Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v4


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σεβαστές ολες οι απόψεις εννοείται. Ο καθένας εχει διαφορετικές προτεραιότητες και ανάγκες.

Γι'αυτό πρεπει να υπάρχουν ΟΛΕΣ οι επιλογές, όχι μόνο αυτές που θέλουν να μας περάσουν με το στανιό οι εταιρίες!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thagkol είπε

Δεν ξέρω αν βγαίνουμε off-topic αλλά θα πω τη γνώμη μου.

Εγώ είμαι 41 ετών, αλλά παρόλα αυτά προτιμώ τα ψηφιακά για λόγους ευκολίας. Σέβομαι όσους θέλουν τα δισκάκια, αλλά νομίζω ότι πλέον αυτά έχουν αξία μόνο αν κάποιος είναι συλλέκτης. Για απλούς gamers, στην εποχή της οπτικής ίνας που όλα κατεβαίνουν πολύ γρήγορα, το δισκάκι δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω από νοσταλγία του παρελθόντος και second hand αξία σαν μεταχειρισμένο (που τις εταιρείες δεν τις συμφέρει η αγορά μεταχειρισμένων γιατί χάνουν πωλήσεις άρα είναι λογικό αν τους δοθεί η ευκαιρία να κινηθούν εναντίον).

Προσωπικά στο Series X μου δεν έχω ούτε ένα δισκάκι. Το drive το χρησιμοποίησα μόνο για 1 παιχνίδι που μου έδωσε δανεικό ένας φίλος. Όλα τα άλλα είναι είτε ψηφιακά είτε gamepass, και πολύ με βολεύει γιατί δεν πιάνουν και χώρο σε κάποιο ράφι, που δε μου περισσεύει. Επίσης θεωρώ πολύ πιο πιθανό να χάσω κάποιο δισκάκι στο χαμό που γίνεται στο σπίτι με παιδιά κλπ, από ότι μια ψηφιακή αγορά που ξέρω ότι είναι εκεί και με περιμένει.

Αν τώρα η Microsoft αποφασίσει για κάποιο λόγο σε 20 χρόνια ότι δε θα δουλεύουν κάποια από αυτά (που γιατί να το κάνει δηλαδή), δε θα με νοιάξει ιδιαίτερα γιατί έτσι κι αλλιώς τότε, αν ζω ακόμα και είμαι υγιής, θα παίζω σίγουρα άλλα παιχνίδια που θα κυκλοφορούν εκείνη την εποχή και όχι τα σημερινά.

Δίνω τόσα λεφτά σε συνδρομές (Netflix, Disney+, Amazon, EuroleagueTV, 1Password, Skroutz Plus και πιθανώς άλλες που δε θυμάμαι τώρα), που αυτή του gamepass νιώθω ότι είναι η πιο χρήσιμη για μένα μακράν και την πληρώνω πρόθυμα με το χέρι στην καρδιά και χωρίς να μετανιώνω ούτε σεντ, και θα συνεχίσω να την πληρώνω ακόμα και αν πάει full price και όχι 4 ευρώ το μήνα που δίνουμε όλοι τώρα με τα κόλπα.

Και αν πάνε όλα στο cloud και καταργηθεί το hardware στο σπίτι, ακόμα καλύτερα, θα γλιτώσω μελλοντικά και χρήματα και χώρο. Μια οθόνη και ένα gamepad και φύγαμε!

Μόνο που τα προηγούμενα μηνύματα δεν αναφέρονται μόνο στην περίπτωση συνδρομής, όπου εκεί όντως δεν σου ανήκει τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, p07apo είπε

Μόνο θετικό βρίσκω την αποπομπή της 343

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, p07apo said:

Και πολύ το άργησαν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Μόνο που τα προηγούμενα μηνύματα δεν αναφέρονται μόνο στην περίπτωση συνδρομής, όπου εκεί όντως δεν σου ανήκει τίποτα. 

είναι γνωστό άλλωστε πως απέτυχαν οι πλατφόρμες συνδρομής σε ταινίες και σειρές και όλοι αγοράζουμε δισκάκια για να μας ανήκουν. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rodosf1 είπε

είναι γνωστό άλλωστε πως απέτυχαν οι πλατφόρμες συνδρομής σε ταινίες και σειρές και όλοι αγοράζουμε δισκάκια για να μας ανήκουν. :)

Δεν σχολιασα ποτε το συνδρομητικο μοντελο :) Ωστοσο, απο το προσφατο πολυωρο blackout, ουτε τα CDακια επαιζαν στις κονσολες :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, rodosf1 said:

είναι γνωστό άλλωστε πως απέτυχαν οι πλατφόρμες συνδρομής σε ταινίες και σειρές και όλοι αγοράζουμε δισκάκια για να μας ανήκουν. :)

Όπως επίσης γνωστό είναι πως οι προαναφερθείσες πλατφόρμες συνδρομής έχουν απογείωσει την ποιότητα σε τέτοιο βαθμό που δε ξέρεις τι να πρωτοδείς! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Skywalker333 είπε

αποτι φαινεται ειναι άλλο ένα από αυτα τα fake leaks, τροφη για clickbait.  

jez-corden-states-the-343i-isnt-going-to

Άρα φούμαρα το άρθρο;  Απλά φαινόταν πολύ σίγουροι ότι είναι έτσι... Να λοιπόν που πρέπει να διπλοτσεκάρουμε τις πηγές!!

Δεν μπορώ να πω ότι ανακουφίστηκα ωστόσο.. 

Επεξ/σία από p07apo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, thagkol είπε

Και αν πάνε όλα στο cloud και καταργηθεί το hardware στο σπίτι, ακόμα καλύτερα, θα γλιτώσω μελλοντικά και χρήματα και χώρο. Μια οθόνη και ένα gamepad και φύγαμε!

Κάτι τέτοιο δηλαδή? :P 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, p07apo είπε

Άρα φούμαρα το άρθρο;  Απλά φαινόταν πολύ σίγουροι ότι είναι έτσι... Να λοιπόν που πρέπει να διπλοτσεκάρουμε τις πηγές!!

Δεν μπορώ να πω ότι ανακουφίστηκα ωστόσο.. 

εξαρχης δεν εβγαζει νοημα το αρθρο. η ΜΣ ειχε ριξει σκουπα πριν καιρο, και εδιωξε τις δυο γκομενες που ηταν υπευθυνες για το στουντιο. Και δεν υπηρχε λογος να κανει outsource, αν ειχε θεμα ταλεντου, μπορουσε να το φερει απο τα αλλα στουντιο της. οτι εκανε η Bethesda που απορροφησε την Arkane Austin, μαλλον για να δουλεψει στο pre-production του FO5. Αν εχει βαλει και καποιον που να ξερει να κανει κουμαντο, δεν χρειαζεται κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, ManLag said:

Όπως επίσης γνωστό είναι πως οι προαναφερθείσες πλατφόρμες συνδρομής έχουν απογείωσει την ποιότητα σε τέτοιο βαθμό που δε ξέρεις τι να πρωτοδείς! 

Έτσι πρόχειρα να πούμε Stranger Things και BCS στο Netflix, The Boys στο Prime, Bear και Succession στο HBO+, Mandalorian και Ahsoka στο Disney+.

Χάλια όλα, αναπολώ τις εποχές που βλέπαμε Κωνσταντίνου & Ελένης και Ρετιρέ. :(

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Malthador είπε

Έτσι πρόχειρα να πούμε Stranger Things και BCS στο Netflix, The Boys στο Prime, Bear και Succession στο HBO+, Mandalorian και Ahsoka στο Disney+.

Χάλια όλα, αναπολώ τις εποχές που βλέπαμε Κωνσταντίνου & Ελένης και Ρετιρέ. :(

Ευτυχως που η καθε streaming υπηρεσια εχει 1-2 καλα αναμεσα σε 100αδες αλλους τιτλους ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...