Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v4


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εγώ πάντως με μια γρήγορη ματιά και σε άλλα παιχνίδια, βλέπω ψιλό ότι να ναι μέσο όρο.

Πχ στο πρόσφατο Diablo 4 έχει 4.5/5, την ίδια στιγμή που το παιχνίδι έχει φάει τρελό κράξιμο από τον κόσμο και πολλοί το έχουν παρατήσει λόγω ελάχιστου περιεχομένου(πολλά παράπονα και στο εδώ forum ).

Star Wars jedi survivor επίσης 4.5/5 ενώ είναι για χαμηλότερα(τα έχουμε πει και στο θέμα του).

Αρα μην παίρνεις το συγκεκριμένο site 100% σε ότι βλέπεις...just sayin

Από εκεί και πέραν αν σου αρέσει το συγκεκριμένο παιχνίδι, ελάχιστη σημασία έχουν αυτά. Εννοείται και συνεχίζεις και παίζεις.

Σίγουρα η καλύτερη άποψη είναι η δική μας όταν παίξουμε. Τρελό κράξιμο το diablo 4 δε νομίζω, τουλάχιστον το αντίθετο λένε όσοι παίζουν φίλοι. Λιωμένοι ώρες εκεί είναι κ χαμένοι από τον κόσμο :)

100% δεν παίρνουμε τίποτα, αλλά προτιμώ κριτικές από επιβεβαιωμενο παίχτη. Πχ. Κριτικές καταλύματος σε πλατφόρμα που βάζει μόνο όποιος όντως έμεινε κ κριτική στο google που βάζουν οι φίλοι κ τα σόγια κ οι αντίπαλοι. Δες κ σύγκρινε κ θα κτλβεις. 

Στα μέτρια προς χαμηλά είναι αρκετά αξιόπιστο επίσης αυτός ο... μπούσουλας. 

anyway, με έχουν ζαλίσει φίλοι να παίξω το φοβερό Forged in Shadow Torch,

 δες βαθμολογία κάτω αριστερά 4.05/5 στο true achievements. Μπορεί να μην μ αρέσει προσωπικά τελικά αν δεν είναι στο στυλ μου, αλλά φόλα ξέρω ότι δεν θα είναι. 

IMG_20230718_135859.jpg.35b9c132f0e92135d14b3e18f2913ab2.jpg

Αντίθετα μιλώντας για ενα game που αν κ racing fan ήτανε πολύ μέτριο... Dakar 18, 2,4/5 όντως έπεσε μέσα ο ΜΟ των χρηστών. 

IMG_20230718_140145.jpg.93d584a1fda323553fa0804c8a9a5790.jpg

Γ αυτό λέω ότι επιβεβαιωμενοι έμπειροι παίχτες  (δεν έχει γενικά άπειρους παίχτες να ασχολούνται με achievements φανατικά) έχουν κατά ΜΟ καλύτερη εικόνα στατιστικά. 

By the way γραφτείτε, έχει τη φάση του να κάνεις track τι δεν κατάφερες κ να το κυνηγάς. Το νούμερο πάνω αριστερά είναι η αντικειμενική του δυσκολία. Δλδ ενώ το game δίνει 1000gold points, είναι σαν να δίνει 11819 η δυσκολία του. Παλούκι δλδ. 

Κάτω στο κέντρο είναι τα μέλη που έπαιξαν κ κέρδισαν έστω ένα achievement κ δεξιά πόσοι το έκαναν completion (1  :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το μόνο που κοιτάω σοβαρά όταν είναι να αποφασίσω για να αγοράσω ένα παιχνίδι είναι κάνα δυο βιντεάκια στο youtube, για κάνα μισάωρο το πολύ, ώστε να πάρω μια γεύση από το gameplay του. Και όταν λέω βίντεο, δε μιλάω για reviews, δεν με ενδιαφέρει η γνώμη κανενός, απλό gameplay video. 

Πάντως, έχω δει ότι εκ των υστέρων συμφωνώ με site όπως το metacritic, όσον αφορά τα critic reviews και εννοείται για στυλ παιχνιδιών που μου αρέσουν. Αν καποιο δηλαδή πάρει υψηλές βαθμολογίες είναι πολύ πιθανό να μου αρέσει και μένα και αντίστροφα. Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά όπως είπα είναι εξαιρέσεις και όχι ο κανόνας.

Οι κριτικές των παικτών είναι καθαρά υποκειμενικές, σε κάθε περίπτωση. Αν κάποιος είναι καμενος streamer που παίζει 25 ώρες το 24ωρο τότε λογικό είναι να ξεμείνει από περιεχόμενο ένα παιχνίδι και αρκετά γρήγορα, όσο πλούσιο και να είναι σε αυτό τον τομέα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που το πλήρωσα το Diablo 4, το άφησα αφού έφτασα level 52. Είναι κάπως μονότονο μετά, του λείπει χαρακτήρας και είναι απλά button smashing. Θα το ξαναπιάσω τώρα με τη νέα σεζόν, απλά έχω αρχίσει αλλά παιχνίδια στο ενδιάμεσο που θέλω να προχωρήσω πριν ξαναπιάσω το Diablo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Fulgore said:

... και πολλοί το έχουν παρατήσει λόγω ελάχιστου περιεχομένου(πολλά παράπονα και στο εδώ forum ).

 

Από πού βγαίνει το συμπέρασμα ότι το έχουν παρατήσει πολλοί; Περισσότερο κάτι αυθαίρετο είναι αυτό παρά κάτι συγκεκριμένο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Από πού βγαίνει το συμπέρασμα ότι το έχουν παρατήσει πολλοί; Περισσότερο κάτι αυθαίρετο είναι αυτό παρά κάτι συγκεκριμένο. 

Σχόλια στο εδώ forum/επίσημο forum της εταιρείας/twitch views/σχόλια σε youtube/reddit  και πάει λέγοντας.

Επίσημα πλήρη νούμερα προφανώς μόνο η ίδια η εταιρεία έχει, λόγω battle net.

Δες πχ σε twitch μεριά πόσο έπεσε το ενδιαφέρον αυτό τον μήνα σε σχέση με τις αρχές

image.png.0d74b76fbe9e4fd2e45c9e827ec35873.png

Και αυτό έχει να κάνει με τα πολλά θέματα που έχει το παιχνίδι στην παρούσα φάση, κυρίως με το endgame κομμάτι του τι κάνεις αφού τελειώσεις το campaign, με το itemization του παιχνιδιού, το τι κάνεις όταν πάς level 100(και πόσο νόημα έχει να πάς)και πάει λέγοντας.
Και μερικά πρόσφατα σχόλια από youtube μεριά πάνω σε αυτό, πολλά από τα οποία έχουν αναφερθεί και στο εδώ forum, από οσους το παίζουμε το παιχνίδι, όπως έγραψε και ο συμφορουμίτης πιο πάνω

Spoiler

 

image.png.3991f63ad7669c48155995316e8fdb41.png

 

Αυτο θα φανεί ακόμα πιο έντονα απο Σεπτέμβριο μεριά που θα βγαίνουν πολλά νέα παιχνίδια,μιας και τώρα το καλοκαίρι είναι ψιλό νεκρή γενικά περίοδος.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Fulgore said:

Σχόλια στο εδώ forum/επίσημο forum της εταιρείας/twitch views/σχόλια σε youtube/reddit  και πάει λέγοντας.

Επίσημα πλήρη νούμερα προφανώς μόνο η ίδια η εταιρεία έχει, λόγω battle net.

Δες πχ σε twitch μεριά πόσο έπεσε το ενδιαφέρον αυτό τον μήνα σε σχέση με τις αρχές

image.png.0d74b76fbe9e4fd2e45c9e827ec35873.png

Και αυτό έχει να κάνει με τα πολλά θέματα που έχει το παιχνίδι στην παρούσα φάση, κυρίως με το endgame κομμάτι του τι κάνεις αφού τελειώσεις το campaign, με το itemization του παιχνιδιού, το τι κάνεις όταν πάς level 100(και πόσο νόημα έχει να πάς)και πάει λέγοντας.
Και μερικά πρόσφατα σχόλια από youtube μεριά πάνω σε αυτό, πολλά από τα οποία έχουν αναφερθεί και στο εδώ forum, από οσους το παίζουμε το παιχνίδι

  Hide contents

 

 

image.png.3991f63ad7669c48155995316e8fdb41.png

 

 

Α οπότε μιλάς για post game. Ok sorry εγώ κατάλαβα λάθος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Bourdoulas είπε

Α οπότε μιλάς για post game. Ok sorry εγώ κατάλαβα λάθος .

Ε το campaign αυτό καθαυτό δεν είναι μεγάλο σε διάρκεια. 6 acts είναι όλα και όλα, αρα βαριά να σου πάρει  25-28ώρες ας πούμε να το τελειώσεις.

Το ζουμί είναι τι κάνεις μετά από αυτό, εκεί είναι που υπάρχει η μεγάλη ξενέρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στα περί gamepass

Xbox Game Pass Additions - Venba, The Wandering Village, Serious Sam: Siberian Mayhem, and More

Leaving July 31

  • Dreamscaper (Cloud, Console, and PC)
  • Expeditions: Rome (PC)
  • Marvel’s Avengers (Cloud, Console, and PC)
  • The Ascent (Cloud, Console, and PC)
  • Two Point Campus (Cloud, Console, and PC)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Και στα περί gamepass

Xbox Game Pass Additions - Venba, The Wandering Village, Serious Sam: Siberian Mayhem, and More

Leaving July 31

  • Dreamscaper (Cloud, Console, and PC)
  • Expeditions: Rome (PC)
  • Marvel’s Avengers (Cloud, Console, and PC)
  • The Ascent (Cloud, Console, and PC)
  • Two Point Campus (Cloud, Console, and PC)

Serious Sam, όποιος δεν έχει παίξει αξίζει, χιούμορ, καφριλα κ σφαίρες! 

Marvel Avengers σταματάει το support από την εταιρεία 30/9 κ είναι δωρεάν όλα τα cosmetics  κλπ για όσο προλάβει κάνεις μέχρι τότε. Μετά θα κλείσουν το Marketplace. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ερώτηση, Elite Series 2 το άνοιξα σήμερα 18 Ιουλίου, το έκανα connect στο Series X, και μετά add στο λογαριασμό μου στα Windows devices. 
Γιατί μου δείχνει όμως ότι έχει εγγύηση μέχρι 2/1/25 αντί για 18/7/25;

IMG_6187.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, bill_viper είπε

Παίδες ερώτηση, Elite Series 2 το άνοιξα σήμερα 18 Ιουλίου, το έκανα connect στο Series X, και μετά add στο λογαριασμό μου στα Windows devices. 
Γιατί μου δείχνει όμως ότι έχει εγγύηση μέχρι 2/1/25 αντί για 18/7/25;

IMG_6187.jpeg

γιατί ίσως τότε περάστηκε το τιμολόγιο. πάρε τηλ στη microsoft στο support κ με την απόδειξη θα στο φτιάξουν άμεσα, μην αγχώνεσαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, rodosf1 είπε

γιατί ίσως τότε περάστηκε το τιμολόγιο. πάρε τηλ στη microsoft στο support κ με την απόδειξη θα στο φτιάξουν άμεσα, μην αγχώνεσαι. 

Ευχαριστώ για την απάντηση, μίλησα μαζί τους και μου είπαν ότι χρειάζεται απόδειξη αγοράς να στείλω. Νόμιζα ότι όλα θα γίνονταν αυτόματα μέσω του S/N και της ζευγοποίησης με το Series X. Όπως π.χ. γίνεται με τα κινητά τηλέφωνα.

Το θέμα μου είναι ότι επειδή είναι δώρο κωλύεμαι να ζητήσω την απόδειξη αγοράς (και δε ξέρω αν υπάρχει ακόμα από το άτομο που το αγόρασε).

Η κοπέλα στο τηλέφωνο μου είπε αν μπορώ να βρω μία οποιαδήποτε απόδειξη και να στείλω. Έχει αγοράσει κανείς πρόσφατα Elite controller να μου στείλει την απόδειξη για να μη χάσω 6.5 μήνες εγγύηση; 🙏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bill_viper είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση, μίλησα μαζί τους και μου είπαν ότι χρειάζεται απόδειξη αγοράς να στείλω. Νόμιζα ότι όλα θα γίνονταν αυτόματα μέσω του S/N και της ζευγοποίησης με το Series X. Όπως π.χ. γίνεται με τα κινητά τηλέφωνα.

Το θέμα μου είναι ότι επειδή είναι δώρο κωλύεμαι να ζητήσω την απόδειξη αγοράς (και δε ξέρω αν υπάρχει ακόμα από το άτομο που το αγόρασε).

Η κοπέλα στο τηλέφωνο μου είπε αν μπορώ να βρω μία οποιαδήποτε απόδειξη και να στείλω. Έχει αγοράσει κανείς πρόσφατα Elite controller να μου στείλει την απόδειξη για να μη χάσω 6.5 μήνες εγγύηση; 🙏

ας ζητήσει η κοπέλα αντίγραφο από το κατάστημα κ ας σβήσει την τιμή. Γίνεται μια χαρά. φωτογραφία εσυ κ την στέλνεις. Την απόδειξη, οχι την κοπέλα :)

Την κοπέλα που κάνει δώρο Elite μοχλό πρόσεχε την σαν τα μάτια σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...