Προς το περιεχόμενο

Intel 15th Gen Core, Meteor/Arrow-Lake & Z890 (2024) [LGA1851]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 292
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα νούμερα που δίνει είναι πολύ συμβατικά, οπότε μάλλον είναι με πολύ χαμηλότερες ταχύτητες ram προς max jedec supported για τα υπόλοιπα CPU, ενώ χρησιμοποιεί 7200 kit στον 285Κ.

Γενικά δεν είναι και ιδιαίτερα καλό νούμερο δεδομένο ότι δεν θα έχει και HT, σε κάποιο άλλο σενάριο που κάνει actual core scaling παίζει να είναι πίσω σε σχέση με τον 14900Κ, σε mixed λογικά μέχρι τα 8 core θα είναι πιθανότατα το πιο γρήγορο CPU και αυτό φυσικά μόνο μέχρι avx2.

Τώρα μένει να δούμε και τι latency penalty θα έχει ο imc σε αλλο tile, τι θα πιάνει από ταχύτητες γενικά αυτός ο imc και αν τελικά ισχύει το 36mb L3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αν έχει αναφερθεί, για ποιο λόγο κόβει το HT η Intel; Επειδή δε μπορεί να κλείσει τις συνεχείς τρύπες που βγαίνουν από εκεί ή κάτι άλλο; Γενικά το SMT/HT βοηθάει στο να έχεις 100% utiliization των ALU, μάλιστα υπήρχαν σκέψεις και για 3 way ή 4 way SMT. Το να γυρνάς και να το καταργείς μου φαίνεται περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, malakudi είπε

Συγνώμη αν έχει αναφερθεί, για ποιο λόγο κόβει το HT η Intel; Επειδή δε μπορεί να κλείσει τις συνεχείς τρύπες που βγαίνουν από εκεί ή κάτι άλλο; Γενικά το SMT/HT βοηθάει στο να έχεις 100% utiliization των ALU, μάλιστα υπήρχαν σκέψεις και για 3 way ή 4 way SMT. Το να γυρνάς και να το καταργείς μου φαίνεται περίεργο.

https://www.pcmag.com/opinions/intel-dumping-hyper-threading-in-arrow-lake-chips-a-good-thing

Σε γενικες γραμμες δεν της βγαινει η καταναλωση/θερμοκρασιες  και προσπαθει να βρει ενα διαφορετικο balance ,short pipeline ,no ht ,lower clocks ,better ipc. 

Θα μαθουμε σε λιγο καιρο κατα ποσο θα της βγει.

θυμιζει λιγο παλιες εποχες intel vs amd οταν ηταν αναποδα ,με την amd να ειναι με 6c/6t cpus απεναντι σε 4c/8t intel cpus.

Μου θυμησαν τον phenom ii x6 1100Τ  ,συγκινηθηκα :lol:

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kοστος επισης , τα p cores ειναι τεραστια και τα 3nm της tsmc (εκει δεν θα παει ; ) ειναι ακριβα, αρα πρεπει να μειωσει το μεγεθος

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, noFEARgr said:

Kοστος επισης , τα p cores ειναι τεραστια και τα 3nm της tsmc (εκει δεν θα παει ; ) ειναι ακριβα, αρα πρεπει να μειωσει το μεγεθος

Αν δεν κάνω λάθος 3nm TSMC θα είναι μόνο το chip των γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, malakudi είπε

Συγνώμη αν έχει αναφερθεί, για ποιο λόγο κόβει το HT η Intel; Επειδή δε μπορεί να κλείσει τις συνεχείς τρύπες που βγαίνουν από εκεί ή κάτι άλλο; Γενικά το SMT/HT βοηθάει στο να έχεις 100% utiliization των ALU, μάλιστα υπήρχαν σκέψεις και για 3 way ή 4 way SMT. Το να γυρνάς και να το καταργείς μου φαίνεται περίεργο.

Μια άποψη ήταν ότι όταν έχεις 1024 e-cores μαζί με τους 8 p-cores δεν χρειάζονται τα έξτρα threads εκεί, γιατί μπορείς να στέλνεις όλα τα δευτερεύοντα πράματα στους e-cores.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Aten-Ra said:

Αν δεν κάνω λάθος 3nm TSMC θα είναι μόνο το chip των γραφικών.

οχι ρε συ tsmc ειναι 

https://www.techpowerup.com/323700/tsmc-begins-3-nm-production-for-intels-lunar-lake-and-arrow-lake-tiles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

Και εγω αυτο θυμαμαι που λεει ο Αιγυπτιος.
Οτι θα ειναι σε Intel 20A και τα ενσωματομενα γραφικα θα ειναι το TSMC 3nm.
To λεει και μεσα στο link
"Reports from February 2024 mentioned Intel tapping into TSMC 3 nm for just the disaggregated graphics tile of "Arrow Lake,""

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, malakudi said:

Συγνώμη αν έχει αναφερθεί, για ποιο λόγο κόβει το HT η Intel; Επειδή δε μπορεί να κλείσει τις συνεχείς τρύπες που βγαίνουν από εκεί ή κάτι άλλο; Γενικά το SMT/HT βοηθάει στο να έχεις 100% utiliization των ALU, μάλιστα υπήρχαν σκέψεις και για 3 way ή 4 way SMT. Το να γυρνάς και να το καταργείς μου φαίνεται περίεργο.

Έβλεπα ένα βιντεάκι με συνέντευξη μηχανικών της AMD και είπαν ότι το SMT αξίζει με τα χίλια μιας και κοστίζει σε χώρο ας πούμε 20% αλλά μπορεί να δώσει έως και 60% παραπάνω, ανάλογα με την εφαρμογή (χονδρικά τα νούμερα, δεν θυμάμαι ακριβώς).

Αυτό το 'έως' είναι που δημιουργεί το θέμα, γιατί μπορεί να είναι και 0% ανάλογα με την εφαρμογή. Εικάζω σε προγράμματα χωρίς πολλά branches τα οποία δεν γεμίζουν ποτέ επαρκώς τα pipelines του επεξεργαστή. Επιπλέον ανέφεραν ότι το HT της Intel είναι πιο 'ζεστό' από το αντίστοιχο δικό τους, το οποίο μάλλον έχει να κάνει με τη λιθογραφία και όχι με την εκάστοτε υλοποίηση (δεν είπαν ευθαρσώς ότι το SMT κάνει κάτι ριζικά διαφορετικό).

Δεν έχω το βιντεάκι πρόχειρο, νομίζω σε κάποιο keynote της Θείας Λίζας είχε γίνει, ίσως να είναι στο κανάλι του μαλλιά Steve...

Εγώ θα κάνω τον προφήτη και θα εικάσω ότι η Intel:

α) θέλει επιπλέον real estate πάνω στο die ώστε να στριμώξει επιπλέον cache εφόσον μείνει πολύ πίσω στο gaming.

β) είναι θεμελιώδες για την επιβίωσή της εταιρείας (όπως πάνε τα πράγματα) να αποδείξει ότι μπορεί να δώσει επαρκή δύναμη χωρίς πολύ ρεύμα. Οπότε κρατάει το HT στο τσεπάκι για κάποια μελλοντική KS κατάσταση με πολλά-πολλά watt, όταν αρχίσει να ξεχνιέται η παρούσα φαλτσοκατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Σε γενικες γραμμες δεν της βγαινει η καταναλωση/θερμοκρασιες  και προσπαθει να βρει ενα διαφορετικο balance ,short pipeline ,no ht ,lower clocks ,better ipc. 

 

Θα μαθουμε σε λιγο καιρο κατα ποσο θα της βγει.

Πολλές αλλαγές, πόσα χρόνια δουλεύει τη νέα αρχιτεκτονική; Τα lower clocks δε φαίνεται να ισχύουν από τις διαρροές ως τώρα.

Μακάρι να βγει κάτι καλό γιατί και η AMD φαίνεται να είναι σε τέλμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Πολλές αλλαγές, πόσα χρόνια δουλεύει τη νέα αρχιτεκτονική; Τα lower clocks δε φαίνεται να ισχύουν από τις διαρροές ως τώρα.

Μακάρι να βγει κάτι καλό γιατί και η AMD φαίνεται να είναι σε τέλμα

απο τα 6.2 του 14900ks στα 5.7 του 285k το λες και πτωση 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...