασίες από 20-35 ενώ θα θέλαμε 30-40. Δλδ θα ήθελα να φτιάξω κάτι όπως είναι τα scop average και θερμό , να γίνει ας πούμε seer θερμό.

Ενδεικτικά, για τις θερμοκρασίες και ώρες που σας έδειξα πιο πάνω για το σπίτι μου, υπολόγισα κάποια 24άρια και πάνε ως παρακάτω:

image.png.e7929941d16a702c8603e78ff7c5ea51.png

και κάποια 18άρια ως παρακάτω:

image.png.b7977e700fc90b60378877b7a5a3f9

Συγκρίνετε τα νούμερα αυτά με τα seer που βλέπετε στα ταμπελάκια τους και θα δείτε ότι απέχουν πάρα πολύ (ενώ φαίνεται και πόσο αποδοτικό είναι το midea easy pro 18K σε πραγματικές συνθήκες Ωρωπού, φτάνοντας σχεδόν το εξωπραγματικό ururu sarara και όντας σχεδόν 20% πιο αποδοτικό από το πολύ καλό asyg18klca).

Τα στοιχεία είναι από eurovent.

Με το που αποκτήσω τα στοιχεία σας, έχω σκοπό να φτιάξω τέτοια διαγράμματα για κάποια χαρακτηριστικά μοντέλα της αγοράς (σε 18άρια, 22άρια και 24άρια) για πραγματικές και ρεαλιστικές συνθήκες Ελλάδας. 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, KOSTASMOUS είπε

Εχει κανενας αλλος προβλημα με την μεταφορικη του πρακτικερ( δελατολας) ? Εχω παραγγειλει ενα air condition απο τελη ιουνιου και ακομα να μου το φερουν, τους εχω παρει τηλεφωνα σημειωνουν τον αριθμο μου δηθεν πως θα με καλεσει καποιος για νεο ραντεβου παραδοσης και ακομα τιποτα.

Στείλε σε pm τηλέφωνο επικοινωνίας. Δουλεύει ο πατέρας της κουμπαράς μου εκεί. Να δω μήπως μπορεί να κάνει κάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω αυτό  το αποτέλεσμα..

Screenshot 2023-07-04 at 13.10.21.png

 

και είμαι μεταξύ αυτών των 3 κλιματιστικών

1. Mitsubishi-Heavy-Industries-SRK-SRC-35ZSX

2. Toshiba-Daiseikai-9-RAS-13PAVPG

3. Daikin-Siesta-Perfera-ATXM35R-ARXM35R

 

στα 12.000BTU νομίζω ότι είμαι εντάξει (αν και το παρών είναι 18.000, 20 ετίας όχι inverter.

Τι μου προτείνετε σαν ποιο ειδικοί ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί

Επεξ/σία από oXXo_nikosar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, oXXo_nikosar είπε

Έχω αυτό  το αποτέλεσμα..

Screenshot 2023-07-04 at 13.10.21.png

 

και είμαι μεταξύ αυτών των 3 κλιματιστικών

1. Mitsubishi-Heavy-Industries-SRK-SRC-35ZSX

2. Toshiba-Daiseikai-9-RAS-13PAVPG

3. Daikin-Siesta-Perfera-ATXM35R-ARXM35R

 

στα 12.000BTU νομίζω ότι είμαι εντάξει (αν και το παρών είναι 18.000, 20 ετίας όχι inverter.

Τι μου προτείνετε σαν ποιο ειδικοί ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί

Perfera. Αρκεί το 9αρι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, liakjim said:

Ιδανικά θα προτιμηθούν μέλη τα οποία έχουν στοιχεία από μεγάλες πόλεις πχ Αθήνα κέντρο (όχι προάστια), Θεσσαλονίκη.

Kαρδιτσα θες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, liakjim said:

Τα στοιχεία τα βρήκα πολύ εύκολα μέσω του grafana του homeassistant.

στείλε μου τι έχεις φτιάξει στο grafana για να πάρεις αυτά τα στοιχεία και θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να τα βγάλω για το shorai 24. Όμως άλλαξα τελευταία ένα shelly που κάηκε και κάτι έχει πάθει και η database (από ανανάθμιση) όποτε πρέπει να δω τι γίνεται με τα backup που. Τρέχω και σε νοσοκομεία τελευταία (για τους γονείς) οπότε δεν ξέρω πότε θα μπορέσω να στα δώσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ:

Ζητούνται μέλη τα οποία να έχουν αληθή στατιστικά στοιχεία κατανομής ωρών λειτουργίας του κλιματιστικού τους για την πόλη που μένουν.

Ιδανικά θα προτιμηθούν μέλη τα οποία έχουν στοιχεία από μεγάλες πόλεις πχ Αθήνα κέντρο (όχι προάστια), Θεσσαλονίκη.

Αν δεν υπάρχουν τέτοια στοιχεία, μπορούμε να κάνουμε μια παραδοχή ότι το κλιματιστικό θα το άναβαν με εξωτερική πάνω από ας πούμε 27C (αλλά και αυτό είναι προβληματικό μιας και το βράδυ μπορεί να έχει πέσει η θερμοκρασία, αλλά να το αφήνουν ανοιχτό). 

Τα στοιχεία να είναι σε excel σε 2 στήλες, όπως η παρακάτω που είναι τα περσινά δικά μου, όπου το κλιματιστικό μου χρησιμοποιήθηκε για 1506 ώρες και με την παρακάτω κατανομή στον Ωρωπό Αττικής που μένω (μέρος αρκετά πιο δροσερό από Αθήνα, άρα όχι αντιπροσωπευτικό για τους περισσότερους από εσάς) . Τα στοιχεία τα βρήκα πολύ εύκολα μέσω του grafana του homeassistant.

image.png.7057319b53ada148a6945544f7032784.png

ΣΤΟΧΟΣ:

Όπως έχουμε ξαναπεί, τα seer που βλέπουμε στα ταμπελάκια υπολογίζονται για μόλις 350 ώρες στη σεζόν οι οποίες είναι πολύ λίγες για την Ελλάδα ενώ και το ίδιο το seer έχει στον υπολογισμό των επί μέρους eers μη αντιπροσωπευτικές θερμοκρασίες για την Ελλάδα μιας και έχει μέσα θερμοκρασίες από 20-35 ενώ θα θέλαμε 30-40. Δλδ θα ήθελα να φτιάξω κάτι όπως είναι τα scop average και θερμό , να γίνει ας πούμε seer θερμό.

Ενδεικτικά, για τις θερμοκρασίες και ώρες που σας έδειξα πιο πάνω για το σπίτι μου, υπολόγισα κάποια 24άρια και πάνε ως παρακάτω:

image.png.e7929941d16a702c8603e78ff7c5ea51.png

και κάποια 18άρια ως παρακάτω:

image.png.b7977e700fc90b60378877b7a5a3f9

Συγκρίνετε τα νούμερα αυτά με τα seer που βλέπετε στα ταμπελάκια τους και θα δείτε ότι απέχουν πάρα πολύ (ενώ φαίνεται και πόσο αποδοτικό είναι το midea easy pro 18K σε πραγματικές συνθήκες Ωρωπού, φτάνοντας σχεδόν το εξωπραγματικό ururu sarara και όντας σχεδόν 20% πιο αποδοτικό από το πολύ καλό asyg18klca).

Τα στοιχεία είναι από eurovent.

Με το που αποκτήσω τα στοιχεία σας, έχω σκοπό να φτιάξω τέτοια διαγράμματα για κάποια χαρακτηριστικά μοντέλα της αγοράς (σε 18άρια, 22άρια και 24άρια) για πραγματικές και ρεαλιστικές συνθήκες Ελλάδας. 

 

Θέλεις στοιχεία στο πόσες ώρες δουλέψαμε τα κλιματιστικά μας ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασια; 

Καταναλωτικό προφίλ δηλαδή, πόσες ώρες επιθυμούμε να το έχουμε ανοιχτό ανάλογα την εξωτερική; Αν κατάλαβα καλά. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Θέλεις στοιχεία στο πόσες ώρες δουλέψαμε τα κλιματιστικά μας ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασια; 

Καταναλωτικό προφίλ δηλαδή, πόσες ώρες επιθυμούμε να το έχουμε ανοιχτό ανάλογα την εξωτερική; Αν κατάλαβα καλά. 

Νομίζω πως λέμε σχεδόν το ίδιο.

Χρειάζομαι κατανομή ωρών ανά εξωτερική θερμοκρασία, από 25 έως 40. Στατιστικά στοιχεία καιρού και θα κρατήσω από 27-40. Ανεξάρτητα από την ύπαρξη κλιματιστικού ή όχι. Εγώ θα θεωρήσω ότι λειτουργούσε όσο η εξωτερική θερμοκρασία είναι 27-40.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Νομίζω πως λέμε σχεδόν το ίδιο.

Χρειάζομαι κατανομή ωρών ανά εξωτερική θερμοκρασία, από 25 έως 40. Στατιστικά στοιχεία καιρού και θα κρατήσω από 27-40. Ανεξάρτητα από την ύπαρξη κλιματιστικού ή όχι. Εγώ θα θεωρήσω ότι λειτουργούσε όσο η εξωτερική θερμοκρασία είναι 27-40.

Την θερμοκρασία από που να την μετράμε; Να μπαίνει ένα θερμόμετρο κοντά στην εξωτερική μονάδα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, Grim Ripper said:

Ναι εδώ και κάτι μέρες, δεν κλείνουν καθόλου.

Το 9αρι βλέπω εχθές έκαψε 4.3kwh.

 

ATXC25C και FTXC35C, αυτά έχω.

 

Δηλαδη, αν πες κανει ζεστες παρατεταμενες και το λειτουργησεις αδιαλλειπτα ενα μηνα,  εχεις αμεσως αμεσως μια καταναλωση, γυρω στις 140 κιλοβατωρες, μονο απο 1 κλιματιστικο. Σωστα;

 Ακοη εχω ακομη καλη, στη γειτονια, και μενω σε καλη γειτονια, δεν ακουω ποτε να δουλευει κανενα κλιματιστικο....

Επισης, κοινο μυστικο, ολοι κοιταζουν να ερχονται στη δουλεια που εχει air condition, ωστε να περνα τουλαχιστον το μεγαλυτερο μερος της μερας στα δροσερα....στο σπιτι, αναλογως το σπιτι του καθενος βεβαια, αλλα ενα μικρο καμινι για τους περισσοτερους συνηθως....

Μου αρεσει βεβαια που ακουω ολες τις 'δικαιολογιες' (αλλος εχει βροχικα, αλλον τον ενοχλει αλλου κλπ), κατανοω απολυτα τον κοσμο, που το τελευταιο που θα τον νοιαξει, οσο κι αν σταζει απο ιδρωτα, ειναι πλεον στην εποχη μας , ειναι η δροσια σου....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, mindreader said:

 

Δηλαδη, αν πες κανει ζεστες παρατεταμενες και το λειτουργησεις αδιαλλειπτα ενα μηνα,  εχεις αμεσως αμεσως μια καταναλωση, γυρω στις 140 κιλοβατωρες, μονο απο 1 κλιματιστικο. Σωστα;

 Ακοη εχω ακομη καλη, στη γειτονια, και μενω σε καλη γειτονια, δεν ακουω ποτε να δουλευει κανενα κλιματιστικο....

Επισης, κοινο μυστικο, ολοι κοιταζουν να ερχονται στη δουλεια που εχει air condition, ωστε να περνα τουλαχιστον το μεγαλυτερο μερος της μερας στα δροσερα....στο σπιτι, αναλογως το σπιτι του καθενος βεβαια, αλλα ενα μικρο καμινι για τους περισσοτερους συνηθως....

Μου αρεσει βεβαια που ακουω ολες τις 'δικαιολογιες' (αλλος εχει βροχικα, αλλον τον ενοχλει αλλου κλπ), κατανοω απολυτα τον κοσμο, που το τελευταιο που θα τον νοιαξει, οσο κι αν σταζει απο ιδρωτα, ειναι πλεον στην εποχη μας, ειναι η δροσια σου....

 

Ναι, επίσης γιατί να ακούς τα κλιματιστικά; Δεν κάνουν όλες οι εξωτερικές μονάδες θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/7/2023 στις 9:05 ΠΜ, tu-luba είπε

Σίγουρα θα σου δώσουν το οκ για 10cm γιατί δεν είναι η απόσταση από το ταβάνι αλλά από μια γυψοσανιδα 40-45cm.

Μετά έχεις μπόλικο αέρα αφού συνολικά το μηχανημα θα μπει 30cm από το πραγματικό ταβάνι.

μολις μου ακυρωσες οτι "μελετη" εχω κανει 😂....  Δηλαδηςςςς αν κοτσαρω το μηχανακι 10εκ κατω απο την γυψοσανιδα χωρις να εχει αμεση επαφη με το ταβανι ειμαι οκ? Σαν βαθος η γυψοσανιδα ειναι 42εκ περιπου ενω το toshi ειναι στα 31εκ περιπου. Θεωρητικα εφοσον η γυψοσανιδα δεν ειναι ταβανι ειμαι οκ? Δημιουργει σωστο airflow εστω κ ετσι?

Screenshot_4.png

Επεξ/σία από jpcupra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, userAnon είπε

στείλε μου τι έχεις φτιάξει στο grafana για να πάρεις αυτά τα στοιχεία και θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να τα βγάλω για το shorai 24. Όμως άλλαξα τελευταία ένα shelly που κάηκε και κάτι έχει πάθει και η database (από ανανάθμιση) όποτε πρέπει να δω τι γίνεται με τα backup που. Τρέχω και σε νοσοκομεία τελευταία (για τους γονείς) οπότε δεν ξέρω πότε θα μπορέσω να στα δώσω

Spoiler

Επιλέγεις το χρονικό διάστημα και μετά inspect data

image.png.4b3dab8bac26788980cb6270fc25002c.png

και μετά στο Data options τσεκάρεις αυτό που θέλεις (πχ εξωτερική θερμοκρασία ή όπως αλλιώς το έχεις ονομάσει ,επιλέγεις "Download for excel"  και κάνεις download csv.

image.png.23818c2bf60c6d24404b1dbaae96a8f4.png

Μετά τα ρίχνεις στο excel, κάνεις στρογγυλοποίηση σε ακέραιες τιμές (κανένα δεκαδικό), απορρίπτεις ότι είναι κάτω από 27. Τέλος για να μετρήσεις πόσα νούμερα έχεις από το καθένα, πας δεδομένα, φίλτρο, επιλέγεις μία μία τιμή πχ το 30 και κάτω σου λέει πόσες εγγραφές υπάρχουν ή για πιο εύκολα με το countif πχ =COUNTIF(A1:A761;30) θα σου πει πόσα 30άρια έχεις. 

 

11 λεπτά πριν, jpcupra είπε

μολις μου ακυρωσες οτι "μελετη" εχω κανει 😂....  Δηλαδηςςςς αν κοτσαρω το μηχανακι 10εκ κατω απο την γυψοσανιδα χωρις να εχει αμεση επαφη με το ταβανι ειμαι οκ? Σαν βαθος η γυψοσανιδα ειναι 42εκ περιπου ενω το toshi ειναι στα 31εκ περιπου. Θεωρητικα εφοσον η γυψοσανιδα δεν ειναι ταβανι ειμαι οκ? Δημιουργει σωστο airflow εστω κ ετσι?

Screenshot_4.png

Για το κλιματιστικό, το ταβάνι είναι η γυψοσανίδα. Ανοίγεις εγχειρίδιο εγκατάστασης και το βάζετε Χ απόσταση από γυψοσανίδα ώστε Χ>ελάχιστο επιτρεπτό.

23 λεπτά πριν, DjTony είπε

Το κλιματιστικό μου δουλεύει στην αφυγρανση στους 25, ψύχει το χώρο και δε μυρίζει εδώ και 6 ώρες... Τι συμπεραίνω από αυτό; πως να κινηθώ; 

Όταν πέφτει η σχετική υγρασία, δεν υπάρχουν οσμές. Επίσης σε αφύγρανση δουλεύει πιο σταθερά, χωρίς on-off οπότε χωρίς να έχεις φαινόμενα όπου σταματάει ο συμπιεστής και ξαφνικά ο αέρας από 6-9C , πάει 20-25 και φαίνεται υγρός οπότε ξεκινάνε οι οσμές.

Σε πιο υψηλές εξωτερικές θερμοκρασίες, όπου τα watts θα ανέβουν, θα έχεις καλή αφύγρανση και σε λειτουργία απλής ψύξης.

Δυστυχώς θέλει λίγο πειραματισμό.

Προσωπικά είτε βάζω χαμηλά τη θερμοκρασία πχ 25 είτε το βάζω αφύγρανση  .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...