Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδια, μια ερωτηση κυριως για αυτος που πηραν το toshiba yukai.

Εκανα την αγορα απο το praktiker το 10αρι στα 599€ με δωρεαν τοποθετηση. Σημερα πριν απο λιγο ολοκληρωθηκε η τοποθετηση και εκ των υστερων παρατηρησα οτι απο πανω δεν εχει καποιο καπακι αλλα φαινονται κατευθιαν τα φιλτρα. Οπως θα δειτε και στην φωτο.. Ειναι ετσι κ σε εσας?

20230710_191729.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mindreader είπε

1260w λεει για το cooling, το κλιματιστικο που υπαρχει...

Πως μπορει λετε να ρυθμιστει συντηρητικα, ενοψει επερχομενου καυσωνα, ωστε να δροσιζει ενα δωματιο, αλλα να μην καιει και πολυ;

Οταν ξεκινησω να το λειτουργω, θα ριξω πανω και ενα tapo πριζα με μετρητη ενεργειας, αλλα πειτε καμια συμβουλη προκαταβολικα, και επειδη δεν τα παω καλα και με την αριθμητικη, δωστε με υπολογισμο που ισως κανετε, κοστος ανα ωρα ή ωρες, κατι να ξερω που βαδιζω...

Παντως σιγουρα, ο ανεμιστηρας που παιζει ολη μερα, με 30w, και καιει τη μερα 0,5kwh συνολικα, δεν θα ειναι...

:(

Το να πεταχτεί / αλλαχτεί , παίζει σαν σενάριο;

Μόλις τώρα, ma3stros είπε

Καλησπέρα παιδια, μια ερωτηση κυριως για αυτος που πηραν το toshiba yukai.

Εκανα την αγορα απο το praktiker το 10αρι στα 599€ με δωρεαν τοποθετηση. Σημερα πριν απο λιγο ολοκληρωθηκε η τοποθετηση και εκ των υστερων παρατηρησα οτι απο πανω δεν εχει καποιο καπακι αλλα φαινονται κατευθιαν τα φιλτρα. Οπως θα δειτε και στην φωτο.. Ειναι ετσι κ σε εσας?

20230710_191729.jpg

Έτσι είναι.

Καλοδούλευτο.

Αν θέλεις πες μας τις εντυπώσεις σου.

Επίσης δείξε μας φωτογραφίες της εγκατάστασης μέσα και έξω. Έβαλαν αντλία κενού και πάνω από 2μ σωλήνες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έτσι είναι.

Καλοδούλευτο.

Αν θέλεις πες μας τις εντυπώσεις σου.

Επίσης δείξε μας φωτογραφίες της εγκατάστασης μέσα και έξω. Έβαλαν αντλία κενού και πάνω από 2μ σωλήνες;

Το αφησα απλα να λειτουργησει ενα 30 λεπτο χωρις παρουσια στο δωματιο κλπ με ανοιχτες πορτεσ παραθυρα για να φυγει οποια μυρωδια αρχικα εχει. Φαινεται να λειτουργει καλα κ δειχνει αθορυβο σε σχεση με το Haori. Αλλα, περισσοτερα θα σας πω μετα απο μερες. Σωληνες σιγουρα πανω απο 2 μετρα οριακα 3μετρα (κλεινω προς τα 2,5μ :D). Η αγορα νομιζω εγινε την ιδια μερα με εσενα. Αυριο θα μπορω να βγαλω φωτος και να τις ανεβασω.

Περιεργο παντως το πανω μερος. Γιατι εχει αν παρατηρησεις και κατι μαυρες εσοχες που ειναι λες και κουμπωνει καποιο πλαστικο

Σ΄ευχαριστω για την αμεση απαντηση!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Υπάρχει πρόβλημα εάν τοποθετηθεί εξωτερική μονάδα σε ανατολικό τοίχο που έχει πλήρη έκθεση σε ήλιο; Εάν λάβουμε υπόψιν αναμενόμενες θερμοκρασίες υπό σκιά 40+? Γιατί έχω δεί πχ operating range σε toshiba edge -10-46. 
Θα ήταν καλύτερα να μπεί σε άλλο τοίχο και να τραβήξω σωληνώσεις 4-5 μέτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Stefanakiss είπε

Καλησπέρα

Υπάρχει πρόβλημα εάν τοποθετηθεί εξωτερική μονάδα σε ανατολικό τοίχο που έχει πλήρη έκθεση σε ήλιο; Εάν λάβουμε υπόψιν αναμενόμενες θερμοκρασίες υπό σκιά 40+? Γιατί έχω δεί πχ operating range σε toshiba edge -10-46. 
Θα ήταν καλύτερα να μπεί σε άλλο τοίχο και να τραβήξω σωληνώσεις 4-5 μέτρα;

ανατολικό και πλήρη έκθεση δύσκολο , δλδ απο το μεσημέρι και μετά δε σκιάζει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

ανατολικό και πλήρη έκθεση δύσκολο , δλδ απο το μεσημέρι και μετά δε σκιάζει ?

Σωστά, εννοώ χτυπάει μέχρι μεσημέρι. Εάν δεν είναι τόσο σημαντικό με βολεύει εκεί γιατί έχω τραβήξει ήδη ρεύμα για έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Stefanakiss είπε

Καλησπέρα

Υπάρχει πρόβλημα εάν τοποθετηθεί εξωτερική μονάδα σε ανατολικό τοίχο που έχει πλήρη έκθεση σε ήλιο; Εάν λάβουμε υπόψιν αναμενόμενες θερμοκρασίες υπό σκιά 40+? Γιατί έχω δεί πχ operating range σε toshiba edge -10-46. 
Θα ήταν καλύτερα να μπεί σε άλλο τοίχο και να τραβήξω σωληνώσεις 4-5 μέτρα;

Βάλε το όπου σε βολεύει, όλα τα έχω ταράτσα που τα βλέπει όλη μερα ο ήλιος και δεν έχουν θέμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ma3stros είπε

Το αφησα απλα να λειτουργησει ενα 30 λεπτο χωρις παρουσια στο δωματιο κλπ με ανοιχτες πορτεσ παραθυρα για να φυγει οποια μυρωδια αρχικα εχει. Φαινεται να λειτουργει καλα κ δειχνει αθορυβο σε σχεση με το Haori. Αλλα, περισσοτερα θα σας πω μετα απο μερες. Σωληνες σιγουρα πανω απο 2 μετρα οριακα 3μετρα (κλεινω προς τα 2,5μ :D). Η αγορα νομιζω εγινε την ιδια μερα με εσενα. Αυριο θα μπορω να βγαλω φωτος και να τις ανεβασω.

Περιεργο παντως το πανω μερος. Γιατι εχει αν παρατηρησεις και κατι μαυρες εσοχες που ειναι λες και κουμπωνει καποιο πλαστικο

Σ΄ευχαριστω για την αμεση απαντηση!

 

Αν βλέπεις μαύρες εσοχές πάνω στα φίλτρα, εκει μπαίνουν κάτι μικρά χρωματιστά ( πρασινα ή μπλέ) μακρόστενα φιλτρακια. Έχει κάτι τέτοιο η συσκευασία σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πράκτικερ Παλλήνης

discounts.jpg.8b20b4a642f37d5bdc9a1e83d1bad041.jpg

Δε γνωρίζω τον λόγο των εκπτώσεων μιας και έπρεπε να φύγω και διαθέσιμος υπάλληλος για ερωτήσεις δεν υπήρχε.

Επεξ/σία από McCoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Στην αναζήτηση και εγώ νέου κλιματιστικού 9000btu για τους παρακάτω λόγους. 

Παρακαλώ την βοήθεια σας. Ιδανικά, θα ήθελα και τον λόγο της επιλογής του αντίστοιχου κλιματιστικού. 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας. 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 600 (ιδανικά μαζί με την εγκατάσταση)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά. Yokohama YSA-90a το υπάρχων.  Μάλλον οριακό καθώς: 1) Σπασμένη φτερωτή (οπότε έχω τριξίματα/τρέμουλο κτλ 2) Σπασμένα "flaps" αν τα λέω σωστά (αυτά που κατευθύνουν τον αέρα πάνω/κάτω 3) Σίγουρα δεν είναι inverter. 4) Έχω την εντύπωση ότι η ταχύτητα τις φτερωτής έχει πέσει σε σχέση με παλιότερα. 5) Δεν έχω ιδέα πότε έγινε τελευταία φορά service (η εσωτερική μονάδα είναι πεντακάθαρη ωστόσο). 6) Ψύχει το δωμάτιο, αλλά αργεί πάρα πολύ. 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 100% Ψύξη.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Καθημερινά κατά τους θερινούς μήνες (μόνιμη κατοικία).
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Τον χειμώνα γίνεται θέρμανση με πετρέλαιο. 
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ: Υπνοδωμάτιο
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Δυτική Αττική, Μέγαρα, πολύ χαμηλό υψόμετρο max 5m https://penteli.meteo.gr/stations/vlychada/NOAAPRYR.TXT 
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Wifi (είτε ready είτε ενσωματωμένο), μεγάλη εγγύηση επιθυμητή.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). Το σπίτι είναι μια πλάκα (1ος όροφος) και στηρίζεται πάνω της μια ξυλοκατασκευή με τους τοίχους να έχουν ξύλινα δολάρια ανα 60 πόντους, μέσα και εξω ηρακλείτη 2,5εκ. έκαστος και ανάμεσα τους φελιζόλ. Σκεπή από κεραμίδι και μόνωση απο φελιζόλ. Το υπνοδωμάτιο που αναφέρομαι είναι όλο ξύλινο. Κουφώματα επίσης ξύλινα (παλιά, με μονά τζάμια). Η πλάκα από κάτω έχει πυλωτή εκτιθέμενη σε θερμοκρασία περιβάλλοντος. Το παράθυρο βλέπει ανατολή, η μπαλκονόπορτα νότο. 
  11. image.png.5eca7da03bfbd6ca086adc1b4d20488e.png 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, flampouras είπε

Καλησπέρα σας,

Στην αναζήτηση και εγώ νέου κλιματιστικού 9000btu για τους παρακάτω λόγους. 

Παρακαλώ την βοήθεια σας. Ιδανικά, θα ήθελα και τον λόγο της επιλογής του αντίστοιχου κλιματιστικού. 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας. 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 600 (ιδανικά μαζί με την εγκατάσταση)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά. Yokohama YSA-90a το υπάρχων.  Μάλλον οριακό καθώς: 1) Σπασμένη φτερωτή (οπότε έχω τριξίματα/τρέμουλο κτλ 2) Σπασμένα "flaps" αν τα λέω σωστά (αυτά που κατευθύνουν τον αέρα πάνω/κάτω 3) Σίγουρα δεν είναι inverter. 4) Έχω την εντύπωση ότι η ταχύτητα τις φτερωτής έχει πέσει σε σχέση με παλιότερα. 5) Δεν έχω ιδέα πότε έγινε τελευταία φορά service (η εσωτερική μονάδα είναι πεντακάθαρη ωστόσο). 6) Ψύχει το δωμάτιο, αλλά αργεί πάρα πολύ. 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 100% Ψύξη.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Καθημερινά κατά τους θερινούς μήνες (μόνιμη κατοικία).
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Τον χειμώνα γίνεται θέρμανση με πετρέλαιο. 
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ: Υπνοδωμάτιο
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Δυτική Αττική, Μέγαρα, πολύ χαμηλό υψόμετρο max 5m https://penteli.meteo.gr/stations/vlychada/NOAAPRYR.TXT 
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Wifi (είτε ready είτε ενσωματωμένο), μεγάλη εγγύηση επιθυμητή.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). Το σπίτι είναι μια πλάκα (1ος όροφος) και στηρίζεται πάνω της μια ξυλοκατασκευή με τους τοίχους να έχουν ξύλινα δολάρια ανα 60 πόντους, μέσα και εξω ηρακλείτη 2,5εκ. έκαστος και ανάμεσα τους φελιζόλ. Σκεπή από κεραμίδι και μόνωση απο φελιζόλ. Το υπνοδωμάτιο που αναφέρομαι είναι όλο ξύλινο. Κουφώματα επίσης ξύλινα (παλιά, με μονά τζάμια). Η πλάκα από κάτω έχει πυλωτή εκτιθέμενη σε θερμοκρασία περιβάλλοντος. Το παράθυρο βλέπει ανατολή, η μπαλκονόπορτα νότο. 
  11. image.png.5eca7da03bfbd6ca086adc1b4d20488e.png 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-leon-leuvi-09wfi-leuvo-09-klimatistiko-9-000-btu-h_4184742

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/inventor-leon-leuvi-09wfileuvo-09-klimatistiko-inverter-9000-btu-aa-me-ionisti-wifi/1792497

Λόγοι : υψηλό seer, φασόν midea  = καλό σε ψύξη, εγγύηση 10 ετών, wifi

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Stefanakiss said:

Καλησπέρα

Υπάρχει πρόβλημα εάν τοποθετηθεί εξωτερική μονάδα σε ανατολικό τοίχο που έχει πλήρη έκθεση σε ήλιο; Εάν λάβουμε υπόψιν αναμενόμενες θερμοκρασίες υπό σκιά 40+? Γιατί έχω δεί πχ operating range σε toshiba edge -10-46. 
Θα ήταν καλύτερα να μπεί σε άλλο τοίχο και να τραβήξω σωληνώσεις 4-5 μέτρα;

αν ειδικα μετα το μεσημερι εχουν σκια εισαι καλα  για τον λογο που αναφερεις. τον χειμωνα καλο θα ηταν να υπαρχει καποιου ειδος στεγαστρο για να μην τα σκεπαζει το χιονι. η σκια το καλοκαιρι, κ το σκεπαστρο τον χεινωνα, σιγουρα βοηθανε στην αποτελεσματικοτερη λειτουργισ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτρησα κατανάλωση του LG 15ετίας που έχει το σπίτι που νοικιάζω. Είναι 24άρι για 70τετραγωνικά ενιαίο χώρο χωρίς ιδιαίτερες θερμικές απώλειες.

1η σκάλα στους 25 βαθμούς μου καίει 8kWh το 24ωρο.

Το κλιματιστικό είναι από full service και στην εσωτερική και στην εξωτερική μονάδα.

Μήπως δεν αξίζει να το έχω 24ωρο ανοιχτό (αφού δεν είναι inverter) και να το βάζω μόνο με το βραδινό να μου κάνει τέρμα παγωμένο το χώρο στους 21 και να το ανοίγω ξανά το το βράδυ; (λειτουργία δηλαδή ανά 12ώρες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, η μητερα μου στο δωμάτιο της έχει ένα κλιματιστικό της sharp 9.000 btu εδώ και 25 χρόνια ...Θέλει τώρα στην θέση σου να βάλει ένα άλλο στα δια btu μέχρι 600 ευρώ όπου σε αυτά τα λεφτά θα είναι μέσα και η τοποθέτηση ....Έχετε κάποιο να μου προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν βλέπεις μαύρες εσοχές πάνω στα φίλτρα, εκει μπαίνουν κάτι μικρά χρωματιστά ( πρασινα ή μπλέ) μακρόστενα φιλτρακια. Έχει κάτι τέτοιο η συσκευασία σου;

Ναι εχει! Βασικα εχει μονο ενα.. πως ακριβως το τοποθετω;

Για τις μαυρες εσοχες π λεω εγω, θα σ στειλω αυριο φωτο γτ τωρα δν εχω την δυνατοτητα.

 

Επισης, σ χρωσταω μια απαντηση... ναι χρησιμοποιησαν αντλια κενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...