Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v4


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Μόνο στην Ελλάδα υπάρχουν αυτοί που έχουν βιβλιοθήκες με δισκάκια, και ενδιαφέρονται και για την συλλογή. Αν πας έξω και τους πεις "αι χεβ ε γκειμινγκ ρουμ" θα σου πουν "γουατ?" 

Man cave>> Game room.

Game room= temple αέναης παρθενίας 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, mansa2k said:

Κάποτε ο Wada, πρώην πρόεδρος της SE, είχε δηλώσει ότι ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα είναι η έλλειψη ταλέντων. Αυτό φαίνεται στο FF16 τόσο από την τεχνική πλευρά όσο και από το gameplay που το παιχνίδι κατέληξε με βάση όσους συμμετείχαν στην ανάπτυξη του. Δηλαδή ένα συνδυασμό platinum games με kingdom hearts. Επίσης και το Forspoken που ήταν εσωτερική παραγωγή με κάκιστη εμπορική πορεία επαληθεύει τα προβλήματα διαχείρισης και έλλειψης ταλέντων.

Συμφωνώ σε αυτό που λες για το PR και ότι τα σκατωσαν στο τεχνικό κομμάτι αλλά όσο αναφορά το gameplay και γενικά το παιχνίδι εγώ βλέπω υψηλές βαθμολογίες από reviewers και το πιο σημαντικό, πολύ καλά λόγια από χρήστες που παίζουν.
 

Δεν έχει καμία σχέση με το Forspoken για το οποίο όλοι παραδέχτηκαν ότι ήταν φόλα σε όλους τους τομείς. Μέχρι και οι ομάδες ανάπτυξης ήταν εντελώς διαφορετικές γι αυτά τα δυο games. 

 

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα λοιπόν to make a point. 
 

Το FFXVI τελικά αποδεικνύεται ένα πολύ καλό παιχνίδι που δυστυχώς έχει τεχνικά θέματα και μακάρι να έρθει κάποια στιγμή και στο Xbox. 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mansa2k είπε

Ανέκαθεν οι κασέτες ήταν καλύτερη επιλογή λόγω των μικρών loading times, επιπλέον προσφέρουν καλύτερη αντοχή στην φθορά και καταπόνηση. Οι οπτικοί δίσκοι υπερισχύουν στο χαμηλότερο κόστος παραγωγής και στις μεγαλύτερες χωρητικότητες που προσφέρουν συγκριτικά

Ξέχασες να αναφέρεις ότι μπορούσαν να βάλουν μέσα video cutscenes (θυμάμαι τα επικά final fantasy) μουσική, καλύτερη ποιότητα ήχου από τις κασέτες του Ν64 (με τα 25mb παιχνίδια).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν βρήκα δυστηχώς για το Dead Space κάτι.

Με βάση τα παραπάνω, δεν θεωρώ τόσο απίθανο παιχνίδια σαν το octopath traveler της Square Enix να μην είναι τόσο δημοφιλή(σε πωλήσεις πάντα)σε xbox μεριά.

Για το FF XVI δεν έχω προσωπική άποψη μιας και δεν το έχω παίξει.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πιο πίσω ανέφερα στο γιατί δεν είδαμε παιχνιδια οπως το FFXVI ή το octopath Traveler 2 σε Xbox μεριά(με βάση τι λέει η ιδια η εταιρεία τουλάχιστον), κάτι δηλαδή σχετικό με το εδώ θέμα, όπως και το παραπάνω με τις πωλήσεις των δημοφιλέστερων παιχνιδιών σε xbox μεριά(σχετικά με το octopath traveler πάντα και τις πωλήσεις αυτού).

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω που κολλάνε οι πωλήσεις ενός ps5 exclusive παιχνιδιού οπως το FF XVI στο εδώ θέμα.

Οσο για τον συγκεκριμένο, τον οποίο δεν γνωρίζω, από τους πρώτους που μου πέταγε το google ήταν γιαυτό και τον ανέφερα πχ στο Resi 4.

image.png.71c54348e63dc96667953757dee27cda.png

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Cream είπε

Άρα μιας και τα boxed UΚ sales charts είναι ένδειξη τελικά της επιτυχίας παιχνιδιού, το FF16 πάτωσε από ότι αναφέρει ο κανονικός αναλυτής ο Dring και όχι το fanboy του twitter ... Ηunter. (αν το ήξερες δλδ).

Υπάρχει η έννοια της αναλογίας. Αν τα boxed copies είναι σε αναλογία 4 προς 1 τότε και τα digital copies θα ακολουθούν μια αντίστοιχη αναλογία ανεξάρτητα από το αν είναι 10 φορές περισσότερα ή λιγότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, stafftw είπε

Αφού πλέον και disc να είναι το game, κάθε λίγο και λιγάκι παίρνει updates (ακόμα και pre day one) πολλές φορές για είναι playable, πραγματικά η μόνη διαφορά είναι η μεταπωλητική αξία σε περίπτωση αγοραπωλησίας μεταχειρισμένων, αλλά ειδικά στα xbox games και ακόμα πιο ειδικά στα xbox games στην Ελλάδα (και όπως προείπαν στην επαρχία ακόμα πιο λίγο) μιλάμε για ελάχιστες τέτοιες αγοραπωλησίες (καλά εγώ δεν κάνω ποτέ σε τέτοια ειδικά η όλη διαδικασία για να κερδίσω τι 30-40€; τα παίρνω από Βραζιλία digital και τα γλιτώνω).  

Ειδικά στο starfield δε νομίζω να υπάρχει κανένας λόγος να έχεις disc, σε πόσα να χωρέσει; Και πως να τα αλλάζεις;Για τι γίνεται πάλι αυτή η κουβέντα δεν καταλαβαίνω, εντάξει αν έχεις κάποιος τέτοια προτίμηση και θέλει να γεμίζει δισκάκια κτλ αλλά γιατί γίνεται σύγκριση ειδικά στην Ελλάδα;

Οπως έγραψα πριν εξαρτάται από την περιοχή που μένεις, γλιτώνεις πολλά λεφτά με αγοροπωλησίες, μπορείς κυριολεκτικά να παίξεις παιχνίδια κυριολεκτικά τσάμπα....π.χ. To Jedi Survivor το πήρα 40 ευρώ μεταχειρισμένο θα το δώσω μόλις το τελειώσω τα ίδια, θα μου κοστίσει κυριολεκτικά 0 ευρώ!! Από Βραζιλία πόσα θα δώσεις για να το παίξεις?...εδώ και πάρα πολλά χρόνια παίζω σχεδόν όλα τα ΑΑΑ με ελάχιστα έως και καθόλου χρήματα, έχει τύχη μάλιστα να βγάλω και κέρδος με παιχνίδια που τα πούλησα πιο ακριβά από ότι τα αγόρασα!! 

Βέβαια όπως είπα πριν για να γίνει αυτό πρέπει να μένεις Αθήνα (κυρίως κεντρικά) και να έχεις κατά προτίμηση και τις 2 κονσόλες, έχω και το ps5 και series X οπότε αγοράζω το εκάστοτε παιχνίδι όπου το βρω, δεν με απασχολεί σε ποια κονσόλα θα είναι. Τα λεφτά που έχω γλιτώσει μου έχουν βγει τσαμπα κυριολεκτικά τα ps5 και series X.   

 

Επεξ/σία από karamela693
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Cream είπε

 

Το tweet που έβαλες παραπάνω του Genki (καθόλα αξιόπιστος) κάτι τέτοιο υποννοεί αν δεν διαβάσεις όλο το tweet thread...

 

Υπάρχει σχετική συνέντευξη από τους ίδιους τους devs, από την οποία αυτός αναφέρει συγκεκριμένα αυτό το κομμάτι. Το αναφέρει ακριβώς από κάτω.

Για το δε Final Fantasy XVI αν δεν κάνω λάθος, είναι timed exclusive μέχρι του χρόνου που θα βγει σε PC. Δεν εχει ανακοινωθεί αν θα βγει και σε Xbox.

Εδώ και η σχετική συνέντευξη περι Final Fantasy XVI

https://www.gameinformer.com/exclusive-feature/2023/05/22/why-final-fantasy-16-is-a-playstation-5-exclusive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες αρκετά από τα παραπάνω ποστ με τις πωλήσεις πάνε καλύτερα στο νήμα "οικονομικά νέα της βιομηχανίας Gaming". 

Σε άλλα νέα, μεθαύριο βγαίνει το πρώτο DLC του Wo Long, το δεύτερο το Σεπτέμβριο και το Τρίτο το Δεκέμβριο του 23.

Και τι σας έχω.... σε προσφορά το Season Pass κ με τα 3 μέσω Ουγγαρίας 19€ κ μέσω της απέναντι πλευράς του Αιγαίου... 8,5€!! Ορμάτε :)

Επεξ/σία από rodosf1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα λοιπόν to make a point. Το FFXVI τελικά αποδεικνύεται ένα πολύ καλό παιχνίδι που δυστυχώς έχει τεχνικά θέματα και μακάρι να έρθει κάποια στιγμή και στο Xbox

Δεν είχα τέτοιο σκοπό αλλά είναι πασιφανές ότι η εταιρία δεν διανύει την καλύτερη περίοδο της. Έχουμε δει και άλλες φορές εταιρίες να επανέρχονται (βλέπε capcom) αλλά στην παρούσα περίοδο με προβληματίζει το αυξημένο κόστος παραγωγής και ο μεγαλύτερος χρόνος ανάπτυξης. Γενικώς αντίστοιχο σχόλιο θα έκανα για οποιαδήποτε άλλη εταιρία με παραπλήσια παρουσία. Δεν είναι και ότι καλύτερο όταν συνδυάζονται με τα αποτελέσματα τους Μην ξεχνάμε ότι τα Forspoken και FF16 αναπτύχθηκαν αποκλειστικά για ένα σύστημα και πάλι είχαν θέματα.

Όσο για το gameplay του παιχνιδιού με προβληματίζει αν τελικά υπάρχει δυναμική ως την παρούσα μορφή (που ανέφερα ως συνδυασμός) η οποία απέχει από την κλασσική συνταγή της σειράς και κινείται προς τα δυτικά πρότυπα.

Με βάση την εμπορική πορεία του παιχνιδιού περιμένω ότι θα κυκλοφορήσει παντού μακροπρόθεσμα, ακόμα και στο NSW2 αν είναι τεχνικά εφικτό.

44 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εγώ πιο πίσω ανέφερα στο γιατί δεν είδαμε παιχνιδια οπως το FFXVI ή το octopath Traveler 2 σε Xbox μεριά(με βάση τι λέει η ιδια η εταιρεία τουλάχιστον),κάτι δηλαδή σχετικό με το εδώ θέμα, όπως και το παραπάνω με τις πωλήσεις των δημοφιλέστερων παιχνιδιών σε xbox μεριά(σχετικά με το octopath traveler πάντα και τις πωλήσεις αυτού).

Με βάση λοιπόν τα λεγόμενα της εταιρίας έδωσα και την αντίστοιχη απάντηση. Ένα κάρο PR μπούρδες που δείχνουν ξεκάθαρα ότι η SE ψεύδεται με την δήλωση της.

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Με βάση τα παραπάνω, δεν θεωρώ τόσο απίθανο παιχνίδια σαν το octopath traveler της Square Enix να μην είναι τόσο δημοφιλή(σε πωλήσεις πάντα)σε xbox μεριά.

Με βάση το UK δεν βγαίνουν επαρκή συμπεράσματα. Με την ίδια λογική κανένα παιχνίδι δεν θα έπρεπε να κυκλοφορεί στα series s,x. Επομένως κάτι κάνουν λάθος ή σωστά οι τρίτες εταιρίες.

Να θυμίσω ότι κανένα παιχνίδι της σειράς OT δεν κυκλοφόρησε στα series s,x και ξανά ότι το 2 είχε χειρότερη εμπορική πορεία από το 1 με κύριο παράπονο πως το παιχνίδι δεν στάθηκε άξιο του προκατόχου του. 

Γενικώς παραθέτεις δεδομένα και δηλώσεις από τα οποία ξεκάθαρα δεν μπορούν να βγουν επαρκή συμπεράσματα. Δεν είμαστε παπαγαλάκια ούτε δημοσιογράφοι.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Cream είπε

Θεωρώ από ότι διαβάζουμε πλέον και με βάση αυτά που είπε ο Booty για 6ετίες κτλ η υπερσυγκέντρωση από studio dev και τους σχετικούς publisher θα γίνει πολύ πιο γρήγορα από τις εξαγορές. Δες για παράδειγμα τον κουβά που έφαγε η Embracer που μάζευε - μάζευε και στο τέλος κουβά projects και απολύσεις.

Αυτοί κάνανε και κάποιο τρελό crossover με το άλλο game 💪

 

Τα επόμενα dlc εκεί θα αναφέρονται μάλλον.

Battle of Zhongyuan, Conqueror of Jiangdong, & Upheaval in Jingxiang

τα 3 επερχόμενα DLC, απορώ κ εγω πως θα κολλήσουν με το Lies of P, εκτός κ αν σκάσει ως χαρακτήρας ο τύπος του  Wo Long στο Lies of P ή αν έρχεται στο 4ο DLC. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

Bramble και Forged in Shadow Torch (F.I.S.T.) που μπήκαν στο gamepass σκίζουν!!!! 

Κάποια στιγμή πρέπει να το σταματήσεις αυτό 😂😂😂. Δεν εχουμε χρόνο να τα παίξουμε όλα αυτά!!!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παιχνιδαρα που ειναι αυτο το Red dead redemption 2?!!

εχω σοκαριστει τοσο που παρατησα το pc και λιωνω ολη μερα σαλονι.

 

επισης ακουγεται πως το πρωτο θα βγει σε remake.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...