Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v4


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα παραπάνω επιχειρήματα θα είχαν εγκυρότητα αν όλα τα Xbox exclusives γίνοταν port στο PlayStation, το οποίο δεν ισχύει.

Επίσης είναι ανακριβές πως κανένα PlayStation first party game δεν γίνεται port στο Xbox, ένα παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι το MLB The Show που μάλιστα ήταν Day 1 στο GamePass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/08/2024 at 12:24, tsakolis said:

Παίδες το series x το λευκό έχουν πει πότε βγαίνει ;

 

Διαθεσιμο πλεον για προπαραγγελια απο τα Ευρωπαϊκα MS Stores (στελνουν Ελλαδα, χωρις τελωνειο). Απλα το λευκο, ειναι ΜΟΝΟ Digital…

https://www.xbox.com/de-DE/consoles/xbox-series-x#purchasewhite1tb

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Διαθεσιμο πλεον για προπαραγγελια απο τα Ευρωπαϊκα MS Stores (στελνουν Ελλαδα, χωρις τελωνειο). Απλα το λευκο, ειναι ΜΟΝΟ Digital…

https://www.xbox.com/de-DE/consoles/xbox-series-x#purchasewhite1tb

Με τέτοιες τιμές, ποιος θα ασχοληθεί με προπαραγγελία άραγε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Fulgore said:

Με τέτοιες τιμές, ποιος θα ασχοληθεί με προπαραγγελία άραγε...

Οποιος το θελει προφανως. Η τιμη τι εχει?? Ψηφιακη εκδοση 50€ κατω απο την εκδοση με δισκακι. Θα μπορουσε βεβαια να κοψει 100€ σαν την Sony, αλλα ειπαμε, το μαγαζι δεν παει καλα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Οποιος το θελει προφανως. Η τιμη τι εχει?? Ψηφιακη εκδοση 50€ κατω απο την εκδοση με δισκακι. Θα μπορουσε βεβαια να κοψει 100€ σαν την Sony, αλλα ειπαμε, το μαγαζι δεν παει καλα…

Ακόμα πιο περίεργο είναι τα +100 ευρώ για απλά 1 tb παραπάνω. Και το "design" δεν νομίζω να δικαιολογεί την τιμή, όταν κάποτε έδωσε την halo έκδοση μαζί με το παιχνίδι στα 550

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, SabotazNic said:

Ακόμα πιο περίεργο είναι τα +100 ευρώ για απλά 1 tb παραπάνω. Και το "design" δεν νομίζω να δικαιολογεί την τιμή, όταν κάποτε έδωσε την halo έκδοση μαζί με το παιχνίδι στα 550

Με τις τιμες που εχουν φτασει οι καρτες επεκτασεις, τα +100€ τα λες πλεον και ευκαιρια. Γενικα στο θεμα επεκτασης το μ@μησαν με τα κλειδωματα και τις ειδικες καρτες. Λες και δεν γινοταν να μπει ενα NVME Slot σαν του PS5. Τεραστιο φαουλ. Ευτυχως ειχα προλαβει και πηρα σε καλη τιμη τηνν καρτα της WD που τις ανεβασε πλεον και αυτη. Για Seagate ουτε συζητηση, το τερματισαν. Η καρτα των 2ΤΒ εχει οσο μια κονσολα…

Για την Halo συμφωνω, η τιμη ηταν τρομερη και ημουν τυχερος που την προλαβα στο Γερμανικο MS Store…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να το πατήσω το κουμπί και να αγοράσω για πρώτη φορά στην ζωή μου xbox. Έχω εδώ και ένα χρόνο game pass ultimate και παίζω τα πάντα στο pc της υπογραφής. Αξίζει κατά την γνώμη σας; Series x σκέφτομαι να πάρω, θα μπει σε 50αρα samsung mini led παρέα με το ps5.

Επεξ/σία από Manoleros95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/08/2024 at 13:46, stevenfins said:

Μακάρι και για μένα όλες μου οι έννοιες στη ζωή να είχαν να κάνουν με το αν κάποιο παιχνίδι παραμείνει αποκλειστικό ή όχι..

 

Συμφωνώ απολυτα. Αντιγράφω post μου απο αλλη σελίδα. 

Θα κάνω μια απλή ερώτηση. Θα είναι η έκδοση του ps5 καλύτερη; θα έχει έξτρα features που δεν θα έχει το xbox; Αν όχι τότε ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα με το να παίξουν περισσότεροι άνθρωποι ένα παιχνίδι που φαίνεται πολύ καλό; Δεν είμαστε όλοι τυφλώμενα fanboys που μας ενδιαφέρει περισσότερο να μην παίξει ο άλλος πάρα να παίξουμε εμείς.

Όταν η MS ανακοίνωσε την εξαγορά της Activision χάρηκα τόσο πολύ για 2 λόγους. Ο ένας ήταν πως θα ξέφευγε η Blizzard από τον κοτικ. Ο δεύτερος ήταν πως θα πλήρωνα πλέον τα ίδια λεφτά με τον ps5 user για το Cod και δεν θα ειχα λιγότερα features και dlc λογω των μονοπωλιακών τακτικών της Sony. Και αντι να χαρούμε που όλες οι πλατφόρμες πλέον θα έχουν το ίδιο game και εμείς θα έχουμε την επιλογή μεταξύ συνδρομής, retail, xbox controller, dual sense κτλ κτλ, καθόμαστε στα σχόλια και τσακωνομαστε για το ποιανού το πλαστικό κουτί είναι καλύτερο. Για μένα ιδανικό παραδειγμα ειναι η μουσικη. Θα επρεπε ολα τα παιχνιδια να ειναι σε ολες τις πλατφορμες και ο κοσμος να διαλεγε αναλογα τα extra features που δινουν

TLDR. Αν κάποιος είναι τόσο κομπλεξικός που το να μην παίξει ο γείτονας ένα παιχνίδι κάνει την δική του εμπειρία καλύτερη, τότε θλιβομαι για την αντιμετώπιση που θα έχουν κάποιοι σε πιο σοβαρά θέματα

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ κι εγώ ότι για να παίξεις ένα παιχνίδι να πρέπει να αγοράσεις συγκεκριμένη πλατφόρμα δεν είναι ότι καλύτερο από την πλευρά του καταναλωτή γι'αυτό πολλοί ξαναεπιστρεφουν στο PC που σου δίνει περισσότερες επιλογές.

Όμως ή δεν θα πρέπει να υπάρχουν exclusives ή θα πρέπει να παίρνουν όλες οι μεριές τα παιχνίδια του καθενός.

Αν η Microsoft βγάλει όλα τα παιχνίδια της στο playstation και η Sony δεν κάνει το ίδιο στο Xbox, τοτε δεν υπάρχει λόγος κάποιος να πάρει Xbox μιας και με playstation θα έχεις μεγαλύτερη γκάμα παιχνιδιών να παίξεις. 

Αν δεν πάρει ο κόσμος Xbox τότε θα βγει η Microsoft από την αγορά και αν μείνει η Sony τι την εμποδίζει εφόσον θα έχει μεγαλύτερη πίτα καταναλωτών και να γυρίσει σε μονοπωλιακές πρακτικές που μόνο αυτήν συμφέρουν;

Ο ανταγωνισμός είναι καλός και η καινοτομία συνήθως έρχεται από τον "αδύναμο/δεύτερο" γιατί πρεπει κάπως να πολεμήσει την κυριαρχία του πρώτου. Αν δεν είχε βγει το gamepass ίσως η Sony είχε κρατήσει το ps plus για παράδειγμα ακόμα και δεν είχε στραφεί σε αντίστοιχη υπηρεσία. Ή μπορεί να μην βγαίναν ports πολλών παιχνιδιών και για PC.

Επίσης άσχετα με το κέρδος που θα έχει η Microsoft αν βγάλει τα παιχνίδια της στο playstation, ένα ~30% το παίρνει η Sony. Αντίστοιχο είναι και στο Xbox. Η Sony αν βγάλει τα παιχνίδια της στο Xbox θα πουλήσουν σαν τρελά, δεν την νοιάζουν αυτά τα έξτρα λεφτά? Ίσως όχι γιατί κι αυτό το 30% βοηθάει τον ανταγωνισμό και δεν το θέλει.

 

Κι η Microsoft τα ίδια θα έκανε αν η Sony ήταν δεύτερη σε πωλήσεις κτλ. Απλά για να υπάρχει ανταγωνισμός κάπως πρέπει να προστατευτεί ο δεύτερος. Θέλουν να βγάλουν τα μάτια τους μόνοι τους όμως οπότε αυτό είναι άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Manoleros95 είπε

Σκέφτομαι να το πατήσω το κουμπί και να αγοράσω για πρώτη φορά στην ζωή μου xbox. Έχω εδώ και ένα χρόνο game pass ultimate και παίζω τα πάντα στο pc της υπογραφής. Αξίζει κατά την γνώμη σας; Series x σκέφτομαι να πάρω, θα μπει σε 50αρα samsung mini led παρέα με το ps5.

 

7 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το σκέφτεσαι ακόμα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Manoleros95 είπε

Σκέφτομαι να το πατήσω το κουμπί και να αγοράσω για πρώτη φορά στην ζωή μου xbox. Έχω εδώ και ένα χρόνο game pass ultimate και παίζω τα πάντα στο pc της υπογραφής. Αξίζει κατά την γνώμη σας; Series x σκέφτομαι να πάρω, θα μπει σε 50αρα samsung mini led παρέα με το ps5.

Αν θέλεις να παίζεις στην 50άρα τηλεόραση σου, αραχτός στον καναπέ σου, ναι φυσικά.

Αν θέλεις να αντικαταστήσεις το gaming pc σου που βλέπω τρέχει ήδη με μια RTX 4070 Ti, τότε όχι.

Θα κερδίσεις σε άνεση και μέγεθος αλλά θα χάσεις σε επιδόσεις. Εξαρτάται λοιπόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το '26 βγει νεα κονσόλα, (βάση της φήμης) το συζητάμε

Το series x αυτη τη στιγμή είναι για απόσυρση. Δεν αξίζει καμία αγορά του, ειδικά αν βγει νεα κονσόλα σε 2 χρόνια

Άκου 30fps για ενα Avowed το οποίο είναι ΑΑ παιχνίδι στη καλύτερη..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοια είχε δηλώσει και ο Mark Cerny..

Του προκάλεσε έκπληξη έλεγε που ο κόσμος θέλει 60 fps,δεν το περιμενε αυτο οταν σχεδιαζε την κονσολα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...