Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, liakjim είπε

Του έχεις βατόμετρο; Πριζάκι ή κάτι τέτοιο;

Έχω ένα πριζακι βατόμετρο, να το βάλω αν είναι, αλλά τι πρέπει να δω ακριβώς, αν καίει ασταμάτητα;

Επεξ/σία από arvacon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, arvacon είπε

Έχω ένα πριζακι βαρόμετρο, να το βάλω αν είναι, αλλά τι πρέπει να δω ακριβώς;

Αν κρατάει υψηλά watts (πχ 1800W) και δεν βγάζει παγάκια με 18 ζήτηση, κάτι δεν πάει καλά (φρέον;).

Αν του ζητάς 18, μέσα έχεις 24 και ρίχνει watts, πάλι κάτι δεν πάει καλά (αισθητήρας θερμοκρασίας;).

Θα δοκίμαζα και με follow me (να μην πέφτει πάνω στο τηλεκοντρόλ ο κρύος αέρας όμως και κόψει νωρίτερα διαβάζοντας περισσότερο κρύο).

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΕ ΨΥΞΗ ΓΙΑ ΤΟ 12αρι MORRIS WINFIN 35150.

Screenshot2023-06-11010030.png.728f9cc52bec4ba45cbcf738b84881d7.png

Συγχαρητήρια στη TCL. Δεν με ικανοποίησαν καθόλου όσα είδα σε θέρμανση στο σπίτι των πεθερικών, ίσα ίσα το θεωρώ κακό σε θέρμανση, αλλά σε ψύξη είναι άριστο. Μάλιστα δεν καταλαβαίνεις τίποτα από ρεύματα με τις τρυπούλες που έχει στα φυλλαράκια στην περσίδα. 

Άκρως ευνοϊκές συνθήκες, με 26C αρχική μέσα, ζήτηση 24.5C. Κρατάει offset 0.5C μιας και κρατάει στον αισθητήρα 24 χωρίς να σβήσει. 23C εξωτερική.

Συνιστάται και αυτό και προφανώς το miracle III πάντα για 100% χρήση ψύξη.

Η εξωτερική μονάδα αθόρυβη στα 70W

 

Με την ευκαιρία ας βάλω και κατανάλωση από 9άρι Daikin Perfera που μου έστειλε ένα φιλαράκι με παρόμοια εξαιρετικό αποτέλεσμα (αλλά αυτό το αναμέναμε από το perfera):

IMG_3403.jpeg.19b947a6d3c5f55cc08e217d343bc19b.jpeg

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@c-max @liakjim χθες άναψα 1η φορά το SRK63 στην ψύξη, μέσα είχε 26.5 το έβαλα στους 24

Έβγαζε αεράκι λες και δούλευε ανεμιστήρας στο χωρο, το άφησα  περίπου 30-35 (λεπτά αλλά είχε κατεβάσει μόλις μισό βαθμό.. 

Μετά το κατέβασα στους 20 και έβγαλε πολύ κρύο αέρα καθώς και ανέβασε πολύ την ταχύτητα του ανεμιστήρα,  ρίχνοντας γρήγορα τη θερμοκρασία του χώρου.. 

Όπως το βλέπω αναγκαστικά όταν το ανάβω θα του επιλέγω χαμηλή σχετικά θερμοκρασία, ώστε να ψύξει τον χώρο και μετά θα το ανεβάσω εκεί που θέλω 

Ίσως συνηθισμένος και από τα ON OFF κλιματιστικά αλλά χθες στην αρχή δούλευε πολύ ρελαντί..

Αφού ανέβηκα να δω την εξωτερική μονάδα και ίσα που καταλάβαινες πως δουλεύει στέκοντας δίπλα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

@c-max @liakjim χθες άναψα 1η φορά το SRK63 στην ψύξη, μέσα είχε 26.5 το έβαλα στους 24

Έβγαζε αεράκι λες και δούλευε ανεμιστήρας στο χωρο, το άφησα  περίπου 30-35 (λεπτά αλλά είχε κατεβάσει μόλις μισό βαθμό.. 

Μετά το κατέβασα στους 20 και έβγαλε πολύ κρύο αέρα καθώς και ανέβασε πολύ την ταχύτητα του ανεμιστήρα,  ρίχνοντας γρήγορα τη θερμοκρασία του χώρου.. 

Όπως το βλέπω αναγκαστικά όταν το ανάβω θα του επιλέγω χαμηλή σχετικά θερμοκρασία, ώστε να ψύξει τον χώρο και μετά θα το ανεβάσω εκεί που θέλω 

Ίσως συνηθισμένος και από τα ON OFF κλιματιστικά αλλά χθες στην αρχή δούλευε πολύ ρελαντί..

Αφού ανέβηκα να δω την εξωτερική μονάδα και ίσα που καταλάβαινες πως δουλεύει στέκοντας δίπλα.. 

Δεν εχω δει τετοια συμπεριφορα. Οταν η διαφορα ζητουμενης με του χωρου ειναι μικρη 1-2 βαθμους, ξεκιναει με σχετικα χαμηλη ενταση οπως λες αλλα την δουλεια την κανει. Και το εχω αρκετα χαμηλα τοποθετημενο και ισως για αυτο εχω παρατηρησει οτι αν θελω 24 βαθμους το βαζω ζητηση 23.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, c-max είπε

Δεν εχω δει τετοια συμπεριφορα. Οταν η διαφορα ζητουμενης με του χωρου ειναι μικρη 1-2 βαθμους, ξεκιναει με σχετικα χαμηλη ενταση οπως λες αλλα την δουλεια την κανει. Και το εχω αρκετα χαμηλα τοποθετημενο και ισως για αυτο εχω παρατηρησει οτι αν θελω 24 βαθμους το βαζω ζητηση 23.

Θα δοκιμάσω και σήμερα και βλέπουμε.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/6/2023 στις 3:57 ΜΜ, liakjim είπε

Παναγίτσα μου. Άθλια λεπτή χαλκοσωλήνα, εξωτερική μονάδα κολλητή στον τοίχο, αποχέτευση άθλια 10 μέτρα να φαίνεται. @Klausx τι λες;

Την εξωτερική μονάδα μπορώ να την γυρίσω σε όποια κατεύθυνση θέλω, είτε να χτυπά το κουβούκλιο του πλυντηρίου (όπως είναι δλδ), είτε το μπαλκόνι, είτε τα κάγκελα.
Για τον χαλκοσωλήνα όπως έβλεπα όταν τον έφτιαχνε, η μία είναι όντως πιο λεπτή και η άλλη χαλκοσωλήνα πιο χοντρή. Εκτός και αν είδες το καλώδιο του ρευματός και σε μπέρδεψε. Παραθέτω νέα εικόνα από πιο κοντά για να φανεί καλύτερα.
Η αποχέτευση ήταν πάνω από το γκρι κράσπεδο που βλέπετε, πάνω από την μπαλκονόπορτα, από παλιό κλιματιστικό που είχα και ήταν σε μια ευθεία εκείνο να καταλάβετε.

 

Στις 9/6/2023 στις 5:33 ΜΜ, Klausx είπε

 

Είναι όντως μία πολύ πρόχειρη εγκατάσταση, η εξωτερική μονάδα είναι σε λάθος θέση. Ίσως να ήταν καλύτερα να είχε γίνει μία προμέτρηση ώστε να επιλέξει κάποιο μοντέλο που να χωράει πάνω όπως το παλιό αν και υπήρχε εναλλακτική με βάση που πιάνει στο ταβάνι ή με inox ντίζες.


Αν είσαι στο ενοίκιο δεν αξίζει να το πειράξεις αλλιώς είναι κρίμα να έδωσες τόσα χρήματα για ένα καλό μηχάνημα αλλά να πήρες εγκατάσταση που κάνουν σε παράγκες.

Η εξωτερική μονάδα γυρνάει όπως θέλω. Για το μοντελο που λες, είχα 13αρι που δεν κάλυπτε ουτε για πλάκα τον χώρο και πήγα σε 22αρι. Ακόμα και σε 18αρια δεν βρήκα κάποιο που να ταιριάζει στις διαστάσεις που εχει το μπαλκόνι.με βάση τον χώρο. Για το ταβάνι με το είπε και ο ίδιος ότι μπορούσαμε να το κρεμάσουμε, αλλά προτίμησα να είναι στο έδαφος για να αναπνεει η μονάδα από πάνω. Δεν είμαι στο ενοίκιο.Τι μπορεί να διορθωθεί με όσα είδες και πως κυρίως;

Στις 9/6/2023 στις 5:41 ΜΜ, liakjim είπε

Και να φανταστείς, ο "μάστορας" του καυχιόταν στο τηλέφωνο ως ο σούπερ ντουπερ ψυκτικός....

Και να ήταν μόνο αυτό.. ο τύπος ήταν αγενής, εριστικός και ειρωνικός. Αφού να φανταστείς πήγε να βγάλει την αντλία κενού στο τρίλεπτο και μόλις τον είπα τι πας να κάνεις εκεί και να το αφήσει για 15 λεπτά (τελικά το άφησε για 12 λεπτά) με ειρωνευόταν πολύ άσχημα με χαρακτηρισμούς και νεύρα και με έλεγε συνεχώς να ψάξω στο ίντερνετ για ρευκο διβάθμια αντλία (που ποιος ξέρει τι είναι αυτό) και με έβαλε να κρατάω και να κοιτάω την αντλία λες και το έχω σπουδάσει το αντικείμενο! Εκεί σκεφτόμουν πως και να τον έδιωχνα εκείνη την στιγμή, ακριβώς που είχε πάνω την αντλία κενού, ποιος ξέρει τι θα έκανε χειρότερο. Εν τέλει από εκεί και πέρα ήθελα απλά να τελειώνει όπως όπως και να σηκωθεί να φύγει τελειώνοντας την εγκατάσταση εκεί που φτάσαμε και παρά το άθλιο οπτικό αποτέλεσμα. Πήρε σύνολο 130 ευρώ για όλο αυτό που βλέπετε. Απορώ αν δεν ήμουν παρών πόσο χειρότερα θα τα έκανε! Αν υπάρχει κάτι που μπορεί να διορθωθεί, καλοδεχούμενο.
 

Στις 9/6/2023 στις 11:41 ΜΜ, phadomas είπε

Καλησπέρα φίλε,

δεν θα σχολιάσω ότι η μονάδα είναι κολλημένη , αλλά εκτός αυτού δεν μου αρέσει ο τρόπος που έχει μπει η αποχέτευση διότι μου φαίνεται ότι δεν έχει σωστή ρίση και να το προσεξεις

Καλησπέρα, ειδικά αυτό με την κλίση της αποχέτευσης το πρόσεξε ώστε να έχει ελαφρώς καμπύλη προς τα κάτω. Για αυτό κ φαίνεται πολύ άσχημο το αποτέλεσμα σε αυτό το κομμάτι.

 

20230609_163212.jpg

20230609_134409.jpg

Επεξ/σία από oleff
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@oleff, σου έδωσε απόδειξη; Είναι αποκλειστικός τοπικός συνεργάτης της mitsubishi;

Η μονάδα πάντως πρέπει να γυρίσει 90 μοίρες, είτε να ρίχνει προς τα κάγκελα, είτε ανάποδα. Δεν ξέρω πως θα το κάνεις χωρίς να σπάσει κάτι. Ή να φύγει το ερμάριο από μπροστά του ώστε να ξεκολλήσει από τον τοίχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε @oleff, μέτρησε το ύψος της εξωτερικής μονάδας, καθώς και το ύψος από το γκρι πάνω από τα κουφώματα, να δεις αν χωράει σε ύψος να μπει στον τοίχο, αν όχι μπορείς να δεις για βάσεις κρεμαστές ταβανιου όπως ανέφερε σε φώτο κάποιος λίγο παραπάνω, απορώ ο μ@λκς δεν στο πρότεινε;;

Έτσι όπως την βάλατε τώρα αφού δεν είχε χώρο στο μπαλκόνι, δεν σκέφτηκε έστω να σου πει πως εμποδίζει ή μπορεί να γίνει ζημιά;;

Προσωπικά θα έφερνα κάποιον άλλο, να βάλει την εξωτερική σε βάσεις τοίχου ή ταβανιου αν δεν χωράει η τοίχου, κάνοντας κουλουρα την σωλήνα και ενώνοντας την αποχέτευση της μέσα και έξω εκεί με ένα ταφ, απορώ δεν του πέρασε από το μυαλό να στο πει ή δεν ασχολήθηκε (?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Φίλε @oleff, μέτρησε το ύψος της εξωτερικής μονάδας, καθώς και το ύψος από το γκρι πάνω από τα κουφώματα, να δεις αν χωράει σε ύψος να μπει στον τοίχο, αν όχι μπορείς να δεις για βάσεις κρεμαστές ταβανιου όπως ανέφερε σε φώτο κάποιος λίγο παραπάνω, απορώ ο μ@λκς δεν στο πρότεινε;;

Έτσι όπως την βάλατε τώρα αφού δεν είχε χώρο στο μπαλκόνι, δεν σκέφτηκε έστω να σου πει πως εμποδίζει ή μπορεί να γίνει ζημιά;;

Προσωπικά θα έφερνα κάποιον άλλο, να βάλει την εξωτερική σε βάσεις τοίχου ή ταβανιου αν δεν χωράει η τοίχου, κάνοντας κουλουρα την σωλήνα και ενώνοντας την αποχέτευση της μέσα και έξω εκεί με ένα ταφ, απορώ δεν του πέρασε από το μυαλό να στο πει ή δεν ασχολήθηκε (?)

Τώρα έγινε η εγκατάσταση και έσκασε και λεφτά. Το μόνο που μπορεί να γίνει για μένα, είναι στην περίπτωση που αυτός είναι αποκλειστικός συνεργάτης mitsubishi, να συντάξει ένα email στο support και να τους δείξει τα χάλια του, ευελπιστώντας ότι θα τον αναγκάσουν τον ίδιον ή καλύτερα έναν άλλον συνεργάτη να έρθει και να τα διορθώσει χωρίς έξοδα του πελάτη. Αλλιώς θέλει μαρούλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

@oleff, σου έδωσε απόδειξη; Είναι αποκλειστικός τοπικός συνεργάτης της mitsubishi;

Η μονάδα πάντως πρέπει να γυρίσει 90 μοίρες, είτε να ρίχνει προς τα κάγκελα, είτε ανάποδα. Δεν ξέρω πως θα το κάνεις χωρίς να σπάσει κάτι. Ή να φύγει το ερμάριο από μπροστά του ώστε να ξεκολλήσει από τον τοίχο.
Τώρα έγινε η εγκατάσταση και έσκασε και λεφτά. Το μόνο που μπορεί να γίνει για μένα, είναι στην περίπτωση που αυτός είναι αποκλειστικός συνεργάτης mitsubishi, να συντάξει ένα email στο support και να τους δείξει τα χάλια του, ευελπιστώντας ότι θα τον αναγκάσουν τον ίδιον ή καλύτερα έναν άλλον συνεργάτη να έρθει και να τα διορθώσει χωρίς έξοδα του πελάτη. Αλλιώς θέλει μαρούλι.

Όχι τίποτα δεν έδωσε, έχω μόνο την απόδειξη της ηλεκτροαλυσίδας και το ονοματεπώνυμο του σε sms από το Ανακυκλώνω-Αλλάζω συσκευή που στέλνουν αναγκαστικά sms ότι ο τάδε τεχνικός σου πέρασε το κλιματιστικό και επιβεβαίωσε ότι όλα είναι οκ. Το ονοματεπώνυμο του υπάρχει δηλαδή κανονικά στο σύστημα του Ανακυκλώνω, ως πιστοποιημένος τεχνικός.
Πίσω από τα κάγκελα υπάρχει τέντα εντελώς κάθετη, που κατεβαίνει μέχρι τέρμα κάτω και είναι μονίμως έτσι. Μπορώ να έχω την πλάτη γυρισμένη στην τέντα.
Δεν νομίζω να είναι αποκλειστικός συνεργάτης της Mitsubishi γιατί πολύ απλά τους στόλιζε και για αυτά τα λίγα tips που με είπαν και του έλεγα, κάνοντας υποδείξεις στον "μέγα" τεχνικό. Λες να τους στείλω ένα mail και να τους δείξω την δουλειά που έκανε παρόλα αυτά;

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Φίλε @oleff, μέτρησε το ύψος της εξωτερικής μονάδας, καθώς και το ύψος από το γκρι πάνω από τα κουφώματα, να δεις αν χωράει σε ύψος να μπει στον τοίχο, αν όχι μπορείς να δεις για βάσεις κρεμαστές ταβανιου όπως ανέφερε σε φώτο κάποιος λίγο παραπάνω, απορώ ο μ@λκς δεν στο πρότεινε;;

Έτσι όπως την βάλατε τώρα αφού δεν είχε χώρο στο μπαλκόνι, δεν σκέφτηκε έστω να σου πει πως εμποδίζει ή μπορεί να γίνει ζημιά;;

Προσωπικά θα έφερνα κάποιον άλλο, να βάλει την εξωτερική σε βάσεις τοίχου ή ταβανιου αν δεν χωράει η τοίχου, κάνοντας κουλουρα την σωλήνα και ενώνοντας την αποχέτευση της μέσα και έξω εκεί με ένα ταφ, απορώ δεν του πέρασε από το μυαλό να στο πει ή δεν ασχολήθηκε (?)

Πάνω από τα κουφώματα δεν χωράει. Το είχα μετρήσει ήδη εδώ και μέρες πριν έρθει. Να δώσω και επιπλέον λεφτά για κρεμαστή βάση ενώ έχω ήδη καινούρια στο δάπεδο και φουλ αντικραδασμικη, μου φαίνεται πολύ.
Όχι δεν είπε πως μπορεί να γίνει ζημιά έτσι όπως μπήκε, μου πρότεινε όμως στο ταβάνι να μπει, λεγοντάς μου το σαν καλύτερη επιλογή εκείνο.

Το θέμα μου αρχικά είναι να έρθει ο ηλεκτρολόγος να βάλει μια πρίζα ρεύματος γιατί τώρα συνδέεται απευθείας στο κουτί η εσωτερική μονάδα (που δεν έχει φις σημειωτέον!) χωρίς να μπορώ να βάλω μια tapo έστω και να μεγαλώσει το εξωτερικό καλώδιο ρεύματος που συνδέεται στην εξωτερική μονάδα. Επίσης δεν μπορώ να δω που έχει συνδεθεί, επειδή είναι μισοκρυμμένο το κουτί. image.png.995ce105164fb01f0f2bc899230a1694.png

 

Επεξ/σία από oleff
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2023 στις 8:34 ΠΜ, janpap08 είπε

 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :  Αγνωστο , γενικά έψαχνα κάτι οικονομικό αλλά για να ρωτάω εδώ προφανώς έχω δεύτερες σκέψεις.
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού.  Ανεπαρκές: Panasonic 12000BTU όχι inverter. Το είχα στο παλιό μου διαμέρισμά και το πήρα μαζί μου. Στην ψύξη κάνει δουλίτσα , στην θέρμανση το χρησιμοποιούσα για τους δύο ενδιάμεσους μήνες πριν και μετά το χειμώνα
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος : Πρόγραμμα ανακυκλωνω αλλαζω συσκευή : 45% Εκπτωση. Δωρεάν εγκατάσταση 
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 80% Ψύξη - 20% θέρμανση αλλά με σκέψη να το βάλω λίγο περισσότερο στο παιχνίδι της θέρμανσης.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγη ψύξης, περιστασιακη πηγη θέρμανσης
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. λέβητας πετρελαίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλονικουζίνα και δύο δωματια , από τα οποία το ένα είναι βοηθητικό και το χρησιμοποιούμε σαν ντουλάπα, ξενώνα. Σύνολο 80τμ
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Αλεξανδρούπολη, -5 έως 35.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Ψιλοαδιάφορο αλλά το wifi είναι πάντα κάτι που είναι καλοδεχούμενο.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό. Το διαμέρισμα είναι ισόγειο σε μονοκατοικία δύο επιπέδων η οποία είναι εκτεθειμένη απο παντού. Η βορινή πλευρά του μπαίνει 1.5 μέτρο μέσα στη γη, η νότια είναι ισόγειο.  Το χειμώνα έχει αρκετή υγρασία. 
  11. Θερμικές Απώλειες9080.51Watt,7809.24KCal/h,113.51Watt/m,297.62KCal/h/m2

Κάτοψη του σπιτιού:

image.png.ce745ec1d40034610266256520d55381.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους.
Είμαι στην αναζήτηση για ένα κλιματιστικό των 9000 btu για κάλυψη 15 τ.μ. (διαθέσιμο μπατζετ 1000 ευρώ) και ένα των 18000 btu για κάλυψη 30 τ.μ (διαθέσιμο μπατζετ 1300 ευρω).
Επειδή υπάρχουν τόσες επιλογές και πραγματικά έχω χαθεί, με τα λίγα που ξέρω, το μοντέλο που μου τράβηξε τη προσοχή βάση χαρακτηριστικών είναι το Toyotomi kuro και για τους δύο χώρους.
Οι ανάγκες και για τους δύο χώρους είναι, να υπάρχει όσο το δυνατόν καλύτερη ψύξη και θέρμανση σε συνδυασμό με τη μεγαλύτερη δυνατή οικονομία, έχοντας υπόψη ότι για κεντρική θέρμανση δεν υπάρχει στο σπίτι το οποίο είναι ρετιρέ, με άλλο ένα ρετιρέ απο πάνω του.
Παρακαλώ πολύ αν κάποιος γνωρίζει καλά τον χώρο των κλιματιστικών, να μου πει τη γνώμη του γιατί πρόκειται να προχωρήσω σε αγορά τις επόμενες μέρες.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...