Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v4


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστεύω με αυτό το showcase η MS έδειξε  σχεδόν όλα τα παιχνίδια της μέχρι το τέλος της γενιάς. Παιχνίδια που τα έχει ανακοινώσει εδώ και 2-3 χρόνια ήδη. 

Η Σόνυ απλά δεν έδειξε τα δικά της ακόμα γιαυτό και η δικής της ήταν χειρότερη.

Υπο αυτή την έννοια έχω δει τα χαρτιά της MS ενώ δεν έχω δει ακόμα της Sony.

Για μένα προσωπικά το ενδιαφέρον παιχνίδι είναι το Starfield το οποίο θα παίξω στο pc οπότε δεν με καίει το θέμα των 30fps, απλά μου δίνει ένα λόγο παραπάνω να μην θέλω να αγοράσω xbox. Εχω ακόμα τις αμφιβολίες μου για το αν θα είναι ένα fallout in space αλλά θα το δοκιμάσω σίγουρα.

Για τους φαν του xbox πάντως ήταν το καλύτερο showcase αλλά δεν ήταν και ιδιαίτερα ψηλά ο πήχης από τα προηγούμενα.

Εύχομαι στους φαν του xbox να απολαύσουν τα παιχνίδια τους.

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

Πιστεύω με αυτό το showcase η MS έδειξε  σχεδόν όλα τα παιχνίδια της μέχρι το τέλος της γενιάς. Παιχνίδια που τα έχει ανακοινώσει εδώ και 2-3 χρόνια ήδη. 

Η Σόνυ απλά δεν έδειξε τα δικά της ακόμα γιαυτό και η δικής της ήταν χειρότερη.

Υπο αυτή την έννοια έχω δει τα χαρτιά της MS ενώ δεν έχω δει ακόμα της Sony.

Για μένα προσωπικά το ενδιαφέρον παιχνίδι είναι το Starfield το οποίο θα παίξω στο pc οπότε δεν με καίει το θέμα των 30fps, απλά μου δίνει ένα λόγο παραπάνω να μην θέλω να αγοράσω xbox. Εχω ακόμα τις αμφιβολίες μου για το αν θα είναι ένα fallout in space αλλά θα το δοκιμάσω σίγουρα.

Για τους φαν του xbox πάντως ήταν το καλύτερο showcase αλλά δεν ήταν και ιδιαίτερα ψηλά ο πήχης από τα προηγούμενα.

Εύχομαι στους φαν του xbox να απολαύσουν τα παιχνίδια τους.

Κ όμως έχει ακόμα παραγωγές που δεν έχει δείξει τίποτα, Indiana Jones, το μυστηριώδες game του Kojima, Psychonauts 3 κ άλλα κάμποσα. Οπότε έχουμε μέλλον. Νομίζω ότι θα είναι η επόμενη διετία η πιο παραγωγική για τα studio σε αυτή τη γενιά, σε κάθε κονσόλα. 

Αν δεν είχα πάντως xbox κ το σκεφτόμουν να πάρω ή όχι θα έκανα μια συνδρομή 3μηνη Ultimate από κλειδαδικο με κάτι ψιλά για να δω μέσω xcloud τα νέα games από πρώτο χέρι day one(με καλή σύνδεση). Γενικά το Play Anywhere with any device έπαιξε σε κάθε κουβέντα που ακούστηκε χθες εκτός των βίντεο, όπως και στο FanFest που έπαιζαν με smartphone. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε το 1/3 από games δεν έχουν δείξει. Που είναι τα stalker,indiana jones,state of decay 3,gears 6 ,νέα doom ,wolfestain, fallout, contraband κτλπ κτλπ.

Αυτό που έλειπε χθες ήταν ότι μας έχει μάθει σε κάθε event, να μας λεει :και αυτο το game στο pass μόλις τελειώσει το σόου.δεν μας έριξαν ένα suprise 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

Κ όμως έχει ακόμα παραγωγές που δεν έχει δείξει τίποτα, Indiana Jones, το μυστηριώδες game του Kojima, Psychonauts 3 κ άλλα κάμποσα. Οπότε έχουμε μέλλον. Νομίζω ότι θα είναι η επόμενη διετία η πιο παραγωγική για τα studio σε αυτή τη γενιά, σε κάθε κονσόλα. 

Ας περιμένουμε να τα δούμε και αυτά τότε.

Πάντως εγώ Elder scrolls 6 θέλω να δω. 😢

Λέτε να το δούμε αυτή τη γενιά ή πάμε για την επόμενη; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

Κ όμως έχει ακόμα παραγωγές που δεν έχει δείξει τίποτα, Indiana Jones, το μυστηριώδες game του Kojima, Psychonauts 3 κ άλλα κάμποσα. Οπότε έχουμε μέλλον. Νομίζω ότι θα είναι η επόμενη διετία η πιο παραγωγική για τα studio σε αυτή τη γενιά, σε κάθε κονσόλα. 

Αν δεν είχα πάντως xbox κ το σκεφτόμουν να πάρω ή όχι θα έκανα μια συνδρομή 3μηνη Ultimate από κλειδαδικο με κάτι ψιλά για να δω μέσω xcloud τα νέα games από πρώτο χέρι day one(με καλή σύνδεση). Γενικά το Play Anywhere with any device έπαιξε σε κάθε κουβέντα που ακούστηκε χθες εκτός των βίντεο, όπως και στο FanFest που έπαιζαν με smartphone. 

Δε νομίζω ότι τα παιχνίδια που αναφέρεις έχουν τη ίδια δυναμική με πχ το metal gear , το silent hill η το castlevania και δεν αναφέρομαι καν σε δυτικά γκειμς ( που προσωπικά δε μου αρέσουν αλλά άλλο θέμα αυτό ) 

Συνεχίζω να επιμένω ότι δεν είδαμε κάτι τρομερό σε αυτή τη παρουσίαση , απλά ήταν σίγουρα καλύτερη από το χάλι της Σόνυ .

Το 30 FPS του σταρφιλντ για μένα ήταν η επιβεβαίωση ότι οι next gen κονσόλες δεν έχουν τη δυνατότητα επί του παρόντος να εκπληρώσουν τις προσδοκίες που οι ίδιες δημιούργησαν ,όπως αναφέρθηκε και ποιο πάνω ότι είδαμε στο showcase φαίνεται ότι με κατάλληλο optimization θα έτρεχε άνετα στο Xbox x και σε ένα pc τριετίας - τετραετίας  , ακόμα και σε μια καινούργια apu όπως πχ η 6 η 7 γενιά της amd . 

Στα θετικά η προσπάθεια της ms στο κομμάτι των jrpg και τον γιαπωνεζικων γκειμς γενικότερα πως ίσως τη βοηθήσει λίγο στην Ευρώπη και στην Αμερική διότι στην Ιαπωνία οι πωλήσεις είναι απογοητευτικές . Παρόλα αυτά και το κομμάτι αυτό θα χρειαστούν exclusives όπως έγινε στο 360 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xavier είπε

ρε παιδες αφου ανακοινωσε  η wd την επεκταση με 512gb στα 80. Οταν ξεκιναμε απο τη κονσολα 250+80=330 για ποιο λογο να παει κανεις στη συγκεκριμενη εκδοση στα 350? Τι δε καταλαβαινω?

Ειπαμε, δεν τσιμπαμε με τα πρωτα ψαρια στα 350, περιμενεις τελος Νοεμβρη η/και γιορτες Δεκ για μακραν καλυτερη προσφορα 😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από άποψη γραφικών συνολικά, είμαι καπως απογοητευμένος τόσο με το ps5 αλλά και με το series x. Δημιούργησαν τρελές προσδοκίες που στην πράξη δεν μπορούν να τις στηρίξουν. Φάνηκε και στην χτεσινή παρουσίαση αυτο που τα περισσότερα παιχνίδια είναι με γραφικά last gen, ακόμα και το starfield οπτικά δεν είναι κάτι τόσο τρομερό και όμως πάμε και για αυτο στα 30fps. Κρίμα.
 

Πάντως για να είμαστε δίκαιοι ήταν τίμια προσπάθεια της Microsoft εχτές, τουλάχιστον προσπαθεί και δεν ρίχνει λευκή πετσέτα όπως με τον one, θα βγάλει μπολικα exclusive παιχνίδια και στην τελική θα μουν άμεσα στο gamepass αν δεν μα κάνουν δεν τα παιζουμε, δεν είναι ανάγκη να πληρώνουμε 70αρια.

 

Υ.Γ. Για φέτος έχουμε το forza και το Starfield? Μου ξεφεύγει κανένα ακόμα ΑΑΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς το Starfield τρέχει στην ίδια engine με Skyrim, Fallout 4, Fallout 76. Παιχνίδια που δεν φημίζονται για το καλό optimization σε σχέση με την ποιότητα γραφικών.

Θα περίμενε κανείς ότι ένα project τέτοιας έκτασης και μάλιστα "next-gen only" θα χρησιμοποιούσε καλύτερη τεχνολογία. Και δεν είναι ότι η Bethesda δεν έχει στα χέρια της καλή graphics engine. Θα έπρεπε να ζητήσουν βοήθεια από την id software.

Επίσης Hellblade 2 μου φάνηκε κάπως.. downgraded σε θέμα φωτισμού σε σχέση με το προηγούμενο story trailer. Για να μην παρεξηγηθώ, τα assets ήταν πολύ καλής ποιότητας αλλά οι σκιές και το self-shadowing ήταν κατώτερα από αυτό που είχαν δείξει αρχικά. Φαίνεται ότι σιγά σιγά όσο πηγαίνουμε προς release, θα γίνουν κάποια cuts.

 

Για να κλείσω, το πιο εντυπωσιακό σε γραφικά trailer ήταν το Microsoft Flight Simulator 2024. Μακράν όμως. Μετά θα έλεγα το Forza Motorsport.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Δυστυχώς το Starfield τρέχει στην ίδια engine με Skyrim, Fallout 4, Fallout 76. Παιχνίδια που δεν φημίζονται για το καλό optimization σε σχέση με την ποιότητα γραφικών.

Θα περίμενε κανείς ότι ένα project τέτοιας έκτασης και μάλιστα "next-gen only" θα χρησιμοποιούσε καλύτερη τεχνολογία. Και δεν είναι ότι η Bethesda δεν έχει στα χέρια της καλή graphics engine. Θα έπρεπε να ζητήσουν βοήθεια από την id software.

Επίσης Hellblade 2 μου φάνηκε κάπως.. downgraded σε θέμα φωτισμού σε σχέση με το προηγούμενο story trailer. Για να μην παρεξηγηθώ, τα assets ήταν πολύ καλής ποιότητας αλλά οι σκιές και το self-shadowing ήταν κατώτερα από αυτό που είχαν δείξει αρχικά. Φαίνεται ότι σιγά σιγά όσο πηγαίνουμε προς release, θα γίνουν κάποια cuts.

 

Για να κλείσω, το πιο εντυπωσιακό σε γραφικά trailer ήταν το Microsoft Flight Simulator 2024. Μακράν όμως. Μετά θα έλεγα το Forza Motorsport.

Από τη Guerilla πρέπει να ζητήσουν βοήθεια αλλά τέλος πάντων! 😁

 

Αν θυμάμαι καλά από παλιά συνέντευξη, ο Tod Howard είχε κάνει νύξη ότι από ES6 θα αλλάξει η μηχανή γραφικών. Αν τη βρω να την ποστάρω.

Edit : Τελικά δεν θυμόμουν καλά. Την ίδια θα έχει με Starfield.

https://www.gameinformer.com/2021/06/29/the-elder-scrolls-6-will-use-creation-engine-2-like-starfield-but-its-still-a-long-ways

Επεξ/σία από CarbonFibre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Dune Flight Simulator, το πρόσεξε κανείς; τι μαγικό ήτανε αυτό, τι έκπληξη; 

Σεπτέμβριο 21 είδα ότι βγαίνει; Άρα στην παρούσα έκδοση του Flight Simulator θα παίζει. 

- Monkey Island Sea of Thieves 20 Ιουλίου από τα νέα expansion

- Necrom Elder Scrolls Online σε λιγες μερες αυτο το μήνα. 

- Jusant το φθινόπωρο επίσης 

- Cities Skylines 2 Οκτώβριο 24.

+ Forza Motorsport 8 10/10

+ Payday 3

+ Lies of P Σεπτεμβριο

+... σίγουρα κάτι ξέχασα αλλά έχασα τη μπάλα :)

 

edit: θυμήθηκα, Persona 5 Tactica το φθινόπωρο επίσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

- Dune Flight Simulator, το πρόσεξε κανείς; τι μαγικό ήτανε αυτό, τι έκπληξη; 

Βέβαια, πολύ εντυπωσιακό. Νομίζω ότι θα είναι expansion για το MFS 2020. Βγαίνει την ίδια περίοδο με την ταινία Dune Part 2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ γκρίνια ρε παιδιά..σας χαρίζουν τον γάιδαρο και τον κοιτάτε στα δόντια η φάση. Στις πόσες παιχνιδάρες είμαστε ευχαριστημένοι? Ένα χαμός από νέους τίτλους έπεσαν εχθές και πάλι βλέπω δεν είμαστε ικανοποιημένοι, δλδ κάπου σταθείτε.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το flight simulator ήταν σίγουρα το πιο εντυπωσιακό οπτικά και το μόνο ίσως με γραφικά next gen, για μένα βέβαια δεν είναι παιχνίδι και είναι για πολύ συγκεκριμένα γούστα, το τωρινό μέσα σε 2 ωρες το έκανα uninstall, βέβαια γούστα είναι αυτά. 
 

Για το starfield τα είπαμε με χάλασε ότι ούτε έχει γραφικά next gen και θα τρέχει στην κονσόλα αρχικα με 30fps. Αλλά είναι από τα παιχνίδια που αν το παίξεις σε ένα καλο pc κάποια στιγμή στο μέλλον θα είναι τρομερο, για κονσόλα τρώει άκυρο από εμένα με τα 30fps  σε first person shooter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Βέβαια, πολύ εντυπωσιακό. Νομίζω ότι θα είναι expansion για το MFS 2020. Βγαίνει την ίδια περίοδο με την ταινία Dune Part 2.

Ναι έγραψε κάτι δες την ταινία κ απέκτησε το pack, κάτι τέτοιο. παίζει να δίνεται δώρο με εισιτήριο το DLC λογικά. 

Edit 2 στο προηγούμενο μου ποστ με τη λίστα... ξέχασα το Starfield 😎😎, ούτε τυφλός να ήμουν! 

ΥΓ. Προς Framerate Police, δε μασάμε, απλά αναμένουμε την Collector's edition! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...