Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v4


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Δεν έκανα εγώ τη συγκριση

Ναι μαζί σου. Το τελευταίο που έγραψα ήταν γενικό για όλους. 

1 ώρα πριν, nekrik είπε

Ας ετρεχε το Starfiled 4k@30 που είπε ο Todd και ας είχε και επιλογή για 1080p@60 ή 2K@60 ή Τουλάχιστον dynamic performance mode. Με το VRR του Xbox έιμαι σίγουρος οτι τα 45fps (ή και παραπάνω) θα τα έπιανε.  

Μπορεί αλλά η πολυπλοκότητα αυτού του παιχνιδιού δεν είναι στα visuals και δείχνει ότι το limiting factor είναι η CPU. Και βλέπουμε από άλλα παιχνίδια ότι οι αυξημένες απαιτήσεις σε CPU συνήθως δημιουργούν περισσότερο θέματα με stuttering και fps spikes παρά καθαρά performance drop σε fps που να διορθώνεται με VRR. Με 30fps cap όλα αυτά καλύπτονται ίσα ίσα να μη γίνονται αντιληπτά. 

Μπορεί όντως να δούμε και ένα performance mode στο S/X όπως έγινε με το Plague Tale Requiem μετά από μήνες όταν σιδερώσουν τα bugs, δεν αποκλείεται. Βέβαια η καλύτερη δυνατή εμπειρία σε αυτή την περίπτωση απαιτεί σίγουρα PC ή καινούργιο Xbox hw. 

Να δούμε και πως θα τρέχει στο PC μιας που το αναφέρουμε. Εκεί θα φανούν οι πραγματικές απαιτήσεις του.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, stafftw said:

Πραγματικά showcase για όλα τα γούστα και έχει καταλήξει το gp χρυσορυχείο ότι genre και να θες να παίξεις .Εγώ για κακή μου τύχη ασχολούμαι πλέον με όλα...Αλλά το Starfield θα μονοπωλήσει το χρόνο μου (ελπίζω να έχω τελειώσει το Zelda μέχρι τότε...γιατί με 5 ώρες την εβδομάδα, δύσκολα τα πράγματα).

Εδώ είμαστε.....

Το XsX είναι πολύ δυνατό μηχανάκι, το Gamepass Ultimate το απόλυτο value for money, όμως αν έχεις την ατυχία να έχεις και Nintendo Switch, σε συνδυασμό με περιορισμένο χρόνο παιχνιδιού, την έχεις πατήσει.

Έχει από τα Χριστούγεννα που παίζω τσίκι τσίκι το Xenoblade Chronicles 3, και τώρα που είμαι κοντά στο τέλος, βγήκε το νέο Zelda, το οποίο guys έχει ξεσκιστεί σε 10άρια από τα μεγάλα reviewing sites (IGN, Gamespot κλπ). Οπότε το XsX πιάνει κυριολεκτικά αράχνες και είναι πολύ κρίμα....

Έχω Game pass Ultimate για άλλα 2 χρόνια..

Εκτός και αν αφήσουμε το νέο Zelda στην άκρη, έτσι για αλλαγή. Το Starfield το περιμένω πώς και πώς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Ναι μαζί σου. Το τελευταίο που έγραψα ήταν γενικό για όλους. 

Μπορεί αλλά η πολυπλοκότητα αυτού του παιχνιδιού δεν είναι στα visuals και δείχνει ότι το limiting factor είναι η CPU. Και βλέπουμε από άλλα παιχνίδια ότι οι αυξημένες απαιτήσεις σε CPU συνήθως δημιουργούν περισσότερο θέματα με stuttering και fps spikes παρά καθαρά performance drop σε fps που να διορθώνεται με VRR. Με 30fps cap όλα αυτά καλύπτονται ίσα ίσα να μη γίνονται αντιληπτά. 

Μπορεί όντως να δούμε και ένα performance mode στο S/X όπως έγινε με το Plague Tale Requiem μετά από μήνες όταν σιδερώσουν τα bugs, δεν αποκλείεται. Βέβαια η καλύτερη δυνατή εμπειρία σε αυτή την περίπτωση απαιτεί σίγουρα PC ή καινούργιο Xbox hw. 

Να δούμε και πως θα τρέχει στο PC μιας που το αναφέρουμε. Εκεί θα φανούν οι πραγματικές απαιτήσεις του.

 

Να πουμε την αλήθεια με τη μείωση της ανάλυσης το cpu utilization πέφτει μιας και μειώνονται τα API draw calls (Σε locked FPS βέβαια αλλιώς παει στο θεό χωρίς limiter ). Τώρα βέβαια αν η ιδια "η λογική" του  παιχνιδιού είναι CPU bounded τότε όντως, δεν μπορεις να κάνεις πολλά. Μπορεί βέβαια όσον αφορά το CPU utilization τόσο ή μηχανή να έχει θέματα οσο και το optimization να χρειαζεται δουλεία. Θα δείξει! Στην τελική μπορεί το παιχνίδι να κάνει ενα σωρό simulations / procedurally generation AI κλπ και να τρώει μπουκάλι ή GPU. Οπως είπες θα δείξει στο PC. Κρίμα πάντως γιατί περίμενα να τι παίξω στο SX,Τώρα χρειάζομαι GPU

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nekrik είπε

Να πουμε την αλήθεια με τη μείωση της ανάλυσης το cpu utilization πέφτει μιας και μειώνονται τα API draw calls (Σε locked FPS βέβαια αλλιώς παει στο θεό χωρίς limiter ). Τώρα βέβαια αν η ιδια "η λογική" του  παιχνιδιού είναι CPU bounded τότε όντως, δεν μπορεις να κάνεις πολλά. Μπορεί βέβαια όσον αφορά το CPU utilization τόσο ή μηχανή να έχει θέματα οσο και το optimization να χρειαζεται δουλεία. Θα δείξει! Στην τελική μπορεί το παιχνίδι να κάνει ενα σωρό simulations / procedurally generation AI κλπ και να τρώει μπουκάλι ή GPU. Οπως είπες θα δείξει στο PC. Κρίμα πάντως γιατί περίμενα να τι παίξω στο SX,Τώρα χρειάζομαι GPU

Μια από τα ίδια, και εγώ θα το παίξω στο PC το Starfield, τα 12tflops και ο επεξεργαστής του Xbox seriesX δεν μπορούν από ότι φαίνεται να το σηκώσουν και να το παίξουν σωστά με καλά γραφικά και 60fps...κρίμα....μονόδρομος δυστυχώς το pc. Θα πουλήσω την Rtx 3060 που έχω τώρα και θα πάρω μάλλον μια Rtx 4070 που έχει απόδοση σχεδόν 3 φορές όσο ένα Series X οπότε θα είμαι καλά με το Starfield ελπίζω.

Y.Γ. Χρειάζεται σιγά σιγά να δούμε και ένα νέο Xbox με πιο ισχυρό Hardware, ίσως μεσα στο 2024 να δούμε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που κρατάει πίσω την γενιά είναι η προσπάθεια για 4Κ 60fps ως κατι αναμενόμενο. Είναι σαν να πρωτοπατήσαμε στη σελήνη και σαν επόμενο προορισμό να θέσουμε έναν άλλο πλανητικό σύστημα αντί για τον Αρη.

Πριν απο 4 χρόνια πήρα την RX 5700, μια μεσαία κάρτα για 1440p ανάλυση αλλα δεν έκανα ποτέ αναβάθμιση το freesync 1080p monitor μου. 4 χρόνια αργότερα αυτή gpu που κόστισε 350ε όταν πρωτοβγήκε στο amazon ακόμα παίζει τα πάντα στο max και αν υπάρχουν frame drops το freesync τα ακυρώνει. Όλα αυτά γιατί δεν ανέβηκα ποτέ ανάλυση.

Να δούμε τι απόδοση θα έχει στο Starfield στα 1080p αν και είναι στο minimum specs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μου έλειπε τώρα να δώσω ένα κάρο λεφτά σε gpu (πιθανόν και psu γιατί τραβάνε πολύ ρεύμα οι νέες κάρτες - cpu - mobo - ram) μόνο και μόνο για να παίξω starfield στα 60fps. Καλύτερα να τα φάω σε σουβλάκια και να το παίξω στα 30fps στο Series X. Ίσως παίξει στο μέλλον κανένα mode στα 60fps σε χαμηλότερη ανάλυση στην κονσόλα όπως το Plague Tale 2 Ίδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη μία δεν μπορούμε να έχουμε απαίτηση από ένα μηχανάκι των 500 ευρώ να τρέχει τα πάντα 60 fps ακατέβατα, ειδικά σ'ένα παιχνίδι όπως έδειξε να είναι το Starfield, αλλά απ' την άλλη νομίζω οτι προσγειωθήκαμε πολύ γρήγορα και ανώμαλα στη νόρμα των κονσολίστικων 30 fps. Ήλπιζα αυτή η γενιά να εξάλειφε ή έστω να καθυστερούσε αυτό το γεγονός. Μάλλον έσφαλα. It is what it is.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gregpec2 είπε

Από τη μία δεν μπορούμε να έχουμε απαίτηση από ένα μηχανάκι των 500 ευρώ να τρέχει τα πάντα 60 fps ακατέβατα, ειδικά σ'ένα παιχνίδι όπως έδειξε να είναι το Starfield, αλλά απ' την άλλη νομίζω οτι προσγειωθήκαμε πολύ γρήγορα και ανώμαλα στη νόρμα των κονσολίστικων 30 fps. Ήλπιζα αυτή η γενιά να εξάλειφε ή έστω να καθυστερούσε αυτό το γεγονός. Μάλλον έσφαλα. It is what it is.

Όταν στο διαφημιζει επάνω στο κουτί 4Κ 120FPS εχεις 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ισχύει, οι απαιτήσεις που υπάρχουν είναι μη ρεαλιστικές, όποιος θέλει με αυτό το hw σε unreal engine 5 έστω με ισχνό rt σε open world 4k 60fps πρέπει να αναθεωρήσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gregpec2 είπε

Από τη μία δεν μπορούμε να έχουμε απαίτηση από ένα μηχανάκι των 500 ευρώ να τρέχει τα πάντα 60 fps ακατέβατα, ειδικά σ'ένα παιχνίδι όπως έδειξε να είναι το Starfield, αλλά απ' την άλλη νομίζω οτι προσγειωθήκαμε πολύ γρήγορα και ανώμαλα στη νόρμα των κονσολίστικων 30 fps. Ήλπιζα αυτή η γενιά να εξάλειφε ή έστω να καθυστερούσε αυτό το γεγονός. Μάλλον έσφαλα. It is what it is.

Οταν όμως πριν βγουν οι νέες κονσόλες μας είχαν τρελάνει ότι το Normal είναι το 4Κ60fps και ο στόχος είναι να παίζουν και πολλά παιχνίδια στα 4K120fps (α και φυσικά τα πάντα και με Ray tracing, εδώ γελάμε!!) ε λογικό είναι να δημιουργήσουν προσδοκίες και να απαιτούμε πράγματα, η αλήθεια βέβαια είναι άσχημη και όπως είπες προσγειωθήκαμε απότομα. Για μένα πάντως είναι αστείο εν έτη 2023 να συζητάμε ακόμα για 30fps και ειδικά σε first person shooters. Προσωπικά εγώ δεν μπορώ πλέον να παίζω (τέτοιου είδους παιχνίδια) στα 30fps....ειλικρινά προτιμώ να τα σκάσω και να πάρω μια καλή κάρτα γραφικών παρά να μου βγουν τα ματια και να έχω ζαλάδες.

Στην τελική θα προτιμούσα η κοσνόλα να μην έκανε 500 ευρώ άλλα π.χ. 600 ευρώ, 650 ευρώ ή ακόμα και 700 ευρώ και να είχε ένα κάπως καλύτερο Hardware που να μπορούσαμε να παίζουμε 4Κ60fps με ray tracing enabled σε όλα σχεδόν τα παιχνίδια....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Eddy_Gordo είπε

Όταν στο διαφημιζει επάνω στο κουτί 4Κ 120FPS εχεις 

Πρέπει να είσαι τεχνολογικά ανίδεος για να πιστέψεις ότι με ένα μηχάνημα 500 έυρω θα μπορείς να έχεις τέτοια απόδοση τουλάχιστον σε απαιτητικά παιχνίδια και μετά από τρία χρόνια μαλιστα..Δε το λέω για σένα,γενικά μιλάω,και 8k διαφήμιζαν .Η διαφήμιση είναι διαφήμιση,θα σου πει σου προσφέρει σε κάποια παιχνίδια μετα.Στο συγκεκριμένο το θέμα είναι αν επέλεγαν 1080p σε 60 θα ήταν σταθερό?..Κάπου διάβασα ότι δήλωσε ότι υπάρχει πολύ headroom αλλά θέλουν να είναι καλυμμένοι και σίγουροι στην αρχή...Αυτά μόνο οι dev τα γνωρίζουν.

Επεξ/σία από jimtriol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, psof είπε

Αυτο που κρατάει πίσω την γενιά είναι η προσπάθεια για 4Κ 60fps ως κατι αναμενόμενο. 

Μα στην ουσία δεν τρέχει σχεδόν τίποτα σε 4Κ έτσι και αλλιώς. Ούτε καν στα 30fps.

Η συντριπτική πλειοψηφία των παιχνιδιών τρέχουν 1080-1440p με reconstruction στα 4Κ. Και αυτό μάλιστα όταν τα παιχνίδια είναι καλά optimized.

Ξέρετε σε τι ανάλυση τρέχει πχ το Dead Space remake σε S/X? 972p σε performance mode και 1296p σε quality. Όλα τα υπόλοιπα τα κάνει το upscaling. Ούτε καν 1080p δηλαδή για 60fps.

Και ευτυχώς που υπαρχουν οι reconstruction τεχνικές γιατί αλλιώς θα ανεβάζαμε βαθμούς σε μυωπία...

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Eddy_Gordo είπε

Όταν στο διαφημιζει επάνω στο κουτί 4Κ 120FPS εχεις 

Αν κάτσουμε να αναλύσουμε τι μας έχουν υποσχεθεί οι εταιρίες κατά καιρούς, θέλουμε ένα νήμα μόνο γι' αυτό. Και δε νομίζω οτι πίστεψαν και πολλοί οτι θα πάιζαμε 4κ/120 όλα τα παιχνίδια, να είμαστε σοβαροί.

3 λεπτά πριν, karamela693 είπε

Οταν όμως πριν βγουν οι νέες κονσόλες μας είχαν τρελάνει ότι το Normal είναι το 4Κ60fps και ο στόχος είναι να παίζουν και πολλά παιχνίδια στα 4K120fps (α και φυσικά τα πάντα και με Ray tracing, εδώ γελάμε!!) ε λογικό είναι να δημιουργήσουν προσδοκίες και να απαιτούμε πράγματα, η αλήθεια βέβαια είναι άσχημη και όπως είπες προσγειωθήκαμε απότομα. Για μένα πάντως είναι αστείο εν έτη 2023 να συζητάμε ακόμα για 30fps και ειδικά σε first person shooters. Προσωπικά εγώ δεν μπορώ πλέον να παίζω (τέτοιου είδους παιχνίδια) στα 30fps....ειλικρινά προτιμώ να τα σκάσω και να πάρω μια καλή κάρτα γραφικών παρά να μου βγουν τα ματια και να έχω ζαλάδες.

Στην τελική θα προτιμούσα η κοσνόλα να μην έκανε 500 ευρώ άλλα π.χ. 600 ευρώ, 650 ευρώ ή ακόμα και 700 ευρώ και να είχε ένα κάπως καλύτερο Hardware που να μπορούσαμε να παίζουμε 4Κ60fps με ray tracing enabled σε όλα σχεδόν τα παιχνίδια....

Δεν ξέρω αν θα ήταν viable να βγουν κονσόλες σε αυτές τις τιμές που αναφέρεις. Επίσης πολυ αμφιβάλλω οτι θα παίζαμε 4κ/60 με RT ακόμη και σε αυτές τις τιμές.

Έχω την εντύπωση πάντως πως το κοιτάμε το θέμα λίγο απ' τη σκοπιά του pc gamer, διότι οι κονσόλες απευθύνονται σε μεγαλύτερο εύρος κοινού, ίσως πιο ανεκτικό σε fps.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gregpec2 είπε

Αν κάτσουμε να αναλύσουμε τι μας έχουν υποσχεθεί οι εταιρίες κατά καιρούς, θέλουμε ένα νήμα μόνο γι' αυτό. Και δε νομίζω οτι πίστεψαν και πολλοί οτι θα πάιζαμε 4κ/120 όλα τα παιχνίδια, να είμαστε σοβαροί.

Δεν ξέρω αν θα ήταν viable να βγουν κονσόλες σε αυτές τις τιμές που αναφέρεις. Επίσης πολυ αμφιβάλλω οτι θα παίζαμε 4κ/60 με RT ακόμη και σε αυτές τις τιμές.

Έχω την εντύπωση πάντως πως το κοιτάμε το θέμα λίγο απ' τη σκοπιά του pc gamer, διότι οι κονσόλες απευθύνονται σε μεγαλύτερο εύρος κοινού, ίσως πιο ανεκτικό σε fps.

Δεν διαφωνώ, για αυτό δεν έχουν βγει κιόλας κονσόλες με τέτοια κόστη, απλά για μένα η ''φτήνια τρώει τον παρά''...προτιμώ να δώσω παραπάνω λεφτά σε κάτι άλλα να κάνει αυτό που υπόσχεται και να δουλεύει όπως περιμένω παρά για 100-200 ευρώ να κάνω σκόντο στις ανάγκες μου και στην τελική προσωπικά τίποτα δεν κερδίζω αφού λόγω ότι τα ps5/Series X που έχω δεν καλύπτουν αυτό που περίμενα από άποψη Γραφικών, 60fps κλπ. αναγκάζομαι να τα σκάσω χοντρά για να πάρω μια καλή κάρτα γραφικών. Απλά είχα την κρυφή ελπίδα ότι σε αυτή την γενιά δεν θα αγόραζα νέα κάρτα γραφικών και θα την σκαπόυλαρα με τα Series X/Ps5 άλλα δυστυχώς την πάτησα σαν πρωτάρης για άλλη μια φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...