Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v4


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, spartan29gr είπε

Τις ιδιες παπαριες τις ειχαμε διαβασει και για το  starfield  περυσι τετοια εποχη

Τελικα αποδειχθηκε οτι το παιχνιδι ηταν unpolished για το series x

Και φθασαμε ενα χρονο μετα, το παιχνιδι να  τρεχει  αυτη την στιγμη ( ακομα και στο ποιο αδυναμο series s )στα 60 fps.

 

Όντως τελικά τρέχει πλέον στα 60fps?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/8/2024 στις 3:19 ΜΜ, firepc είπε

 

Το σκέφτεσαι ακόμα?

Ναι βασικά τώρα που το ξανασκεφτομαι πεταμένα λεφτά είναι εφόσον όλα του gamepass παίζουν στο pc και 10 φορές καλύτερα...Μόνο και μόνο για να λέω ότι πήρα xbox δεν αξίζει. Και εδώ που τα λέμε και το ps5 μόνο για gran turismo το ανοίγω, όλα τα άλλα τα έχω στο steam.

Επεξ/σία από Manoleros95
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spartan29gr είπε

Ναι

 

Σε ευχαριστω δεν ειχε πεσει στην αντιληψη μου απο οταν βγηκε και γελουσαν και οι πετρες. Ο λογος που δεν το ειχα αγορασει ακομα. Η καραμελα με τα 30fps πρεπει να σταματησει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Malthador είπε

Σε ότι αφορά εμένα, εγώ κράζω την αιτιολογία που έδωσαν οι devs για τον περιορισμό στα 30 καρέ, όχι τον ίδιο τον περιορισμό. 

Η αιτιολογία «τι να τα κάνετε πάνω από 30 καρέ σε FPS» είναι εκτός πραγματικότητας και απευθύνεται σε άτομα που δεν έχουν ακουμπήσει FPS στην ζωή τους. Απαγορεύεται να είσαι 20 χρόνια εταιρεία στον χώρο και να βγαίνουν οι devs σου να αραδιάζουν τέτοιες σαχλαμάρες. Ας έβγαιναν να έλεγαν «δεν προλαβαίνουμε/δεν μπορούμε/το H/W δεν αντέχει», όχι να λένε τέτοιες ανοησίες.

Σε ότι αφορά τον ίδιο τον περιορισμό τώρα: περί ορέξεως κολοκυθοκορφάδες. Προσωπικά, παρόλο που είναι game το οποίο το είχα εξαρχής στο ραντάρ μου, δεν θα το παίξω στο launch. Θα το παίξω κανά χρόνο αργότερα που θα προσθέσουν 60 fps mode, όπως έκαναν με το Starfield, για να το μπορέσω να το παίξω χωρίς να μου έρχεται αναγούλα.

Γιατί κλασικά, μερικούς μήνες μετά το launch ξαφνικά υπάρχει ανάγκη για περισσότερα καρέ φαίνεται.

Για να το χοντρυνω και λιγο παραπανω, dev που δε μπορει να κανει το παιχνιδι του να τρεχει 60fps σημερα, σημαινει οτι εχει καθος προτεραιοτητες η αδυναμιες στο optimisation και το θεωρω απιθανο να μπορει να φτιαξει κατι παραπανω απο μετριοκαλο παιχνιδι.

Εξαιρεσεις φυσικα υπαρχουν οπως η capcom με το DD2 και οπως διαβαζω με το νεο Monster Hunter αλλα ειναι λιγες. 

Αν δε μπορεις να κανεις αυτα τα γραφικα που ειδα να τρεχουν 60fps οταν το Wukong τρεχει 60fps τοτε σαν developer εχεις θεματακια και αυτα δε θα φανουν μονο στο optimisation. Αυτο εχει δειξει η συγχρονη ιστορια.

Δικη μου εκτιμηση βεβαια ολο το παραπανω και με δοση κακιας αλλα θεωρω οτι εχει βαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, fagoura είπε

Τωρα γιατι διαβαζουμε τα ιδια και τα ιδια σε αυτο το νημα, για καθε παιχνιδι στα 30fps, μαλλον για αυτοαναλωση καποιων λιγων εδω μεσα φαινεται, αφου ετσι και αλλιως, για τον πολυ κοσμο εκει εξω, το παιχνιδι ειναι φανταστικο.

Δεν υπάρχουν reviews για το συγκεκριμένο παιχνίδι, γιατί αυτό κυκλοφορεί σε μισό χρόνο. 

Ενα demo έπαιξαν ορισμένοι και έγραψαν τις εντυπώσεις τους για αυτό.

Το αναφέρει αυτό και το Ign

''This small slice Obsidian gave us the opportunity to play was a treat, and while it’s a tiny glimpse, our 50-minute demo session flew by in the blink of an eye.'''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Fulgore είπε

Δεν υπάρχουν reviews για το συγκεκριμένο παιχνίδι, γιατί αυτό κυκλοφορεί σε μισό χρόνο. 

Ενα demo έπαιξαν ορισμένοι και έγραψαν τις εντυπώσεις τους για αυτό.

Το αναφέρει αυτό και το Ign

''This small slice Obsidian gave us the opportunity to play was a treat, and while it’s a tiny glimpse, our 50-minute demo session flew by in the blink of an eye.'''

Ενταξει, εδω θα ειμαστε σε μισο χρονο να τα ξαναματαπουμε, τα ιδια και τα ιδια.
Να κρατησουμε κανα bookmark να το εχουμε προχειρο τοτε, για ευκολο copy-paste 😋
Και σε κανα χρονο που θα το φτιαξουν στα 60fps, θα κανουμε παρτυ 🥳

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fagoura είπε

Ενταξει, εδω θα ειμαστε σε μισο χρονο να τα ξαναματαπουμε, τα ιδια και τα ιδια.

Τι να σου πω συμφορουμίτη.

Οι περισσότεροι ούτως ή άλλως έχουν πει και στο παρελθόν ότι το εδώ θέμα το παρακολουθούν κυρίως για τις gamepass προσθήκες.

Επίσης στο φετινό hellblade 2 ή στο περσινό Starfield, δεν θυμάμαι να ασχολείται στο εδώ θέμα ο κόσμος με τα 30fps τόσο πολύ όταν κυκλοφόρησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους 

Κάτοχος Xbox Controller Elite series 2 εδώ και περίπου 3 χρόνια 

Έχοντας παλιά κλασικά controller (xbox και ps) έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Μακράν η καλύτερη εμπειρία σε χειρηστηριο που είχα ποτέ (ΜΠΑΤΑΡΙΆ ΤΕΡΑΣ, πολύ καλό grip καθώς επίσης και τα έξτρα triggers από κάτω που με βοηθάνε σε fps παιχνίδια) ήταν οι λόγοι που με έκαναν να προβώ σε αγορά τότε (πάλι καλά είχα βρει μια ευκαιρία και το πήρα χωρίς να το χρυσό πληρώσω) 

Φτάνουμε στο σήμερα οπόυ το rubber grip έχει ξεκολλήσει σε 2 σημεία και. Όπως φαίνεται θα επεκταθεί. Επίσης διακρίνω σιγά σιγά σαν να δημιουργείται drift. Οπότε και σιγά σιγά λέω να ψαχτώ και κατά το φθινόπωρο να αγοράσω ένα άλλο gamepad. 

Η μόνη επιλογή προς το παρόν που σκέφτομαι είναι κανένα Elite series core μιας και ήδη έχω την θήκη φόρτισης με όλα τα έξτρα άθικτα οπιτε εν μέρη αυτό βολεύει 

Δεύτερη επιλογή να μου προτείνει κάποιο παιδί από εδώ ένα εφαμυλο χειρηστηριο μήπως το βρω Used και σωθεί η κατάσταση γιατί τα περισσότερα παίζουν 100 με 200€

ΔΕΝ ΜΕ Ε ΔΙΑΦΈΡΕΙ ΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΎΡΜΑΤΟ ΙΔΙΑΊΤΕΡΑ 

Screenshot_2024-08-25-15-19-49-073_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2024-08-25-15-19-52-389_com.miui.gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2024 στις 6:13 ΜΜ, tsoukalasKaminia είπε

Σε ευχαριστω δεν ειχε πεσει στην αντιληψη μου απο οταν βγηκε και γελουσαν και οι πετρες. Ο λογος που δεν το ειχα αγορασει ακομα. Η καραμελα με τα 30fps πρεπει να σταματησει.

Το θέμα δεν είναι να έχει ένα παιχνίδι 60fps και τέλος, αλλά μπορεί να τα υποστηρίξει και με την κατάλληλη ανάλυση.

Δεν περιμένω από το Series S να τρέχει 4Κ/60, αλλά τουλάχιστον 1080p επιβάλλεται. Όταν έβαλα να παίξω το RDR2 που το έτρεχε σαν One S στην 55άρα 4Κ τηλεόραση, ήταν να μου είχε ανέβει η μυώπια από τη θολούρα της ανάλυσης (900p) - σκέψου πώς θα φάινεται στο Starfield στα 60fps που τρέχει σε 720p!

Σε 720p έπαιζα Mafia 2 και Just Cause 2 στο PS3 το 2010.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ParafronGR είπε

Το θέμα δεν είναι να έχει ένα παιχνίδι 60fps και τέλος, αλλά μπορεί να τα υποστηρίξει και με την κατάλληλη ανάλυση.

Δεν περιμένω από το Series S να τρέχει 4Κ/60, αλλά τουλάχιστον 1080p επιβάλλεται. Όταν έβαλα να παίξω το RDR2 που το έτρεχε σαν One S στην 55άρα 4Κ τηλεόραση, ήταν να μου είχε ανέβει η μυώπια από τη θολούρα της ανάλυσης (900p) - σκέψου πώς θα φάινεται στο Starfield στα 60fps που τρέχει σε 720p!

Σε 720p έπαιζα Mafia 2 και Just Cause 2 στο PS3 το 2010.

Απαράδεκτο πραγματικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ParafronGR είπε

Το θέμα δεν είναι να έχει ένα παιχνίδι 60fps και τέλος, αλλά μπορεί να τα υποστηρίξει και με την κατάλληλη ανάλυση.

Δεν περιμένω από το Series S να τρέχει 4Κ/60, αλλά τουλάχιστον 1080p επιβάλλεται. Όταν έβαλα να παίξω το RDR2 που το έτρεχε σαν One S στην 55άρα 4Κ τηλεόραση, ήταν να μου είχε ανέβει η μυώπια από τη θολούρα της ανάλυσης (900p) - σκέψου πώς θα φάινεται στο Starfield στα 60fps που τρέχει σε 720p!

Σε 720p έπαιζα Mafia 2 και Just Cause 2 στο PS3 το 2010.

Καλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα... Τι σχέση έχουν τα assets των just cause 2 και του Mafia 2 στο PS3 με το Starfield στο One S το 2024;

Αν είναι έτσι και εγώ έπαιζα hitman πριν 20 χρόνια σε pc  με 17αρα crt και ανάλυση 1600*1200.... εκεί να δεις πόσο καθαρή ήταν η εικόνα δίχως προβλήματα στο framerate.

Επομένως με το ίδιο σκεπτικό, το jedi survivor έχει χειρότερα γραφικά από το hitman 20ετίας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2024 στις 12:40 ΜΜ, Mitroglou7 είπε

Ποιος είπε ότι ένα παιχνίδι που δεν έχει κυκλοφορήσει είναι μέτριο? Ούτε μέτριο, ούτε κακό, ούτε φανταστικό είναι. Όταν κυκλοφορήσει θα δούμε τι θα είναι. Αυτό που είναι δεδομένο είναι ότι είναι 30fps.

Και το Breath of the Wild 30fps ήταν όπως και το 99% των παιχνιδιών της προηγούμενης γενιάς και μια χαρά φανταστικά ήταν. Δεν αλλάζει αυτό το γεγονός ότι θα ήταν καλύτερα αν ήταν 60fps. Ειδικά όταν τα 60fps έχει γίνει το νορμάλ.

αυτα ομως ειναι της Nintendo. Παιχνιδια με γραφικα περασμενης δεκαετιας και κοστολογηση στα 70ε. αλλα εκει τηρειται σιγη ιχθυος. Στα υπολοιπα ξαφνικα θυμομαστε τα τεχνικα σπεκς.

τεσπα, το μεγαλο λαθος των δυο κονσολων ηταν οτι προσθεσανε το RT, επειδη ηταν το hot topic τοτε και θελανε να το σπρωξουν. Υποσχονταν 4Κ/120FPS,  ενω το hardware ειχε συμβιβαστει να τρεχει το βαρυτατο RT.  Και εχουμε το σημερινο χαλι, με το Avowed, το Black Μyth, κοκ. που δεν μπορουν να αποδωσουν υψηλο fidelity με σταθερο performance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο RT πρόσθεσαν οι κονσόλες ; Της AMD απ' τα Lidl που είναι και καλά κάτι RT shadows ή RT Reflections με πετσοκομμένη ανάλυση ; Δεν φταίει αυτό, εξάλλου στο performance mode δεν υπάρχει RT και πάλι ζορίζονται να κρατήσουν το 60άρι. Το κυρίως πρόβλημα είναι η έλλειψη του optimization από τους devs και δεύτερον το παρωχημένο πλέον HW τους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...