Προς το περιεχόμενο

Intel 15th Gen Core, Meteor/Arrow-Lake & Z890 (2024) [LGA1851]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

4 ώρες πριν, Eloy είπε

Mην λέτε τέτοια ρε... Για ένα καθαρό κούτελο και μια υπόληψη ζούμε...

Τώρα την κάναμε την κίνηση προς τα ρύζια...και φυσικά δεν το μετανιώνουμε καθόλου,πολλά θετικά έχω βρεί μπορώ να πω.

 

Σε άλλα νέα επί του παρόντος νήματος...

https://videocardz.com/newz/asus-and-gigabyte-preparing-over-47-motherboards-with-z890-chipset

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2024 στις 2:03 ΜΜ, Tambas91 είπε

Έχω τον ένα να λέει τα δικά του στις κάρτες, έχουμε και εσένα εδώ… χτυπάτε απ όλες τις μεριές αλλά δε θα σας περάσει … αδερφέ μου @BlurayMoviesGreece μας έχουν πάρει στο ψιλό , που εισαιιιιι ;

Αν παιζεις μονο games οι 3D ειναι μια χαρα, τωρα για 2FPS πανω 2 FPS κατω σε 4Κ κλαιν μαιν δεν αξιζει να αλλαξεις πλατφορμα.
Εγω που δουλευω αρκετα και workload θα προτιμουσα εναν 12700kf στα 200€ παρα ενα 7800x3d στα 420€ ή ενα 9800x3d στα 490€.

Spoiler

Screenshot_16.jpg

Εχω αποφασισει εδω και καιρο να κανω skip στις RTX 5000 και να παω κατευθειαν σε RTX 6000.
Aν μεχρι τοτε εχουν βγει οι Nova Lake και ειναι DDR6,pci-e 6.0 θα αλλαξω και combo.

Στις 13/9/2024 στις 12:16 ΜΜ, Psycho_Warhead είπε

Λογικο ειναι να pushαρουν , οταν βλεπουν τον 9950x σε Unlimited να φτανει 320w σιγα μην εκαναν τον 285k PL2 125w.

Spoiler

Screenshot_17.jpg

Spoiler

Screenshot_22.jpg

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αν παιζεις μονο games οι 3D ειναι μια χαρα

Χριστός και Παναγία 

Heart Attack Fred Sanford GIF by MOODMAN
αδερφέ άμα σε έχουν πιάσει οι παγανιστές κάνε νόημα να βοηθήσουμε… ποιος σε απειλεί ο ακοινώνητος ή ο Γιάννης;;; μλκ θα φαρμακωθώ τι έπαθες ;

  • Haha 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

Χριστός και Παναγία 


αδερφέ άμα σε έχουν πιάσει οι παγανιστές κάνε νόημα να βοηθήσουμε… ποιος σε απειλεί ο ακοινώνητος ή ο Γιάννης;;; μλκ θα φαρμακωθώ τι έπαθες ;

Κανονικα οταν συγκρινεις 2 προιοντα θα πρεπει να τα συγκρινεις σε ολους τους τομεις για να πεις με σιγουρια ποιο ειναι καλυτερο.
Αλλο ομως το ποιο ειναι καλυτερο και αλλο ποιο ειναι το ιδανικο για εμενα με βαση τις αναγκες μου.
Αν ο αλλος παιζει μονο games δεν τον ενδιαφερει το multicore performance του 7800x3d που συναγωνιζεται τον 12600kf με αξια στο 1/3 του 3d.
Αν παλι τον ενδιαφερει το multicore performance δεν τον απασχολει να χασει 2FPS στα games οποτε ο 3d ειναι τελευταια λυση απεναντι σε ενα 12700kf , 13700kf, 14700kf, 275k που κανουν και τα 2 σε πολυ καλο βαθμο.
To λαθος της υποθεσης ειναι να εχεις low end η mid range gpu και να αγοραζεις 7800x3d γιατι ειδες στα benchmarks οτι με τη 4090 βγαζει περισσοτερα FPS απο intel σε 1080p.
Αυτος που δεν εχει 4090 θα πρεπει να επενδυσει στη gpu και οχι στο cpu και αυτος που εχει 4090 θα κοιταξει το 4Κ max settings και οχι το 1080p Low .
Το να παρεις λοιπον 7800x3d με rx 7700xt/7800xt ειναι fail οταν μπορεις να παρεις 7600/12700kf και μια 7900xt.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Tambas91 said:

Χριστός και Παναγία 

Heart Attack Fred Sanford GIF by MOODMAN
αδερφέ άμα σε έχουν πιάσει οι παγανιστές κάνε νόημα να βοηθήσουμε… ποιος σε απειλεί ο ακοινώνητος ή ο Γιάννης;;; μλκ θα φαρμακωθώ τι έπαθες ;

Κλαίωωωωωω

laughing-out-loud-ricky-gervais-comedian

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/09/2024 at 16:03, BlurayMoviesGreece said:

Κανονικα οταν συγκρινεις 2 προιοντα θα πρεπει να τα συγκρινεις σε ολους τους τομεις για να πεις με σιγουρια ποιο ειναι καλυτερο.
Αλλο ομως το ποιο ειναι καλυτερο και αλλο ποιο ειναι το ιδανικο για εμενα με βαση τις αναγκες μου.
Αν ο αλλος παιζει μονο games δεν τον ενδιαφερει το multicore performance του 7800x3d που συναγωνιζεται τον 12600kf με αξια στο 1/3 του 3d.
Αν παλι τον ενδιαφερει το multicore performance δεν τον απασχολει να χασει 2FPS στα games οποτε ο 3d ειναι τελευταια λυση απεναντι σε ενα 12700kf , 13700kf, 14700kf, 275k που κανουν και τα 2 σε πολυ καλο βαθμο.
To λαθος της υποθεσης ειναι να εχεις low end η mid range gpu και να αγοραζεις 7800x3d γιατι ειδες στα benchmarks οτι με τη 4090 βγαζει περισσοτερα FPS απο intel σε 1080p.
Αυτος που δεν εχει 4090 θα πρεπει να επενδυσει στη gpu και οχι στο cpu και αυτος που εχει 4090 θα κοιταξει το 4Κ max settings και οχι το 1080p Low .
Το να παρεις λοιπον 7800x3d με rx 7700xt/7800xt ειναι fail οταν μπορεις να παρεις 7600/12700kf και μια 7900xt.

Επειδή θέλω να αντικαταστήσω έναν AMD σύστημα με ένα Intel, κυρίως για να έχεις 128mb DDR4 (4x32gb) DDR 3600, μπορείς να προτείνεις μια πλατφόρμα (chipset) και έναν επεξεργαστή σε 5900X/7700X επίπεδα που να είναι value for money σε Intel πλατφόρμα; Ιδανικά micro ATX ή και full atx μητρική.

Υ.Γ.: Ναι τις έχω ακόμα τις CRT :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Το θέμα είναι μη το πασάρουν ως niche χαρακτηριστικό που θα το υποστηρίζουν μόνο μητρικές του 1000κου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...